Jak dbać o skórę podrażnioną podczas depilacji ?

zdrowe nogi

O tym, że depilacja jest nieodłącznym elementem zadbanego wyglądu, nie trzeba nikogo przekonywać. Na szczęście dzisiaj mamy do wyboru wiele prostych i skutecznych sposobów usuwania zbędnych włosków. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego, czy zdecydujemy się użyć wosku, kremu do depilacji, czy tradycyjnej maszynki, codzienna depilacja podrażnia skórę. Aby ją ochronić i zmniejszyć uczucie dyskomfortu spowodowanego goleniem, warto przestrzegać kilku prostych rad i codziennie smarować ciało pielęgnującymi kosmetykami zawierającymi składniki łagodzące podrażnienia - alantoinę i D-panthenol.

Depilacja

Moda na gładkie ciało pojawiła się już w starożytnym Rzymie, gdzie zabiegami kosmetycznymi zajmowali się specjalnie wyszkoleni niewolnicy. W dzisiejszych czasach depilacja ciała uważana jest za coś zupełnie naturalnego, a większość kobiet łączy ją po prostu z higieną dnia codziennego. Każda kobieta chciałaby mieć stale gładkie ciało, ale niestety w praktyce bardzo trudno jest to osiągnąć. Depilacja to czynność, którą trzeba często powtarzać i dlatego niesie ryzyko podrażnień skóry.
Aby więc depilacja była skuteczna, mniej irytująca i niezbyt męcząca dla skóry, warto jest przestrzegać kilku ważnych rad.

Przygotuj skórę do depilacji

Aby zabieg depilacji był jak najmniej dokuczliwy i jak najbardziej skuteczny, warto jest wcześniej odpowiednio przygotować skórę. Każdy rodzaj depilacji wykonywanej w domu, łatwiej jest przeprowadzić na miękkiej, rozgrzanej skórze. Dlatego maszynki najlepiej używać pod prysznicem, a depilatorów elektrycznych, kremów do golenia i wosku, zaraz po wyjściu z kąpiel.

Przystępując do zabiegu należy pamiętać, że skóra podczas depilacji powinna być całkiem czysta, czyli pozbawiona warstwy kremów i balsamów (wyjątkiem jest żel lub pianka do golenia, zalecane podczas golenia włosków tradycyjną maszynką).

Wybierz najbardziej odpowiednią metodę depilacji

Metod depilacji jest obecnie tak wiele, że każda kobieta może wybrać tą najbardziej odpowiednią i najmniej kłopotliwą. Wszystko zależy od tego, jaki mamy typ urody, jak dużo czasu chcemy poświęcić na depilację i jak długotrwały efekt zamierzamy osiągnąć.

Intensywność owłosienia na ciele kobiety w dużym stopniu zależy od typu karnacji. Blondynki mają zwykle mniej włosów na skórze niż brunetki i włoski te są cieńsze. Ale skóra o jasnej karnacji jest bardziej wrażliwa. Dlatego wybierając metodę depilacji powinno się pamiętać, że niektóre produkty, takie jak kremy do golenia, zawierają substancje chemiczne, które mogą podrażnić skórę.

Każda z dostępnych metod usuwania zbędnego owłosienia ma swoje wady i zalety. Golenie maszynką jest bezbolesne i w małym stopniu podrażnia skórę, ale też efekt zabiegu jest krótkotrwały. Dłużej zachowujemy gładką skórę, stosując depilatory elektryczne lub wosk. Ale należy pamiętać, że wyrywanie włosków może powodować ich wrastanie i mocno podrażnia skórę. Najbardziej skuteczną i bezbolesną metodą jest depilacja laserowa, wykonywana w wyspecjalizowanym gabinecie kosmetycznym. Ale koszt takiego zabiegu jest wysoki i aby usunąć włoski na stałe, trzeba go powtarzać nawet kilkanaście razy.

Niezależnie od tego, którą metodę depilacji wybierzemy, po zabiegu zawsze należy ukoić skórę, smarując ją specjalnymi kremami i balsamami, zawierającymi substancje łagodzące podrażnienia np.: balsamem Alantan Plus, wzbogaconym o alantionę, D-panthenol (prowitaminę B5) i wyciąg z rumianku. Dzięki specjalnym składnikom balsam Alantan Plus doskonale nawilża skórę, przywracając jej miękkość i zdrowy wygląd.

Szczególna troska o najbardziej wrażliwe miejsca

O ile golenie nóg zwykle nie sprawia większych problemów, to usuwanie włosków z wrażliwych miejsc pach i okolic bikini, nie jest już takie proste. Skóra w tych miejscach ciała jest znacznie bardziej wrażliwa i dlatego musi być traktowana w sposób szczególnie delikatny.

Do usuwania zbędnych włosków ze szczególnie delikatnych miejsc ciała, należy wybierać tylko preparaty, na których wyraźnie zaznaczono, że nadają się do depilacji okolic bikini lub do skóry wrażliwej. Zawierają one składniki pielęgnacyjne i łagodzące oraz substancje spowalniające odrost włosów. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, przed zabiegiem lepiej przeprowadzić próbę uczuleniową, smarując niewielki fragment skóry, wybranym preparatem.
Do depilacji pach i okolic bikini można właściwie stosować wszystkie znane metody usuwania włosków, ale skóra wrażliwa jest też mniej odporna na ból.

Najlepiej więc sięgnąć po specjalne kremy do depilacji lub tradycyjną maszynkę. Należy unikać wyrywania włosów pęsetą, bo pobudza to ich wzrost. Natomiast włoski wyrastające ze znamion na skórze czy brodawek najlepiej obcinać nożyczkami.

Włoski najlepiej golić tuż po kąpieli lub jeszcze pod prysznicem, kiedy skóra jest rozgrzana.

A po zabiegu nie wolno zapomnieć o posmarowaniu skóry kojącym balsamem lub kremu np.: kremem Alantan Plus, zwierającym alantoinę i D-panthenol. Krem Alantan Plus działa łagodząco i przeciwzapalnie, skutecznie lecząc drobne otarcia i nawilżając wrażliwą skórę.

Pielęgnacja skóry po depilacji - pozwól skórze odpocząć

Aby depilacja była skuteczna, a jednocześnie jak najmniej dokuczliwa dla naszego ciała, należy dbać o skórę nie tylko przed i w czasie zabiegu, ale także po jego zakończeniu a każde miejsce poddane depilacji, wymaga szczególnej pielęgnacji. Usuwania zbędnych włosków nie powinno się wykonywać zbyt często, gdyż po każdym takim zabiegu skóra musi mieć czas na odpoczynek i regenerację. Jeżeli będzie poddawana zbyt intensywnej depilacji, stanie się zaczerwieniona i obolała.

Niektóre osoby mogą mieć tendencję do wrastania włosków. W takiej sytuacji włos zamiast wyrastać na powierzchnię, wrasta w naskórek, co może wywołać stan zapalny. Aby zapobiec wrastaniu włosków należy regularnie złuszczać naskórek za pomocą peelingu lub masażu szorstką myjką w kierunku "pod włos" i regularnie stosować balsamy zmiękczające i nawilżające skórę.

Każdy rodzaj depilacji w pewnym stopniu podrażnia skórę. Aby ją ochronić, po każdym zabiegu należy smarować wrażliwe miejsca specjalnymi balsamami i kremami, zawierającymi składniki pielęgnujące i łagodzące np.: balsamem lub kremem Alantan Plus. Alantoina, zwarta w produktach Alantan działa przeciwzapalnie i ściągająco, wspomagając regenerację naskórka. D-panthenol zaś skutecznie reguluje gospodarkę wodną skóry, nadając jej jędrność i elastyczność. Skóra szybko się zregeneruje, a chroniona dodatkowo specjalnymi preparatami, stanie się miękka i jedwabista.

autorzy artykułu: Dominika Socha, Barbara Kisielińska
Pegasus Public Relations, tel. 022 877 22 18, fax 022 877 22 19
e-mail:
d.socha@pegasus.pl , b.kisielinska@pegasus.pl


Porozmawiaj na ten temat:


Polecamy

Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.