Bioenergoterapia

bioenergoterapia

Większość ludzi sceptycznie podchodzi do kuracji "energią biologiczną". Naukowcy stanowczo odrzucają jej rzekome właściwości lecznicze, nie znajdując wytłumaczenia opartego o prawa fizyki. Mimo to wielu ludzi, zwykle tych przewlekle chorych, decyduje się na wizyty u bioenergoterapeuty, twierdząc że odczuwają poprawę w chorobie lub wierząc w zapewnienia innych wyleczonych osób. Czy można posiadać "bioenergię" i przekazywać ją biorcom przez dotyk, zbliżenie lub inne przedmioty?
Poniższy artykuł opisuje historię powstania teorii Yin-Yang będącej podłożem bioenergoterapii i jej ocenę według sceptyków.

TEORIA YIN-YANG

meridiany

Pojęcie bioenergii i jej lecznicze właściwości mają swoje źródła w chińskiej starożytnej sztuce leczenia. Teoria ta zakłada, że człowiek już w chwili poczęcia otrzymuje energię życiową pierwotną (Yuanąi) i następnie przez całe życie uzupełnia ją przez oddychanie (Zongąi), i odżywianie (Yingąi). Energia życiowa (qi) krąży w kanałach zwanych meridianami zasilając wszystkie organy i tkanki lub energia (Weiqi) krąży poza kanałami, powierzchniowo wzmacniając skórę i włosy.

Energia qi podlega oddziaływaniu dwóch sił: Yang i Yin. Według chińczyków te dwie siły rządzą całym wszechświatem. Yang to pierwiastek aktywny, pozytywny, męski uosabiający jasność, dzień i ciepło. Yin to element pasywny, żeński, uosabiający ciemność, noc, zimno i wilgoć. Yang to siła oddziaływująca z kosmosu w kierunku ziemi, a Yin odwrotnie, z ziemi w kierunku kosmosu. Ponieważ człowiek jest częścią wszechświata to i na niego działają te siły.

Yang i Yin cały czas ścierają się ze sobą, dążąc do przewagi jednej nad drugą lecz w zdrowym organizmie powinna występować ich równowaga. Jeśli jest nadmiar Yang to ma miejsce nadczynność danego narządu, a jeśli Yin to ten narząd ma niedoczynność.

W naturze siły Yang i Yin powinny być zrównoważone, Każda z nich zawiera w sobie cząstkę przeciwnej. Graficznie przedstawia to rysunek monady:

Energia qi krąży w kanałach zasilając organy. Kanały te łącząc się tworzą węzły na powierzchni. W punktach tych można stymulować krążenie, zwiększając odpowiednio siłę Yang lub Yin.

Chińska medycyna ludowa wykorzystuje w terapii około 120 węzłów spośród około 730 punktów terapeutycznych znajdujących się pod skórą na głębokości kilku centymetrów. Terapia polega na "dodawani" energii Yang jeśli mamy niedoczynność danego narządu lub odejmowanie energii w przypadku nadczynności.

Organy człowieka podzielone są na dwie grupy mające tendencje do przewagi sił Yang lub Yin. Są one połączone przez Meridiany, z których te z grupy Yin przebiegają głębiej i są miąższowe, a z grupy Yang odpowiadają narządom pustym i biegną po zewnętrznych powierzchniach. Narządy z grupy Yang są miejscem wytwarzania energii a Yin miejscem jej magazynowania lub wchłaniania.

Energia życiowa qi przepływa w kanałach zwanych Meridianami nieprzerwanie w jednym kierunku, jednak wielkość tej energii może być różna w zależności od pory dnia w powtarzającym się cyklu. Znając wysokość fali energetycznej o określonych porach dnia można stymulować meridiany działając na chore organy pobudzająco lub tonizująco.

Według medycyny chińskiej początkiem wszystkich chorób jest zakłócenie równowagi między siłami Yang i Yin. Jeśli w jednym z meridianów nastąpi blokada, energia nie będzie rozprowadzane równomiernie. Przywrócenie równowagi polega na stymulacji zablokowanego węzła. Można to wykonać poprzez akupunkturę, czyli nakłuwanie, impulsy elektryczne, masaż, bańki lub przekazywanie skoncentrowanej energii przez dotyk.

W tej metodzie leczenia dużą rolę odgrywa wiara pacjenta w jej skuteczność. Chińscy medycy wykonują zabiegi będąc wierni filozofii taoistycznej. Nie leczą tylko skutków lecz szukają przyczyny choroby. Traktują ciało i duszę pacjenta jako całość, dopiero po zbadaniu wszystkich widocznych organów stawiają diagnozę.


Leczenie czy tylko sugestia

Energia qi

Kuracje według zasad chińskiej medycyny ludowej wywołują wiele kontrowersji. Większość lekarzy uważa, że to zwykłe oszustwo, że nie istnieje coś takiego jak energie biologiczne i nie znajduje to wytłumaczenia w nauce. Są znane jednak przypadki, że niektórym ludziom to pomaga, twierdzą że wyleczyli dolegliwość z którymi medycyna tradycyjna sobie nie mogła poradzić.

Zabiegi takie jak akupunktura, masarze lub leki ziołowe mogą być pomocne na niektóre dolegliwości jednak trudno znaleźć logiczne wytłumaczenie na skuteczność terapii przez dotyk, oddziaływanie aurą, wody i inne przedmioty energetyzujące.

Niektóre z tych przypadków były badane przez lekarzy. Ich cudowne wyleczenie było przypisywane silnej sugestii dzięki której organizm sam znalazł siły by zwalczyć chorobę. Generalnie toleruje się bioenergoterapeutów dopóki ich zabiegi nie przynoszą szkody. Istnieje jednak bardzo duże ryzyko, że pacjent z poważną chorobą zaniecha leczenia tradycyjnego lub zrobi to z dużym opóźnieniem przez co naraża swoje życie i zdrowie.Porozmawiaj na ten temat:


Polecamy

Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.