Żywienie człowieka - cukier

Z punktu widzenia zdrowotnego nadmierne spożycie cukru jest zjawiskiem niekorzystnym. Cukier i wyroby cukiernicze w stosunkowo niewielkiej objętości zawierają dużo kalorii. żywieniowcy oskarżają "cukier" o wiele chorób trapiących współczesne społeczeństwo.

Wpływ nadmiernego spożywania cukru na zdrowie człowieka

Dietetycy ostrzegają "cukier tuczy, kradnie z organizmu ważna witaminę B1". Ponadto odpowiedzialny jest za cukrzyce, arteriosklerozę, osłabienie odporności organizmu, próchnice.

Spożywanie cukru może doprowadzić do chorób degeneratywnych, ujawniających się dopiero w następnym pokoleniu.

Wyizolowany cukier zaburza procesy regulujące naturalny poziom glukozy we krwi. Nadmierna jego ilość może prowadzić do względnych niedoborów białek, składników mineralnych i witamin z grupy B oraz do zaburzeń przewodu pokarmowego.

Gdy zjadamy tort, pijemy coca - cole, nasze zęby jako pierwsze stykają się z cukrem. Mimo, że są najtwardszymi i najodporniejszymi częściami naszego ciała, pod wpływem bakterii cukrowych miękną jak wosk. "Morderca zębów" - jak go nazywają stomatolodzy - razem ze śliną tworzy na zębach osad, który jest doskonała pożywka dla mikrobów. Atakują one szkliwo, wypłukują z niego substancje mineralne, zmiękczają je i rozkładają. Potem już maja wolna drogę do zęba. O Elżbiecie, znanej z zamiłowania do słodyczy, pisano "zęby jej były czarne, gdyż spożywała za wiele cukru".

Cukier ma tylko 0,2% wody, a reszta to czyste węglowodany. Takie kalorie, które tylko tuczą, a nie wnoszą do organizmu "nic dla zdrowia", nazywamy pustymi kaloriami.

Przed cukrami broni się nasz żołądek i jelita, chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Roztwory cukru silnie podrażniają błony śluzowe wyściełające żołądek i dwunastnice.

Zakwaszenie żołądka i jelit burzy równowadze ustroju, sprzyja tworzeniu się wrzodów. Cukier nie tylko jest współodpowiedzialny za powstawanie chorób cywilizacyjnych, ale przeszkadza również w ich leczeniu.

Przemiana cukru w dająca się spożytkować energie następuje w jelicie cienkim. Nie jest to możliwe bez udziału witamin z grupy B, a także minerałów - wapnia, fosforu, magnezu czy chromu. Aby strawić cukier organizm pożycza te cenne składniki z innych pokarmów.

Kiedy "słodki zabójca" wchodzi do krwiobiegu, rujnuje dokładnie wyregulowana i sterowana różnymi hormonami gospodarkę cukrowa organizmu. Krzywa cukrowa gwałtownie skacze w gorę, a zaalarmowana trzustka szybko pompuje insulinę - hormon, którego zadaniem jest obniżenie poziomu cukru we krwi. Nadmiar insuliny odciąga z krwi więcej glukozy, niż to jest konieczne. W efekcie krzywa cukrowa spada. Lata takiej huśtawki doprowadzają do: diabetes mellitus - cukrzycy. Cukier "usuwany" z krwi przez insulinę, jeśli nie może być jako rezerwa zmagazynowany w wątrobie odkłada się w postaci tłuszczu w biodrach lub w talii. Nadmierne spożywanie cukru prowadzi do uzależnienia. Nawyk ten powstaje już w wieku niemowlęcym.

Mleko dla niemowląt jest bardzo słodkie, a na tym mleku wyrastają pokolenia. W wieku dorosłym trudno zmienić dawne przyzwyczajenia. Im więcej zjadamy słodyczy, tym więcej ich pragniemy.

A organizm ma coraz więcej kłopotów z rozminowaniem "słodkiej bomby". Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się produkty o obniżonej wartości energetycznej. Dotyczy to szczególnie krajów wysoko uprzemysłowionych, w których coraz większy odsetek społeczeństwa cierpi z powodu nadwagi czy otyłości lub pragnie zachować prawidłowa mase ciała. Powiązanie otyłości z licznymi chorobami, takimi jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca naczyń, choroby nowotworowe, zwyrodnienie stawów, próchnica sprawia, że coraz więcej osób sięga po produkty tzw. lekkie "light", których wartość energetyczna została obniżona, zazwyczaj o połowę lub 1/3.

Do niedawna sadzono, że nic co słodkie szkodzić nie może. Hasło "cukier krzepi" obiegło pół Europy. Dziś naukowcy zmieniają zdanie, szukają substancji zastępczych, równie słodkich i mniej szkodliwych dla organizmu. Dziś w modzie jest gorzka mała czarna i czekolada bez cukru.

Fachowcy przewidują, że słodziki już wkrótce będą wypierać cukier z cukiernic, a także z wyrobów ciastkarskich, budyniów, lodów i napojów.

Na polskim rynku brakuje niskokalorycznych, dietetycznych przetworów o słodkim smaku, co boleśnie odczuwają dzieci i dorośli chorzy na cukrzyce, osoby otyłe walczące z nadwaga, ludzie zagrożeni miażdżyca oraz zwykli konsumenci zainteresowani żywnością niskokaloryczna. Na świecie od dawna produkuje się bogaty asortyment żywności dietetycznej, a artykuły tego rodzaju sprowadzane do Polski z zagranicy osiągają bardzo wysokie ceny.

Występuje konieczność: szerokiej edukacji społeczeństwa w dziedzinie żywienia, ostatecznego ustalenia listy zastępczych środków słodzących dopuszczonych do stosowania, oraz znakowania z podaniem wymaganej charakterystyki żywności dla diabetyków.

Zgodnie z Zarządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, środki słodzące, traktowane jako substancje dodatkowe, są to substancje, które stosuje się jako słodziki stołowe w celu nadania słodkiego smaku środkom spożywczym o zredukowanej o co najmniej 30% wartości energetycznej w porównaniu z oryginalnymi lub podobnymi środkami spożywczymi, a także do nadania słodkiego smaku środkom spożywczym bez dodatku cukru tzn. bez mono lub dwucukrów oraz jakichkolwiek środków użytych ze względu na ich właściwości słodzące.


Naturalne środki słodzące dostarczające kalorii

SACHAROZA

Sacharoza składa się z glukozy i fruktozy, występuje w roślinach, otrzymywana z buraków cukrowych, rozpowszechniana jako cukier krystaliczny. Jest składnikiem wielu produktów spożywczych, w których spełnia różnorakie funkcje. Stosowana jest przede wszystkim jako środek:

  • słodzący,
  • utrwalający,
  • nadający teksturę,
  • chroniący przed utrata wilgoci,
  • stabilizujący,
  • do dekorowania,
  • substrat w reakcjach brązowienia,
  • nośnik związków smakowo - aromatycznych,

a także jako surowiec:

  • do przemysłu farmaceutycznego,
  • do przemysłu piekarskiego i ciastkarskiego.

FRUKTOZA

Fruktoza - (cukier owocowy) cukier prosty obecny w owocach.

Jest dostępna w postaci stałej i płynnej. Można ja otrzymać z wyższych cukrów przez hydrolizę kwasami. Jest słodsza od sacharozy. Wchłania się z przewodu pokarmowego wolniej od glukozy, jest jednak szybciej metabolizowana, głównie w wątrobie, gdzie ulega częściowemu przekształceniu w glukozę. Stosowana jest również jako źródło energii u chorych z niewydolnością nerek, ale nie jest wskazana w profilaktyce stomatologicznej. Ma wysoka zdolność wiązania wody, dlatego jest wykorzystywana do produkcji pieczywa, dżemów, galaretek, a także żywności dla zwierząt. Jest dobrze rozpuszczalna w wodzie i można z niej przygotować syropy o wyższym stężeniu.

Stosowana do:

  • soków owocowych,
  • jogurtów owocowych,
  • lodów,
  • słodyczy,
  • napojów bezalkoholowych,
  • napojów w proszku,
  • mieszanin budyniowych i konserwowania owoców.

Czysta krystaliczna fruktoza może być stosowana jako środek słodzący, przeszkoda jest jednak wysoki koszt produkcji.

GLUKOZA

Glukoza - (cukier gronowy) to cukier prosty znajdujący się np. we krwi, a także w wielu słodkich produktach, w tym w owocach. Powstaje obok fruktozy w czasie ogrzewania cukru buraczanego z kwasami. Glukoza jest łatwo absorbowana po podaniu doustnym, niezbędna we wszystkich stanach niedoborów węglowodanowych. Zmniejsza zapotrzebowanie na metabolizm tłuszczów, zapobiega ketonurii i kwasicy przez zwiększenie ilości glikogenu w wątrobie. Przeciwwskazania w jej podaniu dotyczą cukrzycy oraz zespołu złego wchłaniania glukozy i galaktozy.

Glukozę wykorzystuje się najczęściej w dietetyce. Nadaje się jako źródło energii:

  • w żywności dla dzieci,
  • przy wyrobie tabletek i preparatów wzmacniających,
  • jako środek słodzący w niealkoholowych napojach orzeźwiających,
  • wykorzystywana jest do produkcji galaretek, gum do żucia, produktów prasowanych, czekolad, do powlekania suszonych owoców (rodzynki, daktyle, morele i gruszki),
  • używana w przemyśle farmaceutycznym (np. maści gojące).

LAKTOZA

Laktoza - cukier mlekowy słabo rozpuszczalny w wodzie. Jest hydrolizowana w jelicie cienkim przez galaktozydaze do glukozy i galaktozy, które ulęgają absorpcji. Przeciwwskazana jest w przypadku galaktozemii, zespołu złego wchłaniania galaktozy; wrodzonego braku laktazy.

Laktoza używana jest w pokarmach dla niemowląt jako dodatek uzupełniający węglowodany rozcieńczonego mleka krowiego do zawartości węglowodanów w mleku ludzkim. Nie powinna jednak być używana u dzieci bez ograniczeń, gdyż działa przeczyszczająco i zakwasza stolec. Laktoza z uwagi na to, że jest tylko lekko słodka, używana jest do produktów, w których pożądana jest niewielka słodycz. Polepsza jakościowe parametry wyrobów spożywczych, zapewnia właściwy wygląd produktów przy termicznej obróbce w piecach mikrofalowych, polepsza jakość napojów mlecznych.

MIÓD

Miód zawiera dużo cukrów prostych i stosowany jest głównie z uwagi na właściwości smakowe.

Miód zawiera ok. 38% fruktozy i 31% glukozy. Dodatek miodu powoduje uwypuklenie smaku owocowego w takich produktach, jak:

  • gumy do żucia,
  • galaretki,
  • miętowa śmietanka.

Miód jest jednak dużo droższy od syropów i cukru inwertowanego i to ogranicza jego stosowanie.

CUKIER INWERTOWANY

Cukier inwertowany jest mieszanina glukozy i fruktozy w stosunku 1:1 otrzymywany przez kwasowa lub enzymatyczna hydrolizę cukru. Jako słodszy od sacharozy, jest szeroko stosowany:

  • w przemyśle cukierniczym,
  • do produkcji karmelków,
  • ciągliwych cukierków,
  • nugatów,
  • galaretek.

Autorka publikacji:
mgr inż. Bernadetta Szczesniak
nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni



Porozmawiaj na ten temat:


Polecamy

Diety:


Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.