Forum dyskusyjne    

MENU

Strona główna

Forum Dyskusyjne

Dieta a zdrowie

Żywność transgeniczna

Żylaki

Zdrowe zęby

E-dodatki w żywności

Oblicz swoją dietę

Odchudzanie

Witaminy

Profilaktyka cholesterolowa

Zdrowe warzywa

Kosmetyki

Kosmetyki naturalne

Komputery szkodzą

Wody mineralne

Wypoczynek w SPA

Polskie uzdrowiska

Telefon a zdrowie

Ziołolecznictwo

Przedwczesne łysienie

Wady wzroku

Bioenergoterapia

Rzuć palenie !

Biorytmy

Horoskop

linki

 

 

U stomatologa

  Czasami pomimo naszych starań nie udaje nam się uniknąć próchnicy. Początki wyglądają niewinnie: najpierw na szkliwie zębie pojawia się matowa plamka. Później atakowane są głębsze warstwy zęba i powstaje dziura. Jeśli w porę nie zgłosimy się do stomatologa, może rozwinąć się w groźne w skutkach zapalenie.

 

Przyczyny próchnicy

  Próchnica dotyka ludzi w każdym wieku i dotyczy ponad 95 procent dorosłych w Polsce. Nieleczona próchnica często prowadzi do utraty zęba i może powodować wiele poważnych schorzeń. Główną przyczyną próchnicy są błędy żywieniowe oraz niedostateczna dbałość o higienę jamy ustnej. Bywa jednak i tak, że próchnica jest następstwem choroby a nie braku odpowiedniej higieny. Najczęściej dotyczy to diabetyków, ludzi cierpiących na choroby krwi, oraz osób z bardzo obniżoną odpornością. Próchnicę mogą mieć także osoby, które często odwiedzają stomatologa lecz ich zęby nie zostały dobrze zaplombowane.

 

Leczenie

  Najważniejsze, aby jak najwcześniej zgłosić się do lekarza. We wczesnym etapie można jeszcze uniknąć borowania - czasem wystarczy lakowanie i fluoryzacja kontaktowa. W przypadku bardziej zaawansowanej próchnicy konieczne jest usunięcie zmienionej tkanki zęba i założenie wypełnienia (potocznie określanego plombą). Najlepszy, indywidualny dla danego pacjenta, typ wypełnienia uzależniony jest m.in. od miejsca w jamie ustnej, w jakim zakładane jest wypełnienie a także od ewentualnych uczuleń na określone materiały.
  Nowoczesne plomby wykonywane są z materiałów nieuczulających i obojętnych chemicznie, ponadto można je idealnie dobrać do koloru zębów. O tym, jakie wypełnienie należy wykonać powinien zdecydować lekarz stomatolog.

 

Rodzaje wypełnień

  We współczesnej stomatologii popularne są wypełnienia kompozytowe chemoutwardzalne lub światłoutwardzalne. Kompozyty służą do wypełniania ubytków, a także do odbudowania ukruszonych zębów i korekcji ich kształtu. Obecnie najczęściej stosowane są materiały utwardzane światłem, gdyż ich kolor można idealnie dobrać do barwy zęba, dzięki czemu plomba jest niewidoczna.
 Stomatolodzy mają również do dyspozycji plomby glasjonomerowe oraz bardzo popularne niegdyś plomby amalgamatowe. Te pierwsze zawierają fluor chroniący ząb przed próchnicą wtórną, jednak dość szybko się ścierają. Zazwyczaj stosowane są do wypełniania ubytków przy szyjce zęba bądź jako drugiego podkładu, na który nakładany jest kompozyt. Natomiast wypełnienia amalgamatowe, z uwagi na ciemną barwę, używane są do wypełniania ubytków w zębach trzonowych. Są trwałe i stosunkowo tanie. Obecnie wypełnienia tego typu stosowane są dużo rzadziej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Współczesne plomby amalgamatowe zawierają fluor.
W sytuacji, gdy ubytek jest zbyt duży by wypełnić go tradycyjną plombą a jednocześnie zbyt mały, aby założyć koronę, lekarz stomatolog może zastosować inlay. Ten typ wypełnienia najczęściej stosowany jest w zębach trzonowych.
 Istnieją także specjalne kolorowe wypełnienia dla dzieci. Stosowane są do wypełniania ubytków w zębach mlecznych. Kolorowe plomby dostępne są w odcieniach żółtego, niebieskiego, z brokatem, mogą mieć też kolor uniwersalny. Zawierają fluor, który stopniowo uwalnia się z wypełnienia i chroni ząbek przed rozwojem próchnicy. Założenie tego typu wypełnienia wymaga standardowego postępowania, jednakże możliwość wybrania koloru plomby może stanowić dla dziecka dodatkową zachętę do odwiedzenia gabinetu dentystycznego.

 

 

 

 Zęby wrażliwe zęby wrażliwe

 Dieta dla zdrowych zębów Dieta dla zdrowych zębów

 Odpowiednia higiena jamy ustnej higiena jamy ustnej

 Nowoczesna stomatologia  stomatologia

 

Porozmawiaj na ten temat na forum dyskusyjnym

 

Copyright: © http://zdrowo.info.pl - 2006 r. - informacje o stronie