Ergonomia

Komputer, który ułatwia nam pracę i zapewnia rozrywkę może również szkodzić.

Ergonomiczne stanowisko pracy

Siedzenie przy komputerze 6 do 8 godzin dziennie przez kilka lat powoduje trwałe negatywne skutki dla naszego organizmu.

Pozornie lekka praca biurowa jest statystycznie częstszym źródłem schorzeń mięśniowo-szkieletowym niż ciężka fizyczna.

Człowiek siedzący wiele godzin przed monitorem jest narażony na wiele szkodliwych czynników: bóle mięśni i kości na skutek nienaturalnej pozycji, osłabienie wzroku spowodowane jego stałą koncentracją i patrzeniem w jasny ekran oraz ogólne zmęczenie spowodowane promieniowaniem emitowanym przez monitor.

Właściwym sposobem na minimalizacje skutków pracy przed monitorem jest ergonomiczne stanowisko pracy.

Poprzez właściwy dobór monitora, jego ustawienie i zachowanie odpowiedniej pozycji pracy nasz organizm w mniejszym stopniu narażony jest na te szkodliwe czynniki.

Właściwe krzesło i biurko zapewniają bardziej naturalna pozycję pracy oraz zachowanie bezpiecznych odległości od ekranu monitora.

Monitor psuje wzrok!

Dla naszego wzroku istotne znaczenie ma jakość naszego monitora. Starsze monitory kineskopowe są źródłem szkodliwego promieniowania, można je zredukować ustawiając mniejszy poziom kontrastu lub stosując atestowane filtry pochłaniające promieniowanie UV.

Ważne jest też jaką monitor ma częstotliwość odświeżania.

Wprawdzie mózg człowieka nie rozróżnia zmian obrazów z częstotliwością większą niż 50 Hz, jednak oko je rejestruje, co powoduje męczenie wzroku. Czym wyższa częstotliwość odświeżania tym miganie jest mniej odczuwalne, bezpieczna wartość to 85 Hz.

W monitorach LCD nie ma problemu promieniowania UV i w mniejszym stopniu odczuwalne jest migotanie obrazu. Szczególnie polecane są ekrany LCD wykonane w technologii TFT, jest to aktywna matryca o lepszym kontraście i minimalnym efekcie migotania.

W monitorach LCD z podświetlaniem LED obraz jest ładniejszy ale bardziej męczący dla oka niż z podświetlaniem świetlówkami

Niezależnie od typu monitora trzeba dostosować jego ustawienie i odległość oraz robić regularne przerwy aby oczy mogły odpocząć.

Wzrok ludzki pogarsza się gdy oczy muszą się stale koncentrować na jasnym ekranie z bliskiej odległości. hwila przerwy w której patrzymy na odległe przedmioty regeneruje zmęczony wzrok.



Porozmawiaj na ten temat:


Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.