Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 11:15 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Uzupełnienie
PostWysłany: Sob Mar 29, 2014 5:42 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Czytając książkę Petera Adamo pt Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi trafiłem na jeden według mnie bardzo ważny błąd. Otóż Peter Adamo wspomina tam o rodowodzie gatunku ludzkiego i twierdzi w swym wywodzie że człowiek wywędrował z Afryki 20 tys lat temu jako człowiek z Cro Magnon. Jest to nieprawda i jako antropolog muszę się temu sprzeciwić. Gatunek ludzki od zarania dziejów ok 3 mln lat temu odżywiał się padliną i nie był myśliwym. Potwierdzają to badania gatunku Australopithecus africanus znad rzeki Omo, jeziora Turkmana czy z miejscowości Cromdrei i Starkfontain. Przodkowie zaś australopiteków w postaci gatunków Plesiadapis i Adapis odżywiali się pokarmem roślinnym i zwierzęcym, z tym że gatunek będący przedstawicielem rodziny Adapidae był bardziej progresywny. Kiedy nauczyliśmy się panować nad dwoma żywiołami - ogniem i wodą jako Homo habilis - człowiek zdolny 1,5 mln lat temu rozpoczęliśmy swoją wędrówkę z Afryki przez przesmyk panamski do Azji i Europy. Zarówno Homo habilis, jak i Homo erectus na Jawie i Sumatrze byli gatunkami rolniczymi. Nauczyli się uprawiać ziemię i mieć z niej korzyści w postaci płodów rolnych. Tak więc umiejętności rolnicze znane były człowiekowi już wcześniej. Typowym myśliwym zaś był gatunek zamieszkujący tereny Diseldorfu i Doliny Neandertalskiej znany jako Homo sapiens neanderthalensis. Żył on ok 800, 300 tys lat wstecz polując na mamuta włochatego jedyne jego pożywienie. Uwstecznione formy jak i te progresywne Hominidów całkowicie wymarły po wybiciu mamuta włochatego. Było tak aż do gatunku współczesnego Homo sapiens sapiens, który nauczył się posługiwania kamieniem i narzędziami oraz pędzić pasterski tryb życia. Tak więc człowiek paleolitu i neolitu był już typowym hodowcą a nie myśliwym.
Druga sprawa dotyczy grup krwi. Poszczególne grupy krwi były w książce Adamo przyrównywane do trybu życia i zachowań gatunku ludzkiego na przestrzeni dziejów. Dla mnie jest to lamarkizm, a o ile pamiętam teoria Lamarka została obalona jeszcze przed Darwinem. Tak więc w myśl nowych hipotez jest to niecała prawda i wymaga uzupełnienia przez nowsze spojrzenie. Mówiąc nowsze spojrzenie mam na myśli upadające teorie ewolucyjne i kreacjonistyczne. Dlatego publikacja pana doktora Petera Adamo nie zgadza się z prawdą przynajmniej w tych dwóch miejscach.
A co myślą o tym inni forumowicze, zapraszam do dyskusji i dzielenia się opiniami.
Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: Uzupełnienie
PostWysłany: Śro Kwi 09, 2014 2:36 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Mar 14, 2014 8:41 am
Postów: 27
Miejscowość: Mazowieckie
Drogi kolego, niestety nie mam wiedzy na ten temat, ale skoro jesteś obeznany z tematem, mam do Ciebie pytanie. Czy wiadomo kiedy dokładnie powstała grupa krwi AB? Pytam, ponieważ ponoć na Całunie Turyńskim i kilku innych relikwiach odkryli tą samą grupę krwi (AB), z kolei w internecie można przeczytać, że ta grupa krwi powstała kilkaset lat po narodzeniu Chrystusa.

_________________
http://drcubala.com/cms/leczenie-autyzmu-autyzm-objawy


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Uzupełnienie
PostWysłany: Czw Kwi 10, 2014 10:50 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Ja tylko chciałem wskazać pewne błędy historyczne których nie ustrzegł się moim zdaniem autor najpopularniejszej publikacji na temat diety zgodnej z grupą krwi. A co do grupy AB zakładając że Adamo miał rację pisząc w swojej publikacji że to grupa ostatnia z kolei, to trzeba by było sięgnąć do okresu kiedy człowiek a raczej przodek człowieka z rodziny hominidów zaczął uprawiać ziemię i posługiwać się narzędziami. Mam tu na myśli okres pasterski kiedy pod tym względem staliśmy już na wysokim poziomie. Nie tylko uprawialiśmy ziemię (pierwsza działalność rolnicza), zajmowaliśmy się hodowlą zwierząt (początki działalności pasterskiej), ale także podpatrując zwierzęta wykonywano pierwsze zabiegi medyczne (prymitywna aseptyka i zabiegi trepanacyjne). Jednakże Adamo pisze tylko o uprawie roli tak więc według mnie można mieć na myśli również okres pierwszego wyjścia z Afryki (kolebki człowieczeństwa). Wtedy to człowiek zdolny (Homo habilis) opanował sztukę władania żywiołami jak ogień, czy woda, a także narzędziami rolniczymi. Późniejszy gatunek ludzki (Homo erectus) zajmował już dość odległe tereny jak Jawa (człowiek jawajski) i Sumatra. Czy to okres pasterski czy okres wyjścia z Afryki to dość odległe czasy i nawet co do pierwszego z tych okresów można mówić o dziesiątkach jeżeli nie setkach tysięcy lat wstecz. Czasy zaś Pitecantropa to już zupełnie daleka przeszłość ok 1,5 mln lat wstecz, jak pisze w swojej publikacji Malinowski. Widać z tego że jest to czas odległy przed narodzinami Chrystusa. Wtedy kiedy nie było jeszcze mowy o religii katolickiej a ludzie wierzyli w bożki, amulety lub innego rodzaju przedmioty kultu (animizm czy fetyszyzm) - B Seyda "Historia Medycyny"
Adamo swoje wywody rozpoczyna od człowieka z Cro Magnon, czyli 20 tys lat wstecz. Według niego wtedy byliśmy myśliwymi i prekursorami zarazem grupy krwi 0. Ja natomiast sądzę, że myślistwo charakteryzuje gatunki ludzkie wcześniej, albo znacznie wcześniej zasiedlające ziemię tj Australopithecus africanus, Australopithecus afarensis (choć to bardzo odważne stwierdzenie), a także gatunek znacznie późniejszy Homo sapiens neanderthalensis polujący na gatunek Mamuta włochatego na terenach dzisiejszej Europy (rejon Diseldorfu, Arage, Sacro Pastoro i innych miejscowości). Kto z nas ma rację tego nie wiem. Ale jeśli zagłębić się w historię rodowodu gatunku ludzkiego (antropogeneza) w odniesieniu do publikacji Adamo zdaje się jednak że to ja jestem bliższy prawdy. Bardzo ważnym argumentem jest tu swoisty behawioryzm naszych przodków i jego korelacje z historycznymi faktami.
Pozdrawiam
dany


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności