Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 1:05 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 79 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: wydzielacze i niewydzielacze...
PostWysłany: Czw Paź 22, 2009 7:03 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Witam :D

Nie dawno kakumaku napisał na wątku przepisy dla grupy krwi 0, że wysyłał próbkę śliny do D'Adamo i jest wydzielaczem...nie napisał tylko ile go to kosztowało. Czy w naszych laboratoriach policyjnych naprawdę tego nie robią? Wysłałam dziś do kch@tvp.pl wierszyk dla kolegi z "zerówką" i info o naszym forum...Zapomniałam napisać, o tym, że wierszyk właściwie jest przeznaczony dla wydzielaczy "0" .Zgodnie z sugestią D'Adamo ... jak się nie zna swojego statusu, to należy zgodnie z teorią prawdopodobieństwa wybrać dietę dla wydzielaczy, których jest 80%, a w/g ostatnich wiadomości z książki DIETA GENOTYPOWA ... nawet ok. 85%. No i nie napisałam w ogóle o tym, że D'Adamo zauważył tę różnicę u właścicieli poszczególnych grup krwi ... i że zauważył związek testu Lewisa ze statusem wydzielania....jak będą chcieli, to tu przeczytają.

Pozdrawiam z Wołomina :D


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: wydzielacze i niewydzielacze...
PostWysłany: Wto Sty 26, 2010 8:52 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Witam :D

Podbijam ten wątek aby było mniej szukania i proszę o info tutaj, jeśli gdzieś u nas robią ten test.


Pozdrawiam z Wołomina :D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: wydzielacze i niewydzielacze...
PostWysłany: Nie Kwi 18, 2010 8:28 am 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Sob Lip 19, 2008 8:07 pm
Postów: 3
"Wypowiedź powinna być zrozumiała dla odbiorcy" przynajmniej tak mnie uczyli w wojsku (10 lat z życiorysu ;) ).
Tak więc, dla uszczegółowienia, Regionalne Centra Krwiodawstwa wykonują standardowo test na: „Oznaczanie fenotypu z układu Lewis” i pytając o coś takiego, każdy laborant powinien wiedzieć o co chodzi, nie koniecznie recepcjonistka :D . http://viamedica.pl/gazety/gazetaZ/darmowy_pdf.phtml?indeks=5&indeks_art=18&VSID=52b1be7a5c65f522b50ef195ac546881
pod powyższym linkiem jest dokument „Immunologia transfuzjologiczna krwinek czerwonych. Obowiązujący zakres badań wykonywanych u krwiodawców, chorych i kobiet ciężarnych” który uszczegóławia kiedy takie testy należy wykonać. Wnikliwych zapraszam do lektury całego dokumentu.
Innym przytoczę fragmenty pkt. „5.4.1.4.3. Dwustopniowy test antyglobulinowy
z zastosowaniem techniki LISS
Jest to czuła metoda, służąca do wykrywania alloprzeciwciał wiążących dopełniacz (np. z układu
Kidd i Lewis). Poleca się ją szczególnie w badaniu surowic dłużej przechowywanych oraz pochodzących od chorych z osłabieniem lub utratą aktywności składników dopełniacza.” – z medycznego (mi tłumaczyła obywatelka małżonka – kardiolog :) ) robi się to w zasadzie rutynowo przy każdej oddaniu krwi, tylko nie każde laboratorium chce robić takie badania komercyjnie, ale nic nie stoi na przeszkodzie by kopię wyniku wydać.
Dla podsumowania test taki można uzyskać podczas oddawania krwi oraz jest przydatny dla osób które będą poddawane transfuzji, więc teoretycznie każdemu może się to kiedyś pytać i teoretycznie może to zlecić każdy lekarz rodzinny, czego oczywiście nie zrobi bo kasy na to nie ma :). Tak więc proszę odpowiednio pytać, również wpisywać odpowiednie zapytanie do Google i odpowiedzi będzie znacznie więcej, pozdrawiam i życzę sukcesów.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: wydzielacze i niewydzielacze...
PostWysłany: Śro Kwi 21, 2010 9:29 am 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Sob Lip 19, 2008 8:07 pm
Postów: 3
W dniu dzisiejszym sprawdziłem Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Gdańsku http://www.krew.gda.pl/content.php?cms_id=39 i na hasło "Czy wykonują Państwo: Oznaczanie fenotypu z układu Lewis" (Pani poprawiła mnie na fonetyczne Luis) :) odpowiedź była: "ależ oczywiście, to standardowy test w kazdej stacji krwiodawstwa, najlepiej przyjść od poniedziałku do czwartku w godz. 8-14, proszę przed badaniem nie jeśc bardzo tłusto, Lewis a - koszt jakies 26zł, Lewis b - koszt jakieś 19zł"
Reasumując trzeba tylko wiedzieć o co się pytać :lol:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: wydzielacze i niewydzielacze...
PostWysłany: Śro Kwi 21, 2010 7:27 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Cześć sebek29s

Dzięki za info. Może zaczną już robić to badanie wszędzie...jeszcze rok temu dla wielu to była czarna magia...nieraz o tym pisaliśmy (nazewnictwo znaliśmy z książek D'Adamo). I trzeba przyznać, że nie tak dużo kosztuje, jeśli można zrobić tylko Lewis b. Wówczas trzeba zapamiętać, gdy wyjdzie wynik dodatni (Le b+) tzn. że jesteśmy wydzielaczami antygenów grupy krwi do płynów ustrojowych (oczywiście jest tak w/g D'Adamo z bardzo dużym prawdopodobieństwem) . Otrzymując wynik ujemny (Le b-) powinniśmy w diecie zgodnej ze swoją grupą krwi stosować wskazówki dla niewydzielaczy. Rozumiem, że badanie to można zrobić samo... bez pakietu innych badań. Pozdrawiam Gdańsk.

Pozdrawiam z Wołomina


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: wydzielacze i niewydzielacze...
PostWysłany: Śro Paź 27, 2010 4:39 pm 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Śro Paź 27, 2010 8:07 am
Postów: 281
Miejscowość: grupa krwi 0 Rh + , Le (-a, +b), wydzielacz, GT2 zbieracz.
- a gdzie robią ten test Lewisa we Wrocławiu ?
- gdzie we Wrocławiu można zrobić test poziomu indykanu w moczu metodą OberMeyer'a ?

:|


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: wydzielacze i niewydzielacze...
PostWysłany: Czw Paź 28, 2010 12:11 pm 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Śro Paź 27, 2010 8:07 am
Postów: 281
Miejscowość: grupa krwi 0 Rh + , Le (-a, +b), wydzielacz, GT2 zbieracz.
- zadzwoniłem pod ten mnumer
Kod:
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu,,
ul. Czerwonego Krzyża 5/7, 50-345 Wrocław
tel. [071] 371 58 10

- fenotyp Luisa + grupa krwi to cena == 12+ 20 zł.
- jutro idę i zobaczę czy to prawda.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: wydzielacze i niewydzielacze...
PostWysłany: Wto Lis 02, 2010 8:35 pm 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Śro Paź 27, 2010 8:07 am
Postów: 281
Miejscowość: grupa krwi 0 Rh + , Le (-a, +b), wydzielacz, GT2 zbieracz.
- cała prawda , robią te badanie tylko trzeba paniom uświadomić że to robią, od rejestracji, poprzez kasę oraz czasami pokój pobrań.
- teoria brania elenium na takie "wyjazdy" sprawdza się w każdym calu.
- no to mamy wydzielacza grupy 0, dalsza droga to czytanie książki i korekta błędów.
- w miedzy czasie odtruwanie, kapiele w perhydrolu oraz picie wody ozonowanej.
--
Image
--


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re:
PostWysłany: Sob Lut 12, 2011 2:00 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Sob Lut 12, 2011 12:53 pm
Postów: 1
Kukawka napisał(a):
Ginger napisał(a):
Witam Kasiu :)
Najlepiej zrobisz jak zastosujesz się do zaleceń dla wydzielaczy bo większosć ludzi jest właśnie wydzielaczami. W Polsce chyba trudno będzie wykonać takie badania żeby określić status wydzielacza/niewydzielacza
Pozdrawiam :)

Dzieki
Ja coprawda mieszkam w Belgii ale jak ja im to wytlumacze :P


Witam... serdecznie wszystkich.

Jestem tu nowa od dzisiaj i mam ten sam problem . Skäd mam wiedziec czy jestem wydzielaczem, czy niewydzielaczem grupy 0 RH-... w niemczech trzeba chyba dzuo placic za takie badania.... nawet jesli sie chce zbadac grupe krwi..... nie to co w polsce(mieszkam od dlugich lat w niemczech).. wpisane bylo nawet do dowodu osobistego.....Serdecznie pozdrawiam was wszystkich... bo to zdrowy temat, ale dla mnie ciägle przekopywanie sie przez informacje i zaczecie tego zdrowego zycia, w ktöre naprawde wierze.Jezwli np. ja lubie napoje sojowe i mi nie szkodzä... to czy mozna poznac po tym czy jestem niewydzielaczem?... lub wydzielaczem?...mleka normalnego nienawidzilam od dziecka do dzisiaj(za to kielbasy i mieso).....Dzieki... ze jest takie forum... tylko troche skomplikowane jest dla nowych z przedszkola. :roll:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Re:
PostWysłany: Wto Lut 15, 2011 9:04 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Witaj dulalka :)

Cieszę się, ze podoba Ci się nasze forum :)
Masz 0Rh-... to tak jak ja. Lepiej byłoby mieć zrobiony ten test na fenotyp Lewisa... albo jeszcze lepiej... sprawdzić, czy da się określić grupę krwi ze śliny... u niewydzielaczy się nie da tego zrobić. Z tego co piszesz niewykluczone, że jesteś wydzielaczem. Musisz dłużej się obserwować. Na początku też mi się wydawało, że mam ten status... ale z czasem pojawiły się wątpliwości... Zauważyłam, że jadając żytni chleb... utrzymuję 2-3 kg więcej... a jeśli zjem kilka razy coś twarogowego... to czuję to natychmiast w gardle (pojawia się śluz i odchrząkanie ). W lato będę nad morzem, więc jeśli do tej pory nie będzie innej okazji... to zajadę do Gdańska i zrobię ten test... jak jeszcze będą robić.
W Belgii wytłumaczysz łatwo... wystarczy pokazać jak powinien wyglądać Twój wynik... wydzielacz to Le a-b+ (pozostałe, czyli Le a+b- i Le a-b- Dr Peter J. D'Adamo zalicza do niewydzielaczy). Pamiętaj, że test na fenotyp Lewisa nie jest właściwym testem na "wydzielanie"... tylko D'Adamo zauważył zbieżność występowania tej własności... z inną...
Aby stwierdzić wydzielanie antygenów grupy krwi do płynów ustrojowych... trzeba zbadać np. ślinę... tak właśnie robi D'Adamo.

Pozdrawiam z Wołomina :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: wydzielacze i niewydzielacze...
PostWysłany: Pon Mar 28, 2011 9:23 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Raz piani napisała:
Cytuj:
Moze propozycja ktora ad hoc przyszla mi do glowy nie byla genialna. Jednak w moim odczuciu okreslenie "wydzielacz" jest obrzydliwe. Oczywiscie moze sie tez podobac :) Chyle czola przed kazdym, kto z duma oznajmia rodzinie: "jestem wydzielaczem, a ty kochana niewydzielaczem". Co do zachwaszczania swojego jezyka angielskimi slowami, to... wole unikac.

TeSa, nie jestes tlumaczka tej ksiazki (tak przypuszczam), wiec mam nadzieje podchodzisz na luzie do moich spostrzezen.
Tlumaczenie jest trudna sztuka i nie kazdy, kto zna dany jezyk, jest dobrym tlumaczem.

Po prostu "ma antygeny" lub "nie ma antygenow" jest zwiezle, jasne, proste i czytelne.
Mysle, ze gdyby tego uzyto w ksiazkach ten watek nie bylby potrzebny, bo ludzie by rozumieli o czym mowa. A o to chyba chodzi.


Otóż nie...
Po prostu "ma antygeny" lub "nie ma antygenów" nie jest ani jasne ani czytelne... bo każdy ma różne antygeny we krwi. W tym przypadku chodzi o antygeny grupy krwi znajdujące się... bądź nie... w naszych płynach ustrojowych.

Jak zauważyłam dotychczas tylko piani się nie spodobało to tłumaczenie

secretor -wydzielacz
non secretor - niewydzielacz

Wypada dodać, że badacze często wprowadzają nowe nazewnictwo, aby nie trzeba było korzystać z form opisowych... i też
D'Adamo zwraca na to uwagę... ostatnio w poradniku DIETA GENOTYPOWA

Pozdrawiam z Wołomina :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: wydzielacze i niewydzielacze...
PostWysłany: Pon Lip 18, 2011 12:51 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Wto Mar 15, 2011 2:53 pm
Postów: 17
Witam serdecznie :D
badanie wydzielacz/niewydzielacz można odplatnie zrobić w stacji krwiodawstwa w Poznaniu na ul. Marcelińskiej. Określenie fenotypu Lewisa kosztuje 110,00 (55,00 za "a" i 55,00 za "b")
Wg informacji zawartych w ksiązkach dr D'Adamo wystarczy zrobić tylko "b".
Wydaje mi się, że każda regionalna stacja krwiodawstwa wykonuje takie badanie, tylko należy dobrze sformułowac pytanie. Pani w laboratorium zupełnie nie wiedziała co znaczy wydzielacz/niewydzielacz, ale gdy zapytałam o badanie fenotypu Lewisa, to już nie było problemu. Można też dopowiedzieć, że jest to badanie serologiczne.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: wydzielacze i niewydzielacze...
PostWysłany: Pon Lip 18, 2011 11:24 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Witam emi :)

Dzięki za info... o Poznaniu piszesz pierwsza... dobrze że robią ten test... tylko dlaczego tak drogo :)
W książkach D'Adamo nie ma sugestii by sprawdzać tylko Le +b ... to może wywnioskować tylko uważny czytelnik... Pisałam o tym dawno, że w ten sposób można zapłacić mniej (przy założeniu, że się nie pomylą). Ale trzeba przyznać, że gdyby się w laboratorium pomylili... sprawdzenie również Le a... pozwoliłoby może wykryć błąd... bo wyniku Le +a+b praktycznie nie ma (chyba w laboratorium o tym wiedzą)...

Pozdrawiam z Wołomina :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: wydzielacze i niewydzielacze...
PostWysłany: Wto Wrz 11, 2012 2:01 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Witam

Podbijam dla bena i innych nowych forumowiczów... dalej nikt na forum nie napisał nic wiążącego o Warszawie. Jest ona teraz tak rozkopana, że zniechęca do sprawdzenia na miejscu... może ktoś napisze czy robi się już test krwi na fenotyp Lewisa na ul. Saskiej

Pozdrawiam z Wołomina u nas jest teraz 28 st C w cieniu...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: wydzielacze i niewydzielacze...
PostWysłany: Wto Sty 08, 2013 8:56 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Czy był już ktoś z forum w Warszawie w Centrum na tej Saskiej ?


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 79 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności