Każdy z nas jest cząstką Ziemi. W naszym kontekście – kontekście budowy organizmu i jego prawidłowego działania oznacza to, że jesteśmy stworzeni z tych samych pierwiastków, co i ona. Właśnie dlatego wszystkie składniki niezbędne do życia powinniśmy czerpać z Ziemi.
Wszystkie pierwiastki i związki chemiczne wchodzące w skład gleby podlegają tzw. kumulacji biologicznej. Oznacza to, że rośliny zawierają znacznie więcej składników mineralnych niż gleba, a człowiek zawiera ich znacznie więcej niż rośliny.
Przykładowo zawartość fosforu w organizmie człowieka jest ok. 200 razy większa niż w glebie, podczas gdy w roślinach wskaźnik ten wynosi 140. Wapnia jest zazwyczaj 8 razy więcej w roślinach niż w glebie, a w naszym organizmie – 40 razy więcej. I tylko niektóre pierwiastki odbiegają od tej reguły. Aluminium i krzem – wyjątkowo pospolite w ziemi, w naszych organizmach występują w śladowych ilościach.
O jeszcze jednym aspekcie należy wspomnieć. Otóż znaczne braki spowodowane długotrwałym pozbawieniem dowozu do organizmu poszczególnych pierwiastków nie mogą być szybko zrekompensowane. Należy uzbroić się więc w cierpliwość i nie oczekiwać, że w przeciągu 2-3 tygodni wrócimy do równowagi. Trzeba na to niekiedy miesięcy. Pamiętać należy o zachowaniu stanu równowagi pomiędzy poszczególnymi pierwiastkami. Równowaga oznacza zarówno obecność wszystkich niezbędnych minerałów, jak również prawidłowe proporcje między nimi.
W zależności od zawartości w organizmie oraz zalecanego poziomu spożycia składniki mineralne dzielą się na dwie grupy:
makroelementy – pierwiastki, dla których zapotrzebowanie wynosi więcej niż 100 mg/dzień/ osobę (wapń, fosfor, sód, potas, magnez, chlor, siarka, mikroelementy – pierwiastki, dla których zapotrzebowanie wynosi mniej niż 100 mg/dzień/osobę (żelazo, miedź, cynk, mangan, molibden, jod, fluor, selen, chrom, kobalt.
Minerały – podobnie jak witaminy – muszą być połączone z białkowym nosicielem w postaci aminokwasu, aby bez problemów dać się wchłonąć w organizmie. Powinny więc być dostarczane organizmowi w postaci organicznej. Ciągle aktualna jest zasada: NIE JEST NAJWAŻNIEJSZE TO, CO ZJADASZ.
WAŻNE JEST TO, CO PRZYSWAJASZ.
|