Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Wto Kwi 16, 2024 3:17 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Naukowcy odkryli związek między tłuszczami pokarmowymi
PostWysłany: Czw Cze 09, 2011 8:06 am 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Paź 27, 2009 8:39 pm
Postów: 63
Naukowcy odkryli związek między tłuszczami pokarmowymi, bakteriami jelitowymi, a chorobami serca
Data: 07 kwiecień 2011

Źródło: Nutrition Horizon
Streszczenie: Badanie wykazało, że ludzie, którzy spożywają zwyczajną substancję odżywczą występującą w produktach pochodzenia zwierzęcego, nie mają skłonności do chorób układu sercowo-naczyniowego ze względu na to jak bakterie w układzie trawiennym metabolizują pewne tłuszcze. Jak podaje badanie z Cleveland Clinic opublikowane w ostatnim numerze „Nature” istnieje związek między tłuszczami pokarmowymi, florą bakteryjną jelit, a większym ryzykiem chorób serca. Badanie wskazuje, że osoby, które spożywają typową substancję odżywczą występującą w produktach pochodzenia zwierzęcego (tj. jajka, wątróbka i inne mięsa, sery i inne produkty mleczne, ryby, owoce morza) nie mają skłonności do chorób układu sercowo-naczyniowego ze względu na to jak bakterie w układzie trawiennym metabolizują pewien tłuszcz – fosfatydylocholinę (zwaną lecytyną). Lecytyna i jej metabolit, cholina, występują w wielu popularnych produktach pieczonych, suplementach diety, a nawet witaminach dla dzieci.

Podczas badania przeanalizowano dane kliniczne 1 875 pacjentów z chorobami serca oraz próbki osocza krwi myszy. Lecytyna i cholina podawane myszom były przekształcane w jelitach w substancje powodujące choroby serca, co przyczyniło się do powstawania złogów w tętnicach (miażdżyca tętnic). Natomiast u ludzi wyższy poziom choliny we krwi oraz substancje wytwarzane przez bakterie wywołujące choroby serca mają duży związek z wyższym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego.
“Kiedy dwie osoby jedzą podobne pokarmy, ale tylko jedna cierpi na choroby serca, wskazuje to, że mają na to wpływ różnice genetyczne. Jednak nasze badania wykazują, że jest to tylko częściowo prawda,” mówi dr n. med. Stanley Hazen, Staff in Lerner Research Institute's Department of Cell Biology and the Heart and Vascular Institute's Department of Cardiovascular Medicine and Section Head of Preventive Cardiology & Rehabilitation przy Cleveland Clinic, główny autor badania. “Właściwie różnice metabolizmu wydają się mieć duży wpływ na rozwój chorób serca. Flora bakteryjna jelit filtruje przyjmowane pokarmy.”
Dr Hazen dodaje, ”Odkryliśmy również, że cholina przyjmowana w nadmiarze przyczynia się do chorób serca spowodowanych miażdżycą. W ciągu kilku ostatnich lat zauważyliśmy większe występowanie choliny w multiwitaminach – nawet tych przeznaczonych dla dzieci. Jednak jest to ta sama substancja, która jak wykazało nasze badanie, może być przekształcana w substancję mającą bezpośredni, negatywny wpływ na choroby serca.
W badaniach przeprowadzonych na łącznie ponad 2 000 osobach wykazano, że poziom we krwi trzech metabolitów lecytyny zapowiada ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Te metabolity to: cholina (kompleks witamin z grupy B), tlenek trimetyloaminy (TMAO, do jego produkcji konieczne są bakterie jelitowe; należy do grupy choliny) oraz betaina (metabolit choliny).

“Badanie krwi wykazało obecność TMAO. Takie testy mogą wskazywać ryzyko chorób serca oraz konieczność zmiany nawyków żywieniowych,” mówi dr Hazen. Odpowiednie dla zdrowia ilości choliny, betainy i TMAO występują w owocach, warzywach i rybach. Są one również dostępne na rynku w postaci ogólnie dostępnych suplementów rzekomo poprawiających zdrowie mózgu, spadek wagi oraz/lub wzrost mięśni. Są one również często dodawane do paszy bydła, drobiu lub ryb powodując szybszy wzrost masy mięśniowej. Nie wiadomo czy w tym mięsie występuje duża zawartość powyższych związków.
“Fakt, że bakterie jelitowe wytwarzają substancje promujące miażdżycę ze zwykłych tłuszczów pokarmowych daje możliwości opracowania lepszej diagnostyki, metod zapobiegania i leczenia chorób serca,” mówi dr Hazen. „Nasze badania sugerują, że istnieje możliwość opracowania składu jogurtu dla zdrowego serca lub innych produktów z probiotykami dla zapobiegania chorobom serca. Wydaje się również, że istnieje konieczność zastanowienia się nad ryzykiem vs korzyściami płynącymi z pewnych popularnych suplementów diety.”


Góra
 Profil  
 

zdrowie



Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności