Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 5:46 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 75 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Bóle kręgosłupa w trakcie siedzenia
PostWysłany: Śro Cze 26, 2013 2:26 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Pią Kwi 19, 2013 2:53 pm
Postów: 10
Od pewnego czasu odczuwam bóle kręgosłupa w pracy. Mam siedzący tryb życia, po pracy staram się spacerować i jak najwięcej sie ruszać, ale wciąż pojawia się ból pleców. Macie, jakieś pomysły na zmniejszenie moich bólów? Jak sobie radzicie z bólem pleców na co dzień?


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: Bóle kręgosłupa w trakcie siedzenia
PostWysłany: Śro Cze 26, 2013 3:14 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Podczas siedzenia obciążony zostaje dolny odcinek kręgosłupa (vertebrae lumbales et sacrales) i częściowo odcinek piersiowy (VV thoracica). A oto kilka ćwiczeń, które można wykonać w czasie wolnym, a które na pewno pomogą pozbyć się kłopotu.

Ćwiczenie 1 W pozycji leżącej na wznak podkurczamy na przemian nogę lewą i prawą stopy stawiając jak najbliżej pośladków. Ćwiczenie powtarzamy 10x dla obu nóg.

Ćwiczenie 2 W pozycji leżącej na wznak podkurczamy obie nogi stopy stawiając na podłodze jak najbliżej pośladków. Ćwiczenie powtarzamy 10x

Ćwiczenie 3 W pozycji leżącej na wznak podkurczamy obie nogi, a następnie kładziemy kolana to na jedną stronę, to na drugą. Ćwiczenie powtarzamy 10x dla każdej ze stron

Ćwiczenie 4 W pozycji leżącej na wznak kładziemy oba podudzia na siedzenie krzesła maksymalnie się do niego zbliżając. W tej pozycji odpoczywamy 10min

Ćwiczenie 5 W pozycji na czworaka wyciągamy maksymalnie prawą rękę do przodu i lewą nogę do tyłu. Następnie w drugiej części ćwiczenia zmieniamy kończyny, pamiętając o ich ułożeniu na krzyż. W każdej części wytrzymujemy ok 20s. Ćwiczenie powtarzamy 3x

Ćwiczenie 6 W pozycji na czworaka przemieszczamy ciało do przodu, a następnie do tyłu prężąc plecy jak kot. To dlatego ćwiczenie nosi nazwę Koci grzbiet. Ćwiczenie powtarzamy 10x

I to by było na tyle. Pozdrawiam
dany


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Bóle kręgosłupa w trakcie siedzenia
PostWysłany: Czw Cze 27, 2013 8:42 am 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Czw Paź 18, 2012 12:15 pm
Postów: 45
Również miewam bóle kręgosłupa, ale od kilku miesięcy codziennie rano, zaraz po przebudzeniu, przed pracą rozciągam kręgosłup, niedługo, bo tylko 10 minut, ale zawsze to coś


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Bóle kręgosłupa w trakcie siedzenia
PostWysłany: Czw Cze 27, 2013 10:30 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam jeszcze raz

Bóle i zwyrodnienia atakują najczęściej odcinek szyjny i lędźwiowo - krzyżowy kręgosłupa (vv lumbo - sacrales et vv cervicales), a dokładnie stawy międzykręgowe (articulatia intervertebrales). Choroba może występować w postaci tzw zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (Spondyloartritis ankylopoetyka). Bóle są zazwyczaj bardzo dokuczliwe, a zaradzić im mogą zabiegi w postaci masażu lub ćwiczeń. Oprócz ćwiczeń, które już podałem można wymienić jeszcze takie jak alfabet, ćwiczenia szyi, upawisztaconasana, kołyska na wznak, kołyska na brzuchu, bujangasana, matsiendrasana oraz savasana. Do trudniejszych ćwiczeń zaliczyć można półkróla, króla, okrąg oraz asanę diamentową. Wszystkie asany jogistyczne opisano w podręcznikach hatha jogi. Ja opiszę 2 pierwsze

Alfabet to proste ćwiczenie na kręgosłup szyjny. W pozycji siedzącej wykonujemy głową takie ruchy aby nakreślić w powietrzu kolejne litery alfabetu począwszy od A skończywszy na literze Z. Ćwiczenie wykonywane codziennie rozwija mięśnie szyi, a w tym mięśnie nadkolcowe, mięśnie międzypoprzeczne, mięśnie pochyłe oraz obustronnie mięsień mostkowo - sutkowo - obojczykowy.

Ćwiczenia szyi polegają na wykonywaniu głową ruchów do przodu, do tyłu, na boki, skrętów, wahadła i ruchów kolistych. Wahadło wykonujemy zataczając głową półkola to w lewo, to w prawo. Przy czym broda musi zawsze sięgać mostka. Ruchy koliste wykonujemy ostrożnie tylko wtedy gdy możemy je wykonać. Przy zawrotach głowy czy silnym bólu zamiast ruchów kolistych wykonujemy wahadło. Ćwiczenia szyi oprócz wspomnianych wyżej grup mięśniowych rozwijają mięsień płaski szyi (platysma) oraz duży mięsień kapturowy.

Na koniec trzeba dodać, iż w głównej mierze motorykę kręgosłupa zawdzięczamy mięśnią kręgosłupa, dlatego tak ważne jest regularne ćwiczenie poszczególnych grup. Same masaże jako takie przynoszą ulgę w bólu, natomiast efekt ich stosowania jest niestety nietrwały. Pełny zestaw ćwiczeń rozwija też mięśnie pleców, a w tym mięśnie zębate tylne, mięsień nadłopatkowy i podłopatkowy oraz mięsień najszerszy grzbietu, który ma swoje przyczepy obustronnie na kręgosłupie. Do ćwiczeń uzupełniających zaliczamy skłony na boki, skręty oraz skrętoskłony.

Ćwiczenia wykonujemy powoli bez zbytniego forsowania się, starając się wykonać je najlepiej jak umiemy.
Pozdrawiam
dany


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Bóle kręgosłupa w trakcie siedzenia
PostWysłany: Pią Cze 28, 2013 1:01 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Pią Cze 28, 2013 12:57 pm
Postów: 8
ja polecam udać się do lekarza, czasami to kwestia zbyt dużego napięcia mięśniowego, albo np przesunięcia kręgów. wtedy lekarz musi nastawić kregosłup, a jak stany napięciowe to często pomagają na to leki


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Bóle kręgosłupa w trakcie siedzenia
PostWysłany: Pią Cze 28, 2013 7:06 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Witam joean

Nie lekceważ tych symptomów...
Musisz już pomyśleć o wzmocnieniu mięśni, częstych zmianach pozycji przy siedzeniu... a może i zmianie pracy... może też warto oczyścić stawy (np. wywarem z liści laurowych... polecają to i Tombak i Nieumywakin). Ja, ponieważ jestem "zerówką"... i jadałam całe życie kartofelki (w/g BTD są dla zerówki w grupie unikać)... też pomidorki (są w/g BTD dla zerówki obojętne ale tylko wtedy... gdy jeszcze nie ma objawów zapalenia stawów)... kiedyś miałam naprawdę bardzo duże kłopoty z kręgosłupem... zjadłam w swym życiu wiele leków... byłam dwa razy w sanatorium... i nic to nie dawało... pisałam o tym tu na forum nie jeden raz. Teraz gdy od dawna jadam zgodnie ze swoją grupą krwi i zażywam ruchu moje kłopoty się skończyły... no i trzeba przyznać, że sporo na tym straciła farmacja :)
Na str 3 mojego wątku "Jak osiągnęłam dobry stan zdrowia" jest opisane proste ćwiczenie RYBKA skutecznie "konserwujące" kręgosłup. Pochodzi ono z książki prof. Tombaka... A tak w ogóle to trzeba samemu sprawdzić które ćwiczenie nam pomaga najbardziej i właśnie je stosować... mnie np. dużo daje pływanie na plecach... rybka... i rozciąganie miednicy

Pozdrawiam z Wołomina


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Bóle kręgosłupa w trakcie siedzenia
PostWysłany: Pon Lip 01, 2013 6:35 pm 
Offline
Senior Member
Senior Member

Dołączenie: Nie Sie 05, 2012 7:49 am
Postów: 186
Z perspektywy forum ciężko pomóc,ale wydaje mi się że to kwestia jednak złego trybu życia i złych ćwiczen. Co dokładnie trenujesz,w jaki sposób? Poza tym polecam basen,to bardzo dobrze działa na całą sylwetkę,również na kręgosłup,zabiegi biczami wodnymi to świetna sprawa.


www.Stylion.pl

_________________
www.Stylion.pl


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Bóle kręgosłupa w trakcie siedzenia
PostWysłany: Śro Lip 10, 2013 1:54 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Czw Lip 04, 2013 4:04 pm
Postów: 4
odczuwałem bóle pleców podczas siedzenia, mam siedząca prace i 8 godzin spedzam przed komputerem zdecydowalem sie na wizyte u specjalisty, oczywiscie okazalo sie ze musze czekac bardzo dlugo bo az miesiąc, postanowilem poszukac latwiejszego sposobu, znalazlem ten portal https://recepcjamedyczna.pl/jforum/ortopeda polecam zapracowanym


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Bóle kręgosłupa w trakcie siedzenia
PostWysłany: Pią Lip 26, 2013 9:59 am 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Czw Paź 18, 2012 12:15 pm
Postów: 45
Nie mogę wejść na tę stronkę. Możesz napisać najważniejsze zalecenia, które powinno się stosować?
Z góry dziękuję!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Bóle kręgosłupa w trakcie siedzenia
PostWysłany: Pią Lip 26, 2013 7:13 pm 
Offline
Member
Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pon Cze 24, 2013 9:54 am
Postów: 40
Miejscowość: Krak
Ja cos poradzę na te bóle
- próbuj opanować "paraliż ruchowy", unikanie bólu wymusza określone ruchy, sposób siedzenia lub leżenia, prowadzi to do pogłębiania nieprawidłowej postawy ciała,
- staraj się kontrolować postawę, stój prosto, rozkładaj ciężar ciała równomiernie na obie stopy,
- opanujmy ból; przykładamy torebki z żelem rozgrzewającym lub oziębiającym, okład z lodu,
- połóż się na brzuchu, kompresy na plecy, podkładać poduszki pod biodra i kostki, przyłożyć na 30 minut rozgrzana poduszkę elektryczną
- masaż z dodatkiem maści przeciwbólowych, rozgrzewających bez specjalnego nagrzewania (diklofenak, ibuprofen, naproksen),
- maść Neocapsiderm z kapsaicyną, uwaga na podrażnienia skóry,
- kontroluj napięcie przy pracy, warto wstać przeciągnąć się pospacerować,
- przy dźwiganiu obciążaj równomiernie obie ręce, wstajemy ze zgiętych kolan, nigdy z wyprostowanych,
Kapitalne znaczenie ma wypoczynek nocny, półtwardy materac, śpij jak najwięcej na brzuchu (odciążenie kręgosłupa), jeśli śpisz na plecach, podkladaj poduszki pod kolana i głowę (specjalna ortopedyczna poduszka), gdy śpisz na boku wkładaj poduszkę między nogi,
- pozycja siedząca wymaga podpórki pod nogi, podkładka pod część lędźwiową (dolna ) pleców np. w samochodzie,
- zawsze staraj się podpierać jedną nogę, książka, krawężnik, zmieniaj pozycje oczekując np. na autobus,
- stosuj specjalne pasy ortopedyczne, zmniejszające ruchomość pleców,
- pasy gorczycowe, gorczyca wyciąga ból, można stosować ciepłe okłady z mielonej gorczycy wymieszanej z mąką, posmaruj wcześniej plecy wazeliną aby uniknąć podrażnień skóry,
- stosuj plastry przeciwbólowe, rozgrzewające,
- zażywaj suplementy na stawy, chonroityna z glukozaminą, bromelaina, kozłek lekarski na uspokojenie,
- nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów.

_________________
http://zdrowadroga.com


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Bóle kręgosłupa w trakcie siedzenia
PostWysłany: Czw Paź 03, 2013 2:19 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Czw Paź 03, 2013 2:15 pm
Postów: 6
Z kręgosłupem nie ma żartów, lepiej idź do lekarza na konsultacje, może zapisze Ci jakieś ćwiczenia. Od siebie mogę polecić Ci metafen na ukojenie bólu.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Bóle kręgosłupa w trakcie siedzenia
PostWysłany: Sob Lis 09, 2013 11:42 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Sob Lis 09, 2013 10:58 pm
Postów: 12
czy te zalecenia tez powinny dac rezultaty dla osoby której strasznie strzela w kregosupie i również boli?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Bóle kręgosłupa w trakcie siedzenia
PostWysłany: Nie Lis 10, 2013 10:50 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Powierzchnie trzonów kręgów kręgosłupa (facia articulares corpi vrtebrae) są pokryte chrząstką stawową (chondra articularis) tworząc stawy międzykręgowe (articulatia intervertebrales). Z wiekiem następuje ubytek wspomnianej chrząstki i dochodzi do zmian zwyrodnieniowych. Wspomniane powierzchnie stawowe pozbawione ochrony ocierają się o siebie, stąd prawdopodobnie pochodzą dolegliwości w postaci "strzelania" w kręgosłupie. Dzięki stawom międzykręgowym możliwa jest ruchomość tej podstawy ciała jaką jest kręgosłup. W wyniku zaś zmian zwyrodnieniowych dochodzi do upośledzenia ruchomości, czyli motoryki kręgosłupa. Dodatkowo motorykę kręgosłupa upośledzają narośla osteofityczne.
Na pewne zmiany w stawach kręgosłupa nie możemy mieć wpływu. Ale motorykę kręgosłupa stanowią nie tylko stawy międzykręgowe. Także przyczyniają się do niej mięśnie kręgosłupa (musculi columnae vertebrales) stanowiące dużą grupę w postaci mięśni międzykolcowych (mm interspinales) oraz mięśni międzypoprzecznych (mm intertransversae). I to na rozwój i wzmocnienie tego elementu możemy mieć wpływ. Musimy zdać sobie sprawę z tego że bóle kręgosłupa powstają w wyniku zwiększenia napięcia mięśni (tonus muscularis). Ćwiczenia kręgosłupa pozwalają jeżeli są odpowiednio dobrane na zmniejszenie tego napięcia i co za tym idzie na zmniejszenie dolegliwości bólowych. Rehabilitacja ruchowa powinna być w tym przypadku zawsze uzupełnieniem zabiegów statecznych w postaci np mieszenia leczniczego. Dopiero taka koniunkcja może przynieść szybkie i długotrwałe efekty lecznicze.
Pozdrawiam
dany


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Bóle kręgosłupa w trakcie siedzenia
PostWysłany: Czw Mar 20, 2014 6:53 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Pon Lis 01, 2010 7:01 pm
Postów: 2
Tutaj macie niegłupi poradnik na ćwiczenia przy siedzącym trybie życia:
http://diprilif.pl/dla-kogo/
Spacer po pracy to zdecydowanie za mało, trzeba robić przerwy, odpoczynek, wstać, wyjść z pomieszczenia, zrobić 2 skłony. W razie potrzeby ewentualnie maść.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Bóle kręgosłupa w trakcie siedzenia
PostWysłany: Wto Kwi 22, 2014 12:18 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Kwi 22, 2014 12:02 pm
Postów: 33
Tak czy inaczej moim zdaniem warto skontaktować się ze specjalista w celu u zwykłego badania kręgosłupa,to na pewno nie zaszkodzi a może tylko pomóc. Poza tym siedzący tryb pracy zrekompensuj w jakiś sposób,aktywnością fizyczną: biegi,basen,siłownia- juz wybór dowolny,ale ważne aby nie pozostać biernym.

_________________
www.MrHilary.pl


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 75 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 28 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności