Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Śro Kwi 24, 2024 4:40 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Metoda Kneippa
PostWysłany: Pią Sty 04, 2013 12:43 pm 
Offline
Senior Member
Senior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Sty 04, 2013 12:14 pm
Postów: 108
Miejscowość: Zdu
Słyszał ktoś coś może o takiej metodzie? Za zachodnią granicą jest to dość popularne, polega głównie na zdrowej żywności i zabiegach fizykoterapeutycznych z udziałem zwykłej (najczęściej chłodnej) wody. Podobno przynosi świetne efekty, jest tanie (:P) i co najważniejsze, potwierdzone naukowo, sporo badań robili na ten temat.
Mimo to nie mogę nigdzie znaleźć jakichś konkretniejszych informacji poza tym, że profesor Straburzyński opisał to piętnaście lat temu w swojej książce "Księga przyrodolecznictwa" - którą swoją drogą jest tak trudno znaleźć, że tragedia.

Wie ktoś coś może o tym, albo słyszał cokolwiek? :)


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: Metoda Kneippa
PostWysłany: Pon Sty 07, 2013 11:10 am 
Offline
Member
Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Lip 13, 2012 2:20 pm
Postów: 78
Niestety nic nie wiem, ale mnie zaciekawiłeś. Wiesz, jakie to są zabiegi?

_________________
Polecam www.twojnzoz.pl oraz www.mediporta.pl


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Metoda Kneippa
PostWysłany: Pon Sty 07, 2013 1:10 pm 
Offline
Senior Member
Senior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Sty 04, 2013 12:14 pm
Postów: 108
Miejscowość: Zdu
Ogólnie, tak jak wspomniałem - jedzenie jak najmniej przetworzone, ziołolecznictwo i do tego zabiegi zimną wodą (z tego co pamiętam, ale się nie zagłębiałem) to głównie polewania nóg, zimne kąpiele, okłady, nacierania... Praktycznie to, co nazywamy hydroterapią w szpitalach u nas, ale na zasadach możliwie najbardziej naturalnych.
Jak będę miał trochę wolnego, mam zamiar wczytać się konkretniej, chętnie będę się dzielić zdobyczami wiedzy :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Metoda Kneippa
PostWysłany: Śro Cze 12, 2013 6:02 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Ksiądz Sebastian Kneipp uważany jest za pioniera współczesnej hydroterapii, czyli leczenia przy użyciu wody gospodarczej. Odkrył on mianowicie, że niektóre zabiegi tj chodzenie boso po zroszonej trawie, brodzenie w chłodnej wodzie, polewanie chłodną wodą i nacieranie zwilżonymi ręcznikami mogą mieć wpływ na zdrowie człowieka poprzez hartowanie organizmu. Wprowadził on tą nową metodę w celach nie tylko leczniczych, ale przede wszystkim profilaktycznych.
Metodę Kneippa zmodyfikowali Wincenty Priesnitz oraz Fey. Ten pierwszy celem urozmaicenia kąpieli podziurawił dno wiadra, które zawiesił na gałęzi drzewa. W ten sposób woda mogła swobodnie wyciekać przez wspomniane otwory i spłukiwać ciało kąpiącego się delikwenta. Na cześć odkrywcy ten sposób nazwano prysznicem. Fey zaś wprowadził do hydroterapii zabiegi natryskowe tj natrysk płaszczowy, czy natrysk biczowy.
Kolejnym propagatorem zabiegów hydroterapeutycznych w postaci kąpieli okazał się Cordes. Podzielił on wodę pod względem oddziaływania na organizm człowieka na wodę nieznośnie zimną o temp 6 stopni, wodę zimną o temp 18 stopni, wodę letnią o temp 24 stopni, wodę ciepłą o temp 38 stopni, wodę gorącą o temp 42 stopni, wodę nieznośnie gorącą o temp 48 stopni i granice tolerancji o temp 50 stopni. Woda o różnej temperaturze może również różnie oddziaływać na ciało pacjenta. Ogólnie ujmując woda zimna działa pobudzająco, zaś woda ciepła sedatywnie, czyli hamująco. Im niższa jest temperatura wody tym większe jej działanie pobudzające, natomiast im wyższa temperatura wody tym silniejsze jej działanie sedatywne.
W czasach dzisiejszych w zabiegach hydroterapeutycznych stosuje się półkąpiele, kąpiele, nasiadówki, kąpiele solankowe oraz tzw kąpiele naprzemienne.
I to by było w skrócie na tyle. Pozdrawiam
dany


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Metoda Kneippa
PostWysłany: Pon Cze 17, 2013 5:10 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Czw Maj 23, 2013 7:07 pm
Postów: 72
Bardzo ciekawa sprawa,a z tego co czytam na różnych forach,to metoda jest niezwykle popularna na zachodzie, u nas jeszcze nie,ale to pewnie tylko kwestia czasu.

_________________
www.Juvital.pl


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 54 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności