Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Sie 13, 2020 4:35 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Jak badanie skuteczności wit. D może pomóc poprawić zdrowie
PostWysłany: Wto Lut 26, 2013 5:06 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Paź 27, 2009 8:39 pm
Postów: 63
Jak badanie skuteczności wit. D może pomóc poprawić zdrowie i wspomóc ruch na rzecz zdrowia
07 luty 2
Dr Mercola

Coraz więcej badań wykazuje, że wit.D jest niezbędna dla zachowania dobrego zdrowia i zapobiegania chorobom. Wpływa na DNA poprzez receptory wit.D, które wiążą się z pewnymi rejonami ludzkiego genomu. Naukowcy odkryli prawie 3000 genów, na które wpływa poziom wit.D, a receptory tej witaminy odkryto w całym ludzkim organizmie.
Zatem nic dziwnego, że bez względu na rodzaj zdiagnozowanej choroby, wit. D wydaje się odgrywać istotną rolę w organizmie. Dlatego tak bardzo interesuje mnie projekt D* Action organizacji GrassrootsHealth. Pokazuje jak już teraz możemy zacząć działać z pomocą ekspertów i naukowców. Program pokazuje jak połączenie badania poziomu wit.D z indywidualnymi działaniami oraz wiedzą pozwalają nam kontrolować w pełni nasze zdrowie. Musisz osobiście zaangażować się w ten program, aby wszyscy mogli z niego skorzystać. Kampania trwa w lutym i będzie się odbywać każdego roku.

Projekt D*Action
Uważam, że jest to naprawdę istotny projekt, który już ma ogromny wpływ nie tylko na twoje zdrowie i jego innych uczestników, ale również na zdrowie innych osób poprzez rosnące zaangażowanie społeczności jak i indywidualne uczestnictwo.
Ponieważ wit.D wpływa na prawie każdy aspekt naszego zdrowia, od zdrowych kości poprzez zdrowe serce, aż do zapobiegania nowotworom, określenie optymalnego poziomu tej witaminy we krwi, aby zapobiegać chorobom, będzie prawie dosłownie oznaczało rewolucję zdrowia. Należy zbadać dwie rzeczy:
• Poziom wit. D we krwi
• Stan zdrowia
Wtedy możesz efektywnie zacząć badać skuteczność wit.D i dowiedzieć się jak ta witamina wpływa na twoje zdrowie. Na przykład, przy jakim stężeniu wit.D będziesz mieć najlepszą ochronę przed bólem, przeziębieniem i grypą, chorobami serca oraz rakiem? Mając takie informacje będziesz mógł kontrolować swoje zdrowie po prostu badając poziom wit.D. Jeśli jej poziom będzie zbyt niski będziesz mógł go podnieść.
Aby nasz słaby system opieki zdrowotnej stał się mocny bardzo istotne jest, abyśmy skupili się nie na leczeniu, ale zapobieganiu chorobom i optymalizacji zdrowia. Projekt D* Action to bardzo ważny krok, który może zmienić niedoskonałą strukturę medycyny, która obecnie skupia się na przemyśle farmaceutycznym popieranym przez urzędy kontroli. W obecnej strukturze każdy z nas jest bezsilny, gdyż oprócz drogich leków (które co roku zabijają ponad 106 000 osób) nie mamy prawie żadnych innych opcji.
Działania na rzecz zdrowia właśnie się zaczęły.
Projekt D* Action posiada wiele współdziałających programów dot. wit.D. Projekt D*Action International jest otwarty dla każdego, w każdym wieku niezależnie od miejsca zamieszkania. Kampania Protect our Children NOW! jest skierowana na działania mające zmniejszyć przedwczesne porody i inne komplikacje w trakcie ciąży na podstawie wyników badań.
Program ten jest połączony z działaniami aktywistów; kiedy badanie w jednym środowisku zakończy się (po 24 m-cach) zebrane dane mogą być przekazane jako ogólne zalecenia, z których mogą skorzystać WSZYSTKIE kobiety ciężarne i ich dzieci.
Projekt Breast Cancer Prevention jest otwarty dla kobiet w wieku 60 lat i wyżej, które nie chorują na raka.

Dlatego zachęcam do wzięcia udziału w projekcie D* Action. Nie tylko będziesz mógł kontrolować swoje zdrowie, ale będziesz uczestniczył w jednym z najważniejszych projektów dotyczących zdrowia w XXI w.
Dlaczego badanie skuteczności wit.D jest ważne?
Badanie skuteczności wit.D to coś więcej niż tylko badanie stężenia wit.D co kilka miesięcy. To również określenie wpływu wit. D na zdrowie przy różnym stężeniu we krwi i ustalanie celów jakie ma spełniać w organizmie. Jak projekt D* Action może poprawić twoje zdrowie?
Dla porównania: jeśli chcesz wygrać wyścig rowerowy, mierzysz czas startu i dotarcia do mety oraz czas przejazdu z punktu A do B. Możesz również policzyć ile wykonasz obrotów pedałami na minutę. Bez tych obliczeń nie wiesz co przyczyniło się do twoich wyników. Powiedzmy, że chcesz poprawić swój wynik w wyścigu. Jeśli wiesz ile wykonałeś obrotów na minutę, aby dotrzeć z linii startu do mety w określonym czasie, wiesz jak szybciej będziesz musiał pedałować, aby poprawić swój czas. Musisz wiedzieć jak poprawić i kontrolować swoje zdrowie, wtedy musisz wiedzieć:

1. Jakie czynniki zmierzyć
2. Jak je zmierzyć
3. Jak zmienić zmierzony czynnik
4. Jak zebrać reakcje na te zmiany u pojedynczych osób jak i grup osób
5. Jaki jest włożony wysiłek

Ta wiedza musi być dostępna dla każdego, gdyż jest niezbędna, aby skutecznie kontrolować swoje zdrowie. Zastosujmy te 5 kryteriów do zbadania skuteczności wit.D, aby dowiedzieć się jak może ci pomóc:

1. Poziom wit.D we krwi można mierzyć z dużą dokładnością, a jej stężenie ma związek ze stanem zdrowia. Możesz również zbadać poziom wit.D przy odmiennym stanie zdrowia w różnych okresach czasu, aby powiązać jej poziom z lepszym lub gorszym stanem zdrowia.
2. Poziom wit.D mierzony jest poprzez badanie krwi. Za pomocą kwestionariusza ocenia się zmiany w stanie zdrowia.
3. Działania, które wpływają na zmiany w statusie wit.D to ekspozycja na promienie UVB (na słońce lub korzystanie z bezpiecznego łóżka do opalania) i przyjmowanie suplementów wit.D3.
4. Po zmierzeniu poziomu wit.D i stanu zdrowia (np. poprawa lub pogorszenie stanu zdrowia lub przebiegu choroby) uzyskasz indywidualny profil jak jeden czynnik wpływa na drugi. W trakcie opracowania są nowe aplikacje komputerowe, które pozwolą na szybki dostęp do informacji na temat własnego zdrowia i zaleceń.
Wiele danych jest najbardziej użytecznych, kiedy mamy wyniki grupy – u pojedynczej osoby jest tylko jeden obraz stanu zdrowia i nie będzie właściwej odpowiedzi na pytanie bez danych grupowych. Na przykład, odpowiedź na pytanie: „Czy zachoruję na (nazwa choroby) przy tym poziomie wit.D we krwi?” można uzyskać tylko na podstawie danych grupowych.
5. Korzystny wpływ badania poziomu wit.D jest nie do odparcia. Ponad 75% ludzi na świecie ma niedobór wit.D, a większość nawet o tym nie wie! Szacuje się, że można by było zmniejszyć koszty opieki medycznej o zaledwie 35% gdyby poziom wit.D wynosił 40-60 ng/ml. Koszt opieki zdrowotnej na osobę w USA w 2011r. wynosił 13 710$. Gdyby obniżyć go o 35% , oszczędności wynosiłyby 4 798$. Całkowity koszt badań poziomu wit.D na osobę wynosi 130$ rocznie.

Optymalizacja poziomu wit.D to jedna z najbardziej opłacalnych strategii zdrowotnych
Wiele rodzin zauważyło, że wydaje więcej na zdrowie niż na jedzenie! Badanie skuteczności wit.D i podejmowanie działań, aby zoptymalizować jej stężenie to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na zachowanie dobrego zdrowia oraz ograniczanie niekontrolowanych wydatków na zdrowie.
Projekt D* Action zapewnia zintegrowane systemy, które pozwolą ci kontrolować systemy indywidualnej skuteczności działania wit.D dzięki czemu uzyskasz pełen obraz swojego zdrowia. Jestem pewien, że programy D* Action mogą odgrywać istotną rolę w odwróceniu aktualnej struktury zdrowotnej z ‘leczenia’ na ‘zapobieganie’.
Ekscytujący jest fakt, że w ciągu naszego życia, będziemy mogli zapobiegać wielu chorobom tj. rak piersi. Projekt dot. zapobiegania raka piersi D*Action Breast Cancer Prevention rozpoczął się w zeszłym roku i stanowi główny krok w tym kierunku. Choć na zebranie kompletnych danych potrzebne są cztery kolejne lata, u kobiet biorących udział w tym projekcie występuje mniej przypadków zachorowania na raka piersi niż w grupie ogólnej.


Dziesiątki tysięcy badań potwierdzają wpływ wit.D na zdrowie
Jak podaje oświadczenie prasowe Orthomolecular Medicine z 17 stycznia, tylko w 2012r. opublikowano 3 600 medycznych artykułów z wit.D w tytule lub streszczeniu, co daje w sumie liczbę 33 800. To bardzo dużo badań nad wit.D. Grupa ekspertów ds. wit.D wybrała 16 najlepszych artykułów z 2012 o korzystnym wpływie tej witaminy na:
• Porody (mniejsze ryzyko cesarskiego cięcia i stan przedrzucawkowy)
• Autyzm
• Zaburzenia rozwoju mowy dziecka
• Choroby układu sercowo-naczyniowego
• Cukrzycę typu I
• Cukrzycę typu II
• Infekcje bakteryjne i wirusowe
• Nowotwory
• Złamania kości
• Śmiertelność ogólną

Słońce, które leczy
Co ciekawe, zainteresowanie ekspozycją na słońce zaczyna odżywać, gdyż naukowcy skupiają się na innych korzyściach płynących ze słońca, poza wit.D. Na przykład, badanie z 2012r. podaje:
“Rośnie liczba badań podających związek między ekspozycją na słońce, wit.D, a ryzykiem zachorowania na raka. Przejrzeliśmy wszystkie badania nad rakiem jelita grubego, prostaty, piersi, chłoniakami nieziarnicznymi oraz słońcem i wit.D, aby określić czy są dowody na to, że wpływ słońca na zapobieganie raka może nie wynika tylko z wit.D, ale również z innych czynników.
Odkryliśmy, że prawie wszystkie badania epidemiologiczne sugerują, że ciągła ekspozycja na słonce ma związek z mniejszym ryzykiem występowania raka jelita grubego, prostaty, piersi i chłoniaków nieziarnicznych. Wykazano, że w przypadku raka jelita grubego i w mniejszym stopniu raka piersi poziom wit.D miał związek odwrotnie proporcjonalny z ryzykiem zachorowania na raka. W przypadku raka prostaty i chłoniaków nieziarnicznych nie znaleziono żadnych powiązań …
Naukowcy wnioskują, że istnieje coraz więcej dowodów na to, że słońce chroni przed rakiem jelita grubego, prostaty, piersi oraz chłoniakami nieziarnicznymi. Można wysunąć taki sam wniosek odnośnie wysokiego stężenia wit.D i ryzyka zachorowania na raka jelita grubego i prawdopodobnie raka piersi. Szczególnie w przypadku raka prostaty i chłoniaków nieziarnistych inne reakcje najprawdopodobniej wywołane przez słońce i wit.D, tj. zmiany w układzie odpornościowym i rytmie całodobowym oraz rozkład kwasu foliowego mogą również odgrywać istotną rolę w zmniejszaniu ryzyka raka.”

Sayer Ji w aktualnym artykule opisuje 5 istotnych właściwości ekspozycji na słońce, oprócz produkcji wit.D m.in.
1. Przeciwbólowe
2. Zwiększa metabolizm tłuszczu podskórnego
3. Reguluje długość życia ludzi (cykle słońca mogą bezpośrednio wpływać na genomy ludzi, tym samym wpływać na długość naszego życia)
4. Ekspozycja na słońce poprawia czujność pod koniec dnia
5. Przekształcanie się w energię metaboliczną (tj. możemy „trawić” energię bezpośrednio ze słońca, tak jak robią to rośliny)
Aktualne zalecenia jak poprawić poziom wit.D
Badania nad wit.D idą w szybkim tempie, więc będziesz mieć dostęp do aktualnych zaleceń. Opiszę kilka najważniejszych i aktualnych prac badawczych, więc możesz polecić ten artykuł swoim bliskim. Po pierwsze należy pamiętać, że ekspozycja na słońce to najlepszy sposób na poprawę poziomu wit.D, gdyż organizm posiada specjalny mechanizm, który zapobiega powstawaniu skutków ubocznych.
W zeszłym roku nagrałem film, który miał pomóc ci określić, czy przyjmujesz odpowiednią ilość wit.D z ekspozycji na słonce o różnych porach roku. Uważam teraz, że moja wcześniejsza opinia była zbyt restrykcyjna… Organizm może produkować wit.D w znacznie mniej dogodnych warunkach niż wcześniej sugerowałem.
Promieniowanie słoneczne, które dociera do powierzchni ziemi (i naszego organizmu) jest częściowo blokowane przez atmosferę. Wcześniej podawałem, że promienie UVB przenikną atmosferę tylko kiedy słońce będzie padać pod kątem 50° nad horyzontem, a kiedy pada pod niższym kątem warstwa ozonowa wchłonie promienie UVB produkujące wit.D, a pozwoli przenikać dłuższym i bardziej szkodliwym promieniom UVA co zniechęci do przebywania na słońcu.
To zalecenie jest zbyt restrykcyjne. Jak podają eksperci w tej dziedzinie, można otrzymać odpowiednią ilość promieni UVB, kiedy słońce pada pod kątem 30° nad horyzontem lub kiedy jest tak ciepło, że możemy odsłonić znaczną część naszej skóry na kontakt ze słońcem.
Dziękuję Johnowi Hochman, MSME, który zwrócił na to moją uwagę. Dr Ola Engelsen z Norwegian Institute for Air Research twórca kalkulatora, który biorąc pod uwagę kilka czynników wskazuje ile potrzeba minut ekspozycji na słońce, podaje, że słońce powinno padać pod kątem ponad 15 ° nad horyzontem podczas bezchmurnej pogody, aby wytworzyć 1 000 IU wit.D.
Jeśli przyjmujesz suplementy wit.D pamiętaj, aby przyjmować wit.K2
W oparciu o badania Carole Baggerly, dyrektora z GrassrootsHealth, istnieje tabela pokazujący wymaganą średnią dawkę dla dorosłych, aby osiągnąć prawidłowy poziom wit.D w oparciu o badanie punktu początkowego. Wielu ekspertów potwierdza, że za szacunkową dawkę można uznać 35 IU wit.D na funt wagi ciała.
Należy pamiętać, że jeśli przyjmujesz wysokie dawki wit.D w formie suplementów, potrzebujesz TAKŻE wit.K2. Witamina ta ma za zadanie pomóc przenieść wapń w odpowiednie miejsca tj. kości i zęby. Pomaga również usunąć wapń z miejsc, gdzie nie powinno go być np. tętnic i tkanek miękkich. Deficyt wit.K2 wywołuje objawy toksyczności wit.D m.in. nieprawidłowe wapnienie, które może prowadzić do stwardnienia tętnic. Dzieje się tak, gdyż kiedy przyjmujesz wit.D, organizm wytwarza więcej białek zależnych od wit.K2, które transportują wapń w całym organizmie. Bez obecności wit.K2 białka te są nieaktywne.
Dlatego pamiętaj – jeśli przyjmujesz suplement wit.D, powstaje większe zapotrzebowanie na wit.K2. Współdziałając obie te witaminy wzmacniają kości i poprawiają zdrowie serca. Dr Kate Rheaume-Bleue, autorka Vitamin K2 and the Calcium Paradox: How a Little Known Vitamin Could Save Your Life, sugeruje, że na każde 1 000 IU wit.D powinniśmy przyjmować ok. 100 mcg wit.K2, a nawet większe dawki tj. 150-200 mcg.

Indywidualne czynniki, które wpływają na poziom wit.D
Wracając do poprawy stężenia wit.D poprzez ekspozycję na słońce, produkcja wit.D3 w skórze różni się w zależności od kilku czynników tj.:
• Poziomu antyoksydantów i diety
• Wieku
• Koloru skóry i/lub koloru opalenizny
• Stosowania kremów z filtrem
• Szerokości i wysokości geograficznej miejsca zamieszkania
• Zachmurzenia i stopnia zanieczyszczenia powietrza
• Warstwy ozonowej
• Odbijania się promieni od powierzchni
• Pory roku
• Pory dnia
• Wagi ciała
Pamiętaj, że choć dawka 35 IU wit.D na funt wagi ciała dziennie może stanowić przybliżone zapotrzebowanie na tę witaminę, jednak nie można ustalić zalecanej dawki dla każdego z uwagi na różnorodne czynniki wymienione wyżej. Jednym sposobem na określenie optymalnej dawki jest badanie krwi. Najważniejszy jest poziom wit.D we krwi i powinien wynosić 50-70 ng/ml w ciągu roku.
Oprócz miejsca zamieszkania, które jest głównym czynnikiem wpływającym na ilość produkowanej wit.D, również kolor skóry odgrywa istotną rolę. U czarnoskórych występuje większe ryzyko deficytu wit.D, ponieważ przy ciemnej skórze konieczna jest 10 razy bardziej intensywna ekspozycja na słońce, aby wyprodukować taką samą ilość wit.D jak w przypadku osób o jasnej karnacji!
Tak, musisz odkryć trochę skóry....
Wiele osób błędnie uważa, że możesz przyjąć odpowiednią ilość wit.D wystawiając na słońce tylko ramiona i twarz przez kilka minut dziennie. Aktualne badanie pokazuje, że to nie prawda. Rada ds. wit.D podaje:
“Badacze z Południowej Korei badali wpływ ekspozycji na słońce na poziom wit.D u 20 młodych kobiet przez 4 tygodnie. Badanie przeprowadzono między październikiem, a listopadem w miejscu o szerokości geograficznej Waszyngtonu. Początkowy średni poziom 25(OH)D wynosił 11 ng/ml, a u żadnej z kobiet nie wynosił ponad 20 ng/ml na początku badania. Kazano kobietom wystawiać na słońce dłonie, przedramiona i twarz przez 20 minut dziennie w południe każdego dnia przez 4 tygodnie. Kobiety mogły stosować kremy z filtrem do twarzy i nosić okulary przeciwsłoneczne.
Zgadnij o ile wzrósł poziom wit.D po codziennej ekspozycji na słońce przez miesiąc? Poziom tej witaminy nie wzrósł w ogóle; w rzeczywistości był trochę niższy niż na początku badania!”
W większości przypadków ekspozycja na słońce twarzy i przedramion nie wystarcza, aby poziom wit.D znacznie wzrósł. Aby osiągnąć optymalny wynik wystawiaj na słońce co najmniej 40% skóry.
Jeśli masz jasną karnację, kolor skóry podpowie ci kiedy powinieneś przenieść się do cienia (lub zakryć się kapeluszem lub założyć ubranie z długim rękawem lub nogawkami). Przebywaj tak długo na słońcu, aż skóra zmieni kolor na bardzo jasno różowy. Dłuższa ekspozycja na słońce niż zalecana minimalna dawka spowoduje zaczerwienienie skóry i nie przyczyni się do większej produkcji wit.D. U osób o jasnej karnacji ta równowaga stężenia wit.D w skórze pojawi się zwykle w ciągu 20 minut. W przypadku osób o ciemnej karnacji czas ten może być 3-6 razy dłuższy.


Góra
 Profil  
 

zdrowieWyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 5 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności