Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Pią Mar 29, 2024 12:29 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Terapia światłem pomaga chorym na alzheimera (19.01.2012)?
PostWysłany: Nie Lut 23, 2014 11:29 am 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Czw Lut 13, 2014 4:41 pm
Postów: 5
Terapia światłem pomaga chorym na alzheimera (19.01.2012 Świat)
Naświetlanie niebiesko-zielonym światłem może poprawiać funkcjonowanie chorych na alzheimera – wynika
z pracy, którą zamieszcza pismo "Western Journal of Nursing Research".
Jak informuje dr LuAnn Nowak Etcher z Wayne State University, zdaniem opiekunów osób chorych na
alzheimera, terapia niebiesko-zielonym światłem poprawiała ogólne funkcjonowanie pacjentów.
Byli oni bardziej żwawi i przytomni, sprawniej posługiwali się słowami, poprawiły się ich zdolności poznawcze,
pamięciowe oraz koordynacja ruchowa. Opiekunowie ocenili też, że chorzy zdawali się odzyskiwać swoją
osobowość i bardziej angażowali się w funkcjonowanie swojego środowiska. Również nastrój pacjentów
ulegał poprawie. Badania dr Etcher zostały zainspirowane powszechnymi u chorych na Alzheimera zaburzeniami
okołodobowego cyklu sen-czuwanie. Pacjenci ci często śpią w ciągu dnia, budzą się później i mogą być aktywni
całą noc. Problemy te są przeważnie uwarunkowane zaburzeniami funkcji zegara biologicznego, które leczy się
przy pomocy światła. Dr Etcher zastosowała terapię światłem u 20 pań po 65. roku życia chorych na
alzheimera. Wszystkie były mieszkankami domów opieki w stanie Michigan. Losowo przydzielono je bądź do
grupy poddawanej terapii światłem niebiesko-zielonym lub do grupy kontrolnej, w której stosowano światło
czerwone.
Opiekunowie, krewni pacjentek oraz personel domu opieki nie wiedzieli, które światło może hipotetycznie mieć
efekt terapeutyczny. Okazało się, że większą poprawę odnotowano w przypadku zastosowania światła
niebiesko-zielonego. Jednak, u kilku chorych była ona mała lub nie było jej wcale.
Jak tłumaczy dr Etcher, jeśli pacjenci śpią lepiej w nocy i są bardziej przytomni w ciągu dnia mogą normalnie
jeść, wchodzić w relacje z innymi i odnosić korzyści z innych bodźców płynących ze środowiska.
„Poza światłem w ciągu dnia oraz ciemnością w nocy, zapachy w porze posiłków, przyjmowanie jedzenia,
interakcje z innymi — wszystkie te rzeczy łącznie regulują nasz dzień” – mówi badaczka. Co ciekawe, u
niektórych osób poddawanych działaniu czerwonego światła również odnotowano poprawę – byli oni
spokojniejsi i mniej opierali się leczeniu. Dr Etcher podkreśla, że wyniki jej badań są wstępne i niezbędne jest
potwierdzenie ich w większej grupie pacjentów. Jej zdaniem, niektóre zaburzenia okołodobowego rytmu senczuwanie
obserwowane u chorych na alzheimera nie muszą być wynikiem zaburzeń funkcji zegara
biologicznego. "Mogą być np. wywołane niezaspokojonymi potrzebami pacjentów, bólem lub innymi czynnikami
i dlatego nie ulegną złagodzeniu pod wpływem metod nastawionych na wyregulowanie zegara biologicznego” –
podsumowuje.
Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią otępienia (demencji). Rozwija się przeważnie po 65. roku życia, ale
u osób z genetycznymi predyspozycjami (ok. 1 proc. przypadków) - nawet przed 50. Typowe dla schorzenia są
dwa rodzaje patologicznych zmian w mózgu – płytki amyloidalne i sploty neurofibrylarne. Przyczyniają się one
stopniowo do uszkodzenia tkanki nerwowej w różnych obszarach, prowadząc do zaburzeń pamięci i logicznego
myślenia, zmian nastroju, zachowania oraz zmian osobowości. Pacjenci z alzheimerem stopniowo stają się coraz
bardziej zależni od innych osób.
Obecnie nie istnieje przyczynowe leczenie choroby Alzheimera; stosowana farmakoterapia może jedynie
łagodzić jej objawy, ale nie powstrzymuje postępu. W opiece nad pacjentami z tym schorzeniem ważną rolę
odgrywa też psychoterapia, fizjoterapia oraz terapia zajęciowa.
PAP - Nauka w Polsce
http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,387519,terapia-swiatlem-pomaga-chorym-na-alzheimera.html


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: Terapia światłem pomaga chorym na alzheimera (19.01.2012)?
PostWysłany: Pon Lut 24, 2014 12:21 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Terapia światłem chromatycznym jest znana od czasów starożytnego Egiptu, gdzie leczono chorych światłem słonecznym rozszczepianym jak w pryzmacie. Taki rodzaj leczenia, połączenie fototerapii (helioterapii) i chromoterapii nazywano wtedy zewnętrznym przejawem egipskiego boga słońca Ra. Dziś najczęściej w chromoterapii wykorzystywane jest 7 podstawowych barw. Barwa czerwona dodaje energii, sił i witalności. Barwa pomarańczowa rozwesela duszę. Barwa żółta jest barwą ciepłą i dodaje odwagi hartu ducha. Barwa zielona jest barwą zimną, ma działanie uspokajające. Barwa niebieska jest dobra na cierpliwość i wytrzymałość. Barwa indygo sprawia że jesteśmy lepsi i mamy lepszy charakter, zazwyczaj jest ściśle połączona z medytacją. I na końcu barwa fioletowa sprawia że jesteśmy wyjątkowo chłonni na wiedzę i lepiej ją przyswajamy. Oprócz działania psychoterapeutycznego barwy mają też swój wpływ na ciało, a więc działanie fizykalne. I tak światło czerwone jest stosowane w leczeniu chorób kręgosłupa i układu kostno-stawowego. Światło pomarańczowe stosowane jest przy bezpłodności i zaburzeniach potencji. Światło żółte stosuje się w chorobach przewodu pokarmowego i przemiany materii. Światło zielone stosuje się w schorzeniach układu krążenia i serca. Światło niebieskie znajduje zastosowanie w chorobach górnych dróg oddechowych. Światło indygo stosuje się w leczeniu układu nerwowego, podobnie jak światło fioletu.
Dokładnie nie jest poznane lecznicze działanie światła chromatycznego na organizm człowieka. Prawdopodobnie proces terapeutyczny odbywa się już na poziomie komórkowym i związany jest z energią dostarczaną przez promieniowanie o różnej długości fali. Ja osobiście myślę że ów proces może być związany z funkcjonowaniem organelli komórkowych tj mitochondria, czyli siłownie komórki. To one wytwarzają energię zgromadzoną w postaci ATP i to od nich zależy życie komórki. Z wiekiem ubywa podstawowych składników budulcowych tkanek jakim są wspomniane komórki. Szczególnie wrażliwa na tą utratę jest tkanka nerwowa, która nie ma możliwości odnowy. Dlatego działając światłem chromatycznym głównie na tkankę nerwową właśnie w pewnym stopniu możemy zatrzymać proces starzenia się organizmu.
Według medycyny hinduskiej światło chromatyczne wpływa na funkcjonowanie ośrodków energetycznych ciała ludzkiego zwanych czakramami. To dzięki chromoterapii podnosi się nastrój człowieka oraz witalność co sprzyja procesowi samoleczenie i tzw doładowaniu akumulatorów.
Światło więc ma takie same oddziaływanie na organizmy żywe. U roślin pobudza procesy fotosyntetyczne, a dalej idąc chemosyntetyczne. Stąd ruchy roślin w kierunku światła tzw fototropizm.
Tak samo w przypadku fauny światło pobudza procesy życiowe. Im jest jego więcej w sezonie wiosennym i letnim tym zwierzęta reagują nań wykazując powrót do wykonywania czynności życiowych.
Światło dzienne wykorzystuje się m.in. w leczeniu depresji i zaburzeń psychicznych. Więc rzeczywiście może być ono stosowane w leczeniu choroby Altzhaimera. I tak jak to było tu napisane prawdopodobnie w tym przypadku mechanizm działania polega na przywróceniu normalnego rytmu zegara biologicznego. Jednak nie wiedziałem o terapeutycznym zastosowaniu we wspomnianym przypadku światła chromatycznego zielonoi-niebieskiego. Za uzupełnienie wiedzy dziękuję i czekam na dalsze cenne informacje.
Pozdrawiam
dany


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 38 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności