Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Wto Wrz 10, 2024 2:12 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Jońska filozofia przyrody i jej medyczne inklinacje
PostWysłany: Nie Cze 22, 2014 11:33 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 650
Witam

Mówiąc o jońskiej filozofii przyrody mamy na myśli Basen Morza Śródziemnego a dokładnie aspekty hellenistyczne. Zapatrywania bowiem greckich filozofów są zgoła odmienne od myśli przewodniej z terenów azjatyckich. Analogią jest tylko fakt iż Grecy mocno wierzyli w wędrówkę dusz, jako podstawę uzyskania doskonałości duchowej. Ale właśnie wtedy do głosu doszło pojęcie duszy. Dusza jako taka nie jest już zlepkiem elementów, czyli darmanów, ale jest jednością i prawdziwym wyznacznikiem życia w postaci niecielesnej. To wynika z nauk wielkiego myśliciela - Platona, jak i jego ucznia Plotyna. Platon co prawda zakłada związek osoby ludzkiej z przyrodą ale już nie tak silny jak w przypadku buddyzmu taoistycznego i tantrycznego. Dla Platona człowiek jest szczególnym uosobieniem najwyższych cech i w trakcie wędrówki duchowo-cielesnej ma za zadanie te cechy doskonalić tak by osiągnąć spokój wieczny czyli nirwanę. W czasie owej duchowej wędrówki człowiek pokonuje kolejne szczeble rozwoju. Stąd wynika nauka Platona i Plotyna o trzech światach - fizycznym, metafizycznym i astralnym. Przy czym świat fizyczny i metafizyczny są tylko poczekalnią do wieczności. Człowiek, a właściwie dusza ludzka podróżuje pomiędzy światem fizycznym a metafizycznym zanim osiągnie doskonałość, tzn zanim nie pojmie zasady życiowej opartej na prawie miłości i zjednoczenia. Wtedy jak to się stanie, dusza ludzka osiąga szczyt spokoju i radości jakim jest pobyt wieczny w świecie astralnym. Jest tu pewna rzeczywista analogia do katolickiego czyśćca i nieba (raju).
Jeszcze dalej zaszedł w swych wywodach Arystoteles. Według jego teorii zjednoczenie z Przyrodą jest tak duże, że w czasie wędrówki dusz człowiek może etapowo osiągać różne wcielenia (inkarnacje). Np jeśli jesteś na etapie początkowym rozwoju duchowego, możesz wcielić się w roślinę lub zwierzę. Bez względu na to duchowa doskonałość jest tylko jedna i jest nią niewątpliwie stan nirwany.
Hipotezę Platona, Plotyna i Arystotelesa przyjmuje także Empedokles, popierając szczególnie reinkarnację i wędrówkę dusz.
Zapatrywania Greków na życiową filozofię miały silny wpływ na Greckich medyków, a w szczególności ojca współczesnej medycyny w osobie Hipokratesa. Przecież to on jest autorem słów - Natura sanat medicus curat - Natura leczy, lekarz czuwa. Zanim jednak Hipokrates wypowiedział wspomniane słowa, trzeba nadmienić że wpływ na nie miały zapatrywania iście z okresu pasterskiego. To właśnie wtedy narodził się fetyszyzm, totemizm oraz animizm. Totalne ożywienie przyrody nawiązywało trochę do dżinizmu, ale Grecy nie byli takimi fanatykami. Dla nich natura miała wielką moc, niemniej jednak człowiek też miał w świecie swoją rolę i mógł korzystać z darów Natury, które czyniły go silnym. W okresie pasterskim wyróżnia się dwa podokresy które miały znaczenie również dla greckiej medycyny. Jest to podokres taumaturgiczny i teurgiczny. W pierwszym podokresie pełną władzę w przywracanie zdrowia oddawano naturze i jej cudownej mocy (tauma to po grecku cud). W drugim podokresie władzę mieli bogowie lub bóg i to ta władza miała główne znaczenie dla procesu zdrowienia (teos to po grecku bóg). Wtedy właśnie aby wypędzić złe moce i uzdrowić chorego wiercono w czaszce nieszczęśnika otwór przez który owe zło miało opuścić ciało chorego. Choć rzadko kto przeżywał taki zabieg, były one wstępem do wykonywania chirurgicznych trepanacji czaszki.
Hipokrates doceniał znaczenie natury, a więc również znaczenie jej darów w postaci choćby ziół. Za jego czasów czołową rolę w medycynie naturalnej miała obserwacja. Podpatrywano więc zwierzęta i sposób w jaki radzą sobie w przypadku zranień, chorób a nawet zagrożenia życia. Zwierzę liże ranę - Grecy postępowali tak samo, zwierzę oszczędza złamaną kończynę - Grecy również brali pod uwagę podobny sposób. Receptury Hipokratesa są znane do dziś a w ich popularyzację zaangażowali się Michelle de Nostradame znany jako Nostradamus, Hildegarda z Bingen, Benedykt z Nursji i Theophrastus von Hohenheim znany bliżej jako Paracelsus.
Grecy podobnie jak Rzymianie dali podwaliny do rozwoju współczesnej balneoterapii. To za ich czasów narodziło się leczenie sauną, czy termoterapia. Powstały do tego celu specjalne pomieszczenia zwane frygidarium, caudarium oraz tepidarium. W pomieszczeniach tych oddziaływano na ciało ludzkie różnymi temperaturami. Współcześnie takie zabiegi zmodyfikowali i wprowadzili w życie ks Sebastian Kneipp, Cordes oraz Fey. Swoją rolę odegrał także tutaj prekursor metody natryskowej w osobie Wincentego Priestnitza, stąd nazwa prysznic.
Grecy nie tylko dali początek współczesnej medycynie, ale również innym naukom a w szczególności królowej - filozofii oraz fizyce - prawo Archimedesa i matematyce - Pitagoras. Wynika z tego że w ówczesnych czasach był to światły naród. Niezależnie od tego należy stwierdzić iż podstawą greckiej mądrości była jeszcze raz obserwacja praw jakimi rządzi się Natura. Takie zabiegi jak helioterapia, talasoterapia, peloterapia, termoterapia, kąpiele, natryski, nacierania, okłady, kompresy itp są znane głównie dzięki Grekom - prekursorom można powiedzieć naturalnej medycyny. Dlatego w przypadku kultury i wiedzy hellenistycznej motto Primum non nocere jest rzeczywiście zasadne i ma niezbywalną moc.
To na razie wszystko. Jeśli po przeczytaniu tego tekstu zrodzą się wątpliwości, czy też pytania proszę o ich umieszczenie, a ja w miarę możliwości postaram się na nie odpowiedzieć.
Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 

zdrowie



Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności