Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Sob Wrz 21, 2024 1:27 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Lithoterapia - monolit, a może współczesność
PostWysłany: Śro Cze 25, 2014 2:45 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 650
Witam

Pisząc na temat Lithoterapii czyli leczenia kamieniami (lithos grec kamień) musimy wyjść od okresu paleolitu, w którym człowiek zaczął doceniać moc i znaczenie kamienia jako materiału konstrukcyjnego. Trzeba zaznaczyć że było to znaczenie głównie praktyczne. Mianowicie kamień przydał się do konstruowania prostych, ale jakże pomocnych narzędzi wykorzystywanych w życiu codziennym. I choć neolit określa się jako epokę brązu i żelaza, to życie bez kamienia i jego cudownych właściwości wydawało się w tym czasie niemożliwe. Kamień był nie tylko materiałem konstrukcyjnym ale i budulcowym co doceniono wiele lat później przy budowie egipskich piramid. Do dziś nie wiadomo jak te budowle powstały pracą jedynie rąk ludzkich. Siła niewolnicza była wtedy nieodzowna, a bloki skalne ogromne i ciężkie wtaczano aż na sam szczyt monumentalnych budowli.
Prawdopodobnie również za czasów egipskich zaczęto doceniać obróbkę kamienia oraz jego właściwości lecznicze. Kamień po obróbce (kamień szlachetny) rozszczepiał nie koniecznie w sposób pryzmatyczny światło, a więc można go było użyć do przejawiania siły i mocy egipskiego boga słońca Ra. Taki kamień zajmował centralne miejsce świątyni egipskiej i często był nazywany okiem Ozyrysa. Wierzono że to przejaw nie tylko boski, ale również w pewnym sensie ludzki, albowiem oko Ozyrysa miało spowodować bojaźń u poddanych i uznanie boskiej mocy władcy Faraona. W ten sposób Faraonowi nadawano władzę absolutną.
W starożytnym Rzymie i Grecji też dostrzegano i doceniano właściwości kamieni szlachetnych. I to tamta kultura przyczyniła się do nazewnictwa i segregacji kamieni według ich działania na organizm ludzki. W hinduizmie kamieniom szlachetnym nadano zaś moc magiczną i każdy kamień miał wpływ energetyczny poprzez główne ośrodki czyli czakramy. Wydaje się że magiczna moc kamieni szlachetnych jest doceniana po dziś dzień. Wskazuje na to chociażby ich zastosowanie w masażu gorącymi kamieniami gdzie bardzo charakterystyczny jest ich układ - wzdłuż linii środkowej ciała w miejscach czakramowych.
A teraz niektóre kamienie szlachetne i ich właściwości:

Rubin - kamień przepychu i bogactwa, odpowiada jemu czakram Muladhara u podstawy kręgosłupa. Kamień dodaje energii i mocy. Może być stosowany przy osłabieniu sił witalnych.

Opal - kamień słoneczny, odpowiada mu czakram Manipura pomiędzy brzuchem a klatką piersiową. Kamień uspokaja i stosowany jest przy odczuwaniu lęku. Opal to drugi po rubinie kamień rozgrzewający.

Szmaragd - kamień serca, odpowiada mu czakram Anahata pośrodku mostka. Kamień uczucia i empatii. Stosuje się go przy schorzeniach serca i w złym stanie psychicznym.

Topaz - kamień duchowy, odpowiada mu czakram Adżna w miejscu centralnym czoła pomiędzy brwiami. Topaz to kamień który służy duszy do osiągnięcia celu nirwany, czyli doskonałości.

Ostatnim kamieniem o którym trzeba tu napisać jest bursztyn. Bursztyn ma dwa znaczenia i dwa ośrodki czakramowe. Pierwszy to niewątpliwie Wyshudha położony pośrodku gardła, stąd nazwa czakram gardła, drugi to Swadihsztana - czakram energii seksualnej i radości. Bursztyn stosuje się przy depresji i w niecierpliwości. Ale również co jest bardzo ważne w chorobach tarczycy i przy infekcjach układu oddechowego. Istnieje wiele odmian bursztynu. Najbardziej popularną odmianą jest bursztyn morski - jantar. Pozostałe dwie odmiany to succynid i bombicyt.
W schorzeniach górnych i środkowych dróg oddechowych stosuje się nalewkę bursztynową. A oto przepis:

Do naczynia z ciemnego szkła wsypuje się 50g rozdrobnionego bursztynu i zalewa spirytusem 70%. Całość miesza się wstrząsając, a następnie odstawia do ciemnego pomieszczenia na okres 12 dni. Podczas tego okresu nalewkę co jakiś czas poddaje się wstrząsaniu. Po okresie 12 dni nalewka gotowa jest do użytku zewnętrznego. Przy przeziębieniu Tincturą bornstain naciera się klatkę piersiową i górną część pleców. Ponoć działa lepiej od popularnie stosowanej w tych przypadkach kamfory.

Pozdrawiam
dany


Góra
 Profil  
 

zdrowie



Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 28 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności