Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 9:42 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Sposób na życie
PostWysłany: Sob Cze 28, 2014 10:09 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Czym jest dla mnie joga? - zapytał jakby siebie przy okazji udzielanego wywiadu dla telewizji polskiej prof Ravindranath Javalgacar. Joga to przede wszystkim sposób na życie.
I rzeczywiście joga źle się kojarzy w dzisiejszym świecie. Niektórzy myślą o niej jako o drakońskich, wycieńczających ćwiczeniach. Drudzy mają jogę za pewien rodzaj dalekowschodniego mistycyzmu nie zgadzającego się z ich katolickimi przekonaniami. A trzeba powiedzieć że takie rozumowanie jest niezgodne z prawdą. W jodze nikt nikogo nie zmusza do odprawiania szamanizmu, czy innych czarów. Joga to przede wszystkim pewien zbiór luźnych zasad, zachowanie których nie wymaga podporządkowania się ale jest całkowicie dobrowolne.
Wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje lub typy jogi: joga kontemplacyjno-medytacyjna i joga ćwiczebna. Pierwsza kształtuje ducha i umysł, druga zaś dotyczy ciała. Według guru Patandżalego, guru Jogi Rama Czaraka lub wspomnianego już tutaj prof Javalgecara istnieją pewne normy czy reguły które, jeśli się chce być wytrawnym joginem, muszą być przestrzegane. Ale w żaden sposób te normy nie kłócą się z jakąkolwiek religią, czy poglądami.
Joga kontemplacyjno-medytacyjna dzieli się na kilka odłamów - Raja Joga, czyli Joga Królewska, Diana Joga, czyli Joga Mądrości, Bakti Joga, czyli Joga Miłości, Karma Joga, czyli Joga przyczyny i skutku i inne. Joga dotycząca rozwoju ciała to przede wszystkim Joga równowagi między środowiskiem zewnętrznym, a wewnętrznym zwana po prostu Hatha Jogą.
Medytacje jogistyczne, czasem wymagają wprowadzenia się w stan transu, a pomaga w tym wypowiadanie mantr, czyli słów o podobnym, jak nie tym samym brzmieniu. Na przykład cykl ćwiczeń Surya Namascar, czyli Powitanie Słońca jest połączeniem Mantra Jogi z Hatha Jogą i przy każdym z 12 ćwiczeń wypowiada się mantry typu np: Om savitaja namah, om pushne namah, om hinanjagabaje namah, om surjaje namah itp. Takie mantrowanie podczas ćwiczeń wprowadza nas w stan błogości i pomaga osiągnąć nirwanę.
I wypada wspomnieć o jeszcze jednym rodzaju Jogi zwanym Kryja Jogą - Jogą Oczyszczenia. Głównie chodzi tu o oczyszczenie cielesne, a pomagają w tym m in Waribasta i Watabasta - wywoływanie wymiotów, czy wlewy doodbytnicze, a także np technika Nauli Kryja - wspomaganie tłoczni brzusznej, czyli głównie mięśnia prostego brzucha (m rectus abdomini).
Joga łączy się ściśle z techniką głębokiego swobodnego oddychania, czyli pranajamą. Te swobodne oddychanie jest w szczególności dodatkiem do Jogi ćwiczebnej. Przykłady pranajamy, czyli nakazu oddychania to Sakva Purvaka - czyli swobodna pranajama, pranajama naprzemienna, pranajama podczas chodzenia, pszczółka, miech kowalski, czy piesek - pranajama soham. We wszystkich rodzajach pranajamy chodzi aby osiągnąć głębokie rehaka czyli wdech i jeszcze głębsze kumbaka czyli wydech.
A oto kilka asan jako zestaw ćwiczeń jogistycznych:

Padmasana (Lotos) - ćwiczenie najważniejsze zarówno w jodze medytacyjnej jak i ćwiczebnej. Siadamy po turecku, a następnie zakładamy nogi w ten sposób, aby pięta każdej stopy spoczywała na przeciwległej pachwinie. Jest to pozycja relaksacyjna dlatego przebywamy w niej tak długo jak na to czas pozwoli.

Czakrasana (Okrąg lub Mostek) - kładziemy się na wznak, a następnie układamy ręce za głową jak do mostka i unosimy biodra i plecy do góry jak to tylko możliwe. W ten sposób ciało nasze tworzy okrąg niedoskonały, stąd nazwa ćwiczenia.

Bakasana (Ptak) - w siadzie kucznym, podpieramy się mocno rękami o podłoże, a następnie lekko unosimy kończyny dolne wytrzymując w tej pozycji ile się da.

Wadżrasana (Diament) - jedno z najtrudniejszych ćwiczeń. W pozycji siadu na piętach wyginamy ciało do tyłu i w ten sposób kładziemy się na podłodze. Czujemy napięcie mięśni ud i to oznacza że ćwiczenie jest wykonywane prawidłowo. Wytrzymujemy w pozycji 20s.

Bujangasana (Kobra) - kładziemy się na brzuchu z rękami pod brodą, a następnie powoli unosimy głowę i piersi ku górze. W pozycji wytrzymujemy tak długo jak to tylko możliwe.

Witaripakarani (Drzewo) - stajemy przy ścianie, a następnie unosimy ręce ku górze zaplatając palce. W tej pozycji unosimy jedną z kończyn dolnych zginając ją w stawie kolanowym i kładąc stopę na wewnętrznej stronie uda przeciwległego. W pozycji wytrzymujemy 20s.

Król - siad wyprostny a następnie robimy skłon górną częścią ciała dotykając głową kolan, łokcie spoczywają na podłodze. W pozycji wytrzymujemy 20s

Kołyska do tyłu - kładziemy się na wznak, a następnie unosimy kończyny dolne i zginamy je w kolanach, obejmujemy rękami oba kolana i kołyszemy się to w jedną to w drugą stronę. Jest to doskonały masaż dla kręgosłupa.

Kołyska do przodu - kładziemy się jak do kobry, a następnie unosimy podudzia chwytając rękami obie kończyny dolne za kostki. Kołyszemy ciałem w tak ustalonej pozycji raz w jedną raz w drugą stronę. Czas ćwiczenia podobnie jak w przypadku kołyski do tyłu nieograniczony.

Savasana (Pozycja spoczynkowa) - może być na płasko, może być na tzw żabę. Na płasko - kładziemy się na wznak z wyciągniętymi nogami i rękami ułożonymi wzdłuż ciała. Na żabę - kładziemy się również na wznak, ale obie kończyny położone są ze zgięciem w stawach kolanowych w pozycji bocznej. W obu pozycjach relaksacyjnych czas przebywania jest nieograniczony.

Opis pozostałych pozycji znaleźć można w dostępnym źródłopisie. Trzeba tu nadmienić iż w przeciwieństwie do ćwiczeń dynamicznych jakich dostarcza nam aerobik, czy kalanetiks, ćwiczenia jogi są przede wszystkim stateczne. Dlatego można je wykonywać w każdym wieku, a szczególnie po 40 roku życia.
To tyle ode mnie. Jeśli nasuną się jakieś wątpliwości postaram się je rozwiać. Każda konwersacja na ten temat jest mile widziana. Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: Sposób na życie
PostWysłany: Wto Lip 01, 2014 12:23 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Kwi 22, 2014 12:02 pm
Postów: 33
Swego czasu próbowałam rożnych ćwiczeń i jogi,jednak po jakimś czasie po prostu mnie znudziła,była dla mnie zbyt statyczna. Zdecydowanie bardziej wolę aktywny tryb życia,basen i pływanie,czy jazdę na rowerze oraz aerobik.

_________________
www.MrHilary.pl


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 25 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności