Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Wto Wrz 10, 2024 2:43 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Cuda refleksoterapii
PostWysłany: Nie Cze 29, 2014 3:00 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 650
Witam

Początek w historii zbioru metod leczenia przynależnych refleksoterapii był zupełnie przypadkowy. Otóż pewien człowiek nabawił się dość przykrej ale powszechnie występującej dolegliwości jaką jest ból głowy. Mimo uporczywości tego bólu wybrał się na spacer, w trakcie którego uderzył się dużym palcem u nogi o wystający kamień. W tym momencie, choć to może wydać się zabawne, efekt kopnięcia kamienia był tak silnym bodźcem że ów mężczyzna całkowicie zapomniał o bólu głowy. W późniejszym czasie za panowania w Chinach, kolebce refleksoterapii, dynastii cesarskiej Huang Ti doceniono znaczenie tego opisanego wcześniej zdarzenia. Oczywiście było to znaczenie lecznicze. Z tym że na początku zgodnie z teorią zdrowotnego wpływu kamieni do masażu niektórych miejsc na ciele chorego używano igieł kamiennych. Cesarz Huang Ti zwany też żółtym cesarzem wkrótce jednak nakazał u chorych stosować do nakłuwania igieł złotych i srebrnych. Za jego panowania powstały podstawy znanej od tysiącleci jednej z metod refleksoterapeutycznych - akupunktury - nakłuwania punktowego (acus - igła, punctio - nakłuwać). We wspomnianych czasach powstał też wielki kanon medycyny tradycyjnej Chin, którego meritum opierało się na stosowaniu akupunktury. Pierwsza księga kanonu zwanego Huangdi Nejing - shu wen traktowała o bólu, druga zaś - ling shu była rozmową cesarza Huang Ti z nadwornymi medykami o stosowaniu igłolecznictwa.
W późniejszym czasie przekonano się że eliminacja dolegliwości odbywała się podczas nakłuwania pewnych miejsc na ciele, które tym dolegliwościom odpowiadały. Punkty te nazwano BAP (ang Biological Activity Points). Do nakłuwania zaś punktów używano igieł metalowych, których stosowanie przyspieszało efekt terapeutyczny. Liczba BAP zmieniała się z czasem i za Hu Tepina osiągnęła maksimum równe 680. W dzisiejszych czasach zredukowano wartość tej liczby do 300.
Każdy z punktów odpowiada określonemu narządowi lub części ciała, a położone są one na specjalnych liniach zwanych południkami - meridianami. Mamy 12 meridianów głównych i 8 meridianów cudownych. Każdy meridian odpowiada narządowi o strukturze zwartej - Zang lub narządowi pustemu Fu. Meridiany narządów pełnych i pustych tworzą ze sobą pary. I tak mamy następujące odpowiedniki: meridian serca - meridian jelita cienkiego, meridian płuc - meridian jelita grubego, meridian śledziony i trzustki - meridian żołądka, meridian wątroby - meridian pęcherzyka żółciowego, meridian nerek - meridian pęcherza moczowego oraz meridian osierdzia - meridian potrójnego ogrzewacza. Potrójny ogrzewacz to nic innego jak trzy jamy ciała - jama klatki piersiowej, jama brzuszna i podbrzusze. Widać z tego że mamy 6 par meridianów, czyli 12. Poza tymi są jeszcze meridian głównego regulatora przedniego (GRP), meridian głównego regulatora tylnego (GRT), meridian Czong zwany zbiorczym, meridian łączący - Dai Mai, meridian pobudzający energię męską - Yang chi, meridian hamujący energię męską - Yang wei, meridian pobudzający energię żeńską - Yin chi i meridian hamujący dla energii żeńskiej - Yin wei. Meridian GRP zwany jest Ren Mo, meridian zaś GRT zwany jest To Mo. Mamy więc 20 meridianów, a 6 meridianów cudownych występuje wewnątrz ciała nie mając BAP. Na przebiegu meridianów wyróżnia się źródełka - punkty na palcach rąk i nóg oraz zakończenia - w przynależnym narządzie. 5 meridianów głównych i jeden dodatkowy odchodzi od podstaw paznokci palców rąk, zaś pozostałe źródełka wyróżnia się na podstawach paznokci palców nóg. Jest to zgodne z południkową budową ciała wg Wiliama Fitzgeralda.
Do metod refleksoterapeutycznych można zaliczyć nie tylko akupunkturę ale i jej pochodne - akupresurę czyli ucisk punktów BAP (acus - punkt presio - uciskać), moxa, chemiopunkturę, elektropunkturę, laseropunkturę i terapię mikrostrefową. Tutaj ograniczę się tylko do opisu zastosowania akupresury - najłatwiejszej z metod do samodzielnego stosowania.
Wracając do kanałów energetycznych (meridianów) początkowo myślano że są to rureczki przebiegające w ciele człowieka - Kim Bon Han, ale nowsze badania Rogera de la Fuye i Yoshio Nakataniego (metoda Rydoraku) wykazały że meridiany to włókna nerwowe części współczulnej i przywspółczulnej autonomicznego układu nerwowego. Badania naukowe udowodniły iż akupresura ma dwojakie działanie analgetyczne i terapeutyczne. To pierwsze opiera się na prawie Haymana oraz Melzacka i Walla. Ogólnie prawa te mówią o wzajemnym wykluczaniu się bodźców - bólowego przez czuciowy. Terapeutyczne działanie akupresury tłumaczą trzy teorie - teoria mechaniczna, teoria odruchowa i teoria hormonalna. Ogólnie znów można przyjąć iż chodzi tu o dokrwienie a zarazem dotlenienie i dożywienie narządów odpowiadających BAP.
A oto zestawy punktowe dla poszczególnych schorzeń:

Choroby układu nerwowego (Morbi systemae nervosa)

Punkt pai hui - położony jest pośrodku głowy na linii łączącej górne końce małżowin usznych. Masaż punktu odpręża i działa sedatywnie.

Punkt shan hong - położony jest pośrodku klatki piersiowej na linii łączącej sutki u mężczyzn, u kobiet na wysokości 4 międzyżebrza. Masaż punktu uspokaja i ma zastosowanie w nerwicach typu lękowego.

Punkt brama gardła (porta pharyngei) - położony jest przy rogach górnych chrząstki tarczowatej (cartilago thyroidea) i bocznie u dołu tej chrząstki. Dokładnie istnieją 4 takie punkty umieszczone parami u góry i u dołu. Masaż stosuje się przy tachykardii i przy sympatykotonii.

Punkt chi hai - u osób szczupłych położony jest 2 palce pod pępkiem u osób otyłych 3-4 palców pod pępkiem. Punkt odpowiada hinduskiemu hara. Jest to główne centrum energetyczne każdego człowieka. Masaż stosuje się przy regulacji przepływu energii życiowej chi. Przy czym szybki masaż okrężny działa hamująco, zaś masaż powolny stymulująco.

Punkt shao chong - źródełko meridianu serca. Punkt położony jest u podstawy paznokcia małego palca ręki. Jest to punkt alarmowy. Masaż stosujemy w rozregulowaniu systemu nerwowego, przy utracie przytomności oraz w gorączce.

Punkt osierdzie 1 - źródełko meridianu osierdzia. Punkt znajdujemy na wierzchołku opuszki palca środkowego ręki. Jest to podobnie jak punkt shao czong punkt alarmowy. Masaż stosuje się podobnie jak w przypadku punktu poprzedniego

Punkt neiquan (neiguan) - położony jest na przebiegu meridianu osierdzia pośrodkowo 2 palce pod przegubem ręki. Masaż stosuje się w chorobach układu nerwowego i serca. Punkt działa sedatywnie.

Punkt das hui - położony jest na środku wyrostka kolczystego ostatniego kręgu szyjnego (prominensa). Jest to podobnie jak punkt poprzedni główne centrum sedatywnego oddziaływania. Podobnie jak punkt chi hai das hui reguluje przepływ energii, a więc pracę układu nerwowego Wskazuje na to sama nazwa punktu Wielki Książę Wielki Zarządca.

Choroby układu krążenia

Punkty brama gardła - jak poprzednio. Punkty regulują pracę serca.

Punkt shan hong - jak poprzednio. Punkt wspomaga bramę gardła

Punkt shao czong, osierdzie 1, neiquan - jak poprzednio. Są to punkty regulujące pracę układu krążenia.

Choroby układu trawiennego

Punkt Jelito grube 1 - źródełko meridianu jelita grubego - punkt znajdujemy po stronie bocznej szczytu wskaziciela. Punkt pomaga w schorzeniach jelit oraz reguluje perystaltykę.

Punkt ho ku (he gu) - punkt znajdujemy na wybrzuszeniu utworzonym przez przybliżenie kciuka do wskaziciela. Punkt pomaga w chorobach żołądka i jelit. Reguluje czynność wydzielniczą gruczołów błony śluzowej

Punkt trawienny 1 - są dwa takie punkty umieszczone bocznie 2 palce ponad pępkiem i 2 palce bocznie. Punkty masuje się w schorzeniach przewodu pokarmowego

Punkt trawienny 2 - są dwa takie punkty odpowiadające punktom nerek i umieszczone bocznie pod 12 żebrami. Punkty masuje się podobnie jak poprzednie.

Punkt tsu san li (Zuzanli) - Wielki Lekarz - punkt położony jest 4 palce pod rzepką kolana i 2 palce bocznie, na meridianie żołądka. Punkt masuje się w schorzeniach żołądka.

Punkt żołądek 1 - źródełko meridianu żołądka - znajdujemy go u podstawy paznokcia 2 palca stopy. Jest to punkt alarmowy. Masujemy go w chorobach przewodu pokarmowego, w gorączce i w utracie przytomności.

Choroby układu oddechowego

Źródełka wszystkich meridianów - znajdujemy na palcach rąk i nóg Punkty masujemy przy gorączce i w infekcjach

Brama nosa (porta nasi) - cztery punkty znajdujące się po dwa u podstawy i skrzydeł nosa. Punkty masuje się przy katarze i w infekcjach układu oddechowego.

Brama gardła - jak wyżej. Punkty masuje się w zapaleniu gardła

Punkt gardła - znajdujemy go dwa palce poniżej wyniosłości tarczowej (eminentia thyroidea) zwanej też jabłkiem Adama. Dokładnie punkt znajduje się w zagłębieniu pośrodku wcięcia szyjnego mostka (incisura collum sternae). Masaż punktu wykonujemy w chorobach gardła i krtani, jak również przy kaszlu.

Punkt ho ku (he gu) - reguluje ruchy migawkowe. Masujemy go przy silnych infekcjach.

Meridian płuc - rozciąga się od szczytu kciuka do przestrzeni podobojczykowej. Całość meridianu masujemy w chorobach płuc i oskrzeli.

Choroby układu wydalniczego

Punkty nerkowe - znajdujemy bocznie pod 12 żebrami. Punkty masujemy w schorzeniach nerek, przy zapaleniu kłębuszków nerkowych.

Punkt pęcherza moczowego - położony jest w okolicy spojenia łonowego - punkt masuje się w infekcjach dróg moczowych i przy moczeniu nocnym.

To tyle jeśli chodzi o temat akupresury. Tym którzy chcieliby poszerzyć swą wiedzę polecam publikację Z Garnuszewskiego - Renesans akupunktury. Natomiast jeśli chodzi o refleksoterapię mikrostrefową mogę zaproponować publikacje E Cybulskiej - Tajemnice niekonwencjonalnej medycyny i Nowe tajemnice niekonwencjonalnej medycyny oraz K Lewandowicza - Stopa jak lustro a także D Nowotczyński - Samoleczenie w medycynie naturalnej. ***

Życzę przyjemnej lektury i pozdrawiam
dany


Góra
 Profil  
 

zdrowie



Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności