Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 5:21 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Mieszenie lecznicze
PostWysłany: Sob Sie 09, 2014 10:20 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Dziś parę słów na temat mieszenia leczniczego, czyli masażu. I znowu trzeba nadmienić iż metoda ta była znana od starożytności kiedy to wielcy wodzowie zażywali jej w celu osiągnięcia lepszej kondycji czy przed wyruszeniem na wyprawy wojenne. Masaż doskonale relaksuje i pomaga w podniesieniu swoich umiejętności i siły fizycznej. Przy czym wyróżnia się poszczególne typy masażu, jak np masaż klasyczny, masaż klasyczny leczniczy, masaż relaksacyjny, masaż tybetański, masaż tajski, masaż Mauri, masaż gorącymi kamieniami, masaż punktowy, shiatsu, czy refleksoterapię. Wszystkie te rodzaje masażu różnią się między sobą techniką ich wykonywania oraz efektem leczniczym. Ja postaram się opisać przykład leczniczego i analgetycznego działania masażu klasycznego.
Jeśli więc chodzi o typowo medyczne aspekty stosowania masażu trzeba nadmienić iż jego działanie lecznicze można streścić w trzech teoriach (Magiera). Pierwsza z nich to teoria mechaniczna. Mówi nam ona o tym że działając masażem na określone miejsce powodujemy jego ogrzanie i na skutek tego rozszerzają się naczynia krwionośne doprowadzające krew do masowanego miejsca, co z kolei sprzyja jego dokrwieniu. Taka reakcja przenosi się zaś dalej do części ciała proksymalnych i dystalnych danemu miejscu. Pozytywnym odczynem skórnym jest tu niewątpliwie jego zaczerwienienie, co świadczy o tym iż masaż był dobrze wykonany.
Druga teoria to tzw teoria odruchowa. Mówi nam ona o tym że działając masażem na określone miejsce powodujemy powstanie impulsu nerwowego, który przenosi się za pośrednictwem układu nerwowego do kory mózgowej (cortex cerebri), a następnie do istoty siateczkowatej rdzenia przedłużonego (substantia omentalis medullae oblongata), gdzie znajduje się ośrodek naczynioruchowy (centrum vasa motorius). To ten właśnie ośrodek powoduje efekt w postaci rozszerzenia światła naczyń krwionośnych, czego wynikiem jest lepszy przepływ krwi i lepsza wymiana składników pomiędzy krwią a płynem tkankowym. W reakcji odruchowej uczestniczą zarówno mechanoreceptory, jak i termoreceptory czy chemoreceptory jako odbieracze bodźców i ich przekaźniki.
Trzecią teorią jest teoria humoralna. Mówi ona nam o tym iż działając masażem na określone miejsce powodujemy zwiększenie wydzielania hormonu tkankowego pt histamina a ta powoduje rozszerzenie światła naczyń krwionośnych i lepszy przepływ przez nie krwi, co umożliwia swobodną wymianę pomiędzy krwią a płynem tkankowym. Jest to pozytywna reakcja sprzyjająca odzyskaniu pełnego zdrowia.
Analgetyczne (przeciwbólowe) działanie masażu leczniczego można wytłumaczyć teorią Malzacka, Haymana oraz teorią relaksacyjną.
Zacznijmy od teorii Haymana o wzajemnym wypieraniu się bodźców (Garnuszewski). Mówi nam ona o tym że jeżeli na organizm człowieka zadziałają dwa bodźce w tym jeden z nich zadziała wcześniej (ból), a drugi później (masaż) to późniejszy bodziec odczuwany jest silniej albo jako jedyny bodziec. W ten sposób ból może być eliminowany przez masaż.
Teoria Malzacka mówi nam o istnieniu dwóch bodźców działających na organizm ludzki - bodźca bólowego oraz bodźca czuciowego (Garnuszewski). Bodziec bólowy transportowany jest włóknami nerwowymi bez otoczki mielinowej z szybkością ok 20m/s, zaś bodziec czuciowy (masaż) jest transportowany włóknami nerwowymi z otoczką mielinową z szybkością ok 80m/s. Z tego wynika że bodziec czuciowy dociera szybciej do odbiorcy którym jest istota szara rdzenia kręgowego (substantia grisera medullae spinalis) i blokuje miejsce bodźcowi bólowemu. W ten sposób również ból jest eliminowany.
Teoria ostatnia relaksacyjna mówi nam iż jedną z podstawowych funkcji masażu jest relaksacja całego ciała, a tym samym zmniejszenie tonusu mięśniowego. Zmniejszenie zaś tonusu mięśniowego wpływa na eliminację bólu.
Ciało ludzkie pragnie dotyku, który zaspokaja jedną z podstawowych potrzeb człowieka - potrzebę do bliskości, czy do miłości. Na tym też bazuje opisywana metoda leczenia stosowana w wielu jak nie we wszystkich uzdrowiskach. Osoby poddawane masażom szybciej wracają do zdrowia i są bardziej odporne na stres i choroby. Masaż stosuje się głównie w schorzeniach układu ruchowego, ale także w celach relaksacyjnych. Jest to jedna z metod holistycznego oddziaływania na organizm ludzki. Do technik masażu należy głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wałkowanie, punktowanie, oklepywanie oraz tzw siekanka lub ruchy sieczne. Metody te zawsze mają swoją kolejność i dobry masażysta stara się jej trzymać.
Głaskanie stosowane jest jako pierwsza i jako ostatnia technika. Są to posuwiste delikatne ruchy w obrębie dużych powierzchni ciała w celu powierzchownej relaksacji i przygotowania do masażu właściwego.
Rozcieranie stosowane jest zwykle jako drugie po głaskaniu i podobne do niego z tym że dotyczy ono mniejszych powierzchni np mięsień najszerszy grzbietu (m latissimus dorsi) i nacisk na okolicę masowaną jest w tym przypadku większy.
Ugniatanie jest to technika stosowana do mniejszych powierzchni ciała np okolica łopatki (area scapulae) i wykonywana opuszkami palców przy dość silnym nacisku.
Wałkowanie jest to technika stosowana do średniej wielkości powierzchni ciała np okolicy lędźwi (area lumbalis) i polega na tym iż bierze się w palce fałd skóry a następnie przenosi się go wzdłuż okolicy masowanej w kierunku zawsze od środka ciała ku bokom.
Punktowanie wykonywane jest opuszką jednego palca przy dużym nacisku. Stosujemy je np przy masażu dłoni i stóp.
Oklepywanie jest jedną z technik kończących masaż i wykonujemy je całą powierzchnią dłoni ułożonej w tzw łódkę. Dotyczy ono dużych powierzchni ciała np bocznej strony pleców. Ruchy wykonywane rękami muszą być szybkie i w miarę równomierne.
Siekanka jest to technika którą wykonujemy przez uderzenie boczną krawędzią dłoni. Zwykle dotyczy ono dużych powierzchni ciała podobnie jak oklepywanie np boczne powierzchnie pleców lub barki.
Masaż klasyczny którego podtypem jest masaż sportowy możemy podzielić na masaż pleców, masaż kończyn, masaż szyi, masaż brzucha, czy masaż głowy. Nie ma tu miejsca na opis dokładny masażu poszczególnych części ciała więc zainteresowanych tym opisem odsyłam do fachowej literatury. Jej spis znajdą forumowicze poniżej, a zawsze można go uzupełnić.
Pozdrawiam serdecznie
dany

Literatura:

Magiera Leszek - Masaż klasyczny
Garnuszewski Zbigniew - Renesans Akupunktury
Lewandowicz Krzysztof - Stopa jak lustro
Nowotczyński Daniel - Bądź zdrów
Nowotczyński Daniel - Samoleczenie w medycynie naturalnej Suplement


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: Mieszenie lecznicze
PostWysłany: Wto Gru 30, 2014 12:23 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Wto Gru 30, 2014 11:05 am
Postów: 17
Sensacja! Choroba Parkinsona, ALS, MS, raka trzustki, Miopatia i choroby neurologiczne są leczone w EAML!
https://www.youtube.com/watch?v=rwQi2AAssuE


Sensacja! Miopatia i choroby neurologiczne są leczone w EAML
https://www.youtube.com/watch?v=kCWXC60i0-I


Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) i stwardnienie rozsiane (MS) można już uleczyć! część 2
https://www.youtube.com/watch?v=wIyA7SnP6tI


Sensacja! Choroba Parkinsona jest uleczalna w EAML!
https://www.youtube.com/watch?v=mS-vy7unTf8


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 35 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności