Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Gru 05, 2024 11:55 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Hatha Joga 3
PostWysłany: Śro Wrz 10, 2014 1:57 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 650
Witam

Dzisiaj ostatnia część moich wywodów na temat Hatha Jogi. Ćwiczenia oddechowe lub oddychanie praniczne zwane jest w języku hinduskim Pranajama. Pranajama w przetłumaczeniu dosłownym znaczy nakaz pobierania energii, czyli nakaz oddychania. Według Hinduskich mistrzów bowiem energię życiową pobieramy z kosmosu wraz z oddechem. Jest to również zgodne z wiedzą taoistyczną. Problem jest tylko w tym iż współczesny człowiek oddycha zbyt płytko i zbyt szybko przez co marnotrawi pranę. Zauważał to Alexander Lowen, odkrywca tzw metody taboretowej. Według Lowena istnieją trzy kanały prowadzące do serca i narządów klatki piersiowej. Jeden z nich biegnie przez usta, dwa kolejne odchodzą od prawej i lewej strony ciała (analogia do susumny, pingala i id). Serce jest siedliskiem energii, a co za tym idzie emocji. Człowiek który oddycha zbyt płytko dostarcza sercu zbyt mało energii z powodu blokady i w rezultacie nie potrafi wyartykułować swoich emocji. Jeśli takiego nieszczęśnika posadzi się na taborecie i odchyli się jego tułów ku tyłowi, wtedy otworzy się wszystkie kanały energetyczne i pozwoli się na wyrzucenie przezeń złej energii. Czasami takie zdjęcie blokady może objawić się krzykiem, ale zawsze pogłębieniem oddechu.
Na takie pogłębienie oddechu zwracają uwagę także mistrzowie Hatha Jogi, a wśród nich prof Ravindranath Javalgecar. Głębokie oddychanie zapewnia lepsze zdrowie i lepszą kondycję. mawiał profesor. Nauka głębokiego oddychania i kontroli oddechu nie jest łatwa. Szczególnie podczas chodzenia trzeba nabyć pewną rutynę w panowaniu nad oddechem. Temu celowi służy między innymi nauka oddechu jogowskiego.
Tylko pełny oddech jogowski umożliwia dojście do głosu wszystkich mięśni oddechowych a wśród nich mięśni międzyżebrowych i podżebrowych klatki piersiowej (mm intercostales et subcostales pectorum), mięśnia poprzecznego klatki piersiowej (m transversus thoracis) oraz przepony (diaphragma). Aby nauczyć się oddechu jogowskiego trzeba zdać sobie sprawę z uwarunkowania płciowego charakteryzującego oddech męski i żeński. Mężczyźni oddychają przeponą i ich oddech zwany jest brzusznym (respirum abdomini), natomiast u kobiet do głosu dochodzą głównie mięśnie klatki piersiowej, tak więc dominującym typem oddechu jest oddech piersiowy (respirum pectoralis). A oto proste wskazówki dotyczące nauki pełnego oddechu jogowskiego:

Stajemy przodem przed otwartym oknem. Obie ręce zakładamy za głowę. Łokcie skierowane ku przodowi, aby zmniejszyć powierzchnię klatki piersiowej i udział mięśni piersiowych w oddychaniu. W ten sposób do głosu dochodzi przepona. Oddychamy tak głęboko aby doświadczyć korzyści oddychania brzusznego. Następnie rozchylamy łokcie na boki, umożliwiając w ten sposób udział mięśni piersiowych. Oddychamy w tej pozycji głęboko przez jakiś czas, aby doświadczyć korzyści oddychania piersiowego. Pełny oddech jogowski jest połączeniem oddechu brzusznego z piersiowym. W tym celu ponownie przyjmujemy pozycję z łokciami skierowanymi do przodu. Rozchylając łokcie na boki robimy głęboki wdech licząc w myślach do 6, następnie robimy jeszcze głębszy wydech licząc w myślach do 8 i powracając do pozycji wyjściowej. Dziennie najlepiej jest wykonać 10 oddechów pełnych jogowskich. Kiedy nauczymy się pełnego oddechu jogowskiego i wprowadzimy go w życie będziemy mogli zająć się treningiem pranajamy.

Sakva Purvaka (Swobodna Pranajama w spoczynku).

Siadamy najlepiej w pozycji Padmasana (Lotosu) i przed otwartym oknem. Robimy głęboki wdech lewym nozdrzem zatykając przy tym prawe nozdrze i jeszcze głębszy wydech prawym nozdrzem zatykając lewe. Ćwiczenie powtarzamy przynajmniej 10 razy. Za każdym razem wykonujemy pełny oddech jogowski.

Naprzemienna pranajama

Siadamy przed otwartym oknem w pozycji najlepiej lotosu. Robimy głęboki wdech przez oba nozdrza, a jeszcze głębszy wydech przez usta. Następnie postępujemy jak wyżej. Kolejno powtarzamy czynność z wdechem przez oba nozdrza i wydechem ustami. Za każdym razem wykonujemy pełny oddech jogowski. Ćwiczenie powtarzamy przynajmniej 10 razy.

Pranajama podczas chodzenia

Stajemy przed otwartym oknem. Następnie robimy głęboki wdech przez nos robiąc 6 kroków w stronę okna. Kolejno robimy 2 kroki i przerwę pomiędzy wdechem a wydechem. Po przerwie robimy głęboki wydech ustami i poruszamy się 8 kroków w stronę od okna. Za każdym razem wykonujemy pełny oddech jogowski. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy.

Pranajama miech kowalski

Przyjmujemy pozycję siadu kucznego. następnie robiąc głęboki wdech nosem unosimy ręce jak najwyżej ku górze. Kolejno robimy energiczny wydech przez nos ściągając tym samym ręce w dół. Fazę energicznego wydechu powtarzamy 15 razy w cyklu. Na całe ćwiczenie składają się 3 cykle - razem 45 energicznych wydechów. Ćwiczenie sprzyja rozwojowi mięśni oddechowych.

Pranajama pszczółka (Buracharja pranajama)

Jest to moje ulubione ćwiczenie oddechowe. Przyjmujemy pozycję siadu kucznego przed otwartym oknem. Następnie robimy głęboki wdech przez nos i wypuszczamy stopniowo powietrze ustami wydając przy tym ustami dźwięk podobny do dźwięku lecącej pszczoły, stąd nazwa ćwiczenia. Całość powtarzamy przynajmniej 5 razy. Ćwiczenie pszczółka wzmacnia wydolność oddechową i uczy kontroli nad oddechem.

So Ham Pranajama i hiperwentylacja płuc

Bardzo często pranajama ta zwana jest pieskiem. Jest to ulubiona pranajama prof Javalgecara. Do ćwiczenia so ham potrzeba 2 osób. Jedna nadaje rytm oddechu, druga ćwiczy dostosowując swój oddech do wspomnianego rytmu. W trakcie ćwiczenia so znaczy wdech ham znaczy wydech. Ćwiczenie składa się z 3 następujących po sobie cykli. W pierwszym cyklu ćwiczący pod dyktando Sooooo Haaaaam wykonuje głębokie i wolne wdechy i wydechy. W drugim cyklu ćwiczący zmienia oddechy na płytsze i szybsze aż do naśladownictwa ziania psa, stąd nazwa ćwiczenia, pod dyktando - So Ham So Ham So Ham.... I wreszcie w trzecim cyklu ćwiczący i dyktujący wracają do wolnego i głębokiego oddychania - Sooooo Haaaaam. Ćwiczenie jest znakomitym przykładem hiperwentylacji płuc podnosząc ich wydajność i pojemność. Dlatego warto je ćwiczyć mimo bardzo negatywnej opinii, nie pokrywającej się z rzeczywistością. Mogę zaświadczyć o bardzo pozytywnym wpływie ćwiczenia so ham ponieważ bardzo często je trenowałem i zauważyłem same korzyści w postaci choćby braku zadyszki, czy pogłębienia oddechu.

To tyle jeśli chodzi o trening Hatha Jogi. Jeśli pojawią się wątpliwości, czy pytania ze strony forumowiczów, bardzo chętnie postaram się na nie odpowiedzieć.
Pozdrawiam
dany


Góra
 Profil  
 

zdrowie



Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności