Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 6:16 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Jadżurweda
PostWysłany: Sob Wrz 13, 2014 11:48 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Człowiek spożywa rocznie ok 7 ton pożywienia, a większość produktów żywieniowych jest bardzo niekorzystna dla naszego zdrowia. Należy do nich w szczególności tzw pożywienie śmieciowe, czyli tzw fastfoody. Dlatego musimy uważać na to co jemy, bo rozwój cywilizacyjny nie sprzyja raczej naszemu zdrowiu. Biorąc to pod uwagę przeanalizujmy składniki żywieniowe i produkty spożywcze, które niemalże od początku człowieczeństwa zagościły w naszej diecie.

Białka (Proteiny) - białka dzielimy na roślinne i zwierzęce. Przy czym spożywanie białek zwierzęcych w większej ilości wpływa niekorzystnie na nasz organizm. Ale trzeba nadmienić że całkowicie wykluczyć z diety ich nie można, ponieważ dostarczają one organizmowi bardzo potrzebnych tzw aminokwasów egzogennych jak np arginina, lizyna, walina, leucyna, izoleucyna itd. My nie potrafimy syntetyzować aminokwasów egzogennych stąd konieczność dostarczania ich z zewnątrz. To dlatego dieta wegańska jest niedozwolona dla człowieka, a szczególnie w młodym wieku kiedy zachodzą w organizmie procesy anaboliczne. Wydaje się więc właściwa dieta zbilansowana, zawierająca w swym składzie wszystkie potrzebne składniki.

Węglowodany (Sacharydy) - cukry dzielimy na proste i złożone, jednocukry, dwucukry i wielocukry. Posługując się tym podstawowym podziałem należy stwierdzić iż spożywanie cukrów prostych jest bardzo niekorzystne dla organizmu bo ich stężenie szybko rośnie i doprowadza do przecukrzenia. To natomiast może w konsekwencji prowadzić do cukrzycy. Dzieje się tak na skutek szybkiego rozkładu cukrów prostych. Inaczej jest w przypadku cukrów złożonych (wielocukrów), które rozkładane są stopniowo nie powodując przecukrzenia. To dlatego ich spożywanie jest tak dobre dla naszego zdrowia. Do cukrów prostych zaliczamy glukozę i fruktozę, do cukrów zaś złożonych skrobię, czy celulozę.

Tłuszcze (Lipidy) - podstawowy podział tłuszczów wyróżnia tłuszcze roślinne i zwierzęce. Spożywanie tłuszczów zwierzęcych i ich tolerancja przez organizm jest zależna od wieku. W młodości mogą być one spożywane bez ograniczeń, natomiast w wieku starczym spożywanie tłuszczów zwierzęcych powinno się ograniczać ze względu na ich powinowactwo do odkładania się na ściankach naczyń krwionośnych w postaci tzw Low Density Lipoprotein cholesterolu. Jest to związek o mniejszej zawartości kompleksów białkowo-lipidowych (transportujących) stąd wcześniej wspomniana możliwość odkładania się i tym samym zamykania drożności naczynia. Tłuszcze roślinne zabezpieczają organizm przed złym cholesterolem (LDL) i stymulują produkcję dobrego High Density Lipoprotein cholesterolu, który co wynika z nazwy, jest związkiem o większej zawartości transportujących kompleksów białkowo-lipidowych. Transportujące kompleksy zabezpieczają zaś przed odkładaniem się cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych.
Najbardziej zdrowotne dla organizmu człowieka są tłuszcze wielonienasycone z kilkoma wiązaniami podwójnymi DHA i EPA oraz tłuszcze zawierające kwasy nienasycone omega 3, omega 6 i omega 9. Kwasy tłuszczowe omega znajdziemy głównie w mięsie ryb.

Witaminy - są to niezwykle korzystne składniki dla organizmu ludzkiego, szczególnie jak są czerpane ze źródła naturalnego. Dlatego korzystne jest spożywanie warzyw, owoców jako dostarczycieli potrzebnych witamin i soli mineralnych. A oto najważniejsze witaminy i sole mineralne oraz źródła ich odzysku
Akseroftol (wit A) - wątroba, czerwone, pomarańczowe i żółte warzywa i owoce. Prowitamina akseroftolu znajdywana jest w marchwi (Daucus carota).
Witamina B - znajdziemy te składniki w drożdżach, produktach zbożowych i warzywach liściastych
Kwas askorbinowy (wit C) - znajdziemy ją w owocach cytrusowych oraz wielopestkowych jak truskawki, maliny, czy poziomki. Także dostarczycielem tej witaminy są czarna porzeczka, aronia, borówka i jagoda.
Cholekalcyferol (wit D) - występuje w tłuszczach zwierzęcych i roślinnych.
Tokoferol (wit E) - zwany jest witaminą młodości i występuje w tłuszczach roślinnych i zwierzęcych, warzywach liściastych i produktach zbożowych.
Ubichinon (wit K) - występuje w wątrobie i dość obficie w tłuszczach roślinnych i zwierzęcych
Biotyna (wit H) - występuje w mleku i produktach mlecznych
Kwas foliowy (Foliacyna) - występuje we wszystkich warzywach liściastych
Kalium (Potas K) - występuje w pomidorach, fasoli Jaś, fasoli Flażolet i roślinach strączkowych.
Magnesium (Magnez Mg) - występuje w warzywach liściastych tworząc cząsteczkę chlorofilu oraz w czekoladzie, kakao i wyrobach czekoladowych. W przyswajaniu magnezu pomaga witamina B6 pirydoksyna.
Calcium (Wapń Ca) - znajdziemy w mleku i produktach mlecznych, sardynkach, szprotach oraz warzywach liściastych
Chromium (Chrom Cr) - znajdziemy w ziemniakach i mięsie drobiu

Produkty spożywcze

Mięso - ogólnie wyróżnia się dwa rodzaje mięsa - białe i czerwone. Mięso czerwone (wołowe i wieprzowe) jest niekorzystne dla naszego organizmu powodując jego zakwaszenie. Natomiast mięso białe spożywane przynajmniej raz w tygodniu potrafi być wręcz dobroczynne. Najzdrowsze jest mięso ryb (dieta pestkariańska) i drobiu.

Mleko - picie surowego mleka nie jest korzystne, gdyż zawiera ono w swoim składzie czynnik alergizujący jakim są szczepy bakteryjne - Lactobaccillus bovis. Mleko matczyne pite w okresie noworodkowym i niemowlęcym zawiera inne przyjazne szczepy - Lactobaccillus humanus, stąd wspomniana reakcja alergiczna w przypadku mleka krowiego. Inaczej jest w przypadku produktów mlecznych zawierających równie przyjazne szczepy bakteryjne jak acidofilus i bifidus. Do produktów tych należą pełnotłuste jogurty naturalne i kefiry. Pełnotłuste dlatego, że tłuszcz podobnie jak agar stanowi doskonałą pożywkę dla wspomnianych szczepów (J Kempisty). Najkorzystniejsze dla naszego organizmu są produkty mleczne własnej roboty.

Słodycze - spożywanie słodyczy przecukrza organizm i jest wysoce niekorzystne. Łakocie powodują także zmniejszenie odporności, co przyczynia się do większej podatności na infekcje.

Soki - soki uzyskiwane drogą własnej produkcji są bardzo korzystne, o czym wspominałem przy okazji wątku dotyczącego sokoterapii

Kawa, herbata - picie czarnej kawy i herbaty wypłukuje z naszego organizmu cenne składniki. Natomiast bardziej korzystne wydaje się być picie kawy zbożowej typu np Inka lub herbaty białej (np zielonej) i czerwonej (owocowej). Herbata zielona np chroni i leczy chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy (Morbus ulcerosus ventriculi et duodeni). Trzeba tu wspomnieć o bardzo ważnym procesie parzenia herbaty białej i czerwonej. Otóż herbaty te parzymy wodą o temp 70 st C. Krótkie zaparzanie powoduje właściwości relaksujące, zaś długie zaparzanie powoduje właściwości pobudzające.

Alkohol - alkohol jest używką i o tym trzeba pamiętać. Chińczycy mawiali iż odrobina alkoholu dziennie rozwesela wątrobę. Inaczej jak się przesadza z trunkami alkoholowymi. Trzeba pamiętać o tym że podobnie jak narkotyki alkohol uzależnia, obniża świadomość człowieka i pozornie działa rozgrzewająco. Pozornie gdyż najpierw rzeczywiście powoduje poszerzenie światła naczyń krwionośnych ale później ich raptowne zwężenie, co sprzyja szybkiemu wychłodzeniu. Przepraszam za wtrącenie ale jest takie polskie porzekadło - alkohol jest dla ludzi. Reszta niech będzie milczeniem.

I to tyle jeśli chodzi o skład diety. Poza tym ważna jest także kultura jedzenia i odpowiednie łączenie składników w pożywieniu.
Według Horacego Fletchera każdy posiłek powinniśmy spożywać spokojnie, długo przeżuwając kęsy. To spowoduje że proces trawienia będzie efektywniejszy, albowiem umożliwimy zajście jego wstępnej fazy jaką jest trawienie w jamie ustnej przy obecności ptialiny i amylazy ślinowej.
Według zaś Herberta Sheltona bardzo ważne jest łączenie składników w jednym posiłku. Nie można łączyć białka zwierzęcego ze skrobią ponieważ organizm skoncentruje się na trawieniu tylko jednego z tych składników, a drugi będzie podlegał procesowi gnilnemu w jelicie. Najlepsze połączenia to białko zwierzęce + warzywa ilościowe i skrobia + warzywa ilościowe.

Jednym z najzdrowszych sposobów odżywiania jest dieta zgodna z zasadą 5 przemian. Ponieważ nie starczy mi ani czasu ani też miejsca na jej opisanie, odsyłam drogich Forumowiczów do lektury publikacji Anny Czelej - Pięć przemian w kuchni wegetariańskiej. Nie pamiętam tego dokładnie ale zdaje mi się że pisałem o tym sposobie w dziale przepisów kulinarnych.

To wszystko jeśli chodzi o Jadżurwedę, czyli Księgę Zdrowego Odżywiania
Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: Jadżurweda
PostWysłany: Nie Wrz 14, 2014 5:48 pm 
Offline
Member
Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pon Wrz 01, 2014 9:41 am
Postów: 63
Miejscowość: Krak
Świetny post, krótko i na temat :)

_________________
Grupa krwi: A Trening: bieganie Dieta: indywidualnie dobrana na podstawie do

Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 43 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności