Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Gru 05, 2024 11:54 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Juncturae medulla spinalis
PostWysłany: Czw Paź 23, 2014 9:59 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 650
Witam

Chciałbym się podzielić z forumowiczami nowiną na temat osiągnięcia moim zdaniem niezwykłego w dziedzinie medycyny, a dokładnie neurochirurgii, jaką usłyszałem wczoraj w wiadomościach. Jest to niewątpliwie przełom w badaniach i rewelacyjna sprawa dla ludzi sparaliżowanych w wyniku przerwania ciągłości rdzenia kręgowego, dlatego chociażby warto o tym pisać i mówić. Wczoraj w wywiadzie dla TVP opowiadał o tym dr Michał Tabakow z Kliniki wrocławskiej, który takimi badaniami zajmuje się od lat. Eksperyment polegał na szukaniu tzw komórek totipotencjalnych, czyli takich które mogą się przekształcić np w komórki nerwowe i namnażać. Hodowle takich komórek prowadzone są od dawna, ale do dzisiaj istniał problem ze znalezieniem komórek które przekształciłyby się w komórki rdzenia kręgowego, co umożliwiłoby jego odbudowę. I wreszcie znaleziono takie komórki. Są to specjalne komórki tkanki glejowej okolicy węchowej (area olfactoria). Okazało się że ten typ komórek wyśmienicie dostosowuje się do miejsca, w którym ma nastąpić wspomniana odbudowa. Czyli są to komórki właśnie totipotencjalne. Jeśli podda się je specjalnej hodowli, to mogą one odtworzyć przerwaną ciągłość rdzenia kręgowego na zasadzie pomostu (junctura medulla spinalis). Dotychczas przeprowadzono eksperymentalną próbę u jednego sparaliżowanego pacjenta i efekt tego działania jest udany co znaczy że chory powoli odzyskuje czucie w obu kończynach dolnych, w prawej lepiej, niż w lewej. Oczywiście proces zdrowienia wymaga jeszcze czasu i żmudnej rehabilitacji - 8 godzin dziennie, ale mimo to jest to wielkie osiągnięcie polskich lekarzy i naukowców na skalę światową.
A teraz trochę anatomii. Okolica węchowa jamy nosowej (area olfactoria cavum nasi) znajduje się w górnej części jamy nosowej (pars superior cavum nasi) i zawiera komórki zmysłu węchu. Okolica ta ma w przeciwieństwie do okolicy oddechowej (area respiratoria) żółtawe zabarwienie. Każda z komórek zmysłu węchu (celullae sensuum olfactorium) posiada włoski węchowe odbierające jeden rodzaj bodźca. U człowieka okolica węchowa jest znacznie mniejsza od tej samej okolicy np u psa. Jak się okazało komórki glejowe mogą być pobrane nie tylko z okolicy węchowej jamy nosowej ale również z części mózgu, a dokładnie z opuszki węchowej (bulbus olfactorius) u podstawy mózgu (basis cerebri). Ponieważ u poddawanego eksperymentowi pacjenta nie można było pobrać komórek glejowych z nosa, ponieważ występował stan zapalny, pobrano je właśnie z opuszki węchowej. W wyniku hodowli otrzymano tzw pomost, którym połączono przerwane części rdzenia kręgowego. To zaś pozwoliło uzyskać wspomniane efekty powrotu czucia i sprawności.
Jeszcze raz podkreślam - to rewelacja na skalę światową o której warto było tu wspomnieć. Zwłaszcza że badania trwały zaledwie 11 lat, a więc bardzo krótki okres czasu. A co wy o tym sądzicie drodzy forumowicze?
Pozdrawiam
dany


Góra
 Profil  
 

zdrowie



Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności