Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 12:02 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: chrupanie w szyi
PostWysłany: Czw Lut 26, 2015 11:48 am 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Czw Lut 26, 2015 11:41 am
Postów: 3
witam,jestem w 11 tyg ciazy. Jeszcze przed ciaza zauwazylam chrupanie w szyi. Na poczatku mialam wrazenie ze w dolnej czesci z tylu glowy czuje przelewanie sie wody, To minelo, Ale teraz niepokoi mnie ze to chrupanie,strzelanie (tak jak palce strzelaja w stawach) w szyi przy obrcaniu glowa i czasami podczas snu badz w ciagu dnia,czuje jak by mi prąd z tylu glowy przechodzil, Nie boli mnie to. Ale boje sie ze to moze byc cos powaznego,jakie badania mozna w ciazy przeprowadzic, Pozdrawiam :)


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: chrupanie w szyi
PostWysłany: Sob Sie 08, 2015 12:39 pm 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Czw Cze 18, 2015 2:52 pm
Postów: 243
Miejscowość: Warszawa
idź w takim przypadku do swojego lekarza to on powinien zlecić odpowiednie dla Ciebie badania


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: chrupanie w szyi
PostWysłany: Nie Sie 09, 2015 11:16 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Kręgosłup (columna vertebralis) zbudowany jest w całości z kręgów (vertebrae) tworzących niejako kostną konstrukcję wspomaganą przez dość silny aparat mięśniowy (aparatus muscularis) wpływający na motorykę kręgosłupa. Spośród kręgów kręgosłupa wyróżnia się szyjne (vv cervicales), piersiowe (vv thoracales), lędźwiowe (vv lumbales), krzyżowe (vv sacrales) oraz guziczne (vv coccygei). Kręgi przyżyciowo mają trzony pokryte chrząstką szklistą (chondra vitreum) na powierzchniach stycznych, dzięki temu trzony kręgów mogą się ślizgać w stawach międzykręgowych przy wykonywaniu w nich ruchów, kręgosłup bowiem nie li tylko sztywnym tworem. Pomiędzy trzonami kręgów występują także krążki międzykręgowe (disci intervertebrales) jako specjalne twory posiadające w części centralnej tzw jądro miażdżyste, którego wypadnięcie jest uważane za tzw wypadnięcie dysku.
Ale wróćmy do Twojego przypadku. Otóż z wiekiem w kręgosłupie a szczególnie w stawach międzykręgowych jak w każdych stawach pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe (Spondylosis) dotyczące ubytku chrząstki szklistej nazwanej tu chrząstką stawową (chondra articularis). Wtedy trzony kręgów zbliżają się do siebie nie mając poślizgu co sprawia ból i może być przyczyną opisanego przez Ciebie chrupania, bądź strzelania. Trzony kręgów szyjnych oraz lędźwiowych są najbardziej na to narażone dlatego zazwyczaj mają one bardzo mocną strukturę. Trzony kręgów szyjnych są owalne, natomiast trzony kręgów lędźwiowych są nerkowate i mają dodatkowe zabezpieczenia w postaci wyrostków górnych i dolnych tworzących powierzchnie stawowe. Szybkim zmianom zwyrodnieniowym w stawach międzykręgowych towarzyszy zwykle dystrofia włókien mięśniowych powodowana co tu dużo mówić długim brakiem ruchu oraz przyjmowaniem postaw obciążających kręgosłup. Zmiany zwyrodnieniowe naturalnie pojawiają się też z wiekiem.
Kręgosłup nie jest prostym tworem ale tworzy przyżyciowo krzywizny. I tak wyróżnia się krzywiznę szyjną (lordosis cervicalis), krzywiznę piersiową (kyfosis thoracalis), krzywiznę lędźwiową (lordosis lumbalis) itd. Krzywizny znacząco wpływają na dynamikę motoryki kręgosłupa w powiązaniu z jego muskulaturą oczywiście. Niekiedy w wyniku przybierania złej pozy tworzą się tzw scoliosis - boczne krzywizny patologiczne. Do mięśni głównych kręgosłupa zaliczamy mięśnie nadkolcowe (mm supraspinales), czy mięśnie międzypoprzeczne (mm intertransversales). Pierwsze uczestniczą w ruchach kręgosłupa do przodu i do tyłu, drugie w ruchach bocznych i obrotowych. Ćwiczenia grup mięśniowych wzmacniają aparat muskularny i jednocześnie wpływają na poprawną motorykę kręgosłupa co zabezpiecza przed zmianami zwyrodnieniowymi, będącymi także częstą przyczyną zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (Spondyloartritis ankylopoetica). To dlatego tak ważna jest odpowiednia gimnastyka korekcyjna.
Do najważniejszych stawów kręgosłupa, a zarazem najbardziej ruchliwych zaliczamy te na połączeniu z czaszką (cranium juncturae). Są to w kolejności staw szczytowo-potyliczny (a atlanto-occipitalis) oraz staw szczytowo-obrotowy (a atlanto-axialis). Pierwszy z tych stawów porusza głową w przód i w tył, drugi zaś obraca głową w stronę ramion. Z powodu szerokiej możliwości ruchów stawy te są szczególnie narażone na zmiany zwyrodnieniowe.
Krótko mówiąc zmianom zwyrodnieniowym nie zapobiegnie się całkowicie. Można tylko je opóźnić i to w sposób znaczący. Priorytetową sprawą są ruch i gimnastyka. Niektórzy polecają Hatha Jogę, której lwia część ćwiczeń nastawiona jest na elastyczność ciała i właśnie muskulaturę kręgosłupa. Np kołyska w tył i w przód to naturalny masaż kręgosłupa, a niezwykle pomocnymi są też Upavista con asana, Bujangasana, Matsiendrasana, Con Tua, Ton Tua asana czy inne. Joga to ćwiczenia stateczne, które można ćwiczyć w zasadzie w każdym wieku. Na szyjny odcinek kręgosłupa poleca się np ćwiczenie wahadła, gdzie wykonuje się ruchy półobrotowe w lewo i prawo. Ruchy obrotowe głową są niewskazane z powodu możliwości wystąpienia zawrotów. Wskazane są też ruchy w przód i w tył oraz na boki.
Bardzo często poleca się w gimnastyce szyjnego odcinka kręgosłupa tzw alfabet. Ćwiczenia te polegają na rysowaniu głową w powietrzu poszczególnych liter alfabetu poczynając od A, a kończąc na Z.
W ziołolecznictwie na zwolnienie postępowania zmian zwyrodnieniowych w stawach kręgosłupa poleca się skrzyp polny (Equisetum arvense), zaś na zmiany zapalne powodowane zwyrodnieniami kwiat i owoc czarnego bzu (Sambucus nigra flos et fructus), liść brzozy (Betulae folium), czy liść pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica folium).
Można też wypróbować preparaty z glukozaminą. Przy czym muszę przyznać że nie wiem jaka jest jej skuteczność w leczeniu i zapobieganiu zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa.
I to by było na tyle. Wiem że post jest już nieaktualny, ale za to jest jak myślę dość pomocny.
Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: chrupanie w szyi
PostWysłany: Czw Sie 13, 2015 2:20 pm 
Offline
New Member
New Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Sie 13, 2015 1:37 pm
Postów: 6
Miejscowość: Warszawa
Najczęstszym schorzeniem kręgosłupa szyjnego jest dyskopatia lub kostne zmiany zwyrodnieniowe migrujące do kanału kręgowego. Choroba nierzadko dotyczy prawie całego odcinka, dlatego wymagana jest całościowa i precyzyjna ocena kręgosłupa. W tym celu polecam badanie za pomocą rezonansu magnetycznego, np. w naszym centrum Rex Medica. Dla neurologa zdjęcie z tego urządzenia ma większą wartość niż z tomografu komputerowego.

http://www.rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny-kregoslupa/


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 33 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności