Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 11:56 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: chrupanie w szyi
PostWysłany: Czw Lut 26, 2015 11:49 am 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Czw Lut 26, 2015 11:41 am
Postów: 3
witam,jestem w 11 tyg ciazy. Jeszcze przed ciaza zauwazylam chrupanie w szyi. Na poczatku mialam wrazenie ze w dolnej czesci z tylu glowy czuje przelewanie sie wody, To minelo, Ale teraz niepokoi mnie ze to chrupanie,strzelanie (tak jak palce strzelaja w stawach) w szyi przy obrcaniu glowa i czasami podczas snu badz w ciagu dnia,czuje jak by mi prąd z tylu glowy przechodzil, Nie boli mnie to. Ale boje sie ze to moze byc cos powaznego,jakie badania mozna w ciazy przeprowadzic, Pozdrawiam :)


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: chrupanie w szyi
PostWysłany: Pią Lut 27, 2015 12:07 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Dwa pierwsze stawy - staw szczytowo-potyliczny (articulatio atlanto-occipitalis) oraz staw szczytowo-obrotowy (a atlanto-axiale) to dwa najbardziej obciążone stawy kręgosłupa szyjnego. W pierwszym z nich wykonujemy ruchy głowy do przodu i do tyłu a w drugim jak sama nazwa wskazuje ruchy obrotowe. Staw pierwszy ma płaskie powierzchnie stawowe kłykci potylicznych (condyles occipitales) oraz boczne powierzchnie kręgu szczytowego (facia articulares vertebrae atlantis). Przy wykonywaniu głową ruchów potakujących powierzchnie owe mogą ocierać się o siebie, szczególnie kiedy ubywa chrząstki stawowej. Drugi staw w przeciwieństwie do pierwszego który nie ma trzonu kręgu szczytowego, ma trzon rozbudowany nadmiernie w postaci zęba kręgu obrotowego (dens vertebrae axiale), który ma również powierzchnię stawową w postaci guzka przedniego (tuberculum anterior) wpasowującego się w dołek i jego powierzchnię kręgu szczytowego (fovea atlantis).
Oba stawy narażone są na kontuzję, a utrzymują je m in więzadła boczne (ligamentes laterales). Przy ubywaniu chrząstki stawowej powierzchnie stawowe ocierają o siebie co jest słyszalne jako stwierdzone przez Ciebie chrupanie. Poza tym napinają się ścięgna mięśnia czołowo-potylicznego zaopatrującego głowę, co sprzyja odczuwaniu dyskomfortu w okolicy potylicznej.
Proces ubytku chrząstki szklistej (chondra vitreum) jest niestety nieodwracalny, możemy go tylko opóźnić wzmacniając grupy mięśniowe karku - a w tym część potyliczną mięśnia czołowo-potylicznego oraz mięśnie podstawne (mm basilares). Dlatego ćwicz ruchy głowy, przykładowo alfabet, który jest niezastąpionym remedium na wzmocnienie mięśni. Polega on na tym iż rysuje się głową w powietrzu kolejne litery od A do Z.
Drugim doskonałym ćwiczeniem jest tzw wahadło. Polega ono na wykonywaniu głową ruchów na boki z pogłębieniem. Broda prawie dotyka wcięcia szyjnego mostka. Jest to swoiste połączenie ruchów bocznych i obrotowych.
Następne ćwiczenie polega na oglądaniu się za ramiona na zmianę w jedną i drugą stronę, to oprócz mięśni karku wzmacnia mięśnie pochyłe szyi.
Kolejnym ćwiczeniem jest wykonywanie ruchów głową do przodu i do tyłu. To z kolei wzmacnia mięśnie i więzadła zaopatrujące staw szczytowo-potyliczny - mięśnie nadkolcowe, mięsień trapezoidalny oraz mięsień płaski szyi (platysma).
Jeśli nie masz zawrotów głowy staraj się także wykonywać ruchy obrotowe głową w lewo i w prawo.
I wreszcie ruchy boczne, schylając głowę do jednego i drugiego barku.
Wzmocnienie stawów szczytowych jest podstawą jeśli chce się zachować na długi czas ich sprawne funkcjonowanie. I pamiętaj - pewnych procesów degeneracyjnych nie można uniknąć.
Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: chrupanie w szyi
PostWysłany: Pią Lut 27, 2015 6:55 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Czw Lut 26, 2015 11:41 am
Postów: 3
Bardzo dziekuje za odpowiedz. Ale niepokoi mnie równiez to uczucie pradu... czy to jest od tego co pan opisal? Ja tego nie czuje tak bardzo,predzej to slysze. Dziwi mnie ze cos takiego moze sie dziać w glowie :(


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: chrupanie w szyi
PostWysłany: Sob Lut 28, 2015 1:57 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Dokładnie nie wiem, co to znaczy "słyszę prąd w głowie" Być może to chodzi o pewien rodzaj napięcia. Jeśli tak to trzeba Pani wiedzieć że z grupą mięśni karku (musculi nuchea) łączy się ściśle część potyliczna mięśnia czołowo-potylicznego. To właśnie te pasmo mięśniowe połączone tzw czepcem ścięgnistym (tendum juncturae) odpowiedzialne może być za tego typu objawy. Większość bóli głowy bierze się z napięcia w obrębie mięśni głowy, czy to wspomnianego powyżej pasma mięśniowego wtedy ból zaczyna się od tyłu, a kończy na czole, czy mięśnia skroniowego, który jest najczęstszą przyczyną bólu skroniowego. Mięsień skroniowy (m temporalis) jest to dość mocna grupa mięśniowa lokująca się nad małżowiną uszną (conchia auricularis) po dwóch stronach głowy.
Ból głowy lokujący się dookoła to ból naczyniowy, albowiem naczynia głowy (vassae capitis) występują okrężnie tworząc tzw koło Willisa. Do naczyń głowy zaliczamy (naczynia tętnicze) tętnicę przednią głowy lewą i prawą (arteria anterior cerebri sinistra et dextra), tętnice boczne głowy (arteriae laterales cerebri) oraz dwie tętnice tylne głowy (artriae posteriores cerebri). Tętnice tylne łączy tzw tętnica łącząca (artria juncturae) która ma związek ścisły z tętnicą podstawną (a basilaris cerebri) oraz tętnicami rdzeniowymi (aa medullares).
I jeszcze jeden rodzaj bólów głowy związany z ośrodkami. I tak ból potyliczny może pochodzić zarówno od przemęczenia oczu jak i od kłopotów z ciśnieniem krwi. Ból skroniowy wiązany jest z kłopotami trawiennymi, a dolegliwości lokowane w części przedniej mogą dotyczyć problemów z układem nerwowym, jak i zatokami jeżeli występują u podstawy nosa.
U Pani objawy występują w postaci napięcia, które może być przyczyną opisywanych odczuć, dlatego ten pierwszy opis związany z grupami mięśniowymi byłby najbardziej prawdopodobny.
Ćwiczenia opisane przeze mnie w poprzednim poście powinny złagodzić te odczucia, dlatego choćby warto je stosować.
Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: chrupanie w szyi
PostWysłany: Śro Mar 04, 2015 9:09 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Śro Mar 04, 2015 8:42 pm
Postów: 12
A może jakieś masaż na ten odcinek szyjny. Ja mam matę firmy medivon, które wspaniale masuje kark. Właściwie cały kręgosłup i wszystkie jego odcinki. Ma też funkcję ogrzewania, co na pewno też działa korzystnie na stawy. Myślę że wszystkie osoby mające problemy ze stawami lub kośćmi powinny mieć taki sprzęcik w domu. Ja mam i pomaga mi zawsze


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: chrupanie w szyi
PostWysłany: Pią Mar 06, 2015 11:46 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Masaż jest rozwiązaniem tylko na jakiś czas i musiałby on objąć wszystkie grupy mięśniowe, także mięsień kapturowy oraz mięśnie naramienne (m trapezius et mm deltoidei) po obu stronach, mięśnie nadkolcowe (mm supraspinosae) oraz międzypoprzeczne (mm intertransversariae). To jednak wpłynęłoby jedynie na rozluźnienie oraz ewentualne objawy bólu w obrębie splotu szyjnego (plexus cervicalis).
Natomiast ćwiczenia służą wzmocnieniu głównie poszczególnych grup mięśniowych, co wspomaga wydajnie motorykę kręgosłupa szyjnego przez co załatwia sprawę na dłużej. Ćwiczenia również wzmacniają grupy mięśniowe, co również jest bardzo ważne. Kręgosłup to nie tylko kręgi i stawy międzykręgowe, ułożone nieruchomo po tylnej stronie ciała. To także mocny aparat mięśniowy, który wpływa na wykonywane ruchy i stabilizację postawy ciała. Ponieważ te mięśnie są narażone na wszelkiego rodzaju obciążenia, to dlatego warto jest dbać o ich wzmocnienie. Im sprawniejszy aparat mięśniowy tym bardziej sprawna praca naszego kręgosłupa, a to się przekłada na zdrowie całego organizmu. Od przestrzeni międzykręgowych odchodzą bowiem, jak wiemy, metamerycznie (segmentowo) nerwy unerwiające poszczególne organy i części ciała.
Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: chrupanie w szyi
PostWysłany: Śro Gru 16, 2015 8:32 am 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Śro Gru 16, 2015 8:29 am
Postów: 1
Witam,

Pani Marto mam 40 lat i bardzo podobne dolegliwości, które męczą mnie od jakiś 3 mi3sięcy i są coraz bardziej dokuczliwe, chciałem zapytać czy pani pomogła sobie w jakiś sposób, czy konieczna byłą wizyta np u lekarza ew. zabiegi itp?

pozdrawiam,


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: chrupanie w szyi
PostWysłany: Śro Gru 16, 2015 9:09 am 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Gru 15, 2015 4:10 pm
Postów: 65
W sumie powyżej wszystko zostało dokładnie opisane,łącznie z tym jakie ćwiczenia powinniśmy wykonać więc teraz pozostaje brać się do pracy,daj tylko koniecznie znać czy pomogły,będziemy czekać na Twoją odpowiedź.

_________________
www.Zdrowie-i-uroda.pl


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 29 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności