Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 11:16 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 23 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Wątroba jak dbać?
PostWysłany: Sob Maj 30, 2015 11:08 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Pisząc na temat największego gruczołu w organizmie ludzkim jakim jest wątroba (hepar) nie sposób nie wspomnieć o jego budowie anatomicznej. A zacząć należy od topografii.
Topografia wątroby:

Wątroba położona jest w prawym podżebrzu. W linii pionowej znajduje się pomiędzy 10-tym a 12-stym podżebrzem, sięgając 12 żebra. W linii sutkowej wątroba położona jest w okolicy 10 międzyżebrza.

Budowa zewnętrzna gruczołu

Wątroba od zewnątrz otoczona jest torebką łącznotkankową (capsula hepatis). Ma ona lity kształt i ciemnobrązową barwę. Jest to duży gruczoł, w którym wyróżnia się powierzchnię przednią (facies anterior), powierzchnię tylną (facies posterior) zwaną trzewną (facies visceralis), powierzchnię górną (facies superior) i powierzchnię dolną (facies inferior) zwaną powierzchnią przeponową (facies diaphragmatica). Powierzchnię przednią wątroby często nazywa się powierzchnią żebrową (facies costalis).
Na powierzchni przedniej wątroby wyróżnia się więzadło sierpowate (ligamentum falciformis), które oddziela płat prawy gruczołu (lobus dexter hepatis), większy od płata lewego wątroby (lobus sinister hepatis) mniejszy. Więzadło sierpowate zmierza ku górze gdzie przechodzi w dwie blaszki więzadła lewą i prawą (laminae ligamenti sinistra and dextra) tworzące na powierzchni górnej więzadło trójkątne (ligamentum triangulare hepatis) ograniczające ku tyłowi płat czworoboczny wąątroby (lobus quadratus hepatis). Płat ten sięga powierzchni trzewnej. Wyróżniamy na niej wnękę wątroby (hylus hepatis), do której prowadzi płat ogoniasty wątroby (lobus caudatus hepatis). We wnęce wątroby wyróżnia się dół pęcherzyka żółciowego (fosa vesicae fellae), w którym znajdujemy wspomniany pęcherzyk oraz miejsce odejścia naczyń wątroby tworzących sieć dziwną (rete mirabilis), żylno-żylną. Na naczynia te składają się żyła wątrobowa (vena hepatiis) oraz żyła wrotna (vena recurens). Oprócz tego we wnęce widać ujście przewodu żółciowego wspólnego (ductus cholesticus communis) dochodzącego do brodawki większej dwunastnicy (papilla major duodeni).
Powierzchnia dolna wątroby, najmniej zróżnicowana sąsiaduje z przeponą, stąd jej nazwa.

Budowa wewnętrzna wątroby

Jak już wspomniano wątrobę otacza torebka łącznotkankowa pod którą znajdujemy miąższ wątroby (mus hepatis) zbudowany ze zrazików wątrobowych, zawierających komórki wątrobowe (cellulae hepatis). Komórki te produkują i wydzielają żółć wątrobową (choles hepatis) oraz hormon wątrobowy zwany heparyną. To dlatego mówi się że wątroba jest dwojakiego wydzielania zewnętrznego (żółć) oraz wewnętrznego (heparyna). Żółć uczestniczy w emulgacji i trawieniu tłuszczów poprzez jej składnik lecytynę, zaś heparyna jest hormonem o działaniuu podobnym do hirudyny u pijawek, nie pozwalającym na krzepnięcie krwi i ją rozrzedzającym.
Komórki wątrobowe wyposażone są w przewodziki subzrazikowe, którymi odprowadzana jest głównie żółć. Dalej przewodziki subzrazikowe łączą się w przewodziki zrazikowe i dalej w przewody żółciowe, a następnie przewód żółciowy wspólny. Na przebiegu przewodu żółcowego wspólnego znajdujemy pęcherzyk żółciowy (vesica fellae) chwilowo magazynujący nadmiar żółci.
Pęcherzyk żółciowy zbudowany jest z błony surowiczej (membrana serrosa), błony mięśniowej (membrana muscularis) oraz błony śluzowej (membrana mucosa). Błona mięśniowa silna zbudowana jest z mięśni gładkich umożliwiających kurczenie się pęcherzyka i wydalanie jego zawartości do dróg żółciowych. Błona śluzowa ma budowę podobną do plastrów pszczelego wosku, umożliwiającą magazynowanie żółci. W pęcherzyku wyróżnia się idąc od góry trzon i dno pęcherzyka (corpus et fundus vesicae fellae), a ma on w całości kształt gruszkowaty. Barwa pęcherzyka jest ciemnożółta.

W leczeniu wątroby zwraca się baczną uwagę na wzmocnienie czy wspomożenie jej funkcji, zarówno produkcyjnej, jak i wydzielniczej. Oprócz tego warto jest również wspomóc metabolizm wątroby i jedną z jej najważniejszych funkcji - odtruwanie. To dlatego stosuje się w terapii leki żółciotwórcze i żółciopędne oraz wpływające na poziom aminotransferaz - alaninowej i asparaginianowej, AlAT i AsPAT. Terapię farmakologiczną warto wspomagać terapią naturalną, zarówno dietą jak i ziołami dobrze dobranymi. Czasami, szczególnie w kamicy żółciowej (Cholelithiasis) pomaga też stosowanie zabiegów refleksologicznych.

I w zasadzie to by było na tyle. Pozdrawiam serrdecznie
dany

Bibliografia:

Bochenek - Anatomia człowieka
Krechowiecki Adam - Anatomia człowieka
Sokołowska Janina - Anatomia człowieka
Zarzycki - Histologia
Danek - Patologia


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: Wątroba jak dbać?
PostWysłany: Pon Cze 01, 2015 12:16 am 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Śro Gru 10, 2014 12:51 pm
Postów: 92
jesć niskotłuszczowe potrawy, dużo warzyw i owoców.

_________________
http://www.instytutreumatologii.pl/


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Wątroba jak dbać?
PostWysłany: Wto Cze 02, 2015 8:55 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Śro Maj 20, 2015 9:31 am
Postów: 5
Witajcie, jestem leniem przyznać to mogę i nie kryję się z tym, dlatego też nigdy się nie przemęczam, toleruje a nawet popieram osoby które leczą się witaminkami i suplementami diety. Wiem wiem, ponoć lepsze sposoby naturalne, zdrowe odżywianie itd itp... Natomiast wracając do tematu bo do tego pierwszymi słowy chciałem nawiązać, otóż ja mam spokój z wątroba, jednak moja matka (równie leniwa jak ja ;-) ) stosuje Livered od Avity i mówi, że faktycznie działa. Tak więc może to jest sposób o zadbanie o swoją wątrobę? oczywiście dla osób równie leniwych jak ja :-)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Wątroba jak dbać?
PostWysłany: Pią Lip 24, 2015 8:17 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Pią Lip 24, 2015 8:07 pm
Postów: 4
Witam,

Od kilku miesięcy używam suplementu diety GSH (nowoczesnesuplementy.pl), który oczyszcza wątrobę i czuję się lżej. Zniknęły wzdęcia i schudłam kilka centymetrów w pasie. Szczerze polecam ten i inne np. GRN który oczyszcza przewód pokarmowy ze złogów.
:D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Wątroba jak dbać?
PostWysłany: Pią Sie 25, 2017 5:31 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Pon Sie 21, 2017 3:23 pm
Postów: 31
Ja używam trilacu bardzo dobrze zabezpiecza przed wszelkimi dolegliwościami. Profilaktycznie się bardzo dobrze sprawdza.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Wątroba jak dbać?
PostWysłany: Śro Sie 30, 2017 6:24 am 
Offline
Senior Member
Senior Member

Dołączenie: Pon Paź 10, 2016 8:28 pm
Postów: 130
wątrobę mamy tylko jedną także naprawdę trzeba o nią zadbać i badać ją regularnie przynajmniej ja muszę bo mogę dziedziczyć chorobę bo dużo osób z rodziny ją ma także lekarz mi zalecił badania bardzo częste. Dodatkowo o bólu wątroby jest bardzo dużo przydatnych inf tutaj https://adamed.expert/bol-watroby-co-robic-w-przypadku-dolegliwosci-watroby/ sama stosuję kilka inf co znalazłam tutaj także polecam


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Wątroba jak dbać?
PostWysłany: Śro Sie 30, 2017 9:42 am 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Śro Sie 30, 2017 9:28 am
Postów: 16
Witam Wszystkich Użytkowników na forum :) Jeżeli chodzi o wątrobę i generalnie nasze samopoczucie, to polecam zacząć przede wszystkim od stosowania dobrej diety oraz aktywnego trybu życia, dzięki czemu od razu poczujemy się lepiej. Na pewno odpadają wszelkie używki typu papierosy lub alkohol.

_________________
www.CBDgold.pl


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Wątroba jak dbać?
PostWysłany: Czw Maj 19, 2022 11:36 am 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Sty 05, 2021 1:16 pm
Postów: 78
Ograniczenie alkoholu to tylko jeden z kroków, ale najczęściej ludzie podejmują go po latach, kiedy coś się zaczyna dziać. A w takich przypadkach polecam jak najszybszą wizytę i specjalisty i zrobienie badań. Kiedy u mnie pojawiło się takie zalecenie, to kilka dni później byłem już w Multimedzie w Wawie - tak szybko udało się załatwić wizytę. Na miejscu wszystko załatwione perfekcyjnie, profesjonalnie, zgodnie z oczekiwaniami, była również konsultacja i zalecenia. No i właśnie na tym polega dbałość o swoje zdrowie - na szybkim reagowaniu.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 23 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 24 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności