Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Kwi 25, 2024 9:06 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Użądlenie lub ukąszenie przez owady. Co robić?
PostWysłany: Pon Maj 11, 2015 2:52 pm 
Offline
Senior Member
Senior Member

Dołączenie: Wto Mar 25, 2014 7:43 pm
Postów: 173
Witam,

Odpowiedź na ten temat znajdziecie Państwo w artykule: „Jak szybko łagodzić ukąszenia i użądlenia”
Artykuł ten jest opublikowany na stronach 54-55 numeru 3/2015 Wydania Specjalnego Redakcji czasopisma „Wróżka”: „Domowa medycyna”.
W artykule tym Autor (Autorzy) podpowiada (podpowiadają) nam:
Które zioła odstraszają owady?;
W jaki sposób zmniejszyć możliwość użądlenia przez osę lub pszczołę?;
Co robić po użądleniu przez pszczołę lub osę?;
Czego nie lubią meszki i komary?;
Jak łagodzić ugryzienia przez meszki i komary?

Wyjaśnienie: Nie mam żadnego kontaktu z Redakcją i Wydawcą tego czasopisma. Przez kilka lat chętnie czytywałem czasopismo „Wróżka”. Zrezygnowałem z jego czytywania z powodu braku czasu. Prawdopodobnie jednak wrócę do jego czytywania, ponieważ zawiera ciekawe wiadomości dotyczące zdrowego jedzenia i naturalnych metod leczenia.
Pozdrawiam,
Ryszard Roszkowski


http://ryszrosz.blogspot.com


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: Użądlenie lub ukąszenie przez owady. Co robić?
PostWysłany: Wto Maj 12, 2015 3:42 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Jeśli chodzi o ukąszenia, czy użądlenia to tylko dwie gromady Królestwa Zwierząt mogą mieć tu dobitne znaczenie w sensie negatywnym oczywiście - Gromada Owady (Insecta) oraz Gromada Pajęczaki (Arachnidea). Chodzi mi głównie o pszczoły, osy, szerszenie, komary, mrówki, czy kleszcze. Ponieważ swego czasu interesowałem się pszczołami, czyli gatunkiem Apis mellifica (Pszczoła miodna), to pozwolą drodzy Forumowicze że na tym gatunku się tutaj oprę.
Pszczoła miodna należy do grupy owadów o społeczno-hierarchicznym rodzaju egzystencji. Gatunek ten podzielony jest na tzw kasty społeczne, a każda kasta ma do wykonania określone zadanie. Wyróżniamy więc tu kastę królowych pełniącą w danym roju rolę nadrzędną, kastę karmicielek karmiących postacie larwalne, zanim nie przekształcą się w imago, czyli postać dojrzałą, kastę robotnic spełniającą m in zadania obronne i wytwórcze, kastę oblatywaczek spełniającą rolę zwiadowczą oraz kastę wachlarek spełniającą rolę suszenia plastrów woskowych. Jak z powyższego widać pszczoły to bardzo mądre stworzenia, a główną rolę w pszczelej rodzinie spełniają osobniki płci żeńskiej. Trutnie jako osobna kasta spełniają głównie funkcję reprodukcyjną.
Pszczoła jak każdy rząd gromady owadów mają głowę, tułów i odwłok oraz trzy pary kończyn, a każda para odnóży szczególnie ostatnia (tzw odnóża pyłkowe) ma do spełnienia określone zadanie. Istnieje na przykład kasta zbieraczek, wykorzystujących ostatnią parę odnóży do magazynowania czasowego zebranego pyłku kwiatowego. Na końcu odwłoku każda pszczoła ma aparat żądłowy, zbudowany z żądła, kanału żądłowego lub rynienki żądłowej oraz gruczołu żądłowego. Gruczoł żądłowy produkuje i wydziela jad pszczeli (toxina apidis), używany tylko i wyłącznie w celach obronnych. I tu trzeba sobie zapamiętać - pszczoła żądli tylko w sytuacji zagrożenia, nigdy w innej nie wymagającej działań obronnych.
Jad pszczeli dla większości ludzi, w przypadku jednej dawki nie jest niebezpieczny. Jest on wręcz w niektórych przypadkach używany jako lek, np w chorobach reumatycznych. Dlatego są ludzie którzy świadomie i dobrowolnie poddają się użądleniu by skorzystać z cudownej mocy tego bądź co bądź apiterapeutyku. Jad pszczeli używany jest także do produkcji leków homeopatycznych, czyli takich w których wykorzystuje się naturalne substancje wywołujące określone choroby w dużym rozcieńczeniu (homoios - podobny, patos - choroba).
Jednakże są ludzie silnie uczuleni na jad pszczeli i jedna dawka tej toksyny może wyzwolić reakcję anafilaktyczną. Wtedy konieczne jest szybkie podanie antidotum w postaci dawki leku przeciwhistaminowego, np Hydrocortizonum.
Oprócz jadu pszczelego do apiterapeutyków zaliczamy miód (Mel apidis), pyłek kwiatowy, mleczko pszczele (Lac apidis), kit pszczeli (Propolis) oraz wosk pszczeli (Cerumen apidis). Apiterapeutyki, które tu wymieniłem stosuje się w różnych chorobach, a w szczególności w przypadku schorzeń układu krążenia, pokarmowego, kostno-stawowego oraz wydalniczego i oddechowego (choroby infekcyjne). Wydaje się że na pierwszym miejscu plasuje się upowszechniony miód, na drugim zaś cudowne mleczko pszczele nazwane przez Francuzów galaretką królewską (gelle rojal).
Pszczoły, mrówki są to te owady, które spełniają w ekosystemie naturalnym bardzo ważne funkcje i nie wolno nam ludziom o tym zapominać. Tym przecież cechuje się świat fauny począwszy od gatunku dżdżownicy ziemnej (Lumbricus terestris), należącego do gromady pierścienic (Anulares). Są jednak wybitne szkodniki, jak na przykład gromada Hymenes czyli tasiemce, czy należąca do gromady obleńce (Nematodes) glista ludzka (Ascarsis lumbricoides). Także w gromadzie owady mamy takie szkodniki w rzędzie komary, gdzie wykorzystują one swój aparat ssąco kłujący wiadomo w jakim celu. Prym wiedzie tu oczywiście jeden gatunek - komar widliszek, a dokuczliwe pod tym względem są tylko samice (komarzyce). Wydaje się że ulgę przynoszą tu powszechnie już stosowane leki tj Fenistil żel, czy Envil.
Pajęczaki, a wśród nich kleszcze mogą przenosić groźną chorobę wywoływaną przez szczep Borelia specoes, tzw Boreliozę. Nie leczenie tej choroby może prowadzić do wielu bardzo niebezpiecznych powikłań w postaci choćby zapalenia opon mózgowych (Meningitis).
Nie umiem powiedzieć dlaczego, ale wydaje się że nasi przodkowie nie zwracali uwagi na tak groźne schorzenia. Może po prostu ich nie było, bo na przykład nie było takich mutacji szkodników lub było bardziej czyste powietrze. Człowiek szedł do lasu, kąsiły go kleszcze i nie chorował, czuł się zupełnie bezpieczny. Wydaje mi się że przyczyna mutacji genowych powinna wieźć tutaj prym, ale głowy swej za to nie dam. A co myślą o tym inni Forumowicze? Dlaczego kiedyś niektóre schorzenia przenoszone przez szkodników tj kleszcze były nieznane i nie bano się ich tak jak teraz?
Zostawiam to pytanie dla chcących się wypowiedzieć w zainicjowanym tu temacie.
Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Użądlenie lub ukąszenie przez owady. Co robić?
PostWysłany: Pon Lip 13, 2015 2:24 pm 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Czw Cze 18, 2015 2:52 pm
Postów: 243
Miejscowość: Warszawa
posmaruj kremem na ukąszenia


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Użądlenie lub ukąszenie przez owady. Co robić?
PostWysłany: Wto Lip 14, 2015 11:22 am 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Wto Lip 14, 2015 11:06 am
Postów: 210
Zgadza się,to pierwsza rzecz jaką powinniśmy zrobić zaraz po ukąszeniu,nie mniej jednak najbardziej dotkliwe w skutkach może być użądlenie przesz osę lub pszczołę,czy też bardzo irytujące komary,na które mamy przecież pełnie sezonu.

_________________
www.Optilux.pl


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Użądlenie lub ukąszenie przez owady. Co robić?
PostWysłany: Pią Sie 21, 2015 6:22 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Maj 12, 2015 12:10 pm
Postów: 45
Powinniśmy się też dowiedzieć jak rozpoznać boreliozę, która możemy się zarazić właśnie przez kleszcza. Ciekawe informacje znalazłam tutaj http://novaclinic.pl/d/91-borelioza-koinfekcje-poradnik. Myślę, że każdy z nas powinien wiedzieć o tej chorobie znacznie więcej.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Użądlenie lub ukąszenie przez owady. Co robić?
PostWysłany: Pon Wrz 07, 2015 12:46 pm 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Wto Lip 14, 2015 11:06 am
Postów: 210
Boreliozy nie rozpoznamy do razu,o istnieniu tej choroby możemy być nawet nieświadomi,wiec to także łączy się z wizytą u lekarza,szczególnie jeżeli nie mamy pewności co do tego czy ugryzł nas kleszcz,czy też jesteśmy uczuleni na użądlenia przez osy,pszczoły.

_________________
www.Optilux.pl


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 120 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności