Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Wto Kwi 23, 2024 4:40 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: ZANIK RDZENIA KRĘGOWEGO
PostWysłany: Pon Lip 13, 2015 9:41 am 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Pon Lip 13, 2015 9:37 am
Postów: 1
Witam u mojej siostrzenicy 5miesiecznej podejrzewaja zanik rdzenia kręgowego. Nie rusza nóżkami, główka 4 tyg temu pobrali krew i wysllali na analize wynik miała być po 4 tyg. 4 tyg mineły w poniedziałek Pani z labolatorium twierdzi, że na takie wyniki nawet 3 miesiace można czekać. Czy jest ktoś kto robił dziecku takie wyniki? Ile na nie czekał?


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: ZANIK RDZENIA KRĘGOWEGO
PostWysłany: Pon Lip 13, 2015 10:28 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Nie wiem ile czeka się na takie wyniki, ale wiem Że jest to bardzo poważna sprawa.
Rdzeń kręgowy (medulla spinalis) rozwija się w życiu płodowym jako pierwszy. Rozwój rozpoczyna się po grzbietowej stronie zarodka (pars dorsalis embrion) w postaci tzw płytki grzbietowej (lamina dorsalis), która powstaje podobnie jak cały układ nerwowy (systema nervosum) z pierwszego listka zarodkowego - ektodermy. Następnie płytka nerwowa wydłuża się i przekształca w cewę nerwową (tuba neuralis). Na początku cewa nerwowa jest zamknięta, ale w późniejszym czasie po jej stronie przedniej wykształca się mózgowie (encephalon), a po stronie tylnej właśnie rdzeń kręgowy. W dalszym etapie rozwoju wykształcają się zgrubienia i osłony rdzenia kręgowego.
W całości rdzeń kręgowy ma wspomniany cewowaty kształt. Po jego stronie przedniej zauważamy zagłębienie zwane szczeliną (fisura), zaś po stronie tylnej uwypuklenie zwane bruzdą (sulcus). Po bokach szczeliny i bruzdy mamy dodatkowe zagłębienia w których spotykamy tzw sznury rdzenia kręgowego. Biegnąc ku dołowi ciała rdzeń kręgowy zwęża się tworząc tzw sznur końcowy (funus extremitatis) który zakończony jest stożkiem (conus medulla spinalis). W końcowej fazie rozwoju rdzeń kręgowy segmentalnie oddaje gałęzie nerwowe (rami neurales) grzbietowe i brzuszne (rami neurales dorsales et ventrales). Gałęzie grzbietowe poszczególnych nerwów tworzą unerwienie opon rdzenia kręgowego (meninges medullae spinalis), natomiast gałęzie brzuszne dochodzą do splotów nerwowych (plexi neurales). Wyróżnia się cztery takie sploty nerwowe - splot szyjny (plexus cervicalis) tworzą gałęzie brzuszne nerwów C1-C5, splot ramienny (plexus brachialis) tworzą gałęzie brzuszne nerwów C6-C7 i Th1, splot lędźwiowy (plexus lumbalis) tworzą gałęzie brzuszne nerwów L1-L5, zaś splot krzyżowy (plexus sacralis) tworzą gałęzie brzuszne nerwów S1-S5. Od splotów nerwowych odchodzą nerwy i tak od splotu szyjnego do głowy i szyi, od splotu ramiennego z odpowiednich pęczków do kończyn górnych i ich obręczy, od splotu lędźwiowego do narządów miednicy mniejszej, zaś od splotu krzyżowego do kończyn dolnych i ich obręczy. Sploty i drogi nerwowe wstępujące (tracti neurales ascendentes) oraz drogi nerwowe zstępujące (tracti neurales descendentes) powstają w rozwoju jako ostatnie. Są one utworzone przez neurony połączone za pośrednictwem neurytów, czyli wypustek nerwowych, a ich połączenia nazywamy synapsami.
Przy zaniku rdzenia kręgowego mamy do czynienia z pewnym niedorozwojem jego dystalnej części. Dlatego myślę że wynik badań będzie decydujący. Nie wiem czy będzie to jakieś rozwiązanie, ale badania wrocławskich neurologów są dziś dość zaawansowane. Mianowicie namnażają oni nowe komórki nerwowe z macierzy jaką stanowią komórki pobrane z okolicy opuszki węchowej (bulbus olfactorius cellulae). Te komórki macierzyste są łatwe do pobrania i szybko się namnażają. W ten sposób tworzone są tzw pomosty rdzeniowe (juncturae medullae), które mogą być stosowane w neurochirurgii do odbudowy i renowacji rdzenia kręgowego. To tylko taka moja refleksja na ten temat.
Póki co jesteśmy na etapie badań diagnostycznych i z całego serca życzę aby były one dobrze rokujące.
Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: ZANIK RDZENIA KRĘGOWEGO
PostWysłany: Śro Lip 15, 2015 6:55 am 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Śro Paź 27, 2010 8:07 am
Postów: 281
Miejscowość: grupa krwi 0 Rh + , Le (-a, +b), wydzielacz, GT2 zbieracz.
Cytuj:
tworzą gałęzie brzuszne nerwów C6-C7 i Th1

- coś mi się wydaje że th1, th2 oraz th3 to całkiem coś innego.
- a kręgi to T1 do T12.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: ZANIK RDZENIA KRĘGOWEGO
PostWysłany: Śro Lip 15, 2015 7:58 am 
Offline
Expert
Expert
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pon Cze 01, 2015 7:56 am
Postów: 436
Miejscowość: Kielce
Nie przejmuj się dopóki nie dostaniesz wyników. Nie zawsze musi być to tak poważny problem. Na wyniki czeka się różnie w zależności od placówki, gdzie się je wykonuje. Jeżeli będziesz mieć to wstaw tutaj to pomożemy w interpretacji :)

_________________
https://www.bodypak.pl


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: ZANIK RDZENIA KRĘGOWEGO
PostWysłany: Śro Lip 15, 2015 10:17 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Odnośnie wpisu i zapytania przez Euroscan - prawidłowa anatomiczna nomenklatura jest następująca dla odpowiednich części kręgosłupa - vertebrae cervicales skrót C, vertebrae thoracales skrót Th, vertebrae lumbales skrót L, vertebrae sacrales skrót S oraz vertebrae coccygei skrót Cc.
Nie wiem do czego używać można skrótu T. Chyba że do hormonów tarczycy - trójjodotyroniny T3 i tyroksyny - T4.
To tyle co do ścisłości.
Pozdrawiam serdecznie
dany

Bibliografia:

Janina Sokołowska Pituchowa - Anatomia człowieka
Adam Krechowiecki - Anatomia człowieka
Bochenek - Anatomia człowieka - wydanie poszerzone


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] oraz 47 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności