Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 1:13 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Jak zachować długą młodość i zwolnić zegar biologiczny?
PostWysłany: Pon Sie 10, 2015 6:43 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Ten temat nurtuje mnie od jakiegoś czasu i myślę że nie tylko mnie. Dziś mamy tak naprawdę szereg możliwości aby to zrobić. W zasadzie można obrać sobie następującą drogę aby osiągnąć ów cel:

1 Walka z wolnymi rodnikami tlenowymi i skuteczne wzmocnienie odporności
2 Hormonoterapia jako skuteczny środek na przedłużenie młodości
3 Manipulacje molekularno-genetyczne
4 Medycyna estetyczna

Ad 1 W organizmie ludzkim niemalże codziennie powstaje duża liczba cząsteczek o niesparowanej liczbie elektronów na powłoce walencyjnej dzięki czemu mogą one się łączyć z innymi substratami w postaci grupy fosforylowej np co zaburza strukturę błony komórkowej i otwiera drogę do zmiany materiału genetycznego komórki i przestawienia jej na inne tory. W wyniku tego powstają dzielące się bez przerwy komórki nowotworowe, które wymykają się spod kontroli immunologicznej. To prowadzi w rezultacie do wytworzenia się zmiany nowotworowej.
Dlatego bardzo ważne jest zapobieganie reakcjom utleniania w organizmie zwanym procesami oksydacyjno-redukcyjnymi. W wyniku utleniania w reakcji z wolnymi rodnikami tworzą się np niebezpieczne grupy hydroksylowe (OH) lub nadtlenek wodoru (H2O2). W zapobieganiu szkodliwym reakcjom utleniania można zapobiec przy stosowaniu tzw przeciwutleniaczy. Przy czym istnieją przeciwutleniacze wewnętrzne wytwarzane przez układ obronny organizmu i przeciwutleniacze zewnętrzne. Do przeciwutleniaczy wewnętrznych zaliczamy przede wszystkim związek o nazwie glutation, dysmutazę ponadtlenkową która dyryguje przemianami związku NADP w NADPH oraz kinazę, czy peroksydazę glutationową kontrolującą przemiany glutationu. Wszystkie wspomniane reakcje zapobiegają procesom oksydacyjno-redukcyjnym przy wsparciu antyoksydantów zewnętrznych do których zaliczamy m in akseroftol, beta karoten, kwas askorbinowy, tokoferol, selen i cynk. Silnymi antyoksydantami są też cholekalcyferol i kwas linolowy należący do rodzaju omega 3. Wszystkie wyżej wymienione związki są zwane zmiataczami wolnych rodników. Zapobiegają one w sposób znaczący procesom nowotworzenia, a więc stoją także na straży naszej młodości.
Z nowotworzeniem możemy też walczyć na inne sposoby np pracując nad terapią celowaną, obmyślając szczepionkę przeciwnowotworową, poprzez onkolizę o czym będzie mowa dalej, a także poprzez odcięcie dopływu krwi do komórki nowotworowej. Można też skracać telomery komórkowe w wyniku czego komórka przestaje się dzielić i umiera, ulega tzw apoptozie komórkowej. Zdrowe komórki w organizmie nie zawierają telomerazy, czyli białka enzymatycznego katalizującego syntezę telomerów na końcach wolnych chromosomów. Telomery chromosomowe są więc krótsze i krótsze jest życie komórki. W procesie nowotworzenia wydłużają się telomery chromosomalne i komórki dzielą się nieustannie.
Procesy oksydacyjno-redukcyjne zachodzą często w obrębie siłowni komórki czyli mitochondrium. W wyniku takich procesów nazwanych zgodnie z drugim prawem termodynamiki procesami entropii, czyli chaosu dochodzi do zniszczenia mitochondrium i co za tym idzie apoptozy komórkowej. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie poziomu antyoksydantów.

Ad2 Terapia hormonalna może w znaczny sposób przedłużyć naszą młodość. Przykładem takiej terapii jest stosowanie hormonów estrogennych tj testosteron, estradiol, czy androsteron. Można też stosować związek który jest prahormonem estrogennym - Dehydroepiandrosteron, czyli DHEA. Choć stosowanie hormonów estrogennych podnosi witalność i chroni nasz układ kostny, co jest bardzo ważne w przedłużaniu młodości, to jednak taka kuracja może być przyczyną nowotworów piersi lub szyjki macicy, a także złośliwego przerostu gruczołu krokowego. Dlatego niekiedy za takie przedłużanie młodości płaci się niestety zbyt drogo. Ostatnio prowadzone są badania nad zastosowaniem progesteronu czyli bardziej bezpiecznej alternatywy hormonów estrogennych, ale to wciąż jeszcze sprawa przyszłości.

Ad 3 Manipulacje molekularno-genetyczne mają na celu walkę z defektami genomu ludzkiego i poszukiwanie genu młodości. Do defektów genetycznych występujących najczęściej zaliczamy w kolejności: Zespół Downa, Zespół Taya - Sachsa, chorobę Altzheimera, miażdżycę tętnic, Zespół Wernera, Progerię, Porfirię, Pląsawicę Hantingtona, cukrzycę, schizofrenię, czy inne. W schorzeniach tych mogą i występują bardzo dokuczliwe dolegliwości. Przykładowo w Porfirii mamy do czynienia z napadami szaleństwa, w Mukowiscydozie ze zbieraniem się gęstego śluzu w drogach oddechowych, w Zespole Taya - Sachsa zwanym idiotyzmem amarotycznym dochodzi do prawie całkowitego upośledzenia umysłowego, w Progerii do przedwczesnego starzenia się dzieci, w Pląsawicy Hantingtona do wykonywania nieskoordynowanych ruchów i czynności i w Zespole Wernera także do starości wieku dziecięcego. Wszystkim tym chorobom można zapobiec poprzez naprawę uszkodzonej części DNA. Pomagają w tym enzymy takie jak Helikaza, Transkryptaza, czy Polimeraza DNA. I tak w chorobach nowotworowych np dochodzi do mutacji genu o sekwencji i nazwie ras, a także genów p21 i p53. Przy czym gen p53 nazwany jest genem młodości, ponieważ jego mutacje przyspieszają skutecznie proces starzenia. W chorobie Taya-Sachsa dochodzi do zmiany sekwencji genowej TTAGGG. W chorobie Altzheimera dochodzi do mutacji w obrębie genu apoE3 i apoE4. Takie zmiany prowadzą do syntezy szkodliwego białka apolipoproteiny. W progerii np dochodzi do zmiany działania i deficytu enzymu helikazy DNA. A przy zakażeniu wirusem HIV - choroba bez wyraźnego wrodzonego podłoża genetycznego mamy do czynienia z wtargnięciem wirusa do komórki i zmiany jej DNA za pomocą odwrotnej transkryptazy na DNA własne wirusa co pozwala się temu szkodnikowi namnażać. Następnie restryktaza - kolejny enzym tnie nici DNA wirusa na kawałki i powstają nowe wirusy z kulistym kapsydem białkowym. Po wielu latach namnażania się wirusa dochodzi do upośledzenia czynności obronnej limfocytów pomocniczych T i rozwija się pełnoobjawowy AIDS co prowadzi do śmierci gospodarza w ciągu 2 lat.
Poznanie podłoża chorób genetycznych umożliwiło stosowanie odpowiedniej profilaktyki co ma także znaczenie dla przedłużania młodości. Pomaga w tym transgenika i inżynieria genetyczna. Przykładem tych zabiegów jest onkoliza, która polega na wszczepianiu do DNA fragmentów wirusowych które dosłownie absorbują zmienione mutagennie fragmenty DNA gospodarza. Takie praktyki chronią przed powstawaniem procesu nowotworzenia.

Ad 4 Zabiegi przeciwko schorzeniom genetycznym czy fenotypowym nie są jedyną alternatywą przedłużania młodości. Pomagają też zabiegi medycyny estetycznej. Do zabiegów podstawowych zaliczamy tu mezoterapię kwasem hialuronowym, mezoterapię płynnym osoczem płytkowym, terapię botulinową, peeling, czy zabiegi dermoabrazji.
Mezoterapia kwasem hialuronowym jest przykładem terapii likwidującej zmarszczki twarzy, czy dekoltu oraz odmładzania skóry tych miejsc. Kwas hialuronowy występuje w organizmie ludzkim przyżyciowo w postaci hialuronianu sodu. Spotykamy go np w rogówce, gdzie chroni przed wysuszeniem tej błony, w ciele szklistym gałki ocznej, w stawach, czy skórze właściwej. Zadaniami kwasu hialuronowego jest ochrona przed wysychaniem, gdyż związek ten zatrzymuje wodę, a także stymulacja syntezy kolagenu. Zabiegi mezoterapii polegają w tym przypadku na iniekcjach płytkich i głębokich kwasem hialuronowym. Iniekcje płytkie redukują zmarszczki mimiczne w postaci zmarszczek wertykalnych między brwiami, zmarszczek horyzontalnych czoła, zmarszczek smutku, śmiechu, czy zmarszczek palacza. Iniekcje głębokie stosuje się w przypadku widocznych bruzd twarzy lub dekoltu. Kwas hialuronowy wygładza wspomniane zmiany stymulując syntezę kolagenu dzięki czemu skóra staje się też jędrna i elastyczna.
Mezoterapia płytkowym osoczem pacjenta polega na pobraniu krwi poddawanemu zabiegowi a następnie odseparowaniu płynnego osocza płytkowego. Ten gotowy preparat podaje się podskórnie za pomocą iniekcji w celu zlikwidowania zmarszczek, bruzd, czy uszkodzeń. Taka forma zabiegów ma przewagę nad pozostałymi gdyż własne płynne osocze nie powoduje odrzucenia postterapeutycznego.
Terapia botulinowa polega na iniekcjach z botoksu, czyli jadu kiełbasianego. Botoks wytwarzany jest przez szczep bakteryjny Streptococcus botulinus. Do zabiegów używa się dwóch preparatów z botoksem - BTX A i BTX B. Oba preparaty w miejscu wstrzyknięć powodują porażenie zakończeń nerwowych w mięśniach mimicznych, co ułatwia w sposób znaczący rozluźnienie mięśni i wygładzenie skóry twarzy szczególnie w górnej części. Taki stan jest całkowicie odwracalny dlatego terapię botulinową trzeba niestety powtarzać co jakieś dwa trzy miesiące.
Zabiegi dermoabrazji polegają na ścieraniu warstwy naskórka za pomocą urządzeń z głowicą diamentową. Ponieważ penetracja jest dość głęboka zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Dermoabrazja i mikrodermoabrazja wykorzystywana jest w leczeniu bruzd i zbliznowaceń oraz do np usuwania tatuaży.
Zabiegi peelingu dzielimy na płytkie i głębokie. Płytkie sięgają warstwy naskórka, zaś głębokie warstwy skóry właściwej. Zabiegi peelingu stosowane są w odnowie biologicznej wyglądu twarzy i dekoltu. Bardzo często są one preludium do zabiegów dermoabrazji. Poza tym peeling usuwa tzw pomarańczową skórkę czyli celulitis. Przykładem takiego rodzaju zabiegów jest peeling kawowy.
Piękna i gładka skóra to oznaka młodości także panie bardzo chętnie poddają się zabiegom medycyny estetycznej. Opisałem tylko część tych zabiegów, dlatego proszę forumowiczów o uzupełnienie artykułu.
Pozdrawiam serdecznie i z niecierpliwością czekam na każdą odpowiedź
dany


Góra
 Profil  
 

zdrowie



Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 36 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności