Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 5:38 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Starzenie się mózgowia i sposoby zapobiegania
PostWysłany: Wto Sie 11, 2015 3:35 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

W rozwoju ontogenetycznym mózgowie i układ nerwowy rozwijają się najpóźniej bo ok 5 miesiąca życia płodowego. Na początku po stronie grzbietowej zarodka (pars dorsus embrion) formuje się tzw blaszka nerwowa (lamina neuralis), która następnie wydłuża się wykształcając cewę nerwową (tuba neuralis). Cewa nerwowa ma dwa otwory - przedni i tylny (neuroporus anterior et posterior). W dalszym rozwoju otwory zamykają się i przednia część cewy poszerza się oddając pęczki mózgowe w liczbie trzech - przodomózgowie (antrocephalon), śródmózgowie (mesocephalon) oraz tyłomózgowie (postcephalon). W późniejszym czasie pęczki ulegają dalszym podziałom wykształcając kolejno kresomózgowie (telencephalon) i międzymózgowie (diencephalon) z przodomózgowia, śródmózgowie pozostaje niezróżnicowane, natomiast tyłomózgowie dzieli się na tyłomózgowie wtórne i rdzeniomózgowie (metencephalon et myelencephalon). W rezultacie mamy 5 wykształconych pęczków mózgowych. Pęczki te tworzą mózgowie (cephalon s cerebrum). Spośród pęczków mózgowych najważniejszym wydaje się być kresomózgowie utworzone z płaszcza mózgu (palium cerebri) tworzącego korę mózgową (cortex cerebri). Rdzeniomózgowie tworzy zaś rdzeń przedłużony (medulla oblongata) oraz rdzeń kręgowy (medulla spinalis).
W trakcie rozwoju układu nerwowego komórki nerwowe macierzyste zwane ze względu na swój wygląd astrocytami różnicują się tworząc tkankę nerwową i glejową. Komórki nerwowe oddają z ciała komórki gwiażdziście krótkie wypustki zwane dendrytami, natomiast długie wypustki tych komórek nazywa się neurytami, które w przeciwieństwie do dendrytów występują pojedynczo. Od tej pory rozwoju komórka nerwowa nazywana jest neuronem. Neuryty neuronów łączą się ze sobą synapsami. W każdej synapsie wyróżnia się przestrzeń synaptyczną oraz warstwę pre- i postsynaptyczną. Połączenia synaptyczne neuronów umożliwiają za pomocą neuroprzekaźników tj acetylocholina lub dopamina przekaz impulsów nerwowych. W ten sposób tworzą się mózgowe szlaki nerwowe lub drogi nerwowe wstępujące (tracti neurales ascendentes) łączące receptory z mózgowiem oraz drogi nerwowe zstępujące (tracti neurales descendentes) łączące mózgowie z efektorami. Wzdłuż neurytów impuls nerwowy jest przekazywany na zasadzie depolaryzacji błon komórkowych. Depolaryzacją związana jest z przemieszczaniem się jonów Na+ do wewnątrz komórki, natomiast jonów K+ na zewnątrz.
W procesie rozwoju postnatalnego z wiekiem człowieka masa mózgu ulega zmniejszeniu. Ale jądra podstawne (nuclei basilares) wyznacznik starości mózgu pozostają bez wpływu czasowego. Na czym więc polega starzenie się mózgu. Otóż prawdopodobnie na ubytku połączeń synaptycznych między neuronami tworzącymi szlaki nerwowe. I tak noworodek posiada ok 250 tys połączeń synaptycznych w mózgu. Z upływem czasu liczba połączeń drastycznie spada aż do 15 tys w wieku 80 lat, który nazywa się wiekiem starczym (seminis). W zasadzie rozwój mózgowia trwa poprzez wiek dziecięcy (infantus), dojrzewanie (maturus) aż do wieku dorosłego (adultus). Po 40 stym roku życia rozpoczynają się procesy degeneracyjne. Przebiegają one powoli prowadząc do demencji starczej a w konsekwencji do śmierci (mortus). Najwcześniej procesy degeneracji obejmują nerkowatą strukturę wewnątrz mózgowia zwaną hipokampem (hipocampus). Struktura ta jest odpowiedzialna za przechowywanie i przekaz informacji. Takie przechowywanie nazywa się pamięcią krótkotrwałą. To tłumaczy, dlaczego osoby starsze mają pamięć co do tego co zdarza się w dalekiej przeszłości, natomiast nie pamiętają co było niedawno.
W następnej kolejności procesy degeneracyjne obejmują płaszcz mózgu, czyli korę mózgową utworzoną z istoty szarej (substantia grisera). Najwcześniej zostają zaatakowane płat czołowy (lobus frontalis) oraz płat ciemieniowy (lobus parietalis). To dlatego mówi się że proces starzenia się mózgu można określić zwrotem 3xa. Jest to bowiem afazja (utrata mowy lub jej redukcja), apraksja (utrata zborności ruchu) oraz amnezja (utrata pamięci). Jeśli do tego dołączymy redukcję kognicji, czyli procesów poznawczych będziemy mieć pełny obraz tego nieuchronnego procesu.
Na przyspieszenie procesu starzenia mózgu ma wpływ odkładanie się związków amyloidowych oraz biochemiczne przemiany z udziałem tlenku azotu (NO). Takie procesy biochemiczne mogą prowadzić w następstwie do choroby Altzheimera. Także następstwem udaru lub udaru krwotocznego mózgu prowadzą zwykle do akceleracji procesu starzenia.
W jaki sposób temu zapobiec? Medycyna do dziś szuka takich metod które byłyby skuteczne w zatrzymaniu ogólnego procesu starzenia. Taką metodą mogłaby być np hodowla laboratoryjna tkanek i nawet całych narządów. Do dziś udało się m in wyhodować skórę z materiału pobranego od biorcy. Tak więc biorca staje się w tym procesie również dawcą. Na czym taka hodowla polega? W krótkim słowie na przywracaniu komórkom pobranym stanu embrionalnego, w którym mogą się one swobodnie różnicować. Najpierw buduje się polimerowe rusztowanie, a następnie do rusztowania przeszczepia się kolonie komórek które w stadium embrionalnym dzielą się tworząc odpowiednią dla np skóry właściwej strukturę. Tak samo wyhodowano z materiału pobranego od dawcy-biorcy nerki. No dobrze ale czy tak samo da się wyhodować ludzki mózg? Odpowiedź brzmi nie, ponieważ komórki nerwowe różnicują się tylko raz w życiu. To samo dotyczy też mięśnia sercowego.
Dlatego musimy szukać innych sposobów jak np odpowiednia dieta, czy zmiana stylu życia. Stres także przyspiesza procesy starzenia w całym organizmie ale jak tu go unikać. Może więc pomocne będą jakieś metody relaksacji.
Skoro starzenie się mózgu polega na redukcji połączeń synaptycznych, to jasne jest że trzeba robić wszystko by tą redukcję zatrzymać. Pomocne stają się tu zapamiętywanie i uczenie się jako przyswajanie nowych informacji. Procesy te wpływają na tworzenie się nowych szlaków nerwowych i nowych połączeń synaptycznych, co zauważono u szczurów laboratoryjnych z którymi człowiek ma aż 75% cech wspólnych. To samo wykazały też badania na szympansach - 98% cech wspólnych z człowiekiem. Ćwiczenia pamięciowe i uczenie się nowych umiejętności to więc sposób na zwolnienie procesów starzeniowych w naszym mózgu. Zamiast więc bezwiednie wykonywać z góry zaplanowane czynności lepiej nauczyć się czegoś nowego poprzez np rozwiązywanie szarad, czy czytanie książek. Jeśli robisz coś, rób to z głową głosi mądre powiedzenie. I rzeczywiście, bo zgodnie z zasadą Lamarka narząd lub część ciała nieużywana ulega uwstecznieniu czyli redukcji.
Reasumując trzeba podkreślić że w inhibicji procesu starzenia profilaktyka jest sprawą najważniejszą. A wy co o tym myślicie drodzy Forumowicze?
Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 

zdrowie



Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 28 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności