Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 10:41 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Opuchniety nos i "ciezar" w zatokach
PostWysłany: Pon Sie 31, 2015 8:24 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Pon Sie 31, 2015 8:09 pm
Postów: 1
Witam

ostatnio zmagam sie z brakiem droznosci nosa i uciskiem w zatokach. Nie mam kataru, nie mam zadnego stanu goraczkowego czy zblizonego do przeziebienia. Ponadto z nosa czasami leci mi krew. Pojawialo mi sie to najczesciej zima.

Teraz w lecie. Co ciekawe, dzien wczesniej wypilem troche.

Co to jest i z czym moze sie wiazac?


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: Opuchniety nos i "ciezar" w zatokach
PostWysłany: Śro Wrz 02, 2015 9:41 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Zatoki przynosowe (sinci paranasalia) są przedłużeniem okolicy dolnej oddechowej jamy nosowej (area respiratoria cavum nasi). Okolica oddechowa jamy nosowej ma specjalne komórki zawierające tzw rzęski które aktywnie uczestniczą w oczyszczaniu tego miejsca. Owe rzęski są i komórki są częścią składową błony śluzowej (membrana mucosa), która w tym miejscu ma różowe zabarwienie odmiennie do żółtej okolicy węchowej. Ponieważ zatoki przynosowe korespondują z jamą nosową, normalnym jest że występuje w ich wnętrzu ta sama błona śluzowa.
Wyróżnia się następujące zatoki przynosowe - zatoki czołowe (sinci frontales) w kości czołowej czaszki (os frontalis cranium), zatoki szczękowe (sinci maxilares) w trzonie szczęki (corpus maxillae), zatokę klinową (sinus sphenoidalis) w trzonie kości klinowej (corpus osis sphenoidalis), zatokę sitową a raczej komórki sitowe (sinus etmoidalis) w kości sitowej (os etmoidale). Z tych wszystkich zatok przynosowych zatoka czołowa jest największa, ma największą przestrzeń i znajduje się najbliżej jamy nosowej.
W stanie zapalnym błony śluzowej okolicy oddechowej jamy nosowej ta właśnie błona ulega bardzo często obrzękowi, co jest przyczyną odczuwania tzw zatkanego nosa. Jeśli jama nosowa ma kontakt z zatokami, bardzo często stan zapalny przenosi się także na zatoki. Stąd prawdopodobnie Twoje objawy. Stan zapalny zatok najczęściej objawia się bólem głowy w okolicy czołowej. Symptom ten nasila się przy schylaniu lub pochylaniu głowy w pozycji siedzącej. Prawdopodobnie dochodzi wtedy do zwiększenia podciśnienia istniejącego w tzw przestrzeni zatokowej.
Przewlekły stan zapalny w jamie nosowej może, aczkolwiek nie musi, przenosić się na wspomniane zatoki.
Jak sobie pomóc w tym przypadku? No cóż są suplementy diety które możemy stosować w stanie zapalnym zatok przynosowych jak np popularny preparat Sinulan. Ale ja jestem 'zwolennikiem bardziej terapii naturalnych. Dlatego proponuję wykorzystać do tego celu susz ziołowy z nostrzyka białego (Melilotus albus). Przygotowujemy sobie napar z 2 łyżeczek suszu na szklankę wrzątku, a następnie herbatkę odlewamy pozostawiając na dnie szklanki osad. Tenże osad wykładamy na gazę i zawijamy ciepły okład, który przykładamy sobie na nos i zatoki. Taki ciepły okład powinien w krótkim czasie odblokować zatoki i przynieść znaczącą poprawę.
Ciepło jest już od dawna wykorzystywane w leczeniu stanu zapalnego jamy nosowej i zatok. Na przykład w medycynie fizjatrycznej stosuje się tu tzw Solux, czyli ciepło promieniowania podczerwonego (infra red radiation). Można też stosować tzw Peloterapię, czyli okłady z błota borowinowego. W oczyszczaniu zatok pomaga też metoda stosowana od dawna przez indian z plemienia Hoppy, a zwana świecowaniem uszu. Stosowane w metodzie świece z wosku pszczelego na zasadzie podciśnienia oczyszczają nie tylko przewód słuchowy zewnętrzny i wewnętrzny (meatus acusticus externus et internus) ale także ucho środkowe (auris media), nos i zatoki.
Czasem w leczeniu zakażenia nosa i zatok (Infectio cataralis) stosuje się następującą mieszankę ziołową:

Kwiat lipy (Flos Tiliae) 100g
Kwiat bzu czarnego (Flos Sambuci nigra) 100g
Ziele macierzanki (Herba Serpylli) 50g
Kwiat pierwiosnka (Flos Primulae) 30g
Korzeń prawoślazu (Radix Althaeae) 50g
Liść podbiału (Folium Tussilago farfara) 30g

Zioła zmieszać i wziąć 2 łyżeczki mieszanki na szklankę wrzątku, zaparzać pod przykryciem przez ok 3min, przecedzić i pić ciepłą herbatę co najmniej 2x dziennie. Ponieważ mieszanka działa rozgrzewająco a nawet napotnie, zaleca się podczas jej stosowania pozostać w domu.
I jeszcze na końcu coś na wzmocnienie odporności pomocne także w stanie zapalnym jamy nosowej i zatok. Jest to oczywiście pita przynajmniej raz dziennie herbatka z pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica decoct). Pokrzywa stosowana od wieków jest uniwersalnym ziołem które i w Twoim przypadku świetnie się znajduje.
Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Opuchniety nos i "ciezar" w zatokach
PostWysłany: Pon Wrz 07, 2015 12:26 pm 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Wto Lip 14, 2015 11:06 am
Postów: 210
Powyższe zioła,a raczej mieszanka jaką otrzymasz z ich udziałem na pewno nie zaszkodzi w celach leczniczych,ale moim zdaniem dla pewności należy udać się do lekarza oraz wykonać badania- w szczególności może niepokoić krew która leci z nosa,nie jest to typowe przy chorobie zatok.

_________________
www.Optilux.pl


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 31 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności