Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Wto Mar 19, 2024 10:26 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Czy powinnam się obawiać WZW typu C?
PostWysłany: Śro Sie 26, 2015 8:57 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Śro Sie 26, 2015 8:54 pm
Postów: 2
Witam!
Mam przekute uszy, chodzę do dentysty i na pobieranie krwi, czy w związku z tym powinnam się przebadać? Czy ktoś ma doświadczenie z takimi badaniami?

Pozdrawiam!


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: Czy powinnam się obawiać WZW typu C?
PostWysłany: Sob Sie 29, 2015 11:37 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

No to może na początek kilka słów o samej wątrobie (hepar). Największy gruczoł organizmu ludzkiego położony jest po prawej stronie ciała w linii sutkowej pomiędzy 10 a 12 żebrem. Wątroba od zewnątrz jest otoczona łącznotkankową torebką (capsula hepatis), pod którą organ znajdujemy. W organie można wyróżnić powierzchnię przednią (facies anterior), powierzchnię górną (facies superior), powierzchnię tylną (facies posterior) oraz powierzchnię dolną (facies inferior) zwaną też powierzchnią przeponową (facies diaphragmatica). Na powierzchni przedniej wątroby uwidaczniają się dwa największe płaty - płat lewy i prawy wątroby (lobus sinister et dexter hepatis). Płaty oddzielone są więzadłem łącznotkankowym zwanym więzadłem sierpowatym wątroby (ligamentum falciformis hepatis). Idąc ku górze więzadło sierpowate oddaje dwie blaszki (laminae) biegnące trójkątnie i ograniczające płat czworoboczny wątroby (lobus quadratus hepatis). To ograniczające więzadło nazwane zostało od jego przebiegu trójkątnym (ligamentum triangulare). Przechodząc na powierzchnię tylną wątroby zwaną powierzchnią trzewną (facies viscelaris) znajdujemy wnękę wątroby (hylus hepatis) w której w dole pęcherzyka żółciowego (fosa vesicae fellae) spoczywa gruszkowaty pęcherzyk żółciowy (vesica fellae). Pęcherzyk ma błonę surowiczą (membrana serrosa), błonę mięśniową (membrana musculosa) zbudowaną z mięśni gładkich zapewniających obkurczanie się pęcherzyka oraz błonę śluzową (membrana mucosa) o specyficznej budowie na podobieństwo plastra pszczelego wosku. W pęcherzyku wyróżnić możemy od góry szyjkę (collum) przechodzącą w trzon (corpus) i dalej dno pęcherzyka (fundus). We wnęce wątroby znaleźć możemy także przewód wątrobowy wspólny (ductus hepaticus communis) będący połączeniem przewodów żółciowych (ducti cholestici) w przewód żółciowy wspólny (ductus cholesticus communis). Przewód wyprowadza żółć (choles) do dwunastnicy (duodenum) kończąc się wraz z przewodem trzustkowym (ductus pancreaticus) na brodawce większej dwunastnicy (papilla major duodeni). Najmniej zróżnicowaną powierzchnią wątroby jest powierzchnia dolna.
Wątroba ma kształt rozlany i barwę przyżyciowo brązową. Narząd dzieli się na segmenty wątrobowe ograniczane poszczególnymi płatami. Segmenty wątrobowe dzielą się na mniejsze zraziki wątrobowe. To właśnie w tych najmniejszych zrazikach wytwarzana jest żółć wątrobowa. ŻÓŁĆ oprócz barwnika - bilirubiny zawiera bardzo cenny składnik lecytynę która emulguje tłuszcze. Dlatego żółć wątrobowa może i bierze udział w trawieniu tłuszczów w dwunastnicy.
Wirusowe zapalenie wątroby dzielimy na trzy rodzaje - A, B i C. Zapalenie typu A, które określamy także skrótem HAV to tzw choroba brudnych rąk. W ten sposób głównie może w tym przypadku dojść do zakażenia. Hepatis Virus typu A jest zakażeniem bardzo łatwym do wyleczenia, a objawia się zażółceniem powłoki wspólnej (tectorum communis flaviae) i białkówek oczu. Stąd wzięła się popularna nazwa choroby - żółtaczka. Drugim typem zakażenia jest infekcja typu B - Hepatis Virus B - HBV. Tutaj zakazić się możemy poprzez zabiegi medyczne w postaci iniekcji lub zabiegów chirurgicznych, ale w tym przypadku schorzenie przebiega dość łagodnie i jest wyleczalne. Najgorszym typem zakażenia jest zakażenie typu C - Hepatis Virus C - HCV. Choroba przebiega w sposób utajony, a do zakażenia może dojść na drodze podobnej jak w przypadku typu B. Utajony przebieg choroby powoduje że bardzo często chory nie wie że ją ma. Dopiero wynik badania laboratoryjnego może potwierdzić zakażenie typu C. Choroba jest nieuleczalna, można ją tylko zaleczyć. W przypadku braku jakiegokolwiek leczenia choroba może prowadzić do marskości wątroby (Circhosis hepatis). Trzeba tu zaznaczyć, iż zarówno przy zakażeniu typu B, jak i typu C żółtaczka, jako podstawowy objaw zakażenia typu A nie występuje. To dlatego choroba jest podstępna i na początku trudna do wykrycia.
Czy należy dzisiaj obawiać się wzw C? No cóż mimo doskonalenia zabiegów medycznych i metod sterylizacji narzędzi pojedyncze przypadki zakażeń jeszcze się zdarzają. Ale gdybyśmy chcieli popadać w panikę z tego powodu to prawdopodobnie nic dobrego by z tego nie wynikło. Myślę, że dużą rolę odgrywa tu kwestia zaufania pacjenta do personelu medycznego. Jeśli takie zaufanie istnieje, a w dzisiejszych czasach powinno istnieć, sprawia ono iż w zasadzie nie robimy z tego problemu nie wpędzając się tym samym w spiralę strachu. Dlatego też uważam powyższą kwestię za raczej bezzasadną i w obecnym czasie raczej nieistotną. Przy czym wyrażam tu tylko swoją prywatną opinię. Opinia innego z forumowiczów może być całkiem odmienna. Z tego też powodu ciekaw jestem już teraz dalszej dyskusji.
Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności