Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 4:08 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Mnemoniczne rekomendacje
PostWysłany: Wto Wrz 15, 2015 11:35 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Nasza pamięć bardzo często nas zawodzi i to w chwili kiedy byśmy jej najbardziej potrzebowali. W tym poście postaram się przedstawić Forumowiczom na czym obrazowo polega trening na wzmocnienie procesów myślowych, poznawczych i pamięci.
Wiadomo, iż za naszą pamięć odpowiedzialne jest kresomózgowie (telencephalon), a dokładnie struktura znajdująca się w części centralnej mózgowia zwana hipokampem. Gdy staramy się uczyć czegoś na tzw pamkę, nasz mózg selektywnie wychwytuje ważne dla nas informacje i stymuluje hipokamp do zainicjowania procesu nagrywania, czyli zapamiętywania. Dzięki temu procesowi w obrębie kory mózgowej tworzą się nowe szlaki pomiędzy poszczególnymi neuronami, które odpowiedzialne są za zapis długo lub krótkotrwały. Komórki mózgowe w zasadzie się nie odradzają, ponieważ są typem wysoce wyspecjalizowanym. I choć podobno w przestrzeni podkomorowej mózgu znaleźć można komórki macierzyste, ogólnie wiadomo że tkanka nerwowa, a także tkanka mózgowa nie ma zdolności regeneracyjnych. Za to tak jak już wspomniano wcześniej podczas procesu uczenia się mogą powstawać coraz to nowe połączenia pomiędzy neuronami - komórkami nerwowymi. Liczba danych połączeń zmienia się z wiekiem w sposób dość drastyczny i tak jak u noworodka jest ich ok 250tys, tak u starszego człowieka z demencją liczba ta wynosi ok 15tys zaledwie. Jak więc widać gdy nie ćwiczymy naszego mózgu i nie inicjujemy powstawanie nowych połączeń wtedy spadek liczby synaps jest dość duży, żeby nie powiedzieć ogromny. W jaki sposób wzmocnić naszą pamięć, aby jej potem nie zabrakło? Otóż istnieją różne sposoby i różne zalecenia, które można podzielić na percepcyjne, racjonalne, dietetyczne, ogólne i naturalnie wspomagające. W tym miejscu postaram się streścić niektóre jak nie wszystkie z tych zaleceń.

Zalecenia percepcyjne

Człowiek ma do swojej dyspozycji 5 głównych narządów zmysłu za pomocą których poznaje otaczającą go rzeczywistość. Są to w kolejności - wzrok (organum visus), słuch (o vestibulo-cochlearis), dotyk (o tactus), smak (o gustus) i powonienie (o olfactus). Dwa podstawowe zmysły jak wzrok i słuch są najczęściej angażowane przez nas w procesy pamięciowe. Z tego względu wyróżnia się dwa podstawowe typy pamięci - wzrokową i słuchową. U większości ludzi pamięć wzrokowa jest lepsza od słuchowej. Istnieje nawet pewne zróżnicowanie płciowe - mężczyźni mają lepszą pamięć wzrokową, natomiast kobiety słuchową. Choć w miarę upływu czasu różnice się zacierają.
W jaki sposób ćwiczyć pamięć za pomocą zmysłów? A no w sposób bardzo prosty polegający na jak najczęstszym angażowaniu naszych narządów zmysłu. Zapamiętywać można nie tylko wzrokiem np dużo czytając i przyswajając sobie dany materiał, nie tylko słuchem poprzez słuchanie i rejestrowanie informacji w radio, ale również angażując pozostałe zmysły. Jednym z najważniejszych zmysłów pomagających w zapamiętywaniu jest również zmysł powonienia. Tak się składa bowiem iż okolica węchowa jamy nosowej poprzez drogi nerwowe jest ściśle powiązana z mózgowym ośrodkiem powonienia znajdującym się właśnie w okolicy wspomnianego już hipokampa. Dlatego kiedy jesteśmy w pewnym miejscu, które chcemy dobrze zapamiętać uważnie wdychajmy zapachy charakterystyczne dla tego miejsca. To zdecydowanie pomoże nam później w odtworzeniu wspomnień związanych z danym miejscem. Na przykład kiedy jesteśmy na targu w Indiach można wyczuć dość intensywne zapachy przypraw jak np szafran, czy kora cynamonowa. Te tak charakterystyczne zapachy pozwolą nam przypomnieć sobie w późniejszym czasie - Aha byłem jeszcze na targu hinduskim i mam z tego pobytu takie i takie wrażenia.
Zmysł wzroku jest też angażowany podczas rejestrowania poszczególnych obrazów. Pomaga tu zdecydowanie myślenie przestrzenne. Gdy jesteś u kogoś lub gdzieś z wizytą uważnie obserwuj przestrzeń cię otaczającą aby zapamiętać cechy szczególne. Potem będzie ci łatwiej przypomnieć sobie dane miejsce. Zapamiętywanie obrazów pomaga dość skutecznie w powstawaniu nowych szlaków neuralnych w mózgu.
Jeśli się z kimś spotykasz, staraj się dokładnie zapamiętać jego głos. To pozwoli ci przypomnieć sobie to spotkanie i tą osobę. Jest też na to bardzo prosty sposób. Kiedy kogoś poznajesz i ten ktoś ci się przedstawi, np Dzień dobry jestem Grzegorz, ty nie odpowiadaj dzień dobry, ale np - Miło mi ciebie poznać Grzegorz. To pozwoli ci zapamiętać i daną postać i jej imię. Jest tak bowiem za pomocą zmysłu słuchu tym razem powstają w twoim mózgu nowe szlaki neuralne.
W zapamiętywaniu może też pomóc uścisk ręki adwersarza. W ten sposób właśnie zapamiętujemy zmysłem dotyku. Gdy jesteśmy w danym miejscu, które chcielibyśmy zapamiętać, dotykanie przedmiotów z nim związanych na pewno nam w tym pomoże.
Zmysł powonienia związany jest ze zmysłem smaku, tak więc wąchając starajmy się też jak najczęściej smakować, gdyż wtedy jak dziecko uczymy się poznawać, a zarazem zapamiętywać. Tworzą się nowe szlaki neuralne, dzięki którym będziemy mogli odtworzyć cechy charakterystyczne dla danego wycinka rzeczywistości.
Tak ćwiczymy naszą pamięć za pomocą zmysłów. W następnym poście postaram się przedstawić rekomendacje racjonalne, czyli jak ćwiczyć pamięć za pomocą umysłu.
Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 

zdrowie



Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 28 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności