Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 8:27 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 132 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: TERAPIA ŚMIECHEM
PostWysłany: Czw Kwi 03, 2008 7:20 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
Znalazłam ciekawy artykuł na ten temat, gorąco polecam.

http://pik.ebiznes.org.pl/smiech,depresja.htm

Terapia śmiechem a depresjaAleksander Łamek

Depresja jest chorobą, w leczeniu której pomóc mogą lekarze i psycholodzy. Jednak osoby cierpiące na tę chorobę mogą również same podejmować działania pomagające im wyjść z depresji. Do takich działań należy m.in. terapia śmiechem.

Gdy ponad 3 lata temu zacząłem prowadzić grupowe zajęcia z terapii śmiechem w Centrum Onkologii w Warszawie, zaczęły zgłaszać się do mnie osoby, które uważały, że terapia śmiechem może im pomóc w walce z depresją.
Co takiego osobom w depresji może zaoferować terapia śmiechem?
Osoby chore na depresję często są w permanentnym stresie. Tymczasem śmiech jest świetnym odstresowaczem. Pozwala on odstresować zarówno umysł jak i ciało. Gdy się śmiejemy, wprawiamy w drgania całe ciało, szybciej zaczyna krążyć krew, masowane są różne narządy, pogłębia się oddech. To wszystko powoduje, że zaczynają puszczać znajdujące się w ciele napięcia i blokady związane ze stresem. Równocześnie zwiększona aktywność fizjologiczna wpływa pozytywnie na umysł. Podczas śmiechu zapominamy o problemach dnia codziennego. Stają się one mniej dokuczliwe.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że śmiech poprawia nam samopoczucie. Jest to przede wszystkim zasługa endorfin, określanych hormonami szczęścia, które podczas śmiechu wydzielają się w większych ilościach. Dlatego śmiech jest szczególnie cenny dla osób z depresją, którym bardzo trudno jest wyjść z ?dołujących? emocji.

Kolejną korzyścią z terapii śmiechem są jej motywujace właściwości. Śmiech poprawiając nam samopoczucie oraz tworząc w nas bardziej pozytywne widzenie siebie i świata, daje nam ?kopa?, który pozwala łatwiej podejmować różne działania. Jest to bardzo ważna zaleta, gdyż u osób w depresji bardzo częstymi objawami jest brak chęci do robienia czegokolwiek.

Dla osób chorych dużym problemem są też często relacje z innymi ludźmi. I tutaj również śmiech służy pomocą poprzez swoje pozytywne interpersonalne właściwości.

Warto wspomnieć jeszcze o wpływie śmiechu na nasze zdrowie. Przeciwdziała on wielu chorobom oraz wzmacnia system immunologiczny. Jest to ważna informacja dla osób z depresją, które w wyniku osłabienia organizmu częściej chorują.

Aby jednak osoby chore na depresję mogły zacząć korzystać z pozytywnych właściwości śmiechu, nie wystarczy powiedzieć im: zacznij się częściej śmiać.

Istnieją dziesiątki technik i ćwiczeń w ramach terapii śmiechem. Najlepiej gdyby osoba z depresją mogła przećwiczyć je wszystkie po to, aby zorientowała się, które z nich będą jej odpowiadać. I wtedy należy zacząć pracować z tymi wybranymi technikami. Na początek to może być nawet jedna technika. Nie musi ona od razu wywołać śmiechu, wystarczy nawet lekki uśmiech, który już ma pozytywny wpływ. Ważne aby od czegoś zacząć, nawet od czegoś małego.

Efektywność terapii śmiechem wzrasta jeśli będziemy mogli korzystać z pomocy innych osób (współmałżonka, dzieci, rodziców, znajomych). Takie osoby mogą stać się pewnego rodzaju trenerami od terapii śmiechem. Będą one osobę chorą motywować i zachęcać do praktykowania ćwiczeń oraz będą brały w nich udział wspólnie z nią.

Terapia śmiechem nie jest cudownym środkiem, która jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zlikwiduje depresję, ale stanowi cenne narzędzie, które może skutecznie wspierać osoby chore na depresję w walce z tą chorobą.


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: TERAPIA ŚMIECHEM
PostWysłany: Czw Kwi 03, 2008 7:28 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
I jeszcze kolejny.

http://www.epacjent.pl/artykul.php?idartykul=27&poddzial=Terapia%20%C5%9Bmiechem

W Polsce koncepcja wykorzystywania śmiechu i humoru w służbie zdrowia jest prawie nieznana. Również mało kto w naszym kraju wie, co oznacza termin gelotologia. A jest to po prostu naukowa nazwa na określenie terapii śmiechem. Tymczasem na całym świecie różne formy terapii śmiechem zyskują sobie coraz większą popularność.
Terapia śmiechem w przezwyciężaniu problemów zdrowotnych

Jednym z prekursorów wprowadzania śmiechu do służby zdrowia jest doktor Patch Adams. Stworzył on Gesundheit Institute, którego misją jest wnoszenie zabawy i radości do kontaktów między lekarzem a pacjentem. Często przebierał się on za klauna i starał się rozbawiać przebywające w szpitalach dzieci. Historia jego walki o wprowadzenie humoru i śmiechu do służby zdrowia została pokazana w filmie ?Patch Adams?, gdzie w tytułową rolę wcielił się znany amerykański aktor Robin Williams.

Innym znanym lekarzem, który docenił zdrowotne właściwości śmiechu, jest dr Madan Kataria z Indii. To on w połowie lat dziewięćdziesiątych zaczął zakładać w Indiach tzw. Kluby Śmiechu. W klubach tych ludzie spotykają się, najczęściej rano przed pracą, i biorą udział w grupowych sesjach terapii śmiechem. Obecnie na całym świecie (m.in. w USA i Europie Zachodniej) istnieje ponad 1000 Klubów Śmiechu.

Terapie śmiechem są stosowane jako element wspomagający inne formy leczenia. Mogą być one wykorzystywane w walce z nawet tak poważnymi schorzeniami jak rak. Paul McGhee ? jeden z pionierów badań nad humorem - od lat doradza osobom chorym na raka, jak nie tracić pogody ducha.

Miał on okazję wysłuchiwać opinii osób chorych na raka, które twierdziły, iż gdyby nie poczucie humoru, nie byłyby w stanie przebrnąć przez kurację i przezwyciężyć tą chorobę. Dostrzeganie jasnych stron sytuacji, było dla nich istotne dla zachowania nadziei i determinacji w walce z rakiem.

Śmiech jest jednym z najpotężniejszych i najszybszych środków, pozwalających zastąpić negatywny nastrój pozytywnym. Według McGhee?a poprzez utrzymywanie pozytywnego nastroju oraz redukcję czasu spędzanego w stanie gniewu, złości, lęku czy depresji, jest się w stanie samemu odegrać aktywną rolę w mobilizowaniu do walki z chorobą zdrowotnych i leczniczych zasobów organizmu.

W ośrodku Southwestern, stanowiącym regionalne centrum Ośrodków Leczenia Raka w Ameryce (Cancer Treatment Centers of America) odbywają się cotygodniowe zajęcia z terapii śmiechem, gdzie uczy się pacjentów zaprzęgania siły humoru i śmiechu do walki z rakiem.

Podczas tych zajęć pacjenci otrzymują sugestie, jak stosować i rozwijać humor:

przynajmniej raz dziennie porządnie się śmiej,
oglądaj zabawne filmy,
słuchaj swoich ulubionych komików na kasetach audio i video,
czytaj strony gazet i pism z zabawnymi obrazkami,
kolekcjonuj te obrazki,
rozmawiaj z przyjaciółmi, którzy mają duże poczucie humoru,
stwórz ?pokój śmiechu? i wypełnij go wszystkim, co może cię rozśmieszyć,
wyznacz krewnego lub przyjaciela, który będzie ci pomagał w rozwijaniu twojego poczucia humoru, zwłaszcza podczas twoich ?dołków? emocjonalnych,
bądź bardziej kreatywny ? wymyślaj nowe pomysły na pobudzanie się do śmiechu.


Z kolei w Loma Linda University Cancer Institute (Uniwersytecki Instytut Raka Loma Linda), pacjenci mogą oglądać filmy komediowe. Stworzono tam tzw. InteractiveLaughter Evaluation. Jest to program komputerowy, zaprojektowany przez jednego z lekarzy, który jest sprzężony ze sprzętem wideo, pomagający pacjentom zdecydować co oglądać. Zgromadzone w ośrodku filmy komediowe stanowią część Biblioteki Śmiechu, gdzie znajdują się też zabawne książki.

Lekarze w Wielkiej Brytanii wierzą, iż humor może redukować ból oraz stymulować funkcje systemu immunologicznego u dzieci z rakiem, AIDS, cukrzycą oraz w przypadku przeszczepów organów i szpiku kostnego. Z kolei lekarze z St. Joseph?s Hospital w Houston wierzą, iż dzięki ich programowi ?Pokój humoru? wielu pacjentów krócej przebywało w ich szpitalu. Według niektórych lekarzy, w przyszłości oglądanie przez pacjentów komediowych filmów stać się może standardowym elementem wielu medycznych procesów leczenia.

Coraz więcej szpitali zaczyna dostrzegać korzyści ze stosowania humoru i śmiechu. Pozwalają one na bardziej spersonalizowane kontakty personelu medycznego z pacjentami. Pacjenci w szpitalu bardzo często są zestresowani i zaniepokojeni. Znajdują się w obcym środowisku, poddawani są zabiegom przez nieznanych im ludzi, tracą swoją niezależność.

A dzięki humorowi są w stanie lepiej znosić pobyt w szpitalu.

Personel medyczny może się obawiać, iż stosowanie przez niego humoru spowoduje, iż stracą oni autorytet w oczach pacjentów. Według pewnych badań, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na takie obawy. W badaniu tym zapytano pacjentów czy pielęgniarki powinny śmiać się częściej z pacjentami, oraz czy powinny starać się rozbawiać pacjentów. Na obydwa te pytania przynajmniej 80 procent pacjentów odpowiedziało twierdząco. Tych samych pacjentów spytano się też czy pielęgniarki śmiejące się razem z pacjentami są nieprofesjonalne, oraz czy śmiejące się pielęgniarki, są mniej wrażliwe w stosunku do pacjentów, którzy cierpią. Tutaj pozytywne odpowiedzi udzieliło ponad 90 procent badanych.

Jak więc widać występuje tutaj wyraźna sprzeczność. Z jednej strony pacjenci chcą aby w szpitalach stosowano humor, ale z drugiej strony uważają, iż personel medyczny stosujący go jest uważany za mniej profesjonalny. Jednak moje własne doświadczenia w tym obszarze pokazują, iż wcale tak nie musi być. Jeśli pacjentom przedstawi się naukowe podstawy terapii śmiechem oraz przykłady miejsc, gdzie już takie terapie są stosowane, wtedy osoby prowadzące terapię mogą liczyć na akceptację swoich działań ze strony pacjentów.

Śmiech i humor mogą być stosowane nie tylko do walki z chorobami, ale także profilaktycznie do ich zapobiegania. Badania w USA sugerują, iż śmianie się i posiadanie dużego poczucia humoru może chronić przed chorobami serca. Badania na Uniwersytecie Maryland pokazały, iż ludzie, którym nie potrafią utrzymać uśmiechu w stresowych lub niekomfortowych sytuacjach, prawdopodobnie mogą mieć większe ryzyko zapadnięcia na choroby serca. Niektórzy specjaliści sugerują, iż codzienna dawka śmiechu (np. w postaci oglądania filmów komediowych) powinna być zalecana przez lekarzy, tak samo jak odpowiednie ćwiczenia czy dieta.

Polacy nie gęsi......

W naszym kraju dotychczas było podejmowanych bardzo niewiele działań, mających wprowadzić śmiech do służby zdrowia. Najbardziej znanym przypadkiem jest działalność Fundacji Doktor Clown. Pracownicy tej fundacji (psycholodzy, pedagodzy i lekarze) chodzą do dziecięcych szpitali, przebrani za klaunów, gdzie bawią i rozśmieszają dzieci. Ja sam mam możliwość prowadzenia grupowych sesji terapii śmiechem w Zakładzie Rehabilitacji Centrum Onkologii w Warszawie. Sesje te spotkały się z dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony personelu medycznego, jak i pacjentów. W chwili obecnej, ze względu na krótki czas prowadzenia tam zajęć, trudno jeszcze przedstawić efekty tych sesji. Ale gdy tylko uda się je zbadać, poinformuję o tym czytelników Eksperta Medycznego.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TERAPIA ŚMIECHEM
PostWysłany: Czw Kwi 03, 2008 8:55 pm 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączenie: Nie Mar 11, 2007 7:25 pm
Postów: 484
Bardzo ciekawe artykuły, myślę że terapię śmiechem można polecić każdemu, śmiech fantastycznie odstresowuje i pomaga się odprężyć, no i nie ma żadnych skutków ubocznych :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TERAPIA ŚMIECHEM
PostWysłany: Pią Kwi 04, 2008 4:48 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
Poza zmarszczkami mimicznymi :lol:, ale to nic w porównaniu do rezultatów terapeutycznych.
El-ka miło mi, że podzielasz moje zdanie.
Pozdrawiam.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TERAPIA ŚMIECHEM
PostWysłany: Pią Kwi 04, 2008 10:04 pm 
Offline
Member
Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Paź 04, 2007 8:05 pm
Postów: 95
Miejscowość: problemy z w
A ja sie nie boje zmarszczek mimicznych i uwielbiam się śmiać :lol:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TERAPIA ŚMIECHEM
PostWysłany: Nie Kwi 06, 2008 7:40 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
Polecam do czytania:

http://www.krystynanosal.pl/art13.html


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TERAPIA ŚMIECHEM
PostWysłany: Nie Kwi 06, 2008 8:47 pm 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączenie: Nie Mar 11, 2007 7:25 pm
Postów: 484
Uśmiech i dobry nastrój sprawiają że czujemy się bardziej radośni i szczęśliwsi a przez to zdrowsi. Nic dziwnego, przecież mówi się optymizm i śmiech to zdrowie. Naprawdę warto poczytać sobie ten artykuł, myślę że tyle jest wokół stresów, że rady w nim zawarte okażą się bardzo przydatne nie tylko dla osób które już maja jakieś dolegliwości ale również profilaktycznie.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TERAPIA ŚMIECHEM
PostWysłany: Nie Kwi 06, 2008 10:17 pm 
Offline
Member
Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Wrz 29, 2007 7:06 pm
Postów: 60
Miejscowość: gdzie
KrystynaP napisał(a):
Polecam do czytania:

http://www.krystynanosal.pl/art13.html


Bardzo dobry artykuł.
Trzeba będzie wracać do niego co jakiś czas.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TERAPIA ŚMIECHEM
PostWysłany: Pon Kwi 21, 2008 4:51 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
TERAPIA ŚMIECHEM

Optymistów spotyka dokładnie tyle samo niepowodzeń co pesymistów. Tyle tylko, że ci pierwsi znoszą je o wiele lepiej i nie zatruwają sobie życia ciągłym zamartwianiem się. Może warto więc nauczyć się optymizmu i wykorzystywać tę umiejętność w sytuacjach stresujących.

Zdrowy uśmiech
Podczas śmiechu ruszają się nasze mięśnie twarzy, szyi, klatki piersiowej, ramion i brzucha. W sumie ok. 80 mięśni całego ciała. Dzięki temu poprawia się krążenie (mięsień sercowy kurczy się częściej i silniej), odporność (krążąca krew wydala z naszego organizmu szkodliwe bakterie i wirusy), układ oddechowy (płuca pobierają więcej powietrza) oraz trawienie i przemiana materii ("śmiejąca" się przepona masuje żołądek, poprawia pracę jelit i wątroby). Przede wszystkim jednak poprawia się nasz nastrój i samopoczucie, bowiem podczas śmiechu wzrasta liczba endorfin (hormonów szczęścia), które łagodzą bóle głowy czy mięśni.

Keep smiling
Obowiązująca głównie w Stanach Zjednoczonych zasada "keep smiling" staje się również w Europie jednym z ważniejszych elementów życia. Człowiek ponury, wiecznie naburmuszony i niezadowolony automatycznie wywołuje podobne reakcje otoczenia. Rzadziej też awansuje i odnosi sukcesy towarzyskie. Uśmiech i optymizm to obok kwalifikacji jeden z ważniejszych elementów przepustki do kariery. Zawodowej i prywatnej. Załóżmy, że w firmie pojawiają się dwie kandydatki na to samo stanowisko. Obie profesjonalnie przygotowane i pełne chęci do pracy, ale jedna z twarzą marsową, a druga promieniejąca zaraźliwym uśmiechem.
Jakiego wyboru dokona pracodawca?

- Zdecydowanie postawi na optymizm - przekonuje Violetta Nowacka, psycholog i doradca szkoleniowy - nie ma bowiem gorszej rzeczy niż pracownik gaszący zapał całego zespołu.

Sposób na wpadkę
Uśmiech potrafi rozładować nawet najbardziej napiętą atmosferę. Pomaga, kiedy znajdziemy się w towarzystwie, w którym pojawiła się nieproszona osoba lub wtedy, kiedy partner nie ma humoru. Jest często jedynym wyjściem z sytuacji przy tzw. wpadkach.

Dekalog optymisty
Optymizmu można się nauczyć. Psychologowie podsuwają kilka prostych sposobów:
? Zminimalizuj wyrzuty sumienia i natrętne myśli, w sytuacji, kiedy coś ci nie wyszło. Przypomnij sobie słynne powiedzenia Scarlett o'Hary: "pomyślę o tym jutro" i zajmij się czymś przyjemnym. Na przykład jedzeniem czekolady.
? Zachowuj dystans do wielu spraw. Jeśli twoja przyjaciółka osiągnęła lepszą pozycję zawodową, przestań się wiecznie z nią porównywać. Zamiast tego spróbuj przeanalizować własne zalety i powiedzieć sobie głośno, w czym jesteś lepsza od innych.
? Szukaj argumentów na pogodę ducha - spróbuj zakwestionować pesymistyczne myśli. Nie dostałaś podwyżki, więc myślisz, że na nią nie zasługujesz. A może po prostu firma nie ma teraz takich możliwości? Spróbuj za jakiś czas.
? Walcz ze złym humorem i szukaj sposobów na jego przełamanie. Wszystko Cię drażni i czujesz się beznadziejnie? Sięgnij po romansidło, owiń się kocem i obejrzyj komedię, albo po prostu idź na spacer.
? Opanuj sztukę samoprzekonywania. Pomyśl o swoich mocnych stronach, umiejętnościach, predyspozycjach. Nie potrafisz gotować?
Nie nauczyłaś się angielskiego? Nie radzisz sobie z własnym kotem? I co z tego? Zamiast rozpaczać nad rzekomymi wadami, spróbuj raczej coś zmienić. To, że nie serwujesz ukochanemu pięciodaniowej kolacji wcale nie oznacza, że w kuchni jesteś zerem.

Przetestuj najprostsze przepisy z kolorowych gazet, a szybko okaże się, że ugotowanie kurczaka w sosie śmietanowym jest mało skomplikowane. Angielski? Zapisz się na kurs dla początkujących albo zafunduj sobie prywatne lekcje. Rzadko kto po paru miesiącach intensywnej pracy, nie potrafi wydukać słówka. A kota pozostaw samemu sobie. Widocznie trafiłaś na indywidualistę.


No to do dzieła :D :D :D.........no tak, tylko którego :?: :?:.......chyba tych kolorowych gazet :? :? :D :D :D .


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TERAPIA ŚMIECHEM
PostWysłany: Pon Kwi 21, 2008 8:29 pm 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączenie: Nie Mar 11, 2007 7:25 pm
Postów: 484
Dobrze znaleźć swój własny sposób na radzenie sobie ze złym humorem, może to być jakaś ulubiona komedia, mi po obejrzeniu dobrej komedii zawsze od razu poprawia się nastrój :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TERAPIA ŚMIECHEM
PostWysłany: Wto Kwi 22, 2008 4:17 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Śro Paź 10, 2007 7:40 pm
Postów: 10
Mój niezawodny sposób na chandrę to wizyta u fryzjera Jak za często stosowany to może być kosztowny :wink: ale zawsze działa niezawodnie :D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TERAPIA ŚMIECHEM
PostWysłany: Wto Kwi 22, 2008 7:19 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
Witam Cię Ktoś, każdy sposób dobry, byle efekt był pozytywny. Tak tylko sobie myślę, że połączenie terapii śmiechem i fryzjerem, może mieć katastroficznie wizualne skutki :lol: :wink: .
W ostateczności jest na to rada, cierpliwie poczekać aż włosy odrosną i juz bez śmiechu udać się do poprawki.

Pozdrawiam serdecznie i przesyłam ciepłe uśmiechy :D :D :D :D :D .


Ostatnio edytowany przez KrystynaP, Wto Kwi 22, 2008 7:30 pm, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TERAPIA ŚMIECHEM
PostWysłany: Wto Kwi 22, 2008 7:28 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
El-ka też chętnie oglądam komedie, albo czytam Joannę Chmielewską, to dopiero jest ubaw po pachy.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TERAPIA ŚMIECHEM
PostWysłany: Wto Kwi 22, 2008 9:44 pm 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączenie: Nie Mar 11, 2007 7:25 pm
Postów: 484
Niektórzy moi znajomi lubią jeszcze podjadać czekoladę w czasie oglądania lub czytania, bo czekolada też poprawia nastrój tylko trzeba uważać żeby nie zjeść za dużo :wink:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TERAPIA ŚMIECHEM
PostWysłany: Śro Kwi 23, 2008 4:30 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
El-ka z czekoladą chyba łatwiej wprowadzić się w stan wesołości i śmiechu.
Ja traktuję ten "rozweselacz" z wielkim umiarem, chociażby ze względu na zasady diety zgodnej z grupą krwi, a ta zaleca mi wielki umiar w tym względzie.
Czasami przyprawiam sobie życie czekoladą deserową, jej zdecydowany smak trzyma mnie w ryzach i nie pozwala na przedawkowanie, zawiera więcej czekolady w czekoladzie :wink: .

Zdecydowanie pozostaję przy tej opcji:
"śmiech jest jednym z najpotężniejszych i najszybszych środków, pozwalających zastąpić negatywny nastrój pozytywnym. Według McGhee?a poprzez utrzymywanie pozytywnego nastroju oraz redukcję czasu spędzanego w stanie gniewu, złości, lęku czy depresji, jest się w stanie samemu odegrać aktywną rolę w mobilizowaniu do walki z chorobą zdrowotnych i leczniczych zasobów organizmu".


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 132 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 32 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności