Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Sob Paź 12, 2024 2:16 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Nowatorska Medycyna
PostWysłany: Sob Sty 02, 2016 1:14 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 650
Witam

Nie tak dawno ukazała się publikacja Pana Jerzego Zięby pt Ukryte terapie. Czego nie powie ci lekarz. Autor przedstawił w niej radykalnie inne spojrzenie na medycynę i leczenie w ogóle. Sprawa dotyczy diety oraz najczęstszych przyczyn chorób czyli etiopatogenezy. Tak, bowiem w leczeniu schorzeń nie tylko ważna jest symptomatologia, ale również a w szczególności etiologia patologiczna.
A więc co jest przyczyną chorób według Zięby? Są to głównie złe zalecenia dietetyczne polegające na propagowaniu m in tłuszczów roślinnych i obniżaniu poziomu cholesterolu uznawanego za jednego z głównych winowajców w tym aspekcie. Otóż wychodząc od początku, miażdżyca (Arteriosclerosis) według poglądów medycznych polega na odkładaniu się blaszki miażdżycowej (lamina sclerosis) w naczyniach tętniczych i powolnym zamykaniu światła tych naczyń. Zdaniem lekarzy blaszka miażdżycowa to głównie cholesterol, który gromadzi się pod postacią LDL lipoprotein w śródbłonku naczyniowym. Małe lipoproteiny LDL (low density lipoprotein) są małe i łatwo wciskają się między komórki śródbłonka. Przodują w tym procesie tzw lipoproteiny A (Patrick Holford). Zdaniem zaś Jerzego Zięby blaszka miażdżycowa prawie nie zawiera cholesterolu. Gdyby zawierała ona cholesterol w większej ilości, byłaby ona bardzo miękka. A tak nie jest. Blaszka miażdżycowa jest twarda (lamina durum), a jej głównym składnikiem jest wapń (calcium). Wapniowa blaszka odkłada się zazwyczaj w miejscach występowania zmian zapalnych w naczyniu i tworzy skorupę powoli zapełniającą naczynie. W takim razie jak pozbyć się wapniowej blaszki miażdżycowej? Na pewno nie przez obniżanie poziomu cholesterolu ponieważ jest on nam bardzo potrzebny m in do produkcji najważniejszych hormonów jak hormony sterydowe - Dehydroepiandrosteron (DHEA) estradiol czy progesteron, czy też testosteron. Dlatego zdaniem Zięby praktyki lekarskie polegające na obniżaniu poziomu cholesterolu statynami powinny być zakazane. Należy obnizać poziom wapnia. Wapń który znajduje się w naczyniach nie jest transportowany do kości i zębów, tam gdzie jego miejsce, ale osiada z reguły na ściankach naczyniowych. A więc są dwie drogi zapobiegania temu - jedna to obniżyć poziom spożywanego wapnia, druga (lepsza) to dostarczenie organizmowi czynników transportujących wapń. Do tych czynników zaliczamy - Fitochinon, czyli witaminę K2, która w przeciwieństwie do witaminy K1 (ubichinon) nie jest czynnikiem krzepliwości, osteokalcynę, czy substancję enzymatyczną zwaną Nattokinazą odkrytą przez lekarzy japońskich.
Druga sprawa dotyczy spożywania tłuszczów roślinnych. Zdaniem Zięby to właśnie tłuszcze roślinne w większości budują blaszkę miażdżycową. Polega to na procesie entropii, czyli utleniania tłuszczów roślinnych. Tłuszcze roślinne a szczegóólnie zalecane NNKT utleniają się szybciej ze względu na obecność wiązań podwójnych. Paradoksalnie najwięcej takich wiązań występuje w tłuszczach omega 6 i 9. Także omega 3 zawierają kwasy tłuszczowe posiadające w budowie kilka wiązań podwójnych. Im zaś więcej wiązań podwojnych tym większe powinowactwo do wspomnianej entropii. W organizmie tworzą się wtedy poza blaszką miażdżycową wolne rodniki zawierające niesparowane elektrony na powłoce walencyjnej, a to z kolei może być początkiem także procesu nowotworowego. Dlatego zamiast popularnych olejów roślinnych lepiej jest używać do smażenia tłuszczów zwierzęcych lub oleju kokosowego mającego w budowie 90% frakcji nasyconej. Kwasy linolenowy, linolowy, gamma linolenowy, eikozapentaenowy (EPA) oraz dokozaheksaenowy (DHA) są wręcz zakazane z wiadomych powodów.
I wreszcie parę słów na temat trawienia żołądkowego. Środowisko żołądka (ventriculus, gaster) musi być kwaśne aby mogły działać enzymy żołądkowe tj pepsyna, czy renina. Odczyn powinien wahać się tu w granicach pH=2. Taki odczyn jest zapewniany przez wydzielany przez komórki okładzinowe kwas solny HCl, który jest stale obecny w żołądku. Gdy kwasowość żołądka spada, a pH rośnie do 5-6, proces trawienia żołądkowego może być zakłócony. Pokarm zalega wtedy w organie co prowadzi do procesu fermentacji, powstawania m in fenoli i alkoholi oraz do popularnej zgagi, czyli refluksu żołądkowo-przełykowego. I tu znów lansowane są przez medycynę leki neutralizujące kwasy żołądkowe. Według Zięby to tylko pogłębia stan chorobowy, a nie go leczy. Aby wyleczyć zgagę trzeba zakwasić żołądek, a nie odkwasić. Pomagają tu też pokarmy o smaku gorzkim i takie same zioła jak np bylica piołun (Artemisia absynthi). Zwróciła na to uwagę również Ewa Trojanowska w publikacji pt Detoks. Zaburzenie trawienia żołądkowego powoduje również zaburzenie procesu wchłaniania witamin i minerałów, a m in witaminy B6 i B12 (pirydoksyna i kobalamina). Te witaminy zmniejszają poziom tzw homocysteiny, czyli substancji przyczyniającej się do powstawania wspominanej blaszki miażdżycowej. I w tym miejscu wracamy niejako do początku naszych wywodów. Oprócz kobalaminy i pirydoksyny do zmniejszenia poziomu homocysteiny przyczynia się także kwas foliowy, czyli foliacyna, którą uzupełniamy spożywając warzywa liściaste.
Tematów do poruszenia mogłoby tu być jeszcze wiele. Ja tylko tutaj nakreśliłem te moim zdaniem najważniejsze. Forumowiczów chcących zgłębić temat odsyłam do publikacji Jerzego Zięby dostępnej na rynku księgarskim.
Pozdrawiam serdecznie
dany

Bibliografia:

Ewa Trojanowska - Detoks
Jerzy Zięba - Ukryte terapie


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: Nowatorska Medycyna
PostWysłany: Pią Lut 12, 2016 12:04 pm 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Wto Lip 14, 2015 11:06 am
Postów: 200
Czyli wniosek z tego jest prosty: im zdrowiej się odżywiamy oraz zainwestujemy w dietę,tym będziemy zdrowsi i będziemy kształtować swoją odporność. Znowu wszystko sprowadza się do diety,ale faktycznie coś w tym musi być skoro tyle osób kładzie na nią nacisk.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności