Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 11:38 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Interpretacja wyników badań laboratoryjnych
PostWysłany: Pon Mar 27, 2017 2:49 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Pomyślałem sobie, że byłby może to interesujący temat dla wszystkich którzy chcieliby przetestować swoje zdrowie i sprawdzić w jakiej są kondycji. Niestety nie znam wszystkich wartości referencyjnych dla każdego wskaźnika, ale moim zdaniem już samo zasygnalizowanie tematu jest niezwykle dla nas ważne. Natomiast wspomniane wartości referencyjne podane są zwykle na wynikach badań lub można je znaleźć w odpowiednich publikacjach jak np Metoda dra Gersona napisana przez Charlotte Gerson.

Wapń (Calcium) - jest to pierwiastek niezwykle dla nas ważny. Kiedy myślimy o wapniu to od razu zdajemy sobie sprawę z tego że wpływa on na stan naszego kośćca i zębów. Ale uwaga żeby tak było musimy wapń połączyć w zażywaniu z witaminą D3 i witaminą K2MK7. Ta pierwsza witamina ułatwia absorpcję wapnia z jelit do krwiobiegu ta druga transport wapnia do kości i zębów. Wapń wpływa także na stan naszej skóry, oraz wytworów naskórka (cutis vel cori et epidermis pars). Na przykład białe plamki na paznokciach mogą sugerować niedobór wapnia (Hypokalcemia). Z niedoborem wapnia związana jest też demineralizacja naszych kości oraz tężyczka (Tetania). Jest to związane z fizjologią naszych mięśni, które normalnie do rozkurczu potrzebują właśnie wapnia. Przyczyną niedoboru wapnia może być np niedoczynność przytarczyczek (Hypoparathyroidemia), w której wydzielane jest zbyt mało hormonu Kalcytoniny podnoszącego poziom wapnia. Niedobory witamin tj wyżej wspomniane mogą też być przyczyną niedoboru wapnia.
Natomiast przy nadmiarze wapnia (Hyperkalcemia) mamy do czynienia ze zbyt dużą mineralizacją kośćca co zaburza strukturę kości. Przyczyną zbyt dużego poziomu pierwiastka jest nadczynność przytarczyc (Hyperparathyroidemia) i wydzielanie zbyt dużej ilości Kalcytoniny.
Wartości referencyjne dla wapnia Ca to 8,9-10,1 mg/dl.

Sód (Natrium) - jest to pierwiastek z jednej strony potrzebny, z drugiej zaś zbędny i szkodliwy.Naturalnie sód występuje w soli kuchenne Natrium chloricum NaCl) i to jest najbardziej znane źródło tego pierwiastka. Wraz z potasem sód reguluje gospodarkę wodno-mineralną organizmu oraz wpływa na przewodnictwo impulsów nerwowych. Z tym, że zależność pomiędzy sodem, a potasem jest odwrotnie proporcjonalna - im więcej sodu tym mniej potasu i odwrotnie. W przeciwieństwie do potasu sód występuje w organizmie w płynie pozakomórkowym. Im więcej sodu w organizmie tym więcej organizm zatrzymuje płynów drogą osmozy. Nadmiar sodu w organizmie (Hypernatremia) jest częstszy od jego niedoboru (Hyponatremia) i prowadzi do choroby nadciśnieniowej (Hypertonia arterialis), zatrzymywania wody i obrzęków (Spumiae) głównie w partiach dystalnych ciała. Zaburzona też zostaje w ten sposób gospodarka wodno-elektrolitowa, co też połączone jest ze złą pracą nadnerczy (glandula suprarenalia) a dokładnie kory nadnerczy (cortex glandulae suprarenales).
Wartości referencyjne dla sodu to 135-150mg/dl a zwykle wartości oscylują w okolicach 141mg/dl.

Potas (Kalium) - jest to pierwiastek w organizmie koegzystujący z sodem. Potas przede wszystkim wpływa na prace układu nerwowego i na przewodnictwo impulsów nerwowych. Poza tym wpływa on na pracę naszego serca. Potas i Magnez wpływają też na pracę innych mięśni. Tak jak napisano powyżej korelacja między potasem, a sodem jest odwrotnie proporcjonalna. Tak więc im więcej potasu, tym mniej sodu. W przeciwieństwie do sodu potas znajdziemy wewnątrz komórki.
Zbyt niski poziom potasu w organizmie (Hypokalemia) może być przyczyną ogólnego pobudzenia i niepokoju ruchowego, odczuwania stałego lęku. Dochodzi też do Tachykardii, czyli szybkiej pracy serca. I odwrotnie zbyt wysoki poziom potasu (Hyperkalemia) prowadzi do Bradykardii, czyli zbyt wolnej pracy serca. Potas reguluje też ciśnienie krwi.
Wartości referencyjne dla potasu to 2,1-5,5 jednostek.

Dehydrogenaza mleczanowa - stanowi połączenie z Fosfokinazą kreatynową. Poziom tych dwóch enzymów wskazuje na pracę mięśnia sercowego. Zazwyczaj korelacja jest tu wprost proporcjonalna i wzrost dehydrogenazy przy również wzroście fosfokinazy oznaczać może np stan po przebyciu zawału serca. Te dwa enzymy a raczej ich wzrost świadczy i wskazuje na chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego (Morbus ishaemicus coris), czy zaburzenia pracy serca.
Nie znam wartości referencyjnych dla dehydrogenazy i fosfokinazy.

Aminotransferaza Asparaginianowa AspAT lub Transaminaza glutaminiano-szczawiooctanowa. To są dwie nazwy jednego enzymu wątrobowego. Wartości tych dwóch wskaźników zarówno AspAT jak i AlAT otrzymuje się w tzw próbie wątrobowej. Wysoki poziom AspAT wskazuje na złą pracę, obciążenie jak i uszkodzenia wątroby. Jeśli wartość przekracza 20 krotność wartości referencyjnej może to być związane z marskością wątroby (Cirhosis hepatis). Jeśli duża wartość nie przekracza wartości 10 krotnej może to wskazywać na zapalenie wątroby i choroby dróg żółciowych. Zazwyczaj stosunek AspAT do AlAT wypada na korzyść tego ostatniego enzymu. Natomiast jeśli jest odwrotnie i to AspAT jest większe to również może wskazywać na zakażenie wirusem HCV, czyli żółtaczkę typu C. Wysoki poziom AspAT obserwuje się też w chorobach serca.

Aminotransferaza Alaninowa lub Transaminaza glutaminiano-pirogronianowa - jest to drugi z enzymów wątrobowych przenoszący grupy aminowe aminokwasów na ketokwasy, a dokładnie alfa ketokwasy. Wartości referencyjne enzymu zazwyczaj sięgają granicy 33, w przypadku AspAT te wartości nie powinny przekraczać 19-20 jednostek. Duże wartości AlAT wskazują oczywiście na zaburzenia pracy wątroby (hepar). Jednakże rzeczywisty stan chorobowy możemy obserwować tylko przy 50 krotnie wyższej wartości. Także zaburzony stosunek AspAT do AlAT na niekorzyść AlAT może wskazywać na schorzenia i niedomaganie wątroby.

Fosfataza kwaśna - jest to enzym związany z męskim gruczołem krokowym (prostata). Podwyższony poziom fosfatazy kwaśnej przede wszystkim wskazuje na przerost gruczołu krokowego (Hypertrophia prostatae) lub współistniejący gruczolak gruczołu krokowego (Adenoma prostatae).
Niestety nie znam wartości referencyjnych dla fosfatazy kwaśnej.

Fosfataza zasadowa - jest to enzym związany głównie z układem kostnym. Podwyższony poziom fosfatazy zasadowej może być związany z demineralizacją kości.
Nie znam wartości referencyjnych dla fosfatazy zasadowej.

Bilirubina - jest to barwnik powstający na drodze rozpadu hemoglobiny, czerwonego barwnika krwi, który przedostaje się do wątroby, a następnie drogami żółciowymi (ducti cholestici) do żółci (Choles) oraz do dwunastnicy. To bilirubina nadaje barwę naszym fekaliom. Niekiedy przy zaburzeniu pracy wątroby bilirubina może w większej ilości przedostawać się do krwi. Skutkiem i zarazem objawem tego jest współistniejąca żółtaczka.
Wartości referencyjne dla bilirubiny we krwi nie powinny przekraczać 0,8 jednostek.

Co do poziomu elementów morfotycznych krwi, hemoglobiny i hematokrytu nie będę tu tego poruszał bo uważam to za zbyt oczywiste.

Średnia objętość krwinki czerwonej MCV - jest bardzo potrzebna przy określaniu typu Anemii, czyli niedokrwistości. Przy zbyt małym MCV mamy np do czynienia z Niedokrwistością niedobarwliwą.

Średnia masa krwinki czerwonej MCHC - podobnie jak MCV używane jest do określania typu niedokrwistości. Nie wiem czy mam rację ale małe wartości MCHC mogą wskazywać na obecność np Niedokrwistości sierpowatej.

Kreatynina we krwi - świadczy bardzo celnie o pracy nerek. Zbyt wysoki poziom kreatyniny może świadczyć np o kłębuszkowym zapaleniu nerek (Nephritis). O ile wiem obserwowany jest on również przy Mocznicy. Poziom kreatyniny we krwi nie powinien przekraczać wartości referencyjnej wynoszącej 1,2 jednostek.

W zasadzie to tyle. Dodam tylko, że pomiary mogą dotyczyć też białek tj Albuminy alfa, Albuminy beta oraz Gamma globuliny. No i oczywiście osobną sprawą jest skład naszego moczu. Dlatego po więcej informacji odsyłam do zamieszczonego powyżej źródła bibliograficznego.

Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 

zdrowie



Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 30 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności