Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 2:30 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Morbus noster temporae
PostWysłany: Czw Cze 01, 2017 5:05 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Ze względu na dość duże zainteresowanie tematyką nowotworową, zadecydowałem że będę kontynuował te zagadnienie w kolejnej odsłonie. Tutaj szerzej zajmę się rakiem piersi (Adenocarcinoma et Meatocarcinoma mastoidea).
W zasadzie problem dotyczy wieku dorosłego (adultus) zazwyczaj prze 40 rokiem życia, a także po nim. Z tym że przed 40stką przyczyna problemu może być organiczna, zaś po 40stce, a zwłaszcza po 50tym roku życia kobiety przyczyna problemu może być wymuszona.
Ze względu na profilaktykę począwszy mniej więcej od 19 roku życia młoda kobieta powinna sama przeprowadzać sobie badanie piersi, i często korzystać z wizyt u lekarza specjalisty - ginekologa. Jak przeprowadzać sobie badanie palpacyjne piersi zazwyczaj każda z kobiet powinna się orientować sama. Takie badanie powinno się rozpocząć od oglądu. W tym celu stajemy przed lustrem i dokładnie oglądamy każdą z piersi (mama), czy nie widać na nich żadnej podejrzanej zmiany w postaci choćby najmniejszych uwypukleń. Następnie stojąc nadal przed lustrem zaczynamy badanie palpacyjne, podążając od boku piersi ku jej przyśrodkowej strony. Podczas badania delikatnie uciskamy okolice piersi, aby wychwycić także zmiany głębiej położone. Następnie delikatnie sprawdzamy sutki oraz węzły chłonne pod pachami (nodi limphatici axillares) zwane też wartowniczymi. Jeśli takie badanie nie wykryje powiększeń lub dziwnej struktury, wszystko jest ok i nie ma powodów do zmartwień. Natomiast jeśli wykryjemy u siebie konkretną zmianę też nie ma powodów do zbyt wczesnych zmartwień, natomiast jest duży powód do wizyty u swojego ginekologa. Lekarz po ponownym zbadaniu zmiany może zarządzić zrobienie tzw biopsji tkankowej, czyli pobrania wycinka w celu zbadania histopatologicznego charakteru pobranej zmiany. I tu też są dwie drogi - albo zmiana okaże się łagodna, albo będzie miała charakter agresywny czyli złośliwy.
Jaki jest początek? Otóż w organizmie kobiety pod wpływem hormonów estrogennych i progestywnych zachodzą pewne zmiany jak np ochrona układu kostnego, czy przygotowanie do okresu ciąży. W młodym wieku kobiety sekrecja hormonów estrogennych jak estradiol jest stosunkowo duża, a ponieważ to hormony estrogenne uważa się za główną przyczynę zmian nowotworowych jak np rak piersi, czy rak szyjki macicy to tym większe jest zagrożenie wystąpienia właśnie takich zmian. U młodych otyłych kobiet, zagrożenie jest większe, ponieważ ich tłuszcz trzewny potrafi zamieniać się w estrogeny i być przyczynkiem do tzw burzy estrogennej. Z tych dwóch powodów w wieku kobiety mniej więcej 39-40 lat mogą pojawiać się szczególnie agresywne zmiany. Ale nie tylko wtedy. Również po 50tym roku życia kiedy kobieta jest poddawana HZT, czyli hormonalnej terapii zastępczej zagrożenie wystąpienia zmiany złośliwej jest wyjątkowo duże. Dlatego w tym przypadku, może lepiej jest skorzystać z pomocy naturalnych Fitoestrogenów jak Genisteina, czy Dadzeina.
A więc wiemy już że najczęstszą i główną przyczyną wystąpienia raka piersi jest wysoki poziom hormonów estrogennych.
Po stwierdzeniu złośliwego raka piersi dalsze postępowanie opiera się na typie rozpoznanego nowotworu. A zwykle wyróżnia się tu 2 typy - rak piersi właściwy inaczej gruczolak złośliwy (Adenocarcinoma masteoidae) lub rak piersi zapalny przewodów wyprowadzających (Adenocarcinoma meati mastoidea). Przy czym ten drugi bardzo rzadki nowotwór potrafi być najbardziej złośliwy. W pierwszym typie plan jest następujący. Na początku zwykle stosuje się częściową zachowawczą mastektomię lub też całkowitą mastektomię. W drugiej kolejności przeprowadza się badanie histopatologiczne pobranego wraz z węzłami wartowniczymi materiału. W trzecim kroku niezależnie od tego czy stwierdzono, czy też nie stwierdzono zaatakowania wspomnianych węzłów pacjentka przechodzi profilaktyczną czy też leczniczą chemioterapię, zwykle w 4ech cyklach. I wreszcie na końcu przeprowadza się hormonoterapię, która też wydaje się nieodzowna.
W przypadku bardziej złośliwej zapalnej zmiany przewodów wyprowadzających gruczołu piersiowego stosuje się najpierw chemioterapię, aby zmniejszyć zmianę, później zazwyczaj mastektomię całkowitą i na końcu również hormonoterapię.
Trzeba pamiętać o tym że gdy zmiana ma złośliwy charakter, a o takiej tu mówimy, rak potrafi zwykle dawać nacieki i przerzuty głównie do płuc, kości, a w końcowym terminalnym stadium również do mózgu. Dlatego proces leczniczy i zapobiegawczy dalszym zmianom jest tu jak się wydaje nadzwyczaj potrzebny. Do dyspozycji mamy tu zwykle lekarzy o specjalizacji ginekologicznej, histopatologicznej, chirurgicznej i onkologicznej.
Chemioterapia jest zwykle najtrudniejszym okresem dla pacjentek, ponieważ obawiają się one jej skutków ubocznych. Jednak trzeba tu nadmienić iż współczesna medycyna pozwala tym skutkom jak najskuteczniej zaradzić. Zresztą po zakończeniu chemioterapii wszystkie uboczne konsekwencje wracają do normy. Z czym można się liczyć? Otóż musimy zdać sobie sprawę z tego że chemioterapia dotyczy stosowania cytostatyków, czyli leków które powodują śmierć komórek nowotworowych czyli tzw apoptozę, a również śmierć komórek szybko się dzielących m in w macierzy włosów, a także w macierzy naskórka, czy macierzy śluzówek. To dlatego podczas chemioterapii wypadają nam włosy, skóra traci swój wygląd i może dochodzić do nudności i wymiotów, gdy proces dotyczy śluzówki przewodu pokarmowego.
Jakie cytostatyki używa się w chemioterapii. Otóż zazwyczaj leki dobiera się tripletowo, czyli potrójnie. Albo jest to trójka FAC, albo jest to inna trójka CMF. Co oznaczają te skróty? W pierwszym triplecie używa się następujących leków - Fluorouracyl, Adrianomycyna i Cytoksan. Jak widać z powyższego skróty dotyczą pierwszych liter stosowanych leków. Z tym że głównym i najsilniejszym uniwersalnym lekiem jest tu dający stosunkowo najmniej objawów ubocznych Fluorouracyl.
Drugi triplet cytostatyków to Cytoksan, Metatreksat oraz Fluorouracyl. Jak więc z powyższego widać tylko Metatreksat jest tu stosowany zamiast Adrianomycyny, reszta cytostatyków jest ta sama co w pierwszym triplecie.
Przechodząc do hormonoterapii trzeba wspomnieć że zazwyczaj jest ona dobrze tolerowana przez chore. Stosuje się tu zazwyczaj jeden lek i albo jest to starszy o nieco gorszym działaniu Tamoksyfen albo też nowszy o lepszym działaniu Raloksyfen.
Trzeba tu też dodać że tylko standardowa terapia opisana powyżej jest w stanie zwalczyć nowotwór. Metody naturalne to dziś tylko profilaktyka. Najczęściej stosuje się w niej wyciąg stały lub płynny z Niepokalanka (Agnus castus extractum constans s extractum liquid). Np dawka extraktu płynnego to 3ml dziennie. Niepokalanek podobnie jak Soja pomaga w uregulowaniu sekrecji hormonalnej pomiędzy estrogenami a progesteronem. To pomaga uniknąć w przyszłości niekorzystnych zmian także nowotworowych.
I właściwie to by było na tyle. Liczę na Wasze zainteresowanie podobnie jak przy poprzednim poście.
Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 

zdrowie



Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 34 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności