Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 8:25 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Infectio Candidosis
PostWysłany: Śro Lip 05, 2017 4:46 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

W obrębie ciała ludzkiego żyje mnóstwo mikroorganizmów, w większości tych dobrych ale również patogennych. W tym moim poście mowa będzie o pewnych psotnych grzybkach z rodzaju Candida, które najczęściej spotyka się w obrębie przewodu pokarmowego (meatus digestorius), ale przy ich namnażaniu mogą zaatakować cały ustrój (Grzybica ogólnoustrojowa).
Aby zrozumieć funkcję tych pasożytów trzeba odnieść się do ich rozmnażania. Otóż grzyby drożdżakowate żyją sobie w organizmie ludzkim jak gdyby nigdy nic, w zasadzie nie wyrządzając mu jakiejkolwiek szkody. W momencie gdy nadarza się sytuacja w której grzyb może się rozwijać (dysbioza) wtedy z rozmnażania bezpłciowego przez pączkowanie charakterystycznego właśnie dla drożdżaków przechodzi na rozmnażanie płciowe po wcześniejszym wytworzeniu owocników i grzybni. Grzybnia Candida w jelicie grubym np przytwierdza się do ściany jelita niszcząc ją a wtedy grzyb wraz z krwiobiegiem przedostaje się do całego organizmu, doprowadzając w swej inwazji do wspomnianej Kandydozy ogólnoustrojowej.
Co to jest dysbioza. Otóż bakterie jelitowe i inne mikroorganizmy żyją sobie w równowadze ilościowej gdzie żaden z organizmów nie przeważa. Jest to współżycie oparte na zasadzie Symbiozy. Przy jednak nadarzającej się okazji jeden z mikroorganizmów żyjących w obrębie jelita może zacząć przeważać. Dochodzi wtedy zwykle do zaburzenia istniejącej równowagi i to jest właśnie dysbioza, czyli przeciwieństwo Symbiozy.
Z reguły wyróżnia się kilka gatunków grzybka Candida, a główny to oczywiście najbardziej znany Candida albicans. Oprócz niego wyróżnia się np Candida crusei, Candida glabra, Candida termophillus, Candida psillophillus i inne. Wbrew temu co się sądzi, wszystkie te gatunki można spotkać w ludzkim organizmie, z tym że niektóre oczywiście w przewadze.
W zależności od występowania zakażenia wyróżnia się Kandydozę jamy ustnej (Candidosis cavum oris), Kandydozę przełykową (Candidosis esophagi), Kandydozę żołądkową (Candidosis gastrica), Kandydozę jelitową (Candidosis intestinae), Kandydozę płucną (Candidosis pulmonalis) itd.
W Kandydozie ustnej wyróżnia się zwykle białawe skupiska grzybka, zwykle na języku (lingua), dziąsłach (gyngivae) lub podniebieniu (palatinum). Owe skupiska są dość dobrze widoczne w badaniu stomatologicznym i zazwyczaj odgraniczone. Czasem występują one też na wewnętrznej stronie polików (pars internal buccae). Kiedy ślinianki przyuszna (glandula parotis), podjęzykowa (g subglossa) oraz podżuchwowa (g submandibularis) normalnie wydzielają ślinę dostarcza ona zwykle bakterii, które minimalizują ilość zasiedlających grzybów. Wtedy to kolonizacja Candida jest praktycznie niemożliwa. W leczeniu Kandydozy ustnej wykorzystuje się preparaty na bazie Aloesu (Aloe vera), a także Aphtin, Dezaphtan med. Niekiedy przy dużej kolonizacji grzyba i słabym wydzielaniu śliny musimy wdrożyć leczenie Nystatyną - antybiotykiem o działaniu przeciwgrzybiczym.
W Kandydozie żołądkowej dochodzi do upośledzenia gruczołów wydzielniczych tego organu w obrębie fałdów błony śluzowej (plicei membranae mucosa). W tym momencie może dojść do dyspepsji i upośledzenia trawienia żołądkowego.
W Kandydozie przełykowej może dojść do upośledzenia funkcji przełyku (esophagus) a czasem do uniemożliwienia przełykania kęsów pokarmowych.
W Kandydozie jelitowej może dojść do procesów fermentacyjnych w obrębie jelita grubego (intestinum crassum). Procesy te prowadzą do nieprzyjemnych objawów w postaci wzdęć brzusznych (spumiae abdominalis) oraz gazów jelitowych.
W Kandydozie skórnej (Candidosis cutanei) może dochodzić do zmian na paznokciach obejmujących ich płytkę, zmian w miejscach wilgotnych między palcami rąk, czy nóg oraz zmian w postaci wyprzeni skórnych np pod piersiami u kobiet.

W leczeniu Kandydozy stosuje się zwykle tzw terapię ogólnoustrojową. A oto jej kolejne etapy.
Wiadome jest że grzybek Candida albicans do swojego rozwoju potrzebuje odrobiny słodyczy. A więc w pierwszym etapie Dietoterapii eliminujemy cukier z naszego jadłospisu, czy to w postaci sacharozy - cukru stołowego, czy też słodyczy.
W drugim etapie eliminujemy z naszej diety pokarmy mączne i wypieki cukiernicze szczególnie ciasta drożdżowe które sprzyjają rozwojowi grzybów Candida.
W trzecim etapie pozbywamy się pasożytów, przy których występuje Candida albicans. Do tych pasożytów zaliczamy Glistę ludzką (Ascarsis lumbricoides), Tęgoryjca dwunastniczego (Ancylostoma duodenalis) oraz Włosogłówkę (Trichuris trichiura). Możemy to zrobić używając ziół jak Piołun (Herba Absynthi), Czosnek (Alium sativum), Czosnek niedźwiedzi (Alium ursi) oraz Rumianek pospolity (Matricaria chammomilla), Rumian rzymski (Anobis herba) i Szałwia lekarska (Salvia officinalis).
W kolejnym etapie uzupełniamy przyjazną florę bakteryjną w postaci Probiotyków L+. Główne szczepy bakteryjne to Lactobaccillus acidophillus i Bifidobacterium bifidus. Pozostałe szczepy to Lactobaccillus longus, Lactobaccillus casei, Lactobaccillus salivarius, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium breve oraz Streptococcus spp.
Kolejnym etapem może być uzupełnianie w diecie Prebiotyku i Błonnika. Prebiotykiem nazywamy węglowodan o nazwie Inulina, natomiast Błonnik dzielimy na rozpuszczalny w wodzie (Pektyny) i nierozpuszczalny w wodzie (Celuloza i Hemiceluloza). Zarówno Probiotyki L+, Prebiotyk i Błonnik w dwóch rodzajach znaleźć można w preparacie w postaci zawiesiny Colon C.
Poza leczeniem ogólnoustrojowym wdraża się leczenie związane z zaatakowanym narządem (specyficzne). W leczeniu specyficznym stosuje się antybiotyki o działaniu przeciwgrzybiczym jak wspomnianą już tutaj Nystatynę, ale także Mykonazol, który z powodzeniem stosuje się w zakażeniach skórnych.

W jaki sposób sprawdzić czy jesteśmy zakażeni grzybem Candida? W bardzo prosty sposób. Wystarczy tylko napluć do szklanki z wodą i zaobserwować jak sytuuje się wypluta ślina. Jeśli opada na dno naczynia prawdopodobnie jesteśmy zdrowi. Natomiast jeśli pływa na powierzchni górnego meniska, a dodatkowo widać jest strzępki kierowane od meniska w stronę dna naczynia, wtedy to jesteśmy zakażeni. A tak się składa o ile dobrze pamiętam, iż większość ludzi jest raczej zakażona.

I to tyle w tym temacie. Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 

zdrowie



Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 30 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności