Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Pią Mar 29, 2024 7:32 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 233 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Czy nosić okulary ?
PostWysłany: Śro Mar 21, 2007 1:19 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Sie 24, 2006 6:39 pm
Postów: 13
Miejscowość: Wroc
Mam taki problem na, który nikt nie potrafi mi dokładnie odpowiedzieć:
Czy noszenie okularów nie pogarsza bardziej słabego wzroku?
Niektórzy twierdzą, że bez okularów trzeba wytężać wzrok i przez to bardziej się męczy, a inni że właśnie wtedy wzrok się przyzwyczaja do okularów i bez nich coraz słabiej się widzi.
Jak to jest?


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu:
PostWysłany: Śro Mar 21, 2007 4:14 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Czw Mar 01, 2007 8:34 pm
Postów: 60
Miejscowość: Krak
Wydaje mi sie jesli masz jakies klopoty ze wzrokiem to lepiej nosic okulary (oczywiscie jesli okulista powiedzial Ci ze je musisz nosic) Bez okularów musisz bardziej wytężać wzrok i oczy sie meczą i jesli masz jakąs wade oczu to bedzie sie ona poglebiac(tak przynajmniej mi sie wydaje)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Mar 22, 2007 3:28 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Sie 24, 2006 6:39 pm
Postów: 13
Miejscowość: Wroc
No niby racja, tylko jak czytam przez dłuższy czas w okularach i je ściągnę to widzę wszystko nieostro, a czasami widzę mroczki. Dopiero po dłuższej chwili pojawia się ostrość widzenia. Właśnie dlatego obawiam się czy okulary nie psują mi wzroku. :roll:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Mar 22, 2007 5:46 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Mar 06, 2007 8:23 pm
Postów: 33
Miejscowość: Legnica
Jak to jest? Trzy lata temu okulistka zapisala mi okulary po tym jak badanie wykazalo ze mam minus pół dioprii Powiedziala ze jesli nie bede nosic okularow to na 100 procent wada bedzie sie poglebiac. Jednak nie mialam bardzo duzych klopotow bo minus pól to niezbyt duza wada dlatego tej recepty na okulary nie wykupilam no i oczywsicie okularow nie zaczelam nosic. Chodze na regularne kontrole zeby sprawdzac czy wada sie nie poglebila I jak bylo tak jest, nadal mam minus pol dioprii, czyli wcale nie jest tak ze wada bedzie sie poglebiac Jestem pewna ze wzrok przyzwyczaja siędo okularów I jak zaczniesz to juz potem musisz je nosc. Jak nie masz bardzo powaznej wady to nie przyzwyczajaj oczu do okularow bo potem bez nich juz bez nich sie nie obejdziesz a tak moze ich unikniesz, tak jak ja


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Mar 22, 2007 7:12 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Cze 18, 2006 12:24 pm
Postów: 17
Miejscowość: Wroc
Są okulary i OKULARY. 8)
Jeśli okulary są prawidłowo dobrane przez okulistę to wzrok się ani nie męczy, ani nie przyzwyczaja.
Jak kupi się tanie okulary na targu to można sobie nimi zniszczyć wzrok.
Gdy są zbyt mocne to wada wzroku się pogłębia. Wystarczy aby były minimalnie słabsze niż potrzeba to wzrok zachowa właściwości korygowania wady.
Okulista określa bardzo ważny parametr jakim jest rozstaw oczu, każdy ma inny więc nie można nosić uniwersalnych okularów.
Polecam wizytę u dobrego okulisty to wada wzroku nie będzie tak szybko postępowała.

_________________
(\__/)
(='.'=)
(")_(")


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pią Mar 23, 2007 12:12 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Sie 24, 2006 6:39 pm
Postów: 13
Miejscowość: Wroc
Masz rację Jaga :?
To już są moje drugie okulary i te kupiłem ma placu za 10 zł.
Wcześniej miałem zrobione przez okulistę 0,5 dioptrii za 200zł, te były dobre.
Teraz robiłem badanie wzroku i okazuje się, że już potrzebuję 1.
Kupiłem więc gotowe na placu bo szkoda mi było kasy na nowe skoro i tak co rok muszę je wymieniać.
Jednak przekonałaś mnie nie będę oszczędzał na własnym zdrowiu.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: czy nosic okulary
PostWysłany: Śro Mar 28, 2007 6:26 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Śro Lip 05, 2006 2:57 pm
Postów: 16
Wśród okulistów panują dwie szkoły - wg jednej, należy zawsze nosić okulary korygujące na max, a wg drugiej używać najsłabszej mocy (np. w domu słabsze, na ulicy mocniejsze).

Zdecydowanie uważam, że nosic okulary należy wtedy, kiedy jest to konieczne - przy malej wadzie wzroku okulary zakladaj tylko w niezbędnych sytuacjach - np. do jazdy samochodem, ale jesli mozesz czytac bez okularow, to czytaj.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Mar 28, 2007 8:05 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Mar 06, 2007 8:23 pm
Postów: 33
Miejscowość: Legnica
W pełni sie z Tobą zgadzam, również uważam, że przy malej wadzie wzroku należy zakladać okulary tylko w niezbędnych sytuacjach.
Gorąco popieram zwolenników tej drugiej szkoły :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Kwi 16, 2007 6:26 pm 
Offline
New Member
New Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Mar 10, 2007 3:58 pm
Postów: 7
OKULARY NALEżY NOSIć ,OCZYWIśCIE DOBRZE DOBRANE I KONIECZNIE TAK JAK ZALECIł LEKARZ(OKULISTA) Ja je noszę od trzeciego roku życia a żyję już ponad pół wieku.Dzisiaj są takie możliwości wyboru:cieńsze/grubsze, szkła/plastiki,fotochromy,antyrefleksy... nie to co "drzewiej bywało" :!: :roll:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pią Kwi 27, 2007 10:46 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Pią Kwi 27, 2007 9:17 pm
Postów: 3
8O Też noszę okulary, ale tylko do czytania i do kompa. Kilka lat temu na jakiś targach kupiłem okulary korekcyjne bez szkieł, a zamiast nich mają na grubej (1 mm) czarnej folii siateczkę małych otworków. Po kilku minutach jak się oczy przyzwyczają to widać doskonale. I jako ciekawostka to ponoć
Eskimosi zamiast okularów zakładali na oczy cieńkie plastry z ciętych w poprzek grubych kości z maleńkimi otworkami. A przypomnij sobie jaka doskonała ostrość obrazu jak podglądasz przez dziurkę od klucza
:roll:

pozdrawiam...
andre


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Lip 11, 2007 1:52 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Śro Lip 11, 2007 1:41 pm
Postów: 7
Miejscowość: Z-cie
czesc
mam pytanko mam wade - 0,5 lewe oko i 0,25 prawe
tzn ostatnio nie badałem sobie tej wady wiec napewno pojde
jednak wyczytałem że lepiej przy malej wadzie nie sosic okularow i ich nie nosze
czy przy takiej wadzie moge zakladac okulary do jazdy samochodem komputera i czytania??czy wogole odstawic okulary??
Czytalem w internecie ze podobno joga moze wyleczyc wady wzroku
trenowalem ja przez 4 tyg jednak teraz ostatnio nie praktykuje tego
Pewien gosc wypowiadal sie ze z wady - 3,5 wyleczyl wzrok do -1 dioptria po 2 latach sumienengo treningu
Ja nie nosze okularow bo licze ze nie pogorsze sobie wzroku
ogolnie jest ok tylko boje sie ze wada bedzie sie poglebiac od kompa
siedze okolo od 15 min do 2, 3 h
zaczne trenowac joge ponownie i zobaczymy bedzie ok
ja nie lubie okularow a jak Bates napisal jesli nie czujesz dyskomfortu to nie psujesz wzroku :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Lip 11, 2007 6:58 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Mar 06, 2007 8:23 pm
Postów: 33
Miejscowość: Legnica
Niestety nic mogę Ci poradzić na temat czy joga wspomaga leczenie wad wzroku, bo nie mam w tym względzie wlasnego doswiadczenia.
A jeśli chodzi o to czy nosić okulary - to ja na Twoim miejscu bym nie nosiła. Przy tak malej wadzie wzroku lepiej nosić okulary wyłącznie w sytuacji gdy masz zamazane widzenie z daleka. Do pracy z bliska lepiej nie nosić. Wiem z własnego doświadczenia, że u mnie nienoszenie okularów nie miało żadnego wpływu na dynamikę wady wzroku: jak miałam -0,5 tak mam nadal, chociaż okulistka powiedziała mi że jak nie będę ich nosić to wada będzie się pogłębiać :? Okularów nie zakładam do czytania, do komputera też nie (chociaż do komputera niektórzy okuliści zalecają zerówki z filtrem). Ale do samochodu zawsze zakładaj okulary (postaraj się jednak powtórzyc badanie aby upewnić się czy na pewno potwierdzi się ze masz wadę wzroku).
Przy okazji, jak miałeś mierzoną tę wadę wzroku - komputerowo czy tradycyjnie ( –0,25 to prawie żadna wada, w granicach błędu pomiarowego). Koniecznie idź do kontroli i sprawdź jeszcze raz, najlepiej zrobić takie badanie kiedy jesteś wypoczęty, przed pracą, zanim oczy będą zmęczone. Być może w badaniu kontrolnym ta wada wcale się nie potwierdzi


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Lip 11, 2007 9:45 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Śro Lip 11, 2007 1:41 pm
Postów: 7
Miejscowość: Z-cie
badany wzrok miałem w grudniu 2005 roku
nie widzialem z daleka liter wiec okulistka podawała mi szkielk do okularow i czytalem lepiej i taka wade ustalila jednak to bylo wieczorem wiec "oczy z calego dni"
ponad miesiac nie chodze w okularach i nie wiem czy to przewrazliwienie ale jak ogladam np LŚ siatkarzy to nie widze tych malych punkcikow :( wczesniej widzialem ale bardzo niewyraznie pojde do okulisty i zbadam wzrok profesjonalnie
mam do Ciebie 2 pytanai
pierwsze czy jak spacerujesz po miescie to zakladasz okulary??
2 to czy nie sprawic sobie szkile kontaktowych?
ja uzywam okualarow do kompa i TV poniewaz wydaje mi sie ze komp bardzo psuje wzrok
pozatym bardzo siebie nie lubie w okularach
wiec do czasu wizyty nie bede chodzil na codzien tylko do pracy
potrenuje joge i pojde do okulisty
dzieki pozdrawiam


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Lip 11, 2007 9:49 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Śro Lip 11, 2007 1:41 pm
Postów: 7
Miejscowość: Z-cie
a jeszcze zapytam czy wada - 1 to duza wada czy nie??
przy takiej wadzie moglbym sobie pozwolic na chodzenie bez okularow na codzien??
tzn nie mowie ze taka mam ale gdybym mial to co bys mi poradzila??


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pią Lip 13, 2007 12:37 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Mar 06, 2007 8:23 pm
Postów: 33
Miejscowość: Legnica
Radzę iść jeszcze raz do okulisty, można zbadać metodą tradycyjną i ponadto komputerowo (uwaga – komputer może podawać różne dziwne wyniki, dlatego musi to zweryfikować okulista)

Kiedy nosić okulary –
niektórzy okulisci zalecają, aby nosic okulary zawsze i bezwzględnie, czyli jak masz -0,25 to kazaliby Ci nosic okulary od rana do wieczora wszędzie; z doświadczenia znam przypadki, gdy to prowadziło do systematycznego pogłębiania wady, ale nie jest to dowiedzione naukowo;

Inni okuliści zalecają aby nosić kiedy przeszkadza Ci słaba ostrość wzroku, czyli gdy oglądasz mecze, czasem w kinie, itp.
Zdecydowanie opowiadam się za tym drugim wariantem – tzn. okulary noś tylko kiedy musisz.

Jeśli chodzi o szkła kontaktowe – przy takiej wadzie polecałabym szkła tylko w przypadku wąskiej grupy zawodów, gdy okulary mogą przeszkadzać, a potrzebna jest duża ostrość widzenia (tenisistom, itp.)
Czy próbowałeś kiedyś założyć szkła kontaktowe – dla większości ludzi jest to początkowo nieprzyjemny szok; z drugiej strony wiele osób nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych dolegliwości przy noszeniu szkieł, ale znam takich, którzy mieli z nimi przykre doświadczenia;
Jeśli nie jest to niezbędne, to lepiej sobie darowac

Do monitorów okulary się przydają, ale tylko z filtrami

Co do Twojego drugiego postu:
-1 nie jest dużą wadą;
od -3 do -5 wada średnia,
powyżej to wysoka;
Oczywiście ten podział jest umowny


Pozdrawiam
PS
Przepraszam że odpowiadam z takim opóźnieniem, niestety miałam techniczne problemy aby połączyć się z tym serwerem.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 233 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 31 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności