Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Pią Kwi 19, 2024 7:37 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Życie bez uzależnień
PostWysłany: Śro Paź 06, 2010 6:24 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Śro Paź 06, 2010 6:23 pm
Postów: 2
Jakiś czas temu słyszałem w TV wypowiedź lekarza ratującego narkomanów, że najlepszym sposobem zwalczania narkomanii jest pokazanie młodzieży, iż może przeżywać ekscytujące emocje bez takich środków. Postanowiłem koniecznie skontaktować się z takim lub innym autorytetem i zapytać go, jakie to sposoby osiągania ekscytacji konkretnie miał na myśli? Kiedy bowiem ja próbowałem wkręcić się w sporty ekstremalne, to podano mi ceny zaporowe. Znalazłem innego takiego doktora od narkomanów, który wyjaśnił mi, że ekscytujące są zajęcia, które mnie i moim kolegom znudziły się koło gimnazjum. Skoro jednak ten berek i warcaby mogą być tak ekscytujące, to po co ludzie biorą narkotyki, nie mówiąc już o powszechniejszych, płynnych mózgotrzepach? Doktor z erudycją godną naukowego stopnia wyzwolił się z tego błędnego koła, odpowiadając mi znów, że ekscytację deklasującą używki zapewnić może dziewczyna. Zgadzając się z jego opinią, zaznaczyłem jednak, że dziewczyn wywołujących ekscytację samoistnie, na trzeźwo, jest zbyt mało, w przeciwnym bowiem razie na spotkaniach międzypłciowych nikt by nie musiał pić. Ku mojemu rozczarowaniu doktor nie chciał już dalej rozmawiać. Zapewne jakieś ważne zajęcia odciągnęły go. Szkoda, bo miałem nadzieję poznać te inne, nie-używkowe źródła ekscytacji. Do tej pory jakąś odpowiedź znalazłem tylko w powieści awanturniczej, której bohater stwierdza, że nocne strzelaniny wciągają go jak kokaina. Był jednak w tej szczęśliwej sytuacji, że okoliczności usprawiedliwiały niejako samowolne eskapady z rewolwerem.


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: Życie bez uzależnień
PostWysłany: Czw Paź 07, 2010 2:17 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam. Rzeczywiście trudno jest wskazać terapię, która wyzwoli w człowieku ekscytujące emocje, takie jakie wyzwalane są po zażyciu środków o działaniu narkotycznym. Ja znam 2 takie terapie, obie bazujące na takim samym działaniu na organizm.
Pierwszą jest metoda oddychania zaczerpnięta żywcem z hinduskiej Pranajamy, czyli szkoły oddychania starożytnych mędrców. Polega ona na wykonywaniu na przemian wolnych i bardzo szybkich oddechów pod kierownictwem prowadzącego ćwiczenia. Na skutek hiperwentylacji organizmu, a w szczególności naszego mózgu zostają wydzielone endorfiny - substancje wpływające na polepszenie samopoczucia. Dzięki takiej reakcji możemy, aczkolwiek nie musimy, znaleźć się nawet w stanie ekstazy. Hinduskie oddychanie ćwiczy się w trzech cyklach - 1 cykl składa się z oddechów bardzo wolnych i następujących po nich oddechów bardzo szybkich. Naprawdę warto spróbować. Ja sam wielokrotnie wypróbowałem tą metodę i byłem pod jej dobroczynnym wpływem przez długi czas po jej zastosowaniu. Przy czym muszę wyznać, że nie wiem jak czuje się człowiek po zażyciu narkotyków, albowiem sam ich nie zażywałem. Sądzę jednak, iż jest to podobne odczucie.
Drugą podobnie działającą terapią jest Gelotologia, czyli terapia śmiechem. Podczas naturalnego, nie przymuszonego śmiechu, również na skutek dotlenienia mózgu, następuje wydzielanie wyżej wspomnianych endorfin. To zaś gwarantuje same pozytywne odczucia, łącznie z emocjami ekscytującymi. Szczery głośny śmiech wpływa nie tylko na dotlenienie mózgu, ale również na jego dokrwienie, co skutkuje poprawieniem pracy tego nadrzędnego centrum zarządzania. A gdy mózg pracuje normalnie, to i cały organizm pracuje normalnie.
To tyle ode mnie. Może ktoś zna jeszcze inne metody i je tu opisze. Zwłaszcza, że temat jest bardzo ciekawy.
Pozdrawiam


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Życie bez uzależnień
PostWysłany: Czw Paź 07, 2010 5:06 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Śro Paź 06, 2010 6:23 pm
Postów: 2
To ciekawe, co piszesz o celowej hiperwentylacji. Ja dotąd słyszałem, że hiperwentylacja jest stresowym objawem szkodliwym. A śmiech - na pewno jest dobry, to co miałoby tak rozśmieszyć? Z reguły ludzie śmieją się właśnie po kieliszku albo wypaleniu zioła.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 41 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności