Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 3:49 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Sauna - jak z niej korzystać?
PostWysłany: Wto Sty 18, 2011 1:00 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pon Sty 03, 2011 10:02 pm
Postów: 23
Przed wybraniem się na tego rodzaju Spa i oczyszczenie należy odpowiednio się przygotować.
Pobyt w saunarium oczyszcza ciało i umysł, pozwala zregenerować siły i nabrać energii do działania. To miejsce, do którego nie dociera zgiełk wielkiego miasta. Poddając się atmosferze relaksu należy jednak pamiętać o zasadach prawidłowego korzystania z tego miejsca.

Ekstremalne zmiany temperatur, które możemy zafundować sobie w saunie, hartują organizm, który uczy się jak radzić sobie ze zmianami temperatur. W trakcie pobytu w saunie wzmacnia się nasza odporność, a działanie wysokiej temperatury powoduje usunięcie toksyn przez proces termoregulacji. Przebywanie w saunie przynosi ulgę przy zmęczeniu mięśni, w bólach reumatycznych, a ponadto ma korzystny wpływ na drogi oddechowe oraz układ krwionośny.

Z sauny nie powinny korzystać osoby, chorujące na choroby związane z układem krwionośnym, czyli osoby z niewydolnością krążenia czy z niestabilną chorobą wieńcową – mówi Wiktor Maniowski, fizjoterapeuta i instruktor odnowy biologicznej we Wrocławskim Parku Wodnym. Także zaburzenia w rytmie serca, przeziębienia i gorączka, nadciśnienie, choroby narządów płciowych, wątroby i nerek, a także choroby skóry oraz w przypadku kobiet ciąża wykluczają bezpieczne korzystanie z sauny.

Wizytę w saunie należy traktować jak ceremonię, dlatego planując pobyt w saunarium powinniśmy zarezerwować sobie min. 2 godziny.
Zaczynamy od dokładnego umycia całego ciała, aby udrożnić pory skóry i przygotować je do dalszego oczyszczania. Przed wejściem do sauny zalecane jest także ogrzanie stóp – w tym celu nalewamy nieco ciepłej wody do cebrzyków.

Pamiętajmy – zawsze kładziemy się na ręczniku, na nim też trzymamy stopy (by nasz pot nie wsiąkał w drewno). Po 8- 12 minutowej sesji w saunie siadamy na chwilę, aby wyrównać ciśnienie, następnie wychodzimy - najlepiej na świeże powietrze (podczas przebywania w saunie następuje ubytek tlenu, a krótki spacer w ogrodzie sauny znakomicie nas dotleni).

Kolejnym krokiem jest ochłodzenie ciała pod prysznicem.
odczas jednego pobytu w saunarium powinniśmy dwa lub trzykrotnie powtórzyć cały cykl: nagrzewania, ochładzania i wypoczynku. Najkorzystniej jest bywać w saunie 2-3 razy w tygodniu.


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: Sauna - jak z niej korzystać?
PostWysłany: Nie Sie 25, 2013 1:13 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Nie Sie 25, 2013 1:08 pm
Postów: 3
Potwierdzam sauna nie jest dla wszystkich warto zapoznać się z przeciwwskazaniami http://www.saunyspa.com/poradnik/


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Sauna - jak z niej korzystać?
PostWysłany: Nie Sie 25, 2013 1:14 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Nie Sie 25, 2013 1:08 pm
Postów: 3
:?: :?: :?:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Sauna - jak z niej korzystać?
PostWysłany: Nie Sie 25, 2013 1:16 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Nie Sie 25, 2013 1:08 pm
Postów: 3
:idea: :idea: :idea:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Sauna - jak z niej korzystać?
PostWysłany: Śro Wrz 18, 2013 3:45 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Czw Maj 23, 2013 7:07 pm
Postów: 72
Jeżeli chodzi o saunę to przede wszystkim takie zabiegi nie są polecane osobom które mają problemy z nadciśnieniem,to może na nie negatywnie wpływać. Zresztą nawet każda zdrowa osoba powinna korzystać z sauny z dużym umiarem.

_________________
www.Juvital.pl


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Sauna - jak z niej korzystać?
PostWysłany: Pią Wrz 20, 2013 1:34 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Sauna jako rodzaj metody leczniczej i relaksacyjnej pochodzi z Finlandii tzw sauna fińska. Tak przynajmniej przyjęto określać pochodzenie sauny.
Tymczasem takie zabiegi i ich skuteczność doceniano już w starożytnym Rzymie, czy Grecji. Sauna helleńska, bo myślę że takiej nazwy trzeba tu użyć, składała się z trzech zabiegów: ogrzewania, higroterapii i ochładzania. Do tego celu używano specjalnych pomieszczeń gdzie wydzielone były 3 następujące komory izolacyjne: Caudarium, w którym na ciało działało powietrze o podwyższonej temperaturze, Tepidarium i Frygidarium, gdzie oddziaływało na ciało powietrze chłodne.
Rzeczywiście pobyt w saunie działa nie tylko leczniczo, ale przede wszystkim profilaktycznie (hartująco). Tego typu zabiegi doceniał ks. Sebastian Kneipp, który zalecał m in polewanie wodą o temperaturze pokojowej, a także brodzenie w zimnej wodzie i chodzenie boso po zroszonej trawie. W późniejszym czasie po odkryciu Wincentego Priestnica Fey zmodyfikował terapię Kneippa o zabiegi natryskowe, a w tym ciepły natrysk strumieniowy, ciepły natrysk płaszczowy i zmienny natrysk ciśnieniowy. Dodam że w czasie przebywania w saunie stosuje się również zabiegi nawilżające.
Po odkryciu leczniczych właściwości zabiegów hydroterapeutycznych Cordes uzupełnił wiedzę o spektrum termiczne wody używanej do tego rodzaju leczenia. Piszę o tym, ponieważ wydaje mi się, że Sauna jest połączeniem zabiegów hydroterapeutycznych z termicznymi. I tak temperaturę 6 st Celsjusza uznał Cordes jako granice tolerancji zimna, temperaturę 12 st Celsjusza jako bardzo zimną, temperaturę 18 st Celsjusza jako zimną, temperaturę 24 st Celsjusza jako ciepłą, temperaturę 38 st Celsjusza jako bardzo ciepłą, temperaturę 42 st Celsjusza jako nieznośnie ciepłą oraz temperaturę 50 st Celsjusza jako granice tolerancji odczuwania ciepła. W saunie na ciało ludzkie oddziaływuje się powietrzem albo bardzo ciepłym, albo bardzo zimnym. Tego typu ekstrema temperaturowe pomagają, jak już tutaj zauważono, przyzwyczaić człowieka na zmienność temperatur powietrza zewnętrznego, a także na zmianę warunków pogodowych i atmosferycznych.
Pozdrawiam
dany


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Sauna - jak z niej korzystać?
PostWysłany: Pon Kwi 03, 2017 11:22 am 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Nie Mar 26, 2017 11:02 am
Postów: 18
Świetna jest sauna japońska ganbanyoku, w Warszawie można z niej skorzystać w Sante na Pradze. Od sauny fińskiej czy parowej różni się niższą temperaturą, a ciepło generują kamienie, na których się leży. Doskonała sprawa na wszelkie bóle pleców po pracy czy stawów - polecam po sprawdzeniu samodzielnie. Podobno także odchudza, ale średnio wierzę w takie teorie, wolę spalać tłuszcz w trakcie pływania ;)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Sauna - jak z niej korzystać?
PostWysłany: Pon Maj 03, 2021 9:04 am 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Sob Maj 01, 2021 9:25 pm
Postów: 2
Dla osób zdrowych z tego co się orientuję nie ma przeciwwskazań do korzystania z sauny. Przy jakiś dolegliwościach lepiej skonsultować się z lekarzem. Warto wiedzieć że sauna, saunie nie równa. Mamy kilka rodzajów saun i wybór tutaj zależy od tego kto co lubi i kto co może . Świetnym rozwiązaniem jest sauna combi czyli z promiennikami kwarcowymi i temp około 60stopni z której korzystać mogą seniorzy i dzieci plus tradycyjna z kamieniami i z wyższą temperaturą do ok. 110 stopni - w jednym. Ja osobiście jestem posiadaczem takiej combi. Zamówiliśmy pod wymiar u producenta www.infraline.pl i sprawdza się super. Dodatkowy plus to nareszcie zagospodarowane miejsce na które wcześniej nie mieliśmy pomysłu.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 29 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności