Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 5:47 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Nowalijki
PostWysłany: Czw Mar 29, 2007 1:48 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Lis 16, 2006 10:17 pm
Postów: 12
Chciałabym poznać Wasze opinie na temat nowalijek. Czy warto kupować pierwsze warzywa jakie pojawiają się na wiosnę. Wiadomo wszyscy jesteśmy spragnieni świeżych owoców i warzyw jednak nie wiadomo jaką techniką były uprawiana, czy nie ma w nich zbyt dużo chemii. :?:


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu:
PostWysłany: Czw Mar 29, 2007 4:45 pm 
Offline
Senior Member
Senior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Lut 24, 2007 8:06 pm
Postów: 135
Co prawda wyglądaja kusząco ale obawiam się, że wczesną wiosną niekoniecznie są zdrowe, gdyż jeśli były niewłasciwie nawożone mogą zawierać azotany, które są szkodliwe dla zdrowia. Poza tym o tej porze roku są bardzo drogie. Idealnie byłoby samemu sobie wyhodowac takie wlasne nowalijki np szczypiorek, sałatę, ale wiadomo że mało kto ma na to czas i warunki :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Mar 29, 2007 5:01 pm 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączenie: Nie Mar 11, 2007 7:25 pm
Postów: 484
Wczesną wiosną witaminy są nam szczególnie potrzebne, a nowalijki są ich cennym źródłem, pytanie tylko ile w nich witamin a ile chemii
Pierwsze warzywa aby pojawiły się tak wcześnie muszą być nawożone, doświetlane itp, jeśli kupujesz od nieznanego producenta to nie masz pewności jak były nawożone, czy nie zawierają szkodliwej chemii


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Mar 29, 2007 5:18 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Sob Lut 24, 2007 8:31 pm
Postów: 32
Miejscowość: Szczecin
nowalijki są znakomitym uzupełnieniem jadłospisu wczesną wiosną, niestety istnieje ryzyko ze mogą zawierać szkodliwe związki chemiczne, dlatego moim zdaniem dla urozmaicenia można zjeśc, ale niewiele, wtedy jeśli nawet zawieraja jakies szkodliwe substancje to w małych ilosciach są mniej groźne, poza tym o tej porze roku nowalijki smakują najlepiej :)
nie ryzykowałabym jednak podawania ich małym dzieciom, zwlaszcza takich z nieznanego źródła :!:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Mar 29, 2007 6:21 pm 
Offline
Member
Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Maj 14, 2006 1:44 pm
Postów: 36
Miejscowość: Oborniki
Nowalijki sztucznie pędzone łatwo odróżnić od tych z ekologicznej uprawy.
Jeśli warzywa są bardzo dorodne, to jest to podejrzane.
Teraz pod koniec marca nie ma jeszcze niczego z gruntu. Pod folią i szkłem właśnie trwają wyścigi z czasem, kto pierwszy wyhoduje dorodne warzywa, ten zarobi dużo więcej. Nie ma znaczenia jak to osiągnie. Ceny nowalijek są na tyle wysokie, że opłaci się sypać dużo nawozu.
Takie warzywa są niezdrowe, a dla dzieci mogą być nawet szkodliwe.
Jak chce się mieć pewność, że się je zdrowe warzywa trzeba mieć swój ogródek lub zaprzyjaźnionego ogrodnika.
Można też kupować na placu jeśli widać, że są mniej dorodne od innych.
Jeśli znajdzie się w owocach lub warzywach robaczka, to dobrze bo robaki wiedzą co zdrowe.
:wink:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pią Mar 30, 2007 8:09 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Lut 24, 2007 9:38 am
Postów: 12
Miejscowość: Pozna
Pamiętam jak parę lat temu moi rodzice kupowali mi pierwsze nowalijki, mówiąc, że to samo zdrowie, że młody organizm potrzebuje po zimie uzupełnić niedobór witamin.
Młoda marchewka była cienka jak ołówek, sałata miała tylko trzy listki, a rzodkiewka była wielkości 10 groszówki.
A teraz już w marcu wszystkie warzywa są duże i są nawet takie, których jeszcze nie powinno być.
Trudno się powstrzymać od kupna olbrzymich truskawek, tylko strach pomyśleć jakim sposobem zostały one wyhodowane. :roll:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Sob Mar 31, 2007 12:22 pm 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączenie: Nie Mar 11, 2007 7:25 pm
Postów: 484
pozostaje jeszcze tzw zdrowa żywność (uprawy ekologiczne) jeśli wierzyć zapewnieniom producentów są wolne od wszelkich szkodliwych dla zdrowia dodatków, ja osobiście wolę poczekać aż będę miała wlasne nowalijki z mojej dzialki


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Nie Kwi 01, 2007 4:03 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Mar 06, 2007 8:23 pm
Postów: 33
Miejscowość: Legnica
W sklepach ze zdrową żywnościa można kupic nowalijki z upraw ekologicznych, moja sąsiadka kupuje takie dla chorego dziecka
Musisz mieć tylko pewność że producent od którego dany produkt pochodzi jest sprawdzony i godny zaufania, dane dotyczące producenta i jakości produktu podawane są na specjalnych etykietach. Moja sąsiadka kupuje już od dłuższego czasu produkty od tego samego dostawcy i nigdy się nie zawiodła, niestety nie pamietam w tej chwili jaki to producent


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Kwi 04, 2007 12:59 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 17, 2006 7:18 pm
Postów: 23
Miejscowość: Warszawa
Ja nie jestem entuzjastką nowalijek, wolę poczekać na te z gruntu. Nawet w smaku widać różnicę między warzywami z pod folii, a z pola.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Sob Kwi 07, 2007 10:28 am 
Offline
Junior Member
Junior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Cze 25, 2006 7:35 pm
Postów: 17
Ja bardzo lubię pierwsze polskie ziemniaki z gruntu, są dużo lepsze od tych importowanych.
Takie młode ziemniaczki można zjeść z koperkiem i kefirem. Mniam mniam :lol:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Kwi 17, 2007 6:05 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Mar 06, 2007 8:23 pm
Postów: 33
Miejscowość: Legnica
takie młode ziemniaczki mogą zaszkodzić na żołądek, nie są zbyt lekkostrawne :roll:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Truskawki
PostWysłany: Pią Maj 18, 2007 1:21 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Śro Lip 05, 2006 2:57 pm
Postów: 16
Sprawdzałam na sobie truskawki kupione w kwietniu. Sprzedawca nie ukrywał, że sa piękne dzięki chemii. W smaku nawet przypominały truskawki, ale nie radzę ich dawać małym dzieciom - mojego syna bolał po nich brzuch, na szczęście niedługo.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pią Maj 18, 2007 3:52 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Czw Mar 29, 2007 7:17 pm
Postów: 25
O tej porze roku lepiej nie jesc swiezych truskawek - jesli chcemy dziecku zapewnić jakies zdrowe owoce to bezpieczniejsze będą mrożonki, z tym że te świeże, importowane są najczęściej bardzo duże, ładne i apetyczne przez co trudno dzieciom wytlumaczyc ze nie wolno im tego zjesc, bo może je potem boleć brzuszek. Moja córka jest alergiczką, nie wolno jej jeśc wielu rzeczy, zwłaszcza tych nafaszerowanych chemią, bo jak zje jakiś pryskany owoc to potem boli ją brzuch i dostaje wysypki. Niestety nie jest łatwo takiemu dziecku wytłumaczyc, że czegoś jej nie wolno :wink:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Cze 12, 2007 1:44 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Pon Mar 12, 2007 10:22 pm
Postów: 84
Moim dzieciom też trudno wyperswadować żeby pewnych rzeczy nie jadły :wink: Na szczęście teraz jest sezon na truskawki i mogą wreszcie sie ich najeść do syta, dzisiaj kupiłam na placu piękne truskawki za 2 zł za kilogram :!: Co roku sama zamrażam dla dzieci owoce sezonowe i potem mam jak znalazł, kupuje nasze krajowe i mam pewność ze dzieciom nie zaszkodzą. Uwielbiam truskawki, na szczęście nikt w domu nie ma na nie alergii, ale mimo to dzieciom nie ich pozwalam jeść przed sezonem, ostrożności nigdy nie za wiele, zwłaszcza z maluchami :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Sob Wrz 01, 2007 10:17 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Sob Wrz 01, 2007 9:00 pm
Postów: 14
swieze z krzaczka :) z babcinego ogrodka:) idealne do lodow albo owocowego deseru:) a w wersji 'obitej' zmiksowane ze smietana i cukrem daja swiezy 'jogurt z duzymi kawalkami owocow':)


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 36 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności