Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Sob Kwi 20, 2024 4:57 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 52 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: jajka - czy rzeczywiscie takie niezdrowe?
PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 3:52 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Nie Kwi 01, 2007 4:40 pm
Postów: 56
na temat jajek slyszalam bardzo skrajne opinie - takie zeby zupelnie ich nie jesc ze wzgledu na cholesterol, jak rowniez takie że jajka są niezbedne w zdrowej diecie i calkowicie ich wyeliminowanie tez moze szkodzic - co o tym sądzicie?


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu:
PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 9:42 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Sob Lut 24, 2007 8:31 pm
Postów: 32
Miejscowość: Szczecin
mysle, ze jajka nie powinny byc wyeliminowane z jadłospisu, ale na pewno nie wolno ich jesc za duzo, zwlaszcza ze w żółtku jaj znajduje sie niekorzystny cholesterol a więc przede wszystkim osoby z podwyższonym cholesterolem powinny je bardzo ograniczac

wiem również ze białko silnie uczula - z tego powodu nie powinno sie go podawac dzieciom poniżej 1 roku życia


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Sob Kwi 07, 2007 7:48 am 
Offline
Senior Member
Senior Member

Dołączenie: Pią Mar 23, 2007 9:16 pm
Postów: 113
Miejscowość: nadwaga, stany zapalne, k
Z całą pewnością nie należy wykluczac jajek z jadłospisu, gdyż są bardzo zdrowe, zawierają witaminy A, B, D, E, magnez, fosfor, potas, żelazo i siarkę, dostarczają bardzo wartosciowego białka. Trzeba jednak pamietac, ze jajka nie powinny byc gotowane dłuzej niz 10 minut bo wówczas tracą cenne witaminy a białko staje się niestrawne.
Ze względu na to że są kwasotwórcze nie powinno sie ich łączyc z cukrem ani popijać słodkimi napojami - najlepiej jest spożywać jajka z warzywami albo z pieczywem,


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Sob Kwi 07, 2007 9:41 am 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączenie: Nie Mar 11, 2007 7:25 pm
Postów: 484
jeśli ktoś bardzo boi sie tego cholesterolu to może zamiast zwyklych jesc jajka kur zielononóżek - zawierają dużo mniej cholesterolu a smakują tak samo jak zwykłe, są niestety droższe, można je kupic w sklepach żywnoscia ekologiczna


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Sob Kwi 07, 2007 10:31 am 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Mar 06, 2007 8:23 pm
Postów: 33
Miejscowość: Legnica
jajka są niezbednym elementem zdrowej diety, nie są też bardzo kaloryczne, bo jedno jajko to ok 80 kcal
są też cennym źródłem luteiny, a luteina jest bardzo korzystna dla osób z problemami wzroku i dla ludzi pracujących przed komputerem :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Nie Kwi 08, 2007 2:11 pm 
Offline
Senior Member
Senior Member

Dołączenie: Pią Mar 23, 2007 9:16 pm
Postów: 113
Miejscowość: nadwaga, stany zapalne, k
Nawet większosc diet odchudzających uwzględnia jajka, zwłaszcza białko jaj, które w ogóle nie zawiera tłuszczu (na żółtko trzeba już bardziej uważać, ale tez zupełnie z niego nie rezygnować bo zawiera kwasy nienasycone, które są bardzo zdrowe)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Kwi 19, 2007 6:43 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Wto Kwi 17, 2007 8:31 pm
Postów: 5
Podobno żadne naukowe badania nie potwierdziły bezpośredniej zależności między jedzeniem jaj a poziomem cholesterolu. Niedawno zaś czytałem wywiad, jakiego udzielił prof. Tadeusz Trziszka z Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, z którego wynika że można jeść nawet kilka jajek dziennie. Polscy kardiolodzy zapewniają, że osoba zdrowa może sobie pozwolić na 1 jajko dziennie, natomiast pacjenci z podniesionym poziomem cholesterolu powinni ograniczyć się do 2-3 jaj na tydzień.
A Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dopuszcza spożywanie 10 jaj tygodniowo w każdej postaci (z uwzględnieniem tych, które znajdują się w sosach, ciastach, makaronie itp.)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Kwi 19, 2007 7:01 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Czw Mar 01, 2007 8:34 pm
Postów: 60
Miejscowość: Krak
W Internecie znalazłam bardzo ciekawy artykuł na temat badań naukowych dotyczących spożywania jajek :
Cytuj:
W kwietniowym numerze "Journal of the American Medical Association" opublikowane zostały wyniki badań, podważające dotychczasowe powszechne przekonanie o szkodliwości spożywania jajek. Badania sponsorowane przez National Institute of Health prowadził dr Frank B. Hu z Harvard School of Public Health. Przez długi czas badano ok. 40 tysięcy mężczyzn w wieku 40-75 lat i 80 tysięcy kobiet w wieku 34-59 lat. Osoby poddane badaniu nie były obciążone żadnymi ciężkimi schorzeniami, takimi jak: cukrzyca, nowotwory, choroby układu krążenia. Stwierdzono, że osoby względnie zdrowe, zjadające 1 jajko dziennie, nie są szczególnie zagrożone chorobą naczyń wieńcowych. W ten sposób zanegowano dotychczasową opinię, że jajka są głównym winowajcą w powstawaniu tzw. złego cholesterolu i że wyeliminowanie ich z diety stanowi najskuteczniejszy sposób unikania miażdżycy i chorób układu krążenia. Nie znaczy to, oczywiście, że można lekceważyć zalecenia dietetyczne. Zakaz spożywania nadmiaru cholesterolu obowiązuje nadal, lecz nie jajka uważane są teraz za jego główne źródło.
Zalecenie spożywania nie więcej niż 1 jajka tygodniowo utrzymane zostało w stosunku do osób chorych na cukrzycę. Badania potwierdziły, że w tej grupie podniesienie spożycia do 1 jajka dziennie istotnie zmienia poziom cholesterolu we krwi. Organizm tych chorych inaczej asymiluje cholesterol: zamiast używać substancji tłuszczowych do budowy komórek i produkcji hormonów, magazynuje je głównie w arteriach, wywołując ryzyko zatorów. źródłohttp://www.resmedica.pl/zdinfo799.html


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Maj 01, 2007 6:48 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Nie Kwi 15, 2007 8:02 pm
Postów: 12
W zdrowej kuchni warto uwzględnić jajka o specjalnych walorach zdrowotnych, takie jak np. Ovo Naturalne, Vitea Omega-3, jak również Jaja Zbożowe, Ziołowe, z hodowli na torfie. Znoszące je kury żywią się specjalnie dobranymi paszami ekologicznymi, dzięki czemu jajka te są bogate w cenne składniki: selen, wit Ai E oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Maj 03, 2007 9:23 am 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Śro Mar 28, 2007 8:35 pm
Postów: 23
Do tych wszystkich zaleceń ze coś jest lub nie jest szkodliwe lepiej podchodzić bardzo ostrożnie. Pamiętam, że jakiś czas temu ostrzegano, że masło jest niezdrowe i żeby w ogóle nie jeść masła, bo szkodzi. Wiele moich znajomych przestawiło się na różne margaryny i zrezygnowało zupełnie z masła. Za jakiś czas jednak lekarze zaczęli ostrzegać, że całkowite wykluczenie masła może być szkodliwe dla zdrowia, a więc jednak lepiej nie eliminować masła z jadłospisu.
O jajkach też przez długi czas mówiono, że szkodzą a teraz coraz więcej słyszy się, że są bardzo zdrowe i niezbędne w diecie. Tak samo o kawie i herbacie – zawsze mówiono mi żeby ich unikać, bo są niezdrowe, żeby najlepiej całkowicie zrezygnować z picia kawy oraz herbaty i że najzdrowiej jest przestawić się na picie ziółek. Wczoraj jednak usłyszałam jak w jakimś programie na temat zdrowia wypowiadał się lekarz na temat herbaty, że czarna herbata obniża poziom cholesterolu i zmniejsza w dużym stopniu ryzyko zawału serca. Na temat czarnej kawy też mówił dużo pozytywnych rzeczy. No i bądź tu mądry...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Sob Maj 05, 2007 6:07 pm 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączenie: Nie Mar 11, 2007 7:25 pm
Postów: 484
Jeśli chodzi o eliminowanie pewnych produktów z diety, to trzeba być ostrożnym. Ja przede wszystkim staram się wystrzegać wszelkich jedno- lub dwuskładnikowych diet, bo są szkodliwe dla zdrowia - nawet jak schudniesz to doprowadzisz do niekorzystnych dla organizmu niedoborów witamin i minerałów. Nie warto też zmuszać się do jedzenia czegoś, czego sie nie lubi, nawet jak wszyscy twierdza ze jest to bardzo zdrowe.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Maj 17, 2007 7:30 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Czw Maj 17, 2007 7:18 pm
Postów: 5
witajcie
zawsze się obawiałam podwyższonego cholesterolu wiec nie jadłam jajek chociaż naprawdę je lubię.
została mi polecona flora proactiv która miała za zadanie pomóc mi obniżyć LDL. i zadziałało oczywiście razem ze zdrowa dietą i uprawianiem sportu.. teraz spokojnie raz w tygodniu jem moją ukochaną jajecznice ze szczypiorkiem :D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: jajka - czy rzeczywiscie takie niezdrowe?
PostWysłany: Śro Kwi 16, 2008 10:19 pm 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączenie: Nie Mar 11, 2007 7:25 pm
Postów: 484
A ja często do jajecznicy albo omletu zamiast szczypiorku dodaję drobno posiekaną pokrzywę, też bardzo dobrze smakuje, warto wypróbować :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: jajka - czy rzeczywiscie takie niezdrowe?
PostWysłany: Pon Maj 19, 2008 5:52 pm 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączenie: Nie Mar 11, 2007 7:25 pm
Postów: 484
Dobrze jest też wiedzieć jak sprawdzić pochodzenie jaj.
Pochodzenie jaj możemy sprawdzić odczytując kod ze skorupki.
Każde jajko wyprodukowane w Polsce musi być ostemplowane 11 znakowym kodem.
Np. 3-PL-07031305.
Litery PL oznaczają kraj pochodzenia, najważniejsza zaś jest pierwsza cyfra, bo informuje o rodzaju hodowli, i tak:
3 - oznacza jajka z chowu klatkowego
2- jajka z chowu zagrodowego
1- jajka od kur wolnowybiegowych
0- jajka z hodowli ekologicznej


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: jajka - czy rzeczywiscie takie niezdrowe?
PostWysłany: Pon Maj 19, 2008 6:28 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
Dziękuję el-ka za informacje, kiedyś zrobiłam przegląd sklepowej oferty jajecznej i nic, żadnego zera :(.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 52 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 83 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności