Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 10:35 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Żurawina
PostWysłany: Czw Gru 13, 2007 4:56 pm 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączenie: Nie Mar 11, 2007 7:25 pm
Postów: 484
Żurawina to prawdziwa bomba witaminowa, zawiera m.in. witaminę C, żelazo, wapń, magnez, witaminy z grupy B. Jest także źródłem przeciwutleniaczy, które pomagają zapobiegać chorobom nowotworowym.
Żurawina jest również szeroko wykorzystywana w medycynie naturalnej. Więcej o żurawinie można poczytać tutaj: żurawina

Bardzo zdrowy jest sok z żurawiny, dobrze jak sami możemy sobie taki sok przyrządzić ale o tej porze roku świeżej żurawiny nie dostaniemy, wiadomo. Pozostaje kupno gotowego, na rynku jest sporo świetnych gotowych produktów.
Kupując sok żurawinowy zawsze spójrzmy uważnie na etykietkę, najważniejsza jest zawartość prawdziwych owoców (te które mają mniej niż 20 % raczej nie są godne polecenia). Soki z żurawiny są drogie, więc dobrze jest wiedzieć za co się placi.


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu:
PostWysłany: Czw Gru 13, 2007 10:43 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Lut 24, 2007 9:38 am
Postów: 12
Miejscowość: Pozna
Też doceniam smak i wartości odżywcze żurawiny. Wprawdzie nigdy nie udało mi sie jeść świeżej, nie wiem nawet jak to rośnie :oops:
Pewnie ta konserwowana to już nie to samo ale jest świetna jako dodatek kulinarny do wielu potraw.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Sob Gru 15, 2007 10:21 am 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Sob Mar 24, 2007 10:11 pm
Postów: 17
Miejscowość: Olkusz
Żurawina to roślina o drobnych, różowych kwiatach, jej owoce to czerwone, jadalne jagody. U nas pospolita jest żurawina błotna, występuje na torfowiskach, szczególnie w północnej części Polski np. na Mazurach. Zobacz sobie na zdjęciu:
>http://www.gdansk.lasy.gov.pl/rdlpgdansk/jednostki/cewice/ochrona-przyrody/inwentaryzacja-przyrodnicza-siedlisk-lesnych/zdjecia/P1010692.JPG/view


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Gru 17, 2007 1:28 pm 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączenie: Nie Mar 11, 2007 7:25 pm
Postów: 484
Bardzo ładne zdjęcia, dzięki :)
Polecam kilka przepisów z wykorzystaniem żurawiny, np. przepis na kisiel żurawinowy albo napój z żurawiny:

przepisy dla grupy B


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re:
PostWysłany: Sob Lip 05, 2008 1:58 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Uzupełniam:
żurawina jest zdrowotna dla grup krwi A, B, AB
Właściciele grupy krwi 0 nie muszą wydawać na nią pieniędzy,zwłaszcza, że jest bardzo droga.
Lepiej niech zjedzą mango zawierające składnik, który pozytywnie modyfikuje dotychczasową podatność na choroby.
Mango tak dobrze działa tylko na gr krwi 0 :)

Pozdrawiam

TeSa


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Re:
PostWysłany: Pią Lip 18, 2008 11:19 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Witam

żurawina w przypadku grup krwi A, B, AB zawiera składnik, który albo blokuje syntezę poliamin albo zmniejsza poziom indykanu (info w/g D'Adamo)

Zastanawiałam się, jak przekonać do jej jedzenia dzieci. Moje wnuczki na razie nie chcą jej jeść. Myślę, że gdyby była oblana czekoladą tak, jak np. rodzynki... przecież gorzka czekolada jest dla wszystkich obojętna, więc nie zniweczyłaby jej doskonałych właściwości ? Można to chyba wykonać też domowym sposobem? Jak nie znajdę w sklepach, to spróbuję. Na razie u nas jedzą ją tylko dorośli. Czytałam, że jej owoce można długo przechowywać bez zabiegów konserwujących i że hodowlana ma podobne właściwości a więc może będzie tanieć....tego sobie życzmy :)

Pozdrawiam

TeSa


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Żurawina
PostWysłany: Pią Lip 18, 2008 4:47 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
Tesa nie znam grup krwi twoich wnuczek, ale może ten sposób na żurawinę okaże się trafiony.

Kasza quinoa z żurawiną i rodzynkami

Potrawa na słodko, świetna na kolacje dla dzieci.
? 3/4 szklanki kaszy quinna (neutralna dla każdej grupy krwi)
? 1 żółtko
? 1 łyżka masła lub oleju z pestek winogron (w zależności od grupy krwi)
? 1 łyżka miodu
? 1/2 szklanki rodzynek pomieszanych z żurawiną
Sposób przygotowania
1. Kasze ugotować według przepisu.
2. Masło lub olej roztopić z miodem i wystudzić.
3. Rodzynki z żurawiną namoczyć na czas gotowania kaszy.
4. Roztopione i wystudzone masło lub olej wymieszać z żółtkiem i kaszą, dodać owoce.
5. Zapiec w piekarniku przez 25 minut.

Pozdrawiam :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Żurawina
PostWysłany: Pią Lip 18, 2008 7:54 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Witam Krysiu
Dzięki za przepis, spróbuję to danie zrobić w niedzielę i napiszę czy trafiło im w smak.
Najbardziej to chodzi mi o średniego wnuczka, prawie ośmiolatka (gr krwi B), który jest wielkim miłośnikiem słodyczy i serków monte (z czekoladą). Wszystko, co należy do tego gatunku, potrafi w domu wyśledzić i zjeść. Oprócz słodyczy bardzo lubi kotlety (z indyka lub cielęciny), których może zjeść prawie każdą ilość, dość chętnie jada też pieczone mięso (cielęcinę, królika, baraninę lub indyka). Do mięsa ostatnio je tylko ogórki, kiedyś jadał paprykę, buraczki, marchewkę z groszkiem, brokuły, kalafiora, a teraz coś mu się odmieniło. Bardzo często prosi jedynie o marchewki np.trzy i zjada je natychmiast (tak samo jak pozostałe rodzeństwo). Zauważyłam też, że wyciąga sobie z lodówki, lub zrywa na ogródku szczypior, zieloną pietruszkę, a ostatnio nawet liście pora. Myślę jak urozmaicić to jedzenie, bo bardzo często u mnie bywają, ale oni wszyscy wolą takie pojedyncze produkty. Wnuczka (też B) najlepiej lubi królika i wątróbkę (cielęcą lub z królika) , a jada to najchętniej...z winogronami. O najstarszym (z gr.krwi 0) już raz pisałam, to ten negocjujący wnuczek, ale jego to już do różnych rzeczy można przekonać przedstawiając konkretne, jasne argumenty (z mięsem, jada surówki) . Aby dorosłego odzwyczaić od słodyczy potrzebny jest chrom, muszę poszukać coś dla dzieci... cieszę się jednak, że mam teraz tylko takie kłopoty.

Pozdrawiam i życzę dużo słońca :D

TeSa


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Żurawina
PostWysłany: Sob Lip 19, 2008 5:00 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
Dziękuję za pozdrowienia i życzę powodzenia w przekonywaniu do diety.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 23 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności