Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 11:31 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 37 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Kasza jaglana
PostWysłany: Sob Sty 19, 2008 4:54 pm 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączenie: Nie Mar 11, 2007 7:25 pm
Postów: 484
Kasza jaglana należy do najbardziej lekkostrawnych produktów zbożowych. Jest wytwarzana z prosa. Kaszę jaglaną mogą jeść osoby uczulone na gluten. Pod względem wartości odżywczej znajduje się na drugim miejscu po kaszy gryczanej. Zawiera dużo białka a mało skrobi. Jest bardzo dobrym źródłem m.in. witamin z grupy B, wit. E, F, składników mineralnych (zawiera ich więcej niż żyto, pszenica czy jęczmień) . Kasza jaglana jest bogata w żelazo, a także w krzem, który doskonale wpływa na stan włosów i skóry, wzmacnia zęby i paznokcie.
Warto też wiedzieć, że kasza jaglana jest zasadotwórcza.


Ostatnio edytowany przez el-ka, Sob Sty 19, 2008 10:17 pm, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu:
PostWysłany: Sob Sty 19, 2008 7:03 pm 
Offline
Senior Member
Senior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Lut 24, 2007 8:06 pm
Postów: 135
Kasza jaglana nie jest szczególnie popularna w polskiej kuchni, przynajmniej tak mi się wydaje sądząc po moim otoczeniu rzadko się ją przyrządza, a szkoda, bo jest naprawdę bardzo smaczna
Włączenie jej do diety to same korzyści dla zdrowia, np. kasza jaglana zawiera lecytynę, która ma korzystny wpływa na mózg oraz krzemionkę, która jest wskazana przy chorych stawach.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Nie Sty 20, 2008 4:22 pm 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączenie: Nie Mar 11, 2007 7:25 pm
Postów: 484
Jednak nie wszystkim smakuje sama w sobie, kaszę jaglaną najlepiej podawać z rożnymi sosami, np. owocowymi, koperkowymi, grzybowymi itp., sama w sobie nie każdemu „podchodzi”, może właśnie dlatego wiele osób w ogóle nie stosuje jej w kuchni.
A z kaszy jaglanej można przecież przyrządzać znakomite desery, zapiekanki itp. przepisy można znaleźć m.in. tutaj: Zapiekanka z kaszy jaglanej i Przepisy dla grupy krwi "B"


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Sty 21, 2008 5:19 pm 
Offline
Member
Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Paź 04, 2007 8:05 pm
Postów: 95
Miejscowość: problemy z w
Mi tam smakuje nawet sama w sobie :) ale wolę w rożnych kombinacjach, nawet przepis wysłałam :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Sty 22, 2008 5:15 pm 
Offline
Senior Member
Senior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Lut 24, 2007 8:06 pm
Postów: 135
Bardzo lubię słodkie dania z tej kaszy i łatwe przepisy, czym łatwiejszy tym lepiej :wink:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pią Sty 25, 2008 3:29 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Pon Mar 12, 2007 10:22 pm
Postów: 84
Zakupiłam kolejne opakowanie kaszy jaglanej i jutro będę coś z niej pitrasić wykorzystując któryś z nowych przepisów na forum, o efektach moich kulinarnych wyczynów na pewno poinformuję :)
Ja również dodam co znalazłam w internecie na temat kaszy jaglanej:
Kasza jaglana może być spożywana przez osoby na diecie bezglutenowej.
Można ją też polecić osobom z nadciśnieniem ponieważ zawiera obniżający ciśnienie potas.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Sty 28, 2008 9:38 am 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Nie Kwi 01, 2007 4:40 pm
Postów: 56
Trzeba jednak pamiętać, że kasza jaglana należy do produktów o dość wysokim indeksie glikemicznym.

kasza jaglana ugotowana:
indeks glikemiczny - 71
rozmiar porcji w gramach - 120
ilość węglowodanów na porcje - 12


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Sty 30, 2008 4:02 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Czw Mar 29, 2007 7:17 pm
Postów: 25
Tak na na granicy wysokiego i średniego :) bo średni indeks glikemiczny jest od 56 do 69, a wysoki indeks glikemiczny powyżej 70.
Ja też zaczynam coraz bardziej doceniać kaszę jaglaną
Odkryłam że z kaszy jaglanej można przyrządzać smaczne i zdrowe desery, moja córka bardzo polubiła krem z kaszy jaglanej, rodzynek i bananów, myślę że taki deser jest dużo lepszy zamiast niezdrowych słodyczy :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Kasza jaglana
PostWysłany: Sob Maj 22, 2010 4:46 pm 
Offline
Member
Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Gru 23, 2009 5:19 pm
Postów: 87
Miejscowość: Warszawa
KASZA.
__PODPOWIEDŹ:
BH.202.
MOTTO: KASZA, to oczywistość !!

WIKIPEDIA:
Kasza; jadalne nasiona zbóż, często w postaci lekko rozdrobnionej (lecz nie tak bardzo jak mąka) lub tylko pozbawionej twardej łuski. Od wieków używane jako jeden z podstawowych składników kulinarnych w wielu kuchniach świata. Dzięki wysokiej zawartości skrobi posiadają wysoką wartość odżywczą. W kuchni polskiej aż do czasów potopu szwedzkiego rozmaite kasze stanowiły podstawę wyżywienia większości populacji.
Znane są różne rodzaje kasz: kasza gryczana, kasza jaglana, kasza jęczmienna (m.in. pęczak, kasza perłowa), kasza kukurydziana, kasza manna, quinoa (kasza z nasion komosy ryżowej uprawianej m.in. w Peru i Ekwadorze), kasza z pszenicy na kutię. Za kaszę uznaje się czasem tradycyjny kuskus. :lol:

IRL KRAKÓW.
Kasza jaglana gotowana podnosi poziom cukru po spożyciu__ ok. 14-23% wzrostu, na ok. 1,5 godz.. Wchłania się szybko. Zawiera skrobię, ryż też, a mimo to kasza jaglana wchłania się już po 15 minutach, tj. mamy ten największy wzrost, a w ryżu po 60 minutach. Wzrosty po spożyciu: kasza jęczmienna ok. 4-8%, kasza gryczana ok. 9-18%, kasza manna ok. 10%, kasza kuskus ok. 22%.
Wymienione KASZE zawierają w swoim składzie b. DUŻO węglowodanów i są to tzw. __NISKIE węglowodany, czyli wzrost poziomu cukru we krwi po ich spożyciu, nigdy nie przekracza: 26% wzrostu.
Każdy kto zechce, może sobie te wzrosty sprawdzić własnym glukometrem i nie jest to trudne !!
Wobec tego kasza powinna być jako produkt żywieniowy; ZALECANA lub DOZWOLONA. Ostanie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego.

PUENTA: KASZA, to produkt najwyższej wartości odżywczej, co OCZYWISTE !! :roll:

Nieprawdy biologiczne oraz puste frazesy o kaszy i nie tylko o kaszy, rozpowszechniają jedynie SPECE od tzw. Indeksu Glikemicznego, a to dlatego, że NIC nie badali, nie znają glukometru, również nie czytali książek ze szkoły podstawowej (biologia 4 klasa) czyli plotą i plotą, wydając książę za książką o tym Indeksie Glikemicznym. Kłamią. OMIŃ !!
Przecież do Nich nie możesz zadzwonić, bo nie ma gdzie. Nie masz kogo zapytać, o te wpisy w Internecie, dziesiątki sprzecznych ze sobą tabel, dlaczego ? To proste uciekają przed prawdą bo mówią kłamstwa, piszą oszczerstwa i Ich nigdzie nie ma; jednak PROKURATURA zna IP komputerów. Do krakowskiego IRL KRAKÓW, zawsze możesz zadzwonić bo są to żywi, realni naukowcy nie poddani żadnym NAUKOWYM REŻIMOM czyli lekko, łatwo omawiają PRAWDY BIOLOGICZNE, które zbadali. Warto !!

Zobacz też; CHLEB na OTYŁOŚĆ, wg: IRL KRAKÓW.
__Książka; _pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku. :cool:
Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione.
__Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL
__ADRES_______: http://www.magdalirl.com.pl/

Pozdrawiam Ciebie i WSZYSTKICH

_________________
REALIA. http://sandrarecho.pinger.pl/m/8256460


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Kasza jaglana
PostWysłany: Nie Maj 23, 2010 12:00 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
el-ka napisała
Cytuj:
Kasza jaglana należy do najbardziej lekkostrawnych produktów zbożowych. Jest wytwarzana z prosa. Kaszę jaglaną mogą jeść osoby uczulone na gluten. Pod względem wartości odżywczej znajduje się na drugim miejscu po kaszy gryczanej. Zawiera dużo białka a mało skrobi. Jest bardzo dobrym źródłem m.in. witamin z grupy B, wit. E, F, składników mineralnych (zawiera ich więcej niż żyto, pszenica czy jęczmień) . Kasza jaglana jest bogata w żelazo, a także w krzem, który doskonale wpływa na stan włosów i skóry, wzmacnia zęby i paznokcie.
Warto też wiedzieć, że kasza jaglana jest zasadotwórcza


O kaszy jaglanej już pisaliśmy nieraz w różnych wątkach. Dodam więc nowe informacje:

Dla osób, które interesują dane indywidualne a nie mają ostatniej książki syna autora diet grup krwi podaję:

Kasza jaglana (proso) w odniesieniu do GenoTypów (zgodnie z poradnikiem Dr Petera J.D'Adamo DIETA GENOTYPOWA (wydanie po ang. 2007, wydanie po polsku w styczniu 2009 kupiłam za niecałe 40zł)

dla GenoTypu Łowcy (0) i Koczownika (0 lub B) jest korzystna .
dla GenoTypu Zbieracza (0 lub B) Badacza(0, A, B, AB) jest bardzo korzystna
dla GenoTypu Nauczyciela (A, sporadycznie AB) jest dopuszczalna z przerwami
dla GenoTypu Wojownika (z reguły A lub AB) jest w grupie produktów których należy unikać

Zgodnie z w/w książką swój GenoTyp można określić oczywiście w pewnym, wystarczającym dla zastosowania diety przybliżeniu znając grupę krwi, czynnik Rh, status wydzielania, zdejmując sobie odciski palców (jest podany sposób ich zdejmowania i analizy) i wykonując podanym sposobem kilka pomiarów jak również wpasowując się w najbardziej zbliżony do podanego na rysunku typu sylwetki lub głowy i określając jeszcze kilka rzeczy odnośnie budowy.Trochę to wymaga zachodu, ale dieta trochę różni się od znanych od lat diet grup krwi. Jest ona obecnie testowana i dyskutowana na forum dadamo.

Dodam, że na swoim wątku umieściłam niedawno (napisane w sposób wierszowany), przybliżone charakterystyki poszczególnych GenoTypów na podstawie danych z książki D'Adamo DIETA GENOTYPOWA.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re:
PostWysłany: Nie Maj 23, 2010 12:18 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Cześć Magda

Moja córka (B) zawsze była wielbicielką tej kaszki...dziś już wiem dlaczego.

Powtórzę w tym wątku informacje, które na pewno już gdzieś na tym forum się znalazły, ale nie zauważyłam ich w innych miejscach w necie:

PROSO w/g Encyklopedii Zdrowia w/w badacza jest dozwolone dla ogólnie zdrowych właścicieli wszystkich grup krwi, niezależnie od posiadanego statusu wydzielania, przy czym dla B, AB wykazuje działanie korzystne (czyli działa na osoby z tymi grupami krwi jak doskonałe lekarstwo).
Osoby próbujące aktualnie wyciągnąć się z różnych chorób - mogą współpracując ze swoim lekarzem spróbować wspomagać leczenie przy pomocy wskazówek z książek Biblioteki Zdrowia w/w autora z serii Zwalcz chorobę dietą zgodną z grupą krwi np. Cukrzyca, Nowotwór , Zapalenie stawów, Alergie itd. Jeśli ktoś już ma "wyhodowane" jakieś choroby to podczas wspomagania leczenia nawet inną dietą warto wiedzieć, że zgodnie z zaleceniami badacza zza oceanu PROSO w przypadku właścicieli grup krwi 0 i A (niezależnie od statusu wydzielania) przechodzi do grupy obojętne dozwolone rzadko (czyli 2 razy na miesiąc porcja 1/4 szklanki lub 2 kromki chleba). Z mojego doświadczenia wynika, że warto znaleźć lekarza, który byłby gotów konsultować wyniki takiego wspomagania. Poza tym poszczególne produkty warto sprawdzać na wciąż aktualizowanej stronie autora, dostępnej bez logowania. Tam można się m.in. też dowiedzieć jakie główne składniki (wit) ma dany produkt i w jakiej ilości. % RDS (dziennego zapotrzebowania organizmu) dla określonej porcji produktu.

Pozdrawiam nocą i już znikam.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Kasza jaglana
PostWysłany: Czw Maj 27, 2010 1:56 pm 
Offline
Senior Member
Senior Member

Dołączenie: Pon Mar 08, 2010 11:49 am
Postów: 101
Dzięki za przepis zapiekanki. Lubię kasze różne, ale jaglaną nigdy nie umiem smakowicie połączyć.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: INDEKS GLIKEMICZNY. IG to błędy. IŻ to biologiczne REALIA !
PostWysłany: Śro Wrz 08, 2010 5:26 pm 
Offline
Member
Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Gru 23, 2009 5:19 pm
Postów: 87
Miejscowość: Warszawa
BH.508.
Zobacz też: MONTIGNAC w TVN.

Wpisz sobie w Google ____: myspace.com/441640023/blog

1. _ADRES_: http://www.myspace.com/441640023/blog

2. _ADRES_: http://www.myspace.com/441640023/blog?page=2

3. _ADRES_: http://www.ja.i.wcztery.lapy.pl/tag/NISKIE%20w%C4%99glowodany

_________________
REALIA. http://sandrarecho.pinger.pl/m/8256460


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: INDEKS GLIKEMICZNY. IG to błędy. IŻ to biologiczne REALIA !
PostWysłany: Wto Gru 14, 2010 4:40 pm 
Offline
Member
Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Gru 23, 2009 5:19 pm
Postów: 87
Miejscowość: Warszawa
AKTUALIZACJA !!

BH.508. *4
Wpisz sobie w Google ____: MONTIGNAC w TVN. 8O

a. ADRES____: http://sandrarecho.pinger.pl/p/1

b. ADRES____: http://sandrarecho.pinger.pl/p/2

BH.54. ADRES____: http://www.hotfrog.pl/Firmy/INSTYTUT-IRL-KRAK%C3%93W/www-MAGDALIRL-com-pl-12560

c. ADRES____: http://www.myspace.com/441640023/blog

_________________
REALIA. http://sandrarecho.pinger.pl/m/8256460


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Kasza jaglana
PostWysłany: Nie Gru 19, 2010 10:51 am 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Śro Paź 27, 2010 8:07 am
Postów: 281
Miejscowość: grupa krwi 0 Rh + , Le (-a, +b), wydzielacz, GT2 zbieracz.
LUDZIE !!, czy ktoś te dane o kaszy jaglanej sprawdzał glukometrem ?
- czy raczej tylko powtarzamy za kimś, bo być może jesteśmy sterowani.
- chyba zakupie taki glukometr i sam sprawdzę, zwłąszcza że chlebek mi bardzi smakuje (ach ta sugestia !)


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 37 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 27 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności