Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 8:36 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Brokuły
PostWysłany: Sob Lut 09, 2008 1:23 pm 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączenie: Nie Mar 11, 2007 7:25 pm
Postów: 484
Brokuły są niezwykle cenne dla zdrowia zarówno pod względem wartości odżywczych jak i leczniczych, pomagają zapobiegać m.in. chorobom nowotworowym:
brokuły zawierają sulforafan a także inne cenne składniki np. izotiocyjany które hamują procesy odpowiedzialne za aktywację substancji nowotworowych ponadto działają destrukcyjnie na podział komórek nowotworowych. W zapobieganiu chorobom nowotworowym ważną rolę odgrywają też zawarte w brokułach karotenoidy i chlorofil a także pewne ilości kwercetyny.

Brokuły dostarczają kwasu foliowego, który pomaga zwalczać anemię u dzieci oraz u kobiet w ciąży ( kwas foliowy wraz z witaminami B12 oraz wit. C oraz miedzią i żelazem bierze udział w tworzeniu się krwi).

Brokuły zawierają tez kwas pantonenowy, który wzmacnia centralny system nerwowy.


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: Brokuły
PostWysłany: Sob Lut 09, 2008 3:04 pm 
Offline
Senior Member
Senior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Lut 03, 2008 4:54 pm
Postów: 134
Miejscowość: NML
Zgadzam się z Tobą w 100% brokuły to tzw. Bomba witaminowa :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Brokuły
PostWysłany: Śro Mar 12, 2008 12:27 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Śro Sty 23, 2008 8:55 pm
Postów: 5
A do tego sa pyszne! uwielbiam brokuly zapiekane pod beszamelem, albo duszone z innymi warzywami, jest taka pyszna mieszanka z frosty, zielone warzywa na patelnie, z dodatkiem groszku, fasolki i pedow bambusa, moglabym to jesc codziennie


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Brokuły
PostWysłany: Pon Mar 17, 2008 9:51 pm 
Offline
Senior Member
Senior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Lut 24, 2007 8:06 pm
Postów: 135
Dzisiaj za Waszą namowa wypróbowałam tę mieszankę z Frosty, naprawdę pyszna i zdrowa :)
Kiedyś nie przepadałam za brokułami ale teraz polubiłam i nie potrafiłabym się bez nich obyc, a przepisów na ich przyrządzanie znam całe mnóstwo :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Brokuły
PostWysłany: Wto Mar 18, 2008 10:02 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Pon Mar 12, 2007 10:22 pm
Postów: 84
to może się z nami podzielisz niektórymi :wink:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Brokuły
PostWysłany: Wto Mar 18, 2008 10:43 pm 
Offline
Member
Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Wrz 29, 2007 7:06 pm
Postów: 60
Miejscowość: gdzie
Też lubię brokuły, ale od pewnego czasu nie kupuję. Zarówno brokuły jak i np. kapusta pekińska zawijane są szczelnie w filię spożywczą. Czy nie wydzielają się w nich szkodliwe dla zdrowia azotany / czy azotyny - nie pamiętem , które to szkodliwe/ . Jakoś nie mogę się przemóc, a zakodowałam skądyś taką informację.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Brokuły
PostWysłany: Śro Mar 19, 2008 7:58 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Nie Wrz 30, 2007 10:03 pm
Postów: 15
Ja również słyszałam że szczelne foliowanie warzyw liściastych takich jak np. kapusta pekińska może powodować wytwarzanie się w nich szkodliwych azotynów, które powstają na skutek braku dostępu powietrza. A brokuły w zimie chyba najlepiej kupować mrożone, przynajmniej ja tak robię :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Brokuły
PostWysłany: Czw Mar 20, 2008 3:18 pm 
Offline
Senior Member
Senior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Lut 24, 2007 8:06 pm
Postów: 135
Oto obiecany przepis:

Brokuły z serem, czosnkiem i makaronem
Składniki:
1 brokuł
główka czosnku
400 g makaronu rurki
ser żółty
oliwa
łyżka masła
pieprz , sól do smaku


Brokuły podzielić na różyczki, a nóżki brokuła pokroić na kawałki ok. 2 cm, gotować na parze pod przykryciem przez ok. 10 minut (powinny być lekko twarde).
Makaron ugotować wg przepisu podanego na opakowaniu.

Na głębokiej patelni rozgrzać oliwę, wrzucić pokrojony w kostkę czosnek, zrumienić, następnie dodać ugotowane brokuły, wymieszać z czosnkiem, dodać masło, soli i pieprzu do smaku, wymieszać, dodać odcedzony makaron, całość wymieszać i jeszcze chwile podgrzewać, na końcu wsypać drobno starty żółty ser i podgrzewać przez chwilę cały czas mieszając. Jak ser się roztopi zdjąć z ognia i trzymać jeszcze chwilę pod przykryciem.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Brokuły
PostWysłany: Pią Mar 21, 2008 10:50 am 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączenie: Nie Mar 11, 2007 7:25 pm
Postów: 484
Dużo sprawdzonych przepisów na potrawy z brokułami można znaleźć w wątku Dieta zgodna z grupą krwi oraz pod linkiem:
http://zdrowo.info.pl/forum/viewtopic.php?f=8&t=175


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 31 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności