Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Śro Kwi 17, 2024 12:59 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Gumy do żucia
PostWysłany: Wto Lip 28, 2009 4:37 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Nie Maj 24, 2009 4:04 pm
Postów: 27
Lubię gumy do żucia, i chociaż rzadko je kupuję, gdy już je mam zużywam całą paczkę dość szybko, a później boli mnie szczęka :D Słyszałam jednak różne opinie, z jednej strony pomagają chronić zęby, z drugiej szkodzą żołądkowi i żuchwie itp.

Cytuj:
Z czego się składa guma do żucia
Podstawowe składniki to: baza gumowa, cukier puder, syrop skrobiowy, substancje smakowo-zapachowe i barwiące. Przy produkcji gumy do żucia stosuje się dwa rodzaje baz: zwykła i balonową. Bazę gumową stanowią dobrane w odpowiednich proporcjach substancje naturalne i syntetyczne, np. woski, żywice. Dokładny skład stanowi zawsze tajemnicę producenta.
Charakterystyczną cechą gumy do żucia jest jej konsystencja, która w czasie żucia pod wpływem temperatury panującej w jamie ustnej przechodzi z pół twardej do ciągliwej. Składnikiem określającym ostateczną konsystencję i trwałość gumy są glicerol i lecytyna.
Tajemnica gumy bezcukrowej
W gumach bezcukrowych, cukier zostaje zastąpiony substancjami silnie słodzącymi (aspartam, acesulfam K) z dodatkiem substancji wypełniająco-słodzących. (m.in. sorbitol, ksylitol, laktitol, maltitol). Wśród nich poczesne miejsce zajmuje sorbitol. Działa on stabilizująco na utrzymanie wilgoci (guma zawiera od 10 do 20% wody), zmiękczająco oraz zapobiega krystalizacji, dzięki czemu guma nie łamie się. Wywołuje efekt chłodzący i odświeżający – podczas rozpuszczania w jamie ustnej pobiera ciepło. Charakteryzuje się również delikatnym działaniem bakteriobójczym oraz stymuluje pracę jelit. Należy jednak uważać, gdyż względnie duże dawki sorbitolu mogą wywoływać łagodne działanie laksacyjne. Stosowanie sorbitolu ma swoje uzasadnienie w profilaktyce stomatologicznej. Jest on substancją chroniącą przed obniżaniem pH emalii zębów poniżej 5.5. Taki poziom uważany jest za krytyczny w ochronie zębów przed niszczącym działaniem kwasów. W praktyce w bezcukrowych gumach do żucia możemy spotkać obok siebie wiele różnych substytutów cukru, a ich korzystny efekt na ochronę uzębienia przed próchnicą nie jest już kwestionowany. Ich dobroczynne działanie polega na stymulowaniu wydzielania śliny, która pomaga przywrócić naturalne pH w ustach. W skład śliny wchodzą fosforany, które przy zwiększonym pH wnikają do szkliwa, remineralizują, a tym samym sprzyjają zapobieganiu pierwszym mikroubytkom.
Żucie gum bezcukrowych po każdym posiłku jest zalecane przez m.in. przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.


Cytuj:
długotrwałe i częste żucie gumy źle wpływa na sciany żołądka i może prowadzić do wrzodów, szczególnie gdy żując gumę jesteśmy głodni (nasz żołądek jest pusty)


Cytuj:
sięganie po gumę do życia po posiłku jest dobrym nawykiem, jeśli nie istnieją ku temu przeciwwskazania. Żucie gumy nie wpływa negatywnie na przebieg diety i pomaga chronić zęby przed próchnicą. Jej nadużywanie jednak może przyczynić się do zwiększonego uczucia łaknienia i potrzeby sięgnięcia po dodatkową przekąskę, która w diecie nie jest wskazana.


Cytuj:
nadmierne żucie gumy prowadzi do zaburzeń w układzie stomatognatycznym. Częste i długotrwałe żucie gumy powoduje zaburzenia czynności stawów skroniowo−żuchwowych i mięśni, które je bezpośrednio uruchamiają (obsługują). Najczęściej występujące dysfunkcje to: wzmożone napięcie mięśni żucia, asymetria przemieszczeń głów żuchwy, otwarcie jamy ustnej powyżej 50 mm i bóle okolicy stawu skroniowo−żuchwowego.

(ten ból akurat znam :) )

Zastanawiam się, czy dla osób z grupą krwi 0 żucie gum nie jest tym bardziej szkodliwe ze względu na podwyższanie się poziomu kwasu żołądkowego, który i tak jest już wysoki. Szkodliwy jest też oczywiście aspartam.

Może ktoś się wypowie co myśli na temat gum do żucia, ja od jakiegoś czasu się zniechęciłam :D

Pozdrawiam :D


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: Gumy do żucia
PostWysłany: Śro Lip 29, 2009 9:17 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Śro Cze 10, 2009 3:59 pm
Postów: 7
Najlepiej w ogóle nie rzuć gum !!!
Z cukrem czy bez i tak szkodzą !!!
Te bez cukru zawierają rakotwórczy aspartam!!!
Zresztą rzucie gumy obrzydza mnie tak samo jak papierosy , niektóre kobity robią to jak krowy , nie obrażając krów!

Pozdrawiam :!:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Gumy do żucia
PostWysłany: Pon Sie 03, 2009 1:35 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Ja właśnie nigdy nie miałam "pociągu" do gum... gorzej jest niestety z dziećmi...

Pozdrawiam z Wołomina :D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Gumy do żucia
PostWysłany: Śro Sie 05, 2009 10:06 am 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Nie Maj 24, 2009 4:04 pm
Postów: 27
Na szczeście mój pociąg do gum mija, bo żuje je bardzo rzadko i małe ilości. Zwykle robię to tylko wtedy gdy trzeba odświeżyc oddech, przydają się czasem, a tiktaki to nie to samo :)
Pozdrawiam


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Gumy do żucia
PostWysłany: Czw Wrz 24, 2009 7:09 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Witam Lamikoboy :D

A wiesz coś może o gumach do żucia dla dzieci podpisanych cukierek "Fruitt" i sprzedawanych w aptekach"

Pozdrawiam z Wołomina :D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Gumy do żucia
PostWysłany: Pon Sty 09, 2012 2:21 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Sob Maj 28, 2011 3:34 pm
Postów: 3
Gumy niekoniecznie muszą być z aspartamem. Sama czasem żuję, ale przeważnie kupuję moim dzieciom gumy i inne słodycze słodzone ksylitolem. Polecam sklep w którym się zaopatruję: http://www.ksylitol.com. Mają tam różne zdrowe słodycze.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Gumy do żucia
PostWysłany: Wto Sty 10, 2012 2:59 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Pon Lis 07, 2011 4:20 pm
Postów: 55
Są różne rodzaju gum do życia i nie można też wrzucać wszystkiego do jednego worka. A co sądzicie o tych które zmniejsza poziom ph? Są smakowe oraz miętowe,co powiecie na ich temat?

_________________
www.grzybowysklep.pl - grzyby lecznicze.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności