Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Sob Kwi 20, 2024 12:49 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 42 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: orkisz
PostWysłany: Czw Mar 27, 2008 2:30 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
Mam nadzieję Krzysiu, że podzieliłaś się z bliskimi pysznym wypiekiem, to i cukru zjadłaś mniej. Czasami tak jest, że wzrasta nam zapotrzebowanie na słodycze. Niewątpliwie mąka orkiszowa jest tu okolicznością łagodzącą :wink: .
Podsunęłaś mi świetny pomysł, następnym razem do keksu użyję właśnie tego rodzaju mąki. Lubię go bardzo a w nim twarde orzechy do zgryzienia, do słodzenia ciast stosuję fruktozę, to bardzo dobry i zdrowy cukier.

Fruktoza
Opis

Fruktoza, jest cukrem prostym, zaliczanym do jednocukrów. Cukier ten po wchłonięciu w jelitach jest transportowany do wątroby, gdzie następuje przerobienie go na glukozę i w takiej formie jest wykorzystywany w metabolizmie ustroju.

Opisany proces powoduje, że po spożyciu fruktozy stężenie cukru we krwi nie wzrasta tak gwałtownie jak po spożyciu glukozy, czy sacharozy i następująca odpowiedź trzustki nie jest tak gwałtowna (mniejszy wyrzut insuliny), powoduje to mniejsze obciążenie tego narządu i mniejsze ryzyko odkładania trójglicerydów w podskórnej tkance tłuszczowej. Tę właściwość charakteryzuje indeks glikemiczny, który dla fruktozy wynosi ok. 20. Z tego powodu do słodzenia potraw i napojów powinniśmy używać właśnie fruktozy.


Fruktoza nazywana jest cukrem owocowym, ponieważ występuje w owocach, sokach roślinnych i miodzie. Spożywany ją także w sacharozie, którą tworzy wraz z glukozą. Jest również budulcem inuliny - węglowodanu zapasowego niektórych roślin.

Zapotrzebowanie

Ustalenie dobowego zapotrzebowania na fruktozę nie stanowi odrębnego zagadnienia dietetycznego, gdyż spożyta fruktoza jest po prostu częścią wszystkich zjadanych węglowodanów i tak jak one do krwi trafia w postaci glukozy.

Informacje dodatkowe

Istnieją również wielocukry których budulcem jest fruktoza, są to frutkany, związki które nie są rozkładane przez enzymy trawienne w naszych jelitach. W związku z tym nie pełnią roli składnika odżywczego, ale są zaliczane do włókna pokarmowego (błonnika) i stanowią pożywienie bakterii jelitowych.


źródło:>http://www.jedzdobrze.pl/haslo,27,Fruktoza.html


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: orkisz
PostWysłany: Wto Lip 08, 2008 12:02 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Witam :D

Dzięki za wyczerpującą informację o orkiszu, też go używam, ale głównie ze względu na obecność grupy krwi B w mojej rodzinie. Zgodnie z moją zasadą szukania maksymalnych efektów przy minimalnych nakładach u nas grupa krwi 0 jada głównie chleb 100% żytni, który jej nie szkodzi tak jak pszenny, a który dla grupy krwi B należy do grupy unikać (B czasem może go użyć w celu uzyskania lekkiego przeczyszczenia). Grupa krwi B jada chleb i podpłomyki orkiszowe, również zdrowotne dla niej szczególnie ryżowe wafle i obojętne grahamki (tylko wydzielacze) .


Pozdrawiam

TeSa

Jak pomoże Ci ma rada, pomyśl dobrze o mnie...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: orkisz
PostWysłany: Wto Lip 08, 2008 7:24 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
Witam TeSa!

Pszenica orkisz jest niekorzystna tylko dla niewydzielaczy z grupą 0.
Myślę, że w grę wchodzi tylko prawdziwy orkisz, wcześniej w tym temacie znajdziesz informacje o odmianach, które zachowały pierwotne właściwości.
Makaron z orkiszu jest naprawdę smaczny, polecam, bardzo dobry ze szpinakiem (odpowiedni dla każdej grupy).


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: orkisz
PostWysłany: Śro Lip 09, 2008 4:05 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Witam Krysiu :D

Piszesz "Makaron z orkiszu jest naprawdę smaczny, polecam, bardzo dobry ze szpinakiem (odpowiedni dla każdej grupy)"
na pewno sprobuję. Pisząc o żytnim chlebie, miałam na myśli kieszeń (w końcu jest wielokrotnie tańszy) . U nas można dostać 100%żytni (obojętny), a orkiszowe często są z mieszanki i już wtedy trochę szkodzą. Dla Ciebie żytni jest nawet zdrowotny.

Pozdrawiam

TeSa


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: orkisz
PostWysłany: Śro Lip 09, 2008 4:49 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
Dziękuję TeSa, to miło, że o mnie pamiętasz!!!

Właśnie taki jem, ma skromny dodatek pszenicy, której przy kłopotach z gospodarką cukrową, raczej powinnam unikać, jest pełnoziarnisty.
Cieszę się, że taki jest w sprzedaży, chwała producentowi!!!!!!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: orkisz
PostWysłany: Wto Sie 19, 2008 8:39 am 
Offline
Senior Member
Senior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Lut 03, 2008 4:54 pm
Postów: 134
Miejscowość: NML
Hejka :wink:

Każdy kto chce rozszerzyć swoją wiedzę na temat orkiszu niech zajrzy tu: http://www.hildegarda.pl/top.php?orkisz

Artykuł jest potężny i wyjaśnia wiele wątpliwości na temat tego cudownego zboża :wink:

_________________
www.biegpozdrowie.blogspot.com/ - zapraszam na m


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: orkisz
PostWysłany: Wto Sie 19, 2008 10:28 am 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Śro Sie 13, 2008 9:19 am
Postów: 6
Witam wszystkich serdecznie, czytam wasze cenne porady od tygodnia, zaczynam wdrażać dietę odpowiednią do mojej grupy krwi A i nie odbiegając od tematu robiłam jabłecznik na mące orkiszowej, rewelacja ale niestety też z cukrem.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: orkisz
PostWysłany: Czw Sie 21, 2008 6:55 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Witam Wszystkich serdecznie :)

Ja też to sprawdziłam, świetne! Również placki orkiszowe z drobno pokrojonymi jabłkami, usmażone na oleju winogronowym. Cukru do ciasta, oprócz waniliowego nie dołączam, tylko trochę cukru pudru do posypania (przez sitko). Szkoda tylko, że mąka orkiszowa jest wciąż taka droga....ciekawe kiedy będzie tańsza.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: orkisz
PostWysłany: Nie Mar 01, 2009 4:37 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Nie Mar 01, 2009 4:20 pm
Postów: 4
Miejscowość: Gda
Witam
Ja także przekonałam się do mąki orkiszowej i sama piekę chlebek z tej mąki,a makę kupuję w sklepie internetowym.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: orkisz
PostWysłany: Wto Wrz 01, 2020 9:16 am 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Wto Wrz 01, 2020 9:09 am
Postów: 2
Darek2 chleb orkiszowy z powodzeniem sam zrobisz w domu Przepis jest banalny:
Przepis na chleb orkiszowy na drożdżach

Całkowity czas przygotowania: 2 godz.
Czas wyrastania: 1 godz. 30 min
Czas pieczenia: 30 min.
Składniki:
• 250 ml letniej wody
• 1 łyżeczka soli
• 1/2 kostki drożdży

• 500 g mąki orkiszowej dla odmiany 630 ( chleb będzie bardzo pulchny)
Przepis:

Mąkę przesypujemy przez sito, wysypujemy na stolnicę, w zagłębienie wlewamy wodę, dodajemy drożdże i sól. Następnie należy bardzo dobrze zagnieść ciasto ( około 15 minut). Gotowe ciasto kładziemy do przygotowanych foremek i pozwalamy mu wyrosnąć przez półtorej godziny. Następnie pieczemy w temperaturze 220 st. przez pół godziny.
Do chlebka możemy dodać otręby, koper włoski, macierzankę, babkę płesznik, słonecznik.
Można również przygotować chleb orkiszoy na zakwasie


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: orkisz
PostWysłany: Wto Wrz 15, 2020 8:18 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Sob Cze 27, 2020 7:48 pm
Postów: 53
Ja często jem https://www.bee.pl/9084-kasza-orkiszowa. Jest bardzo zdrowa i smaczna.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: orkisz
PostWysłany: Śro Wrz 16, 2020 9:16 am 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Śro Wrz 16, 2020 8:27 am
Postów: 18
Orkisz jest ok jezeli chodzi o zdrowa zywnosc, ale osobiscie jakos nie lubie...


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 42 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 68 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności