Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 1:23 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Rola Rh+ lub Rh- w diecie
PostWysłany: Sob Maj 23, 2009 5:26 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Kwi 14, 2009 5:39 pm
Postów: 75
Rh+ i Rh- to najsliniejszy antygen w ludzkiej krwi (jest to tzw. typ D, ale istnieja jeszcze dwa: C i E). Okresla sie obecnosc typu D, poniewaz jest on najsliniejszy i przez to wazny przy transfuzjach.

A zatem Rh+ oznacza, ze wydzialamy antygen D, dotyczy to 85% bialej populacji.
Zas Rh- oznacza ze antygenu nie wydzielamy i dotyczy to 15% bialej populacji.

Jesli chodzi o pozostala ludzkosc swiata, to niemal wszyscy maja Rh+ (Rh- wystepuje raz na 10 000 osob).
Rh- jest najmlodszym ukladem krwi i dlatego tak niewielu ludzi go posiada.

Czyzby czynnik Rh nie ma zadnego wplywu na diete???? Dlaczego ?????


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Drugi podzial
PostWysłany: Sob Maj 23, 2009 5:32 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Kwi 14, 2009 5:39 pm
Postów: 75
Jest jeszcze jeden naukowy podzial grup ludzkich krwi:

1.***********
Fenotyp to zespół cech organizmu, włączając w to nie tylko morfologię, lecz również np. właściwości fizjologiczne, płodność, zachowanie się, ekologię, cykl życiowy, zmiany biologiczne, wpływ środowiska na organizm. Fenotyp jest ściśle związany z genami, bowiem to właśnie oddziaływanie między genami a środowiskiem daje fenotyp. Dlatego ten sam genotyp może dać różne fenotypy w różnych środowiskach lub odwrotnie - mimo odmiennych genotypów uzyskać ten sam fenotyp.
Fenotypową grupę krwi kodują odpowiednio:
Grupę A1 posiadają osoby o genotypie: A10, A1A1, A1A2
Grupę A2 posiadają osoby o genotypie: A2A2 lub A20
Grupę B posiadają osoby o genotypie: BB lub B0
Grupę A1B posiadają osoby o genotypie: A1B
Grupę A2B posiadają osoby o genotypie: A2B
Grupę 0 posiadają osoby o genotypie: 00

2.***********
Poza antygenami każda grupa krwi charakteryzuje się odpowiednim zestawem naturalnych przeciwciał
należących do klasy IgM:
Grupa A1: anty-B
Grupa A2: anty-B i niekiedy anty-A1
Grupa B: anty-A
Grupa 0: anty-A i anty-B
Grupa A1B: brak naturalnych przeciwciał
Grupa A2B: mogą wystąpić anty-A1

Ktory z tych podzialow zostal wziety pod uwage w diecie D'Adamo?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Rola Rh+ lub Rh- w diecie
PostWysłany: Sob Maj 23, 2009 7:09 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Zalecenia żywieniowe uwzględniające czynnik Rh pojawiły się dopiero w ostatniej książce D'Adamo DIETA GENOTYPOWA (po ang. 2007, po pol. 2009). Przy niezmiennych pozostałych czynnikach, w zależności od posiadania Rh lub jego braku przyjmuje się na ogół inny GenoTyp, czasami tylko zależnie od płci. W encyklopedii zdrowia D'Adamo natknęłam się na jedną tylko informację o tym, że ktoś (nie pamiętam w tej chwili dokładnie kto) zauważył, że niewskazane są banany dla osób 0 Rh+(bo mogą tuczyć). W encyklopedii D'Adamo były wykorzystane i są przytoczone m.in. też prace ...polskich naukowców...np. na str 55 poz 27(89r) i 35 (91r).

Nie zauważyłam, aby gdziekolwiek były uwzględnione podgrupy układu ABO... może tak bardzo nie różnią się typami metabolizmu, więc D'Adamo uznał, że nie należy diet dodatkowo komplikować.... a może wszystko przed nami.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Rola Rh+ lub Rh- w diecie
PostWysłany: Nie Maj 24, 2009 10:13 am 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Kwi 14, 2009 5:39 pm
Postów: 75
Zostawmy moze genotypy, bo tu chodzi o geny, czyli o to co decyduje ze jestesmy niepowtarzalni. Proba podzialu na genotypy musialaby sie zaczac od podzialu na rasy, a potem isc dalej w ogromna ilosc typow ludzkich.

Defincja genotypu brzmi: Genotyp - zespół wszystkich genów organizmu, warunkujący jego właściwości dziedziczne; charakterystyczny dla danego organizmu; w czasie rozwoju osobniczego pod wpływem genotypu i czynników zewnetrznych wytwarza się fenotyp.

O fentotypach napisalam powyzej, wynika z tego ze fenotypy daja sie jakos uogolnic i ogarnac, a geny.... coz sami wiecie bo przeciez codziennie widzimy setki ludzkich gentotypow rasy bialej. W mojej ocenie, proba ugolnienia ludzkich genotypow wymagalaby stworzenia gigantycznej encyklopedii dla kazdej rasy.


Ostatnio edytowany przez piani, Nie Maj 24, 2009 10:34 am, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Rola Rh+ lub Rh- w diecie
PostWysłany: Nie Maj 24, 2009 10:32 am 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Kwi 14, 2009 5:39 pm
Postów: 75
A zatem wrocmy do tego na czym oparl sie D'Adamo tworzac swoja diete.

Bardzo dziwi mnie fakt, ze dieta D'Adamo w jakis wybiorczy i niekonsekwentny sposob traktuje naukowy podzial na grup krwi!

Jesli porownamy podzial wg D'Adamo z naukowym podzialem na grupy krwi to okazuje sie, ze zgadza sie grupa A (jesli przyjmiemy ze A1 i A2 to osoby zwane wg d'Adamo wydzielaczami i niewydzielaczami), podobnie jest z grupa AB, ale juz grupa 0 i B wg naukowcow zajmujacych sie badaniem krwi nie dzieli sie na zadne podtypy!

Jednak przede wszystkim brakuje u D'Adamo uwzglednienia podzialu na antygen D czyli Rh+ i Rh-, a to jest najsilniejszy antygen jaki wystepuje w ludzkiej krwi!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Rola Rh+ lub Rh- w diecie
PostWysłany: Nie Maj 24, 2009 8:13 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
piani napisała:
Cytuj:
Jesli porownamy podzial wg D'Adamo z naukowym podzialem na grupy krwi to okazuje sie, ze zgadza sie grupa A (jesli przyjmiemy ze A1 i A2 to osoby zwane wg d'Adamo wydzielaczami i niewydzielaczami), podobnie jest z grupa AB, ale juz grupa 0 i B wg naukowcow zajmujacych sie badaniem krwi nie dzieli sie na zadne podtypy!
A gdzie wyczytałaś , że osoby A1 mają zawsze Le a-b+(bo tylko taki wynik testu Lewisa jest skorelowany ze statusem wydzielacza antygenów grupy krwi do płynów ustrojowych), a A2 na pewno tego wyniku testu Lewisa nie mają ?
Dalej piani pisze:
Cytuj:
Jednak przede wszystkim brakuje u D'Adamo uwzglednienia podzialu na antygen D czyli Rh+ i Rh-, a to jest najsilniejszy antygen jaki wystepuje w ludzkiej krwi!
No właśnie w dietach GenoTypowych już to uwzględnił. I stało się to po kilku latach obserwacji, co jest w tej dziedzinie moim zdaniem szybkością niemal kosmiczną. I jeszcze jedna sprawa: nazwa GenoTyp jest wymyślona przez D'Adamo, a więc nie jest tak jak myślisz. D'Adamo doszedł do wniosku , że musi stworzyć nowe określenie, spajające standardową definicję z nowym konceptem: GenoTyp to archetyp genetyczny. Rozwinął tę koncepcję i wyodrębnił sześć GenoTypów (aby dowiedzieć się szczegółów możesz odwiedzić angielskojęzyczną stronę genotypediet.com). W książce bardzo obrazowo to opisał. Napisał też, że w porównaniu z okresem pisania książek z serii Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi obecnie zmienił zdanie co do niezmienności genetyki. Teraz uważa, że geny które dziedziczymy po rodzicach, to jakby karty, które dostajemy przy rozdaniu talii.... I postanowił zacząć pisać poradniki jak grać nimi lepiej... Ja, ponieważ od młodości grywałam w brydża i widziałam wiele rozdań i różnych rozgrywek -to porównanie uznałam za bardzo trafne. Cześć :D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Rola Rh+ lub Rh- w diecie
PostWysłany: Nie Maj 24, 2009 9:27 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Dodam, że weryfikacji diet D'Adamo oczywiście nie robi sam... ma sporą grupę beta -testerów na całym świecie i cały czas apeluje do czytelników swojej strony o nowe zgłoszenia.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Rola Rh+ lub Rh- w diecie
PostWysłany: Pon Maj 25, 2009 11:14 am 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Kwi 14, 2009 5:39 pm
Postów: 75
Genotyp to okreslenie naukowe, wystepujace we wszystkich jezykach swiata, zjawisko badane i opisywane przez naukowcow. Napisanie jednej litery tzw. wielka litera nie zmienia faktu, ze Peter D'Adamo nie tylko nie wymyslil tego okreslenia, ale wrecz powinien wiedziec ze istnieje, skoro jest lekarzem i skonczyl jakies studia. :( 8O :?

TeSa, z cala pewnoscia zdajesz sobie sprawe, ze wydawanie ksiazek o dietach, zdrowym sposbie na zycie to ogromny BIZNES, dochody sa liczone w miliardach dolarow rocznie, a pan D'Adamo z tego zyje. Kazda kolejna ksiazka to pieniadze. Dlatego wydaje ich tak duzo.

Dlatego po raz kolejny blagam: zostawmy te genotypy, bo to jest - z naukowego a nawet zdroworozsadkowego punktu widzenia - ABSURD.
Mam nadzieje, ze nie wezmiesz tego do siebie :) i nie obrazisz sie na mnie. Prosze, zostanmy przy grupach krwi.


Pytasz skad wzielam podzial grup krwi i antygenow: przywolany przeze mnie podzial dotyczacy grup krwi to podzial naukowy, ktory znajdziesz w kazdym podreczniku hematologii, czyli nauki o krwi, oraz w kazdym podreczniku dla przyszlych lekarzy.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Rola Rh+ lub Rh- w diecie
PostWysłany: Pon Maj 25, 2009 1:10 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Nie odpowiedziałaś jasno na pytanie:
Cytuj:
gdzie wyczytałaś , że osoby A1 mają zawsze Le a-b+(bo tylko taki wynik testu Lewisa jest skorelowany ze statusem wydzielacza antygenów grupy krwi do płynów ustrojowych), a A2 na pewno tego wyniku testu Lewisa nie mają ?
Czy w tym podręczniku hematologii, który przytoczyłaś jest ta informacja? I dla jasności to byłoby potrzebne Tobie, aby była spójność w tym co napisałaś, bo wkładasz w usta D'Adamo coś czego on nie napisał i na dodatek z tym polemizujesz. Niestety co dla Ciebie jest jedną literą (o którą ponoć D'Adamo musiał stoczyć bój z wydawcą i gdzieś o tym przeczytałam) w moim odczuciu jest czymś, nad czym D'Adamo mając dostęp do wyników różnych badań zaczął się już zastanawiać, a przedstawiciele medycyny konwencjonalnej jeszcze za nim nie nadążają... . Mogą też mieć inne preferencje. Wpisz w google mangostan zakazane i przeczytaj spostrzeżenia pewnej grupy osób (jak jeszcze to jest). Masz rację w tym, że wielu ludzi podłącza się pod różne działania tylko i wyłącznie dla kasy*. Myślę, że D'Adamo jest jednak pasjonatem, wybitnym badaczem i to już w drugim pokoleniu. To, że dysponuje nieprzeciętnym umysłem może wynikać z tego, że od dziecka "żył zgodnie ze swoją grupą krwi". Inni mu zazdroszczą, zamiast brać z niego przykład. Ja jestem zadowolona, że mogłam skorzystać też z jego wiedzy i mogę w dużym stopniu i bez wysiłku kontrolować swój stan zdrowia oraz wagę.

* przytoczę tu swój dwuwiersz:
Gdy coś dobrego się wydarza, to ilość ojców nas poraża,
Lecz jeśli zdarzy się coś złego, to trudno znaleźć jest winnego.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Rola Rh+ lub Rh- w diecie
PostWysłany: Wto Maj 26, 2009 1:36 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Kwi 14, 2009 5:39 pm
Postów: 75
Od zaprzyjaznonych lekarzy mam te wiedze (rozmawialismy na ten temat). Mozesz sprawdzic w jakims podreczniku akademickim.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Rola Rh+ lub Rh- w diecie
PostWysłany: Śro Maj 27, 2009 6:44 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Sprawdzę... i spytam też innych lekarzy... czasem się zdarza , że ktoś był na wagarach... albo źle zrozumiał. U D'Adamo wczoraj przejrzałam spory artykuł o grupie A (znalazłam go poprzez google...dopisując A1, ale w nim nie było mowy o statusie wydzielania choć był obszerny (może był stary). Nie miałam więcej czasu...jeszcze poszukam.

Pozdrawiam z Wołomina :D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Rola Rh+ lub Rh- w diecie
PostWysłany: Śro Cze 03, 2009 10:16 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Kwi 14, 2009 5:39 pm
Postów: 75
I jak idzie sprawdzanie?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Rola Rh+ lub Rh- w diecie
PostWysłany: Nie Cze 03, 2012 6:53 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
A jak Tobie idzie piani... dziś już chyba byś tego wszystkiego nie napisała :)

Pozdrawiam z Wołomina :)


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności