Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Pią Mar 29, 2024 10:33 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Wybrane zagadnienia fizjatrii
PostWysłany: Śro Lip 02, 2014 10:42 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Medycyna fizykalna, fizjoterapia lub fizjatria (nie mylić z ftyzjatrią) to synonimy określeń grupy metod leczenia i oddziaływania za pomocą różnych czynników na ciało człowieka. Historia tych metod sięga starożytności kiedy stosowano je nie tyle w celach leczniczych co rekreacyjnych. Starożytni Rzymianie i Grecy zażywali uroków łaźni parowej, czy mieszenia leczniczego np przed bitwą, aby dodać sobie odwagi i siły. Początki łaźni parowych to już opisane przeze mnie trójdzielne pomieszczenia zwane tepidarium, caudarium i frygidarium.
W Egipcie zaś ceniono sobie helioterapię, czyli oddziaływanie światłem słonecznym, jako przejaw mocy boga słońca - Ra. W ten oto sposób narodziła się współczesna fototerapia, czyli światłolecznictwo. Światło słoneczne było też wykorzystywane w czasach 20 lecia międzywojennego jako dobra metoda na tuberkulozę, czyli gruźlicę. Do celów helioterapii budowane były specjalne pomieszczenia zwane solariami. Dziś helioterapię wykorzystuje się w leczeniu łuszczycy (psoriasis).
Poza fototerapią do metod medycyny fizykalnej zaliczamy: hydroterapię, krenoterapię, peloterapię, kinezyterapię, balneoterapię, klimatoterapię (talasoterapię), elektroterapię, laseroterapię i inne. Z powodu ograniczeń tego forum opiszę tu jedynie wybrane przeze mnie metody fizykalnego oddziaływania, a zacznę od hydroterapii.

Hydroterapia (grec hydros - woda) jest to metoda polegająca na oddziaływaniu na ciało ludzkie wodą użytku gospodarczego (Straburzyński i inni). Za ojca hydroterapii przyjmuje się księdza austriackiego Sebastiana Kneippa. Kneipp był zaangażowany poszukiwaniem coraz to innych metod zwiększania odporności ludzkiego organizmu. Głównie chodziło mu o patogeny wywołujące infekcje dróg oddechowych. W celu usprawnienia bariery immunologicznej Kneipp obmyślił takie sposoby jak hartowanie ciała poprzez chodzenie boso po zroszonej trawie, chodzenie boso po kamiennym podłożu, tzw mokre skarpety, czy brodzenie boso w chłodnej wodzie. Zabieg mokrych skarpet polegał np na bieganiu w miejscu do ich wysuszenia oczywiście na nogach poddawanego terapii. Do brodzenia boso w chłodnej wodzie Kneipp używał specjalnej wanny o wysoko położonym dnie.
W późniejszym czasie Kneipp przyczynił się do opracowania takich metod jak nacieranie ciała wilgotnym ręcznikiem oraz zabiegu polewania naprzemiennego chłodną i ciepłą wodą. Zabieg polewania rozpoczynał się od przedniej strony ciała i polegał na polewaniu okolic podudzi i kolan, a następnie brzucha, piersi i kończyn górnych. Szczególną uwagę przykładano do kolan. Następnie polewano tylną część ciała idąc od kończyn dolnych, przez mięsień najszerszy grzbietu (m latissimus dorsi) obustronnie, a kończąc na kręgosłupie i mięśniu kapturowym (m trapesius). Zabieg miał nie tylko właściwości hartujące, ale także pobudzające krążenie.
Dzisiaj uzupełnia się zabiegi o Sebastiana Kneippa o zimne i ciepłe okłady. Zabiegi wykonywane są w postaci warstwowych zawijań.
W XVIII wieku pewien niemiecki wieśniak o nazwisku Wincenty Priestnitz wyszedł na podwórze i na pobliskim drzewie zawiesił metalowe wiadro z podziurawionym dnem. Do wiadra wlewał wodę która następnie przeciekała przez otwory na ciało żony Priestnitza. W ten sposób odkryto metodę spłukiwania ciała zwaną do dzisiaj prysznicem od nazwiska wspomnianego wieśniaka. Pisząc o prysznicu czy też późniejszym natrysku nie sposób nie wspomnieć o metodzie Feya, który zmodyfikował metodę natryskową do natrysku płaszczowego i tzw natrysku biczowego. Natrysk płaszczowy polega na oddziaływaniu na ciało człowieka za pomocą kilkudziesięciu małych strumyczków pod ciśnieniem które wylewają się z perforowanych ustawionych pionowo metalowych rurek. Owe rurki ustawione są półkoliście w tzw rotundzie. Natrysk biczowy polega na oddziaływaniu na ciało człowieka dwoma strumieniami ciepłej o temp 42 st C i zimnej o temp 10 st C wody pod ciśnieniem ok 2-3 kPa. Obie formy zabiegów służyły pobudzeniu krążenia podskórnego i na zasadzie odruchu cyrkulacji krwi i limfy w całym organizmie. Z tym że zabieg natrysku płaszczowego ma działanie bardziej subtelne od natrysku biczowego.
I wreszcie słowo na temat kąpieli, półkąpieli i nasiadówek. Są to formy oddziaływania higrotermicznego na organizm człowieka. Cordes wydzielił następujące przedziały dla temperatury wody użytej do kąpieli - 6 stopni - woda nieznośnie zimna, 12 st - woda zimna, 18 st - woda letnia, 36 st - woda ciepła, 42 st - woda bardzo ciepła, 48 st - woda nieznośnie ciepła (gorąca), 50 st - granice tolerancji. Wiadomym jest iż działanie wody zimnej i ciepłej na organizm ludzki jest odmienne. I tak woda zimna pobudza krążenie krwi w naczyniach krwionośnych, przy czym na początku w procesie adaptacyjnym następuje obkurczenie naczyń krwionośnych co skutkuje bladością powłok, później zaś gdy ciało się przyzwyczai następuje poszerzenie światła naczyń i dokrwienie skóry i części ciała. Zimna woda zwiększa tonus mięśniowy a także czynność wydzielniczą gruczołów żołądkowych. Zwiększanie perystaltyki pobudza przewód pokarmowy do wzmożonej pracy. Ogólnie można stwierdzić iż działanie wody zimnej jest podobne do sympatykotonii. Woda ciepła i bardzo ciepła ma działanie odwrotne. Przede wszystkim ciepłe kąpiele uspokajają i działają sedatywnie, czyli hamująco. Woda ciepła działa przeciwbólowo, przeciwwysiękowo i przeciwzapalnie. Zmniejsza ona tonus mięśniowy i tym samym przyczynia się do zmniejszenia perystaltyki przewodu pokarmowego. Także dość charakterystyczne jest zmniejszenie czynności wydzielniczej gruczołów żołądkowych. Ogólnie można stwierdzić iż działanie ciepłych kąpieli na organizm człowieka jest podobne do parasympatykotonii.
Do kąpieli można dodać różne substancje, najczęściej pochodzenia naturalnego, które wzmacniają jej funkcje. I tak dodanie peloidów np. borowiny pomaga dłużej utrzymać miejscowe ciepłe działanie zabiegu oraz tworzy opór przy poruszaniu się co wzmacnia funkcje układu ruchowego. Dodanie rumianku lub łopianu działa zewnętrznie przeciwzapalnie i wzmacnia takąż funkcje ciepłych kąpieli. Dodanie lawendy zaś dodatkowo uspokaja. Dodanie szałwii może zmniejszać potliwość ciała. Poza tym do kąpieli uzdrowiskowych często dodawana jest solanka i są to wtedy tzw kąpiele solankowe. Solanka działa lekko drażniąco na ciało wzmagając funkcje obronne i wydzielnicze.
Półkąpiele dotyczą wybranych części ciała np. rąk czy nóg. Najczęściej są to półkąpiele naprzemienne zimne i ciepłe. Taki rodzaj półkąpieli hartuje ciało i może mieć funkcje adaptacyjną, jak i antywydzielniczą. Do półkąpieli najczęściej dodawane są zioła wzmacniające ich funkcje.
Nasiadówki jest to rodzaj ciepłych półkąpieli z dodatkiem ziołowym stosowanych w leczeniu żylaków odbytu, czy zapaleniu dróg rodnych u kobiet. Do nasiadówek stosuje się takie zioła jak: korę dębową (cortex querci), nagietek (calendula oficinalis), rumianek (matricaria chamomilla), czy pokrzywę (urtica dioica). Do domowego użytku w nasiadówkach wykorzystuje się najczęściej Vagosan do leczenia stanu zapalnego pochwy.

Zabiegi hydroterapeutyczne wykorzystuje się tak jak już wcześniej wspomniałem w hartowaniu ciała, a także w schorzeniach układu ruchowego i wydzielniczego. Podsumowując należałoby stwierdzić iż wspomagają one organizm ludzki w jego naturalnych funkcjach. Właściwie więc jest to proces samoleczenia, a głównym czynnikiem tego procesu i jego inicjatorem jest sama Natura. Stąd powiedzenie Natura sanat, medicus curat – Natura leczy, lekarz czuwa ma tu ogromne znaczenie i nadaje sens zabiegom i sesjom terapeutycznym.

Pozdrawiam
dany


Góra
 Profil  
 

zdrowie



Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 39 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności