Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 8:31 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Nie każdy może przejść na wegetarianizm!
PostWysłany: Nie Sie 24, 2014 2:25 pm 
Offline
Senior Member
Senior Member

Dołączenie: Wto Mar 25, 2014 7:43 pm
Postów: 173
Witam,
Jestem bardzo zaskoczony tym, że nie każdy może przejść na wegetarianizm. Przeczytałem o tym w numerze 34 tygodniku „Gwiazdy mówią...” (www.gwiazdy.com.pl ) z 24 sierpnia bieżącego roku na stronach 25-26 w artykule Pana Karola Bojanowskiego: „ Wegetarianizm nie dla każdego”. Okazuje się, że ludzie z niektórymi grupami krwi dla własnego zdrowia nie mogą całkowicie zrezygnować z jedzenia mięsa.
Ryszard Roszkowski
http://ryszrosz.blogspot.com


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: Nie każdy może przejść na wegetarianizm!
PostWysłany: Pon Sie 25, 2014 9:32 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Rzeczywiście nie każdy może przejść na wegetarianizm, a już weganizm jest w ogóle wykluczony moim zdaniem. Człowiek jest polifagiem i musi koniecznie jadać pokarm zróżnicowany, w którym nie może zabraknąć produktów mięsnych. Szczególnie ludzie młodzi muszą dbać o to aby chociaż raz w tygodniu jadać mięso. To zapewnia im zdrowie i dostarcza cennego białka i aminokwasów tj arginina, lizyna, leucyna, izoleucyna, walina itd. Nie na darmo te aminokwasy zyskały miano egzogennych, gdyż trzeba je uzupełniać wraz z pokarmem. Najzdrowsze jest mięso drobiowe i ryb. Dlatego polecam np dietę pestkariańską w której mięsa ryb nie brakuje, czy chociażby dietę śródziemnomorską.
A co do pokarmów roślinnych to trzeba wiedzieć że na takim poziomie pozostała inna linia naczelnych (Primate), a chodzi tu o małpiatki.
Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Nie każdy może przejść na wegetarianizm!
PostWysłany: Pon Sie 25, 2014 10:07 am 
Offline
Junior Member
Junior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Lip 17, 2014 11:38 am
Postów: 10
dany10 napisał(a):
Witam
Rzeczywiście nie każdy może przejść na wegetarianizm, a już weganizm jest w ogóle wykluczony moim zdaniem. Człowiek jest polifagiem i musi koniecznie jadać pokarm zróżnicowany, w którym nie może zabraknąć produktów mięsnych. Szczególnie ludzie młodzi muszą dbać o to aby chociaż raz w tygodniu jadać mięso. To zapewnia im zdrowie i dostarcza cennego białka i aminokwasów tj arginina, lizyna, leucyna, izoleucyna, walina itd. Nie na darmo te aminokwasy zyskały miano egzogennych, gdyż trzeba je uzupełniać wraz z pokarmem. Najzdrowsze jest mięso drobiowe i ryb. Dlatego polecam np dietę pestkariańską w której mięsa ryb nie brakuje, czy chociażby dietę śródziemnomorską.
A co do pokarmów roślinnych to trzeba wiedzieć że na takim poziomie pozostała inna linia naczelnych (Primate), a chodzi tu o małpiatki.
Pozdrawiam serdecznie
dany


Na jakiej podstawie wyklucza Pan weganizm? Ludzie, którzy stosują taką dietę od wielu wielu lat nie są zdrowi? Przecież nawet Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne wydało oficjalne stanowisko nie tylko odnośnie wegetarianizmu, ale weganizmu także, w którym stwierdzają, na podstawie licznych badań, że obydwie diety są odpowiednie na każdym etapie życia, wliczając w to niemowlęctwo i karmienie piersią. Ja jestem wegetarianką od 9 lat, zaczynając w jeszcze bardzo młodym wieku i może Pana zdziwię, ale żyję i mam się całkiem dobrze.
Pozdrawiam

_________________
G


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Nie każdy może przejść na wegetarianizm!
PostWysłany: Wto Sie 26, 2014 3:41 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Dieta dla każdego człowieka winna być ustalana indywidualnie. Ja wcale nie neguję wegetarianizmu w różnych jego odmianach. Wiem że istnieją takie rodzaje tej diety jak laktowegetarianizm, laktoowowegetarianizm, czy pestkarianizm. Pożywienie każdego człowieka nie może być monotonne i zawierać tylko jeden typ pokarmu, np pokarm roślinny. Takie odżywianie się zuboża nasz organizm w składniki tak mu potrzebne.
Proszę spojrzeć na historię gatunku Homo sapiens sapiens. Nasi przodkowie byli wybitnie mięsożerni np gatunki Australopitecus africanus, czy Australopitecus afarensis. Wszystko wskazuje na to że odżywialiśmy się w tym najstarszym okresie pokarmem mięsnym, a dokładnie, może to dziwić, padliną. Człowiek pierwotny obserwował loty sępa, ponieważ żył na terenach kiedy o świeże mięsne pełnowartościowe pożywienie było bardzo trudno. Sępy żerowały zazwyczaj w miejscach które obfitowały właśnie w padlinę i taki był pierwszy pokarm naszych przodków dopóki nie nauczyliśmy się polować. Jedynie gatunki uwstecznione wywodzące się z linii małpiatek - Australopitecus robustus odżywiały się pokarmem roślinnym. Gatunek ludzki bardzo progresywny w rozwoju Homo habilis i Homo erectus owszem nauczył się zajęć rolniczych, ale odżywiał się też pokarmem mięsnym co wpłynęło na urozmaicenie pożywienia. I na końcu gatunek Homo sapiens neanderthalensis - typowy myśliwy polujący na jedyny gatunek Mamuta włochatego. Z tego wynika niezbicie że odżywiając się tylko pokarmem roślinnym musielibyśmy uwstecznić się do czasów występowania pierwotnych małp tj Ramapitheciniae czy Dryopitheciniae. Te zaś dały początek małpom lądowym i nadrzewnym. Moje pytanie jest takie - czy mamy dalej wierzyć przesądom Karola Darwina iż człowiek pochodzi od małpy, czy też mamy zastosować się do znacznie bardziej progresywnych poglądów iż człowiek rozumny myślący jest zupełnie odrębną linią ewolucyjną Naczelnych (Primates).
Gdybyśmy mieli odżywiać się pokarmem roślinnym musielibyśmy podobnie jak ssaki roślinożerne mieć bardzo rozwinięty układ pokarmowy. U konia czy krowy np oprócz typowego żołądka - trawieńca występują jeszcze tzw przedżołądki - żwacz i księgi, w których odbywa się zasadnicze trawienie pokarmu roślinnego. Trawienie takie jest długotrwałe, a jego wynikiem jest otrzymanie przez trawieniec pokarmu gotowego i w większości strawionego. Trawienie pokarmu roślinnego potrzebuje długiej obróbki w postaci przeżuwania połykania zwracania i dalszego przeżuwania. To nie była i nie jest cecha charakterystyczna dla gatunku ludzkiego. Mówienie że koń jest zwierzęciem roślinożernym a jednak bardzo silnym co jest częstą tezą wysuwaną przez wegan traci w tym przypadku swój sens. Powtarzam - monofagia jest cechą bardzo uwstecznioną w porównaniu do polifagii. Dlatego chociażby będę stał na straży pokarmu urozmaiconego. I to nie chodzi tylko o pokarm mięsny, ale także produkty odzwierzęce. Wystarczy tylko spojrzeć na różnicę pomiędzy białkiem roślinnym a białkiem mięsnym. Jak już wspominałem białko roślinne jest ubogie w 8 aminokwasów egzogennych. Stąd tak znaczące jest aby oprócz pokarmu roślinnego występowało w diecie uzupełnienie w postaci pokarmu mięsnego. Pokarm mięsny dobrze by był spożywany chociaż raz w tygodniu o czym wspomina jedna z wegetarianek Anna Czelej w swojej publikacji - Pięć przemian w kuchni wegetariańskiej. O produktach odzwierzęcych w diecie wspomina też dr Jadwiga Kempisty (źródło YouTube). Natomiast co do historii gatunku ludzkiego i związanych z tym zmian w diecie polecam bardzo ciekawą moim zdaniem publikację Josepha Rainholfa - Zagadka rodowodu człowieka.
To tyle jeśli chodzi o to zagadnienie. Dodam tylko, iż świadom o społeczności wegańskiej czy wegetariańskiej, nie chciałbym nikogo urazić swoimi poglądami.
Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Nie każdy może przejść na wegetarianizm!
PostWysłany: Wto Sie 26, 2014 7:15 pm 
Offline
Senior Member
Senior Member

Dołączenie: Wto Mar 25, 2014 7:43 pm
Postów: 173
Witam
W czytanej przeze mnie książce Pani Anny Ciesielskiej1/:”Filozofia zdrowia” (strona 133) z zaskoczeniem przeczytałem, że wegetarianizm dotarł do nas z Indii w XIX wieku (jest elementem hinduizmu). Autorka potwierdza słowa Pana Danego, że w naszej strefie klimatycznej do przeżycia potrzebne było mięso. Jeśli ograniczano jego jedzenie to tylko z przyczyn religijnych w okresie postów. Według Autorki jemy za dużo mięsa w naszych pokarmach w porównaniu do innych pokarmów i niewłaściwie to mięso przyprawiamy. Poza tym nie orientujemy się, które mięso po zjedzeniu nasz organizm ochładza, a które rozgrzewa.
Od razu wyjaśniam, że jeśli komuś wegetarianizm, czy weganizm służy to nie musi się przejmować naszą dyskusją. Dla każdego z nas jest dobre to co mu służy i sprzyja jego dobremu zdrowiu. Jestem jednak przeciwny zbyt szybkim i zbyt drastycznym zmianom w diecie.
Objaśnienia:
1/ Pani Anna Ciesielska jest magistrem technologii żywności. Przez wiele lat szukała przyczyny swoich chorób. Kiedy zainteresowała się medycyną chińską stwierdziła, że o naszym zdrowiu decydują nie witaminy i minerały, ale natura pożywienia. O tej naturze pożywienia decydują między innymi smaki pokarmów (kwaśny, gorzki, słodki, ostry i słony oraz klimaty (aktualna pora roku). Autorka prowadzi w Poznaniu Centrum Zdrowego Żywienia. (www.centrumAnna.pl)
Ryszard Roszkowski
http://ryszrosz.blogspot.com


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Nie każdy może przejść na wegetarianizm!
PostWysłany: Śro Sie 27, 2014 12:02 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Zgadzam się z Panem Panie Ryszardzie. Dieta wegańska jednemu służy, a drugiemu nie. Ja jednak byłbym zdania że większości z nas tak drastyczna zmiana odżywiania się może wręcz zaszkodzić. Nie wiem czy nie będę zbyt radykalny w swych porównaniach, ale wydaje mi się że całkowite przejście na dietę wegańską jest takie samo jak wybór w anoreksji. I tu i tu zły wybór może zaszkodzić naszemu zdrowiu, ale i nawet życiu. Dlatego może nie warto dokonywać aż tak głębokiej zmiany.
Jeśli chodzi o dietę wegańską i wegetariańską to chyba rzeczywiście pochodzą one z ideologii Dalekiego Wschodu. Nie wiem dokładnie jaki kraj był pierwszy Indie, czy Chiny. Wiem za to iż podobnym sposobem odżywiania się jest dieta makrobiotyczna, a ta wywodzi się z Chin. Ale dieta makrobiotyczna choć oparta głównie na pokarmie roślinnym, nie wyklucza w jadłospisie mięsa. Jak Pan Ryszard dobrze zauważył, są pokarmy rozgrzewające tzw Yang i pokarmy ochładzające tzw Yin. Według makrobiotyki dieta więc musi być dobierana indywidualnie dla każdego człowieka. Jedni potrzebują ochłodzenia, jak np przy pobudzeniu inni zaś rozgrzania, jak np przy depresji. Jedne potrawy wzmagają krążenie energii Yang i są Yangchi, inne zaś wzmagają krążenie energii Yin i są Yinchi. I na odwrót, jedne potrawy hamują krążenie energii Yang i są Yangwei, a inne potrawy hamują krążenie energii Yin i są Yinwei. To samo dotyczy pór roku i związanego z nimi sposobu odżywiania - latem kiedy jest gorąco potrzebujemy wychłodzenia i jemy wtedy potrawy Yinchi. Zimą zaś kiedy jest zimno na zewnątrz jemy potrawy rozgrzewające Yangchi. O diecie makrobiotycznej rozpisuje się Pani Elżbieta Cybulska w swojej publikacji Nowe Tajemnice Niekonwencjonalnej Medycyny.
Jeśli chodzi o Indie to bardzo popularne są tam techniki kryja (oczyszczające) tj np watabasta, czy waribasta lub Nauli kryja. Jedną z technik oczyszczających kryja jest głodówka praktykowana czasami przez Hindusów. Głodówki są niedługie ale ponoć bardzo skuteczne. W ich trakcie pije się duże ilości wody, aby wzmocnić efekt oczyszczenia i oszukać żołądek, aby nie odczuwać głodu. Jednakże nie każdemu człowiekowi służy tak radykalna zmiana odżywiania, a w zasadzie nie odżywiania. Stąd potrzeba przeprowadzenia badań specjalistycznych zanim podda się organizm wspomnianej zmianie.
Hindusi i Chińczycy to tak odrębne i różne cywilizacje i kultury od europejskich. Dlatego to co tam jest dobre niekoniecznie musi być dobre w Europie. Dlatego nie radzę na siłę zmieniać swoich upodobań żywieniowych pod wpływem chwili zainteresowania Dalekim Wschodem. Każdy z nas jest indywiduum i w ten sposób musimy też traktować swój organizm.
Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Nie każdy może przejść na wegetarianizm!
PostWysłany: Nie Wrz 14, 2014 6:03 pm 
Offline
Member
Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pon Wrz 01, 2014 9:41 am
Postów: 63
Miejscowość: Krak
Zaznaczyć także trzeba, że aby przejść na weganizm trzeba mieć ogromną wiedzę i wiedzieć jak zastąpić tak wiele produktów.

Zastąpić mięso nie jest tak dużym problemem, ale zastąpić ryby, jajka, mięso, mleko i wiele, wiele innych to już nie jest takie proste.

_________________
Grupa krwi: A Trening: bieganie Dieta: indywidualnie dobrana na podstawie do

Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Nie każdy może przejść na wegetarianizm!
PostWysłany: Czw Paź 23, 2014 10:04 am 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Czw Paź 16, 2014 9:29 am
Postów: 7
Szczerze? Mnie ten cały wegetarianizm/weganizm doprowadza do nerwicy! Bóg stworzył wszystko co żywe z myślą o naturalnym łańcuchu pokarmowym. Człowiek powinien jeść wszystko, co zjadliwe. Kiedyś ludzie jedli wszystko, nie wprowadzali diet i żyli i nikt nie miał pretensji. Teraz powstała moda na szkielety wybiegowe w markowych ciuchach, jedzenie zielonego pokarmu, odstawianie mięsa itp. To tylko moje zdanie, proszę nie brać go do siebie :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Nie każdy może przejść na wegetarianizm!
PostWysłany: Czw Paź 23, 2014 7:23 pm 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Śro Paź 27, 2010 8:07 am
Postów: 281
Miejscowość: grupa krwi 0 Rh + , Le (-a, +b), wydzielacz, GT2 zbieracz.
zawsze chyba można przejść na dietę alleluja lub paleo.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 31 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności