Witam
Chroma to po grecku barwa. Dlatego można by stwierdzić iż chromoterapia to leczenie barwami, kolorami. Jednak zazwyczaj jest to połączenie fototerapii (światłolecznictwa) z koloroterapią. Początki chromoterapii sięgają czasu panowania dynastii faraonów w Egipcie. To właśnie Egipcjanie wierzyli iż rozszczepione światło słoneczne może być użyte celem leczenia różnych stanów osobowościowych. Dziś wiemy że promieniowanie świetlne rozszczepia się w pryzmacie na 7 podstawowych barw - czerwoną, pomarańczową, żółtą, zieloną, niebieską, indygo oraz fioletową. Te barwy są zgodne z czakramową budową ciała i każdy z ośrodków energetycznych świeci swoją barwą. Dzisiaj chromoterapia ma zastosowanie nie tylko w medycynie ale również w psychologii (zabawa z kolorami Ewy Foley) i kosmetyce. A oto znaczenie poszczególnych kolorów a co za tym idzie ich wpływ na organizm ludzki:
Czerwień - kolor mulety i rzeczywiście tak działa na organizm człowieka jak przysłowiowa "płachta na byka" Czerwień jest Yang, a więc pobudza dodaje energii, werwy, stymuluje do działania. Czerwień to też ciepła barwa, więc może być ona użyta jako środek rozgrzewający. Czerwień to kolor krwi, a więc także i życia, dlatego chciałoby się w tym miejscu krzyknąć - Viva la Vitae.
Pomarańcz - kolor radości i śmiechu. Zazwyczaj kolor ten jest używany przez klaunów, a dobrze wiemy jakie jest ich zadanie. Pomarańcz to barwa energii Tsing zwanej energią seksualną. To ta barwa podnosi nasze libido i sprawia że akceptujemy siebie i swojego partnera w kontaktach intymnych. Tak jak czerwień jest barwą czakramu Muladhara, tak pomarańcz to kolor czakramu Svadihsztana.
Żółć to kolor spokoju wewnętrznego, równowagi i harmonii. Kolor ten pomaga nam w walce ze stresem i z jego negatywnymi skutkami. Żółć to ciepła barwa, więc ma właściwości rozgrzewające. Jest to także kolor czakramu Manipura mieszczącego się w okolicy splotu słonecznego (plexus solaris). W psychologii kolor żółty ma negatywne znaczenie i jest wymieniany jako kolor zdrady i konfliktów.
Zieleń to w hinduizmie kolor miłości i złączenia z naturą. Zieleń to także kolor odpoczynku szczególnie po wytężonej pracy umysłowej. Dobrze jest od czasu do czasu spojrzeć na zieleń traw. Przy tym kolorze nasz wzrok poprawia się i świetnie relaksuje. Zielony to barwa czakramu Anahata mieszczącego się w okolicy serca.
Niebieski to kolor cierpliwości i wyrozumiałości. Jest to barwa często związana z tarczycą. Niebieski, choć jest to kolor zimny stosuje się przy leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. W psychologii kolor niebieski jest oznaką bujnej fantazji i marzycielstwa. Jest to barwa często używana przez dzieci autystyczne. Niebieski to kolor czakramu Vishudha zwanego czakramem gardła.
Indygo to kolor wiary i religijności. Przy czym barwa ta pogłębia nasze duchowe jestestwo i zjednoczenie ze Stwórcą. Jest to przedostatni etap w tzw samorealizacji. Indygo jest to barwa modlitwy i medytacji, a to z kolei jest prostą ścieżką do rozmowy i spotkania z Bogiem niezależnie od wyznania. Indygo to także kolor czakramu Adżna, mieszczącego się pośrodku czoła w miejscu tilaki.
Fiolet to ostatnia z barw odpowiadająca za inteligencję i kształcenie. Fiolet to kolor pogłębiania i poszerzania swojej wiedzy, bardzo często wiązany z mudrą koncentracji wykonywaną w pozycji lotosu (Padmasana mudra). Fiolet odpowiada czakramowi szczytu zwanemu Sahasrara czyli w dosłownym tłumaczeniu Korona. Człowiek z otwartym ośrodkiem Sahasrara osiąga szczyt możliwości rozwoju szczególnie intelektualnego.
To tyle jeśli chodzi o Chromoterapię i znaczenie poszczególnych kolorów. Zachęcam do zadawania pytań, na które chętnie odpowiem. Pozdrawiam dany
|